11 علت بوی بد دهان و روش های آسان درمان دائمی

انواع بوی بد دهان
17 نوع بوی بد دهان و بررسی علت هر کدام
آوریل 29, 2024
12 مشکل رایج دندان
12 مشکل رایج دندان را بشناسید
می 14, 2024
انواع بوی بد دهان
17 نوع بوی بد دهان و بررسی علت هر کدام
آوریل 29, 2024
12 مشکل رایج دندان
12 مشکل رایج دندان را بشناسید
می 14, 2024
نمایش همه

11 علت بوی بد دهان و روش های آسان درمان دائمی

علت بوی بد دهان

بوی بد دهان که از نظر پزشکی به نام هالیتوزیس (halitosis) شناخته می شود، یک مشکل شایع است. خوردن سیر تنها علت بوی بد دهان نيست. بوی بد دهان زماني رخ می‌دهد که باکتری‌ها، باقیمانده غذا را در دهان تجزيه می‌كنند و ترکیبات بدبو تولید می‌نمايند. همچنين بوی بد تنفس می‌تواند ناشی از عادات غذایی، سیگار کشیدن یا مشکلات سلامتی مانند بیماری گوارشی و قند خون بالا نيز باشد. شایع ترین علت بوی بد دهان مرتبط به مشکلات دهان و دندان است که در بسیاری از موارد، مسواک زدن دندان ها، استفاده از دهانشویه یا جویدن برگ نعناع می تواند به رفع بوی بد دهان کمک کند. اما بوی بد دهان مزمن و مداوم میتواند نشانه‌ای از مشکلات زمینه‌ ای دهان یا حتی سلامت بدن است. برای درمان همیشگی و قطعی بوی بد دهان ابتدا باید علت اصلی آن را شناسایی نمود.

تشخیص بوی بد دهان توسط دستگاه و خود فرد

تشخیص بوی بد دهان چگونه است؟
هالیمتر، راهی برای تشخیص بوی بد دهان

دندانپزشک غالبا به راحتی نفس فرد مشکوک به هالیتوزیس را بوییده و با استفاده از مقیاس شدت شش نقطه ای موجود، وضعیت را ارزیابی می کند. به علاوه می تواند قسمت پشت زبان را خراشیده و بوی آن را استشمام کند، زیرا این ناحیه اغلب می تواند منبع بوی بد دهان باشد.

برای تشخیص دقیق تر بد بویی دهان روش ها و ابزارهای آزمایشگاهی نیز موجود است که رایج ترین آنها عبارتند از:

 • هالیمتر (Halimeter)

این وسیله برای اندازه گیری ترکیبات گوگردی موجود در دهان به کار می رود و قادر است سطح پایین گوگرد را تشخیص دهد.

 • کروماتوگرافی گازی

توسط این روش سه ترکیب گوگرد فرار اندازه گیری می شود که عبارتند از: سولفید هیدروژن، متیل مرکاپتان و دی متیل سولفید

 • آزمایش بانا (BANA test)

بوسیله این آزمایش میزان آنزیم خاص تولید شده توسط باکتری های ایجاد کننده بوی بد دهان اندازه گیری می شود.

 • آزمایش بتا-گالاکتوزیداز

سطح آنزیم بتا-گالاکتوزیداز با بوی نامطبوع دهان ارتباط دارد و میتواند یکی از علل بوی بد دهان باشد.

علائم بوی بد دهان

بطور کلی فهمیدن نفس بد بو کار سختی نیست. دیگران هم ممکن است متوجه این مشکل شوند و به شما اطلاع دهند یا از شما فاصله بگیرند. بارزترین نشانه بوی بد دهان توجه به بوی ناخوشایند دهان است. برای اینکه بدون ناراحتی بوی بد دهان دیگران را به او اطلاع دهید میتوانید مطلب چگونه به شخصی بگوییم دهانش بو میدهد؟ را مطالعه نمایید.

علائم و نشانه های دیگر

 • طعم ناخوشایند، ترش یا تغییر در طعم دهان
 • خشکی دهان
 • بروز یک پوشش بر روی زبان
 • گلودرد
 • سوزش زبان

دلایل بوی بد دهان

علت بوی بد دهان

1- لوازم دندانپزشکی

نگهداري ابزارهاي روش ارتودنسی نظير براکت‌های متحرک و بریج‌های ثابت در دهان دشوار و سخت می‌باشد. آنها را روزانه بايستي تمیز نماييد. همچنين آنها همانند آهنرباها برای ذرات غذا عمل می‌كنند و مواد غذايي در آنها گیر می‌افتند و منجر به بوی بد تنفس می‌شوند.

2-  عادات خوردن و آشامیدن در بوی بد تنفس

 آنچه می‌خورید یا می‌نوشید، می‌تواند علت بوی بد دهان شود.

بوی بد دهان ناشی از غذا

نوشيدن الكل

الکل برای مدتی روی بوی بد تنفس تاثير می‌گذارد. مطالعات، ارتباط معنی‌داری بین افزایش دفعات مصرف الکل و بوی بد دهان نشان مي‌دهد. عواملی که باعث بوی بد تنفس در نوشيدن الكل می‌شود شامل:

 • افزایش خشکی دهان
 • افزایش سطح ترکیبات گوگردی در مصرف کنندگان روزانه الكل
 • افزایش بیماری پریودنتال
 • اثر کوتاه مدت بوی الکل
 • وخيم شدن بهداشت دهان و دندان

خوردن غذای بدبو

غذاهایی که باعث بوی بد دهان می‌شوند شامل چاشنی‌ها، سیر، پیاز، ترشی‌جات، تربچه و ادویه‌جات هستند. اگرچه بوی تند این غذاها پس از یک یا دو ساعت از بين می‌روند، اما همیشه بعد از مصرف اين مواد غذايی‌، با يك آروغ بوي بد آنها دوباره ظاهر می‌شوند.

بوی بد دهان ناشی از غذا گاهی اوقات از دستگاه گوارش سرچشمه می‌گیرد، نه از دهان. بعد از هضم شدن غذا، مواد شیمیایی جذب جریان خون و سپس وارد ریه‌ها می‌شوند، جایی که بعداً آنها را مي‌توان دوباره از طريق آروغ دفع كرد.

رژیم کتوژنیک را دنبال می‌كنيد

رژیم کتوژنیک (کتو) رژیم غذایی کم کربوهیدرات و پرچرب است که در ابتدا برای درمان صرع استفاده می‌شد. خوردن مقدار کم کربوهیدرات بدن را در حالت متابولیکي به نام کتوز قرار می‌دهد. در اين حالت بدن چربی‌ها را می‌سوزاند، در نتيجه منجر به کاهش سریع وزن می‌شود.

هنگامی که بدن در حالت متابولیک کتوژنیک قرار می‌گيرد، متوجه بويي به نام بوي کتو می‌شويد. این اتفاق به اين دليل رخ می‌دهد كه آنزیم‌های کبدی استون را به ایزوپروپانول تبدیل می‌كنند. بوهای منتشر شده در طول این فرايند به بوي بد دهان ختم می‌شود.

بوي کتو، شبيه بوی استون است، همان ماده‌ای که در تركيبات پاک کننده لاک ناخن مصرف می‌شود. با این حال، بوی میوه‌ای نیز دارد.

تمام روز غذا نمی‌خورید

 حذف وعده‌های غذایی يکي از دلايل داشتن بوی بد تنفس است. وقتی يكي از وعده‌های غذایی را حذف می‌كنيد، بزاق زیادی در دهان تولید نمی‌شود. غذا با افزایش تولید بزاق در دهان همراه است.

3- هالیتوفوبیا

هالیتوفوبیا یا هالیتوزیس کاذب

يك درصد بوي بد دهان از اختلالی به نام هالیتوفوبیا ناشي می‌شود. باور غلط در اين بيماري اين است که افراد فكر می‌كنند دهان‌شان بوی بدي می‌دهد. هالیتوفوبیا بیماری جدی‌اي است و می‌تواند تضعیف کننده باشد.

این بیماری فقط سوء ظن طولانی مدت به بوی بد دهان نيست، بلکه ترس طولانی مدت است. افراد مبتلا به هالیتوفوبیا فكر می‌كنند که بوی بد دهان آنها، دیگران را از خودشان دور می‌كند، اين ذهنيت حتی پس از اینکه دندانپزشک تأیید کرد که آنها این بیماری را ندارند یا تحت درمان هستند، ادامه دارد.

شوربختانه، این نوع فوبیا به طور گسترده مورد مطالعه قرار نگرفته است. اگر فکر می‌کنید به اين وضعيت مبتلا هستيد، از متخصص روانشناسی كمك بگيريد.

4- شرایط سلامتی در بوی بد تنفس

 گاهی اوقات بوی بد تنفس نشانه‌ي مشکل سلامتی مانند سوزش سر دل، فشار خون بالا یا سندرم شوگرن است.

درد معده

بوی بد دهان بدلیل ریفلاکس معده

 در بیشتر موارد بوی بد تنفس توسط باکتریهای موجود در دهان فرد ایجاد می‌شود. محققان معتقدند در تعداد کمی از افراد، بوی بد دهان توسط یک اختلال گوارشی مانند بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD)  رخ می‌دهد. ریفلاکس معده به مری وضعیتی است که در آن محتویات معده به مری باز می‌گردد.

مطالعات نشان داده است که تقریباً شصت درصد از بیمارانی که به دلیل سایش دندان به دندانپزشک مراجعه می‌کنند، بیماری ریفلاکس قابل توجهی دارند. مواجهه دندانها با اسید ریفلاکس و سایر مواد مانند صفرا( کمک کننده گوارشی ذخیره شده در کبد)، از جمله عواملی هستند که منجر به پوسیدگی سايشي دندانها در اين بیماران می‌شوند.

این مطلب را از دست ندهید!
داروها و قرص برای رفع بوی بد دهان کدامند؟

قند خون بالا

دیابت
وجود بوی استون در بازدم می تواند نشانه ای از دیابت کنترل نشده باشد

 اگر نفس‌تان تقریباً بوی شیرین می‌دهد، نشانه آن است که کتواسیدوز دیابتی داريد. کتواسیدوز دیابتی وضعیت تهدید کننده زندگی برای افراد مبتلا به دیابت (معمولا نوع 1) است. کتواسیدوز دیابتی می‌تواند منجر به حمله قلبی یا نارسایی کلیوی شود.

دندانپزشکان تقریباً همیشه بوی شیرین را در بیماران مبتلا به دیابت تشخیص داده نشده، مواجهه می‌شوند. اغلب این علائم نشان دهنده آن است كه سطح قند خون اين بيماران به طور خطرناکی بالا است و آنها به طور اورژانسي به کمک پزشکی نیاز دارند.

سندرم شوگرن

خشکی دهان و بوی بد

 سندرم شوگرن (SS) بيماري مرتبط با اختلال در سیستم ایمنی است. شوگرن در زنان میانسال و مبتلایان به سایر بیماری‌های خودایمنی مانند آرتریت روماتوئید و لوپوس مشاهده می‌شود. با اين وجود سندرم شوگرن در افراد جوان و سالم نيز مشاهده شده است. در سندرم شوگرن، بوی بد تنفس به خاطر خشک شدن دهان رخ می‌دهد.

5- مشكلات سلامت دهان و دندان، شایع ترین علت بوی بد دهان

سلامت دهان و دندان به جلوگیری از بوی بد دهان کمک می‌کند. عدم نخ دندان کشیدن یا مسواک نزدن به طور منظم منجر به مشکلاتی مانند حفره و بیماری لثه می‌شود كه با بوي بد دهان در ارتباط است.

دلایل مرتبط با حفره ی دهان

بد بویی دهان ناشی از دهان و دندان
 • دندان ها : وجود دندان های پوسیده یا پرکردن نامناسب دندان ترمیم شده ، در اثر ایجاد گیرغذایی در موارد گفته شده به لثه ی محافظ دور دندان آسیب می رسد و به خودی خود می تواند موجب بوی بد دهان شود.
 • لثه : با علائم مشخصه خونریزی و قرمزی بافت لثه که در اثر مسواک زدن غیر صحیح و خارج نشدن مواد غذایی از لثه، بوی بد دهان را نیز به همراه خواهد داشت.
 • زبان : در گروه اندکی از افراد، بلند بودن جوانه های چشایی ( پرزهای زبان ) در بخش انتهای زبان می تواند عاملی برای ایجاد بوی بد دهان باشد که با مسواک زدن روی زبان معمولا” بوی بد دهان از بین می رود.
 • پلاکت های باکتریایی : شروع آن از یک پلاکت زرد رنگ نرم و چسبیده، بعد از مدتی که مسواک می زنید تشکیل می شود و طی فرایند شناخته شده ای تبدیل به جرم می شود.
 • روکش نامناسب دندان : استفاده از روکش های نامناسب، باعث عفونت دندان و لثه و در تنیجه بوی بد دهان میشود.
 • دندان مصنوعی : مواد غذایی بین لثه و دندان مصنوعی میتواند علت بوی نامطبوع دهان باشد.
 • ارتودنسی: گیر کردن مواد غذایی لابلای سیم های ارتودنسی میتواند باعث ایجاد بوی بد دهان در ارتودنسی شود.

مطالعه مقاله زیر توصیه میشود:

آیا کامپوزیت دندان یا روکش باعث بوی بد دهان میشود؟

ترشحات بینی

بوی بد دهان ناشی از سینوزیت و ترشحات پشت حلقی

برخی از بیماریها مانند آبریزش بینی یا گلو درد استرپتوکوکی منجر به بوی بد تنفس می‌شود.

مخاط در پشت گلو به دلیل آلرژی‌های گرده‌ها یا سرماخوردگی جمع می‌شوند. در واقع ذرات خارجی پس از بینی به پشت گلو و سپس به دهان می‌روند، روی سطح زبان می‌نشینند و باعث ایجاد بوی بد دهان می‌شوند.

گلودرد استرپتوکوکی

استرپتوکوک نوعي عفونت باکتریایی است نه ویروسی. این باکتری‌های مهاجم باعث بوی بد دهان می‌شوند. نه تنها استرپتوکوک، بلکه عفونت‌های سینوسی نیز جزو عفونتهای باکتریایی هستند و مخاطی بدبو و چرک مانند توليد می‌کنند. علاوه بر این عفونتها، انواع خاصی از باکتری‌ها هستند که بوی بدی را در دهان ایجاد می‌نمايند.

7- داروها در ايجاد بوی بد تنفس

دارو

بسیاری از داروها باعث بوی بد دهان می‌شوند. مطالعه‌اي منتشر شده برای شناسایی داروهایی که باعث بوي بد دهان می‌شوند، وجود دارد. در اين مطالعه داروها به صورت ناشی از شرایط سیستمیک، بیماریهای منتقله از طریق خون، یا درمان دارویی تجزیه و تحلیل شده است.

مطالعه كنندگان داروهایی را که باعث بوي بد دهان می‌شوند را در ده گروه دسته‌ بندی نموده‌اند.

 • كاهنده اسيد
 • آمینوتیول‌ها
 • آنتی کولینرژیک‌ها
 • داروهای ضد افسردگی
 • ضد قارچ ها
 • آنتی هیستامین‌ها و استروئیدها
 • ضد اسپاسم
 • عوامل شیمی درمانی
 • مکمل‌های غذایی
 • مواد آلی گوگرد

اگر هر یک از این داروها را مصرف می‌کنید، در معرض خطر ابتلا به بوی بد تنفس هستيد.

بوی بد صبحگاهی دهان (آپنه خواب)

بوی بد صبحگاهی دهان

بد بو شدن نفس صبح هنگام، بعد از خواب شبانه طبیعی به نظر می رسد. چون تولید بزاق در خواب کاهش می یابد و باعث فعالیت باکتری های تولید کننده بو می شود. اما کند شدن تولید بزاق در هنگام خواب گاهی ناشی از بازماندن دهان برای مدت طولانی است. مبتلایان به اختلالات خواب مانند آپنه خواب (sleep apnea) و خروپف (snoring) ممکن است در تنفس از طریق بینی مشکل داشته باشند و بیشتر از دهان خود نفس بکشند که این خود عامل ایجاد بوی بد دهان است.

راهکارهای رفع این مشکل را در مطلب رفع بوی بد دهان در صبح مطالعه نمایید.

9- تنفس از طريق دهان

تنفس از طريق دهان در خواب

تنفس از طريق دهان منجر به بوي بد دهان می‌شود. برخی از افراد هنگام خواب از طریق دهان نفس می‌کشند، اما بسیاری از مردم اغلب تنفس از طريق دهان را در زمان ورزش نیز انجام می‌دهند.

10- تفاوت باکتریهای دهان

تفاوت باکتریهای دهان

هرکسی ترکیب بزاق مخصوص به خودش را دارد كه شامل انواع و سطوح مختلف باکتریهای دهان است. همه‌ي این موارد در شرایط خاصی بر بوی دهان تاثیر می‌گذارند. به عنوان مثال شخصی با بوی لیسترین يا دهانشويه از خواب بیدار می‌شود، در حالی شخص ديگر پیاز می‌خورد تا سي دقیقه دهانش بوي پياز می‌دهد.

11- سيگار كشيدن در ايجاد بوی بد تنفس

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن به بوي بد دهان کمک می‌کند. مطالعه‌اي نشان داده است که سیگار کشیدن طولانی مدت ترشح بزاق را کاهش می‌دهد و کیفیت آن را تغییر می‌نمايد. بزاق با از بین بردن غذا و باکتریها نقش مهمی در حفظ سلامت و بهداشت دهان و دندان دارد. علاوه بر این، آنزیم‌ها و آنتی‌بادی‌های موجود در بزاق می‌توانند باکتری‌های موجود در دهان و دندان‌ها را از بین می‌برند و منجر به بوی بد دهان و پوسیدگی دندانها شوند.

علت بوی بد دهان در کودکان

علت بوی بد دهان در کودکان

مانند بزرگسالان، عدم رعایت یهداشت دهان و دندان در کودکان مهمترین علت بوی بد دهان است. بطور کلی عوامل تاثیرگذار عبارتند از:

 • شی خارجی : گیر کردن اشیاء در بینی ممکن باعث بوی بد دهان بشوند.
 • بهداشت نامناسب دندان : خودداری از مسواک زدن صحیح و استفاده منظم از نخ دندان دلیل عمده بوی بد دهان است. هنگامی که ذرات کوچک مواد غذایی در دهان می مانند، زمینه فعالیت باکتری های موجود در دندانها و روی زبان و در نتیجه، تولید بوی نامطبوع را فراهم می کنند. عمده ترین دلیل آن باکتری های موجود در دندان ها و بقایای روی زبان هستند. بنابراین جای تعجب نیست که بیشتر موارد بوی بد دهان با بهداشت ضعیف دهان و دندان و عفونت و التهاب لثه همراه باشد.
 • عفونت های دندانپزشکی : پوسیدگی دندان، بیماری های لثه، زخم های جراحی و دندان های در حال پوسیدگی، همه از دلایل بوی بد دهان هستند.
 • مصرف دارو و مکمل : استفاده از برخی دارو ها و دوزهای زیاد مکمل ویتامین هم ممکن است باعث بوی بد دهان بشوند.
 • بیماری ها : بیماری های مثل التهاب لوزه، آلرژی و عفونت های سینوسی در کودکان میتواند باعث بوی نامطبوع دهان شود.
این مطلب را از دست ندهید!
تشخیص بوی بد دهان توسط خود فرد

نحوه درمان و از بین بردن بوی بد دهان به طور کامل

از آنجایی که بوی بد دهان نشانه مشکلات زمینه ای سلامت دهان و دندان است، رهایی یافتن از آن به معنای پیدا کردن علل اصلی این بیماری است. درمان های دندانپزشکی و پزشکی، تغییر عادات سبک زندگی، داروها و جراحی ها همگی می توانند در از بین بردن بوی بد دهان به طور کامل نقش داشته باشند.

نحوه درمان و از بین بردن بوی بد دهان به طور کامل

درمان های رایج

رویکرد درمانی دندانپزشکان و پریودنتیست ها (متخصصان لثه) در مورد بوی بد دهان یا هالیتوزیس بستگی به علت آن دارد. بسیاری از موارد مربوط به پلاک و جرم، تجمع باکتری در دندان، لثه و دهان است. برای از بین بردن بوی دهان در این موارد می توانید از روش های درمانی خاص استفاده کنید، از جمله موارد زیر:

 • جرم گیری و پلنینگ ریشه: دندانپزشکان یا متخصصان لثه از جرم گیری و روت پلنینگ برای درمان التهاب لثه (بیماری لثه) و پریودنتیت (عفونت لثه) با حذف باکتری های ایجاد کننده بوی بد دهان استفاده می کنند. آنها از ابزارهایی برای تمیز کردن لثه در امتداد دندان ها، در قسمتهای بین آنها، زیر خط لثه و در ریشه استفاده می کنند.
 • انجام دبریدمان: بوی بد دهان اغلب با تجمع یک لایه باکتری روی زبان و دندان ها ایجاد می شود. دبریدمان شامل استفاده از سوهان یا برس در دهان و بین دندان برای برداشتن باکتری و جرم رسوب شده در دهان است.
 • استفاده از دهان شویه ها: شستن دهان با دهان شویه باکتری های هدف را در دهان شما شستشو می دهد. دندانپزشک شما ممکن است دهان شویه هایی شامل عوامل ضد باکتری مانند کلرهگزیدین، روی، تری کلوسان و ستیل پیریدینیوم کلراید را توصیه کند.

سبک زندگی و عادات

جلوگیری از بوی بد دهان

بهداشت نامناسب دهان و دندان یکی از دلایل اولیه بوی بد دهان است. به این ترتیب، تغییرات زیادی در شیوه زندگی وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید. عادت های مناسب برای ارتقای سلامت دندان ها و دهان خود و جلوگیری از بوی بد دهان یاد بگیرید که شامل:

 • مسواک زدن و نخ دندان کشیدن: دندان های خود را بعد از غذا کاملا مسواک بزنید و روزانه نخ دندان استفاده کنید. سعی کنید از دهانشویه حاوی روی استفاده کنید که برای بوی بد دهان موثر است.
 • تمیز کردن زبان: با استفاده از یک اسکراپر مخصوص، می توانید دبریدمان را در خانه انجام دهید تا باکتری ایجاد کننده بوی بد دهان را از روی زبان حذف کنید.
 • پرهیز از دخانیات: با ترک دخانیات بوی بد دهان نیز کاهش پیدا می کند. سیگار نه تنها مستقیما باعث بوی بد دهان می شود، بلکه باعث خشکی دهان نیز می شود که می تواند منجر به بوی بد دهان شود.
 • تغییرات رژیم غذایی: پیاز، سیر، غذاهای ترش و ادویه ها را در رژیم غذایی خود به حداقل برسانید، زیرا اینها می توانند باعث بد بو شدن دهان شما شوند.
 • دندان های مصنوعی خود را تمیز کنید: دندان مصنوعی یا پروتز می تواند محل مناسب جمع شدن باکتری های ایجاد کننده بوی ید دهان باشد. تمیز کردن و ضدعفونی منظم و مناسب آنها می تواند از بوی بد دهان جلوگیری کند.
 • اجتناب از خشکی دهان: مقدار زیادی آب بنوشید و دهان خود را مرطوب نگه دارید. از الکل و کافئین که می تواند باعث خشکی دهان شود جلوگیری کنید.
 • تحریک بزاق: دندانپزشک شما ممکن است جویدن آدامس بدون قند را برای تحریک تولید بزاق توصیه کند که از دهان شما در برابر باکتری ها محافظت می کند.
 • درمان های طبیعی: درمان های خانگی برای بوی بد دهان شامل دهانشویه های ساخته شده با روغن های طبیعی، جویدن برخی گیاهان دارویی و نوشیدن چای سبز است.

درمان های گیاهی برای بوی بد دهان

داروهای گیاهی برای از رفع بوی بد دهان

تعدادی ماده طبیعی از دل طبیعت برای درمان خانگی بوی بد دهان وجود دارد که می توانند به حل این مشکل کمک کنند. این درمان ها شامل:

 • چای سبز: محققان به این نتیجه رسیده اند که ترکیبات موجود در چای سبز، پلی فنول ها، ممکن است در برابر بوی بد دهان ناشی از باکتری Solobacterium moorei موثر باشد.
 • دهانشویه خانگی: یک درمان خانگی رایج شامل تهیه دهانشویه از جوش شیرین (بی کربنات سدیم) است. در یک مطالعه، این مورد برای بوی بد دهان در کنار سایر درمان‌ها مفید بود.
 • روغن‌های طبیعی: استفاده از محلول‌های روغن‌های طبیعی (دهان‌شویه‌های حاوی آن‌ها) ممکن است اثر ضد میکروبی داشته باشد و از بوی بد دهان جلوگیری کند. محققان دریافتند روغن درخت چای بسیار موثر است، با شواهدی مبنی بر اینکه سایر روغن‌ها مانند روغن زعتر، مورت، اکالیپتوس و علف لیمو نیز می‌توانند کمک کنند. (با اینکه دهانشویه‌ها قرار نیست بلعیده شوند، مطمئن شوید که روغن‌هایی که استفاده می‌کنید تمیز هستند.)
 • گیاهان جویدنی: جویدن گیاهان یا دانه ها، مانند رزماری، نعناع، ​​جعفری یا رازیانه، برای از بین بردن بوی بد دهان و ایجاد بوی خوب مفید است.

داروها و جراحی ها

برخی موارد بوی بد دهان به دلیل عدم رعایت بهداشت نیستند و برای درمان آن ها باید از روش های دارویی استفاده شود. هنگامی که بیماری ریفلاکس گوارشی – یک شکل مزمن سوزش سر دل – علت اصلی بوی بد باشد، داروی آنتی اسید ممکن است به کاهش علائم کمک کند.

برونشیت یا سایر عفونت‌های تنفسی باکتریایی می‌تواند باعث بوی بد دهان شود، بنابراین یک پزشک ممکن است آنتی‌بیوتیک‌ها را برای عفونت زمینه‌ای و رفع بوی بد دهان تجویز کند.

غدد لنفاوی عفونی (غدد انتهای گلو و بالای دهان) باعث ایجاد بوی بد در دهان می شوند. جراحی برای برداشتن این غدد، عفونت را درمان می کند و بوی بد دهان شما را کاهش می دهد.

برخی از موارد بوی بدن دهان را می توان با درمان فتوداینامیک نیز درمان کرد. این درمان شامل هدایت امواج رادیویی و پرتوهای لیزر برای از بین بردن باکتری های دهان شما است. در بررسی تحقیقاتی که در سال 2022 منتشر شد، محققان دریافتند که این درمان باعث کاهش سطوح ترکیبات فرار گوگردی می شود که عامل بوی بد دهان هستند.

این مطلب را از دست ندهید!
چگونه دهانی خوشبو داشته باشیم؟

درمان بوی بد دهان از نظر طب سنتی

بر اساس موارد مطرح شده افرادی که از بوی بد دهان رنج می برند در مرحله اول اشکالات خود را در حفظ بهداشت دهان و دندانها و نیز بهداشت دستگاه گوارش رفع نمایند. در مرحله بعد به یک دندانپزشک مراجعه نمایند تا در صورت نیاز درمانهای لازم را صورت دهد. بعد از اطمینان از رفع بیماری لثه ها، عفونت، خرابی دندان و باقی ماندن بوی بد مراجعه به یک متخصص طب سنتی سودمند خواهد بود.

درمان قطعی بوی بد دهان با لیزر

درمان قطعی بوی بد دهان با لیزر
درمان بوی بد دهان با لیزر دندانپزشکی

معمولاً بر اثر صحیح مسواک نزدن بعد از مدتی مقداری از مواد غذایی در لابلای لثه ها و دندان ها گیر کرده و باعث فساد و بوی بد دهان می شود که متاسفانه به راحتی مشخص نمی شود تا زمانی که باعث تورم و قرمزی لثه شود.
در این مرحله برای برطرف شدن مشکل به روش های جراحی نیاز می‌شود که اکنون روش دندانپزشکی لیزری که بی خطر و بی درد ترین روش برای درمان بوی بد دهان با لیزر و رفع مشکلات لثه ای است.
برای از بین بردن بوی بد دهان با لیزر می توانید در یک تا دو جلسه توسط دندان‌پزشک مرتبط اقدام کنید. در روش‌های قدیمی، دندانپزشک برای درمان بوی بد دهان ، قسمتی از بافت‌هایی لثه را جراحی می‌کرد.این روش درمانی به صورت کاملا تخصصی در کلینیک دندانپزشکی دکتر حاکم زاده انجام میشود. برای اطلاعات بیشتر میتوانید با ما تماس بگیرید.

اسم قرص برای رفع بوی بد دهان

قرص مترونیدازول برای رفع بوی بد دهان

بهداشت مناسب دهان و دندان موثرترین روش برای درمان بوی بد دهان است. همراه با بهداشت دهان و دندان ، داروی بوی بد دهان و محصولات تجویزی نیز ممکن است مفید باشند.

 • دهان شویه هایی که حاوی عوامل ضد باکتریایی استیل پیریدینیم کلراید یا پراکسید هیدروژن هستند.
 • پروبیوتیک ها: برخی از متخصصان به جای محصولاتی که برای از بین بردن باکتری ها (مانند دهانشویه ها) طراحی شده اند ، از پروبیوتیک ها برای کمک به پاک کردن بوی بد دهان استفاده می کنند.
 • مترونیدازول: این قرص نیز در برخی مواقع ممکن است به صلاحدید پزشک برای شما تجویز شود.

قرص مترونیدازول دارویی است که برای درمان طیفی از عفونت ها مورد استفاده قرار می گیرد.این دارو بر عفونت های ویروسی تاثیری ندارد. مترونیدازول به گروهی از آنتی بیوتیک ها که نیتروایمیدازول نام دارند، تعلق دارد. داروی آنتی بیوتیکی است که فقط بر روی عفونت های باکتریایی و تک یاختگان تأثیر دارد. از مهمترین عوارض آن میتوان به تشنج،ناراحتی گوارشی، احساس بیحسی ر دست و پا و تغییرات بینایی اشاره کرد.

 • لاکتوکام: از لاکتوگام برای مقابله با گلودردهای ناشی از سرماخوردگی یا آلرژی های فصلی در پاییز و زمستان می توان به خوبی بهره برد. همچنین اشخاصی که سیگار میکشند با استفاده از این محصول علاوه بر رهایی سریعتر از بوی ناخوشایند سیگار از دهان، می توانند از این محصول برای جلوگیری از مشکلات دندان و لثه بعلت مصرف سیگار استفاده کنند.
 • قرص اشتوتزن: این دارو حاوی کلروفیل است و به تازه کردن نفس و رفع بوی بد دهان کمک میکند. روزانه ۲ تا ۳ قرص را میتوانید همراه غذا مصرف نمایید.

قرص ها و داروهای ذکر شده عموما بطور موقت اثر بوی نامطبوع دهان را از بین میبرند و برای رفع دائمی بوی بد دهان باید علت اصلی آن رفع گردد.

چه زمانی به دندانپزشک مراجعه کنیم؟

در حالی که گاهی اوقات بوی بد دهان طبیعی است، اما در صورت تداوم، از دندانپزشک کمک بگیرید. اگر با وجود تغییر در شیوه زندگی و عادات بهداشت دهان و دندان، بوی بد دهان باقی بماند، حتما باید آن را جدی بگیرید. اگر با وجود مسواک زدن و نخ دندان کشیدن منظم و استفاده از دهانشویه، بوی بد دهان ادامه داشت با دندانپزشک مشورت کنید.

از آنجایی که بوی بد دهان می تواند تأثیر شدیدی بر سلامت روان داشته باشد و نشانه مشکلات جدی تری باشد هر چه زودتر بوی بد دهان را درمان کنید، وضعیت بهتری خواهید داشت. درک اینکه چه چیزی باعث این مشکل شده است، اولین قدم برای کشف بهترین روش درمان آن است.

به یاد داشته باشید در حدود ۸۵ درصد موارد، بیماری های دهان و دندان علت اصلی بوی بد دهان است. اگر مشکل با وجود رعایت عوامل فوق ادامه داشته باشد، توصیه می شود برای درمان بوی بد دهان و معاینات بیشتر به دندانپزشک مراجعه کنید تا سایر شرایط را بررسی کند.

جهت درمان همیشگی و قطعی بوی بد دهان با لیزر دندانپزشکی، با ما تماس بگیرید.

سئوالات پرتکرار

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 12 =

تماس تلفنی و دریافت نوبت