خونریزی لثه
درمان خونریزی لثه: چرا لیزر بهترین درمان است؟
می 3, 2021
درمان خونریزی لثه و بوی بد دهان
درمان خونریزی لثه و بوی بد دهان
می 22, 2021
خونریزی لثه
درمان خونریزی لثه: چرا لیزر بهترین درمان است؟
می 3, 2021
درمان خونریزی لثه و بوی بد دهان
درمان خونریزی لثه و بوی بد دهان
می 22, 2021
نمایش همه

ترمیم دندان با لیزر بهترین روش رفع پوسیدگی

ترمیم دندان با لیزر بهترین روش رفع پوسیدگی دندان

ترمیم دندان با لیزر موجب تحول تجربه دندانپزشکی هزاران بیمار در سراسر ایالات متحده شده است. آیا شما از بی حسی یا صدای دریل حین درمان دندان خود منزجر هستید؟ اگر اینطور است، لازم نیست هیچ کدام از این موارد را تجربه کنید. در عوض می‌توانید کلینینک دندانپزشکی با لیزر را انتخاب کنید. ترمیم دندان با لیزر یک روش بدون دریل،  بدون درد و یا بی حسی در درمان بیماری های دندان است.  در این روش دندانپزشک می تواند پوسیدگی دندان را شناسایی کرده و با استفاده از پرتوهای متمرکز نور ملایم لیزر آن را درمان کند. در این مقاله با سازوکار تشخیص و درمان پوسیدگی دندان به کمک لیزر آشنا می شوید.

تاریخچه دندانپزشکی

از همان ابتدای تاریخ، دهان انسان مشکلاتی را برای او به وجود می‌آورد. از آنجایی که هر جا نیازی باشد فرد یا افرادی برای رفع آن تلاش می‌کنند دندانپزشکی خیلی زود به جامعه بشری راه یافت. شناخت یکی از اولین دندانپزشک‌ها به 2600 سال قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد. بدیهی است از آن زمان تاکنون زندگی بشر به جهات گوناگون تغییرات زیادی داشته است. امروزه مراجعه به دندانپزشک مانند مراجعه سالانه به پزشک میان مردم رایج است. یکی از جدیدترین روش‌ها در این حوزه دندانپزشکی با لیزر است. این تکنولوژی هنوز به طور گسترده رواج پیدا نکرده ولی افراد زیادی در سراسر دنیا تجربه فوق‌العاده‌ای از بکارگیری این تکنولوژی دارند.

ترمیم پوسیدگی دندان به روش سنّتی چطور انجام می‌شود؟

پوسیدگی دندان را به طور مختصر می‌توان دندان فاسد شده توصیف کرد. به همین خاطر درمان پوسیدگی‌ها بسیار اهمیت دارد. زیرا اگر پوسیدگی دندان درمان نشود احتمال گسترش آن وجود دارد.

قبل از درمان پوسیدگی دندان ابتدا باید مکان دقیق آن مشخص شود. یک دندانپزشک از روشهای مختلفی برای شناسایی دندان‌های فاسد استفاده می‌کند. آنها از درد یا حساسیت شدید بیمار در نقطه خاصی استفاده می‌کنند؛ با معاینه دقیق به دنبال نقطه پوسیدگی می‌گردند؛ از ابزار دندانپزشکی برای کشف نقاط فاسد استفاده می‌کنند یا از عکسبرداری برای تشخیص میزان پوسیدگی استفاده می‌کنند.

این مطلب را از دست ندهید!
عصب کشی دندان در بارداری: دندانپزشکی بدون خطر با لیزر

امکانات درمانی در روش سنتی

پس از تعیین موقعیت دقیق پوسیدگی دندان نوبت مراحل مختلف درمان است.

 • فلوراید درمانی

در اولین مرحله و هنگام شناسایی زودهنگام پوسیدگی دندان می‌توان از فلوراید استفاده نمود. فلوراید برای تقویت دندان و ایجاد مانع در برابر پوسیدگی می‌تواند مؤثر باشد.

 • پر کردن دندان

مرحله بعدی که برای اغلب افراد به کار می‌رود پر کردن دندان است. در این روش از مواد مخصوصی برای پر کردن حفره‌ای که به خاطر پوسیدگی دندان ایجاد شده استفاده می‌شود.

 • روکش دندان

همانطور که از عنوان مشخص است در این روش روکشی مصنوعی جایگزین تاج آسیب دیده دندان می‌شود. ابتدا پوسیدگی دندان برداشته می‌شود و سپس برای محافظت از اجزای باقی مانده دندان، روکشی از مواد مصنوعی مستحکم بر روی آن قرار می‌گیرد.

 • درمان ریشه

این اقدام آخرین مرحله برای محافظت از دندان پوسیده است. این روش زمانی به کار می‌رود که پوسیدگی به ریشه دندان رسیده باشد. در این شرایط اگر عفونتی نیز وجود داشته باشد ابتدا بیمار باید دارو مصرف کند. پس از آن پوسیدگی و ریشه دندان خارج شده و دندان پر می‌شود.

در نهایت اگر پوسیدگی به حدی گسترده باشد که امکان حفظ دندان نباشد، دندان کشیده شده و دندانی مصنوعی جایگزین آن می‌شود.

امکانات ترمیم دندان با لیزر

یکی از آزاردهنده‌ترین قسمت‌های ترمیم پوسیدگی دندان برداشتن پوسیدگی با مته مخصوص است. تقریباً همه از مته دندانپزشکی وحشت دارند. واقعاً این ابزار شبیه ابزاری است که در فیلم‌های وحشتناک به کار می‌رود. در حالی که تزریق و بکارگیری مته بدترین بخش درمان پوسیدگی دندان در دندانپزشکی سنّتی است در دندانپزشکی با لیزر کاملاً دلپذیر است.

در دندانپزشکی با لیزر خبری از تزریق و مته نیست. این در حالی است که اشعه‌های لیزر بسیار دقیق‌تر از ابزاری مانند مته هستند و در نتیجه مراقبت از دندان‌ها نیز در این روش بهتر صورت می‌گیرد.

این مطلب را از دست ندهید!
لیزر در ارتودنسی: انواع و مزایا

علاوه بر آن، دندانپزشکی با لیزر نیاز به بیهوشی ندارد و در نتیجه این روش مقرون به صرفه، تقریباً بدون درد و بسیار سریع‌تر است. در نتیجه دندانپزشکی با لیزر به دلایل مختلف بسیار مؤثر و جذاب است.

عوارض جانبی استفاده از لیزر بسیاری از مردم تصور می‌کنند دندانپزشکی با لیزر عوارض جانبی خواهد داشت. البته عوارض جانبی لیزر درمانی حقیقت دارد ولی این عوارض منفی نیستند. در حقیقت دندانپزشکی با لیزر از دندانپزشکی سنتی ایمن‌تر است. ما اخیراً مطلبی در مورد عوارض جانبی استفاده از لیزر درمانی در دندانپزشکی منتشر کردیم. در این مطلب برخی عوارض شامل احتمال آسیب دیدن لثه‌ها یا پالپ دندان مطرح شده بود. نکته قابل توجه این است که احتمال وقوع چنین عوارضی در دندانپزشکی سنتی بسیار بیشتر از دندانپزشکی با لیزر است.

چگونه لیزر پوسیدگی دندان را تشخیص میدهد؟

لیزر با اصل بازتاب موج نور حفره های داخل دندان را کشف می کند. یک دندان سالم به نور اجازه عبور می دهد. در صورت وجود حفره نور منعکس می شود. میزان بازتاب نور کمک می کند تا اندازه حفره تخمین زده شود.

 ۹۰ درصد نرخ موفقیت در تشخیص پوسیدگی های پنهان با لیزر

یکی از مزایای شگفت انگیز تشخیص و ترمیم پوسیدگی دندان با لیزر توانایی آن در تشخیص پوسیدگی های پنهان داخل مینای دندان است. پوسیدگی های خارجی به راحتی قابل تشخیص است، اما حفره های داخلی اغلب از دید پنهان می شوند، مگر اینکه به اندازه کافی بزرگ باشند. اما در مورد لیزر چنین اشتباهی رخ نمی دهد.

مزایای ترمیم دندان با لیزر

مزایای بیشمار لیزر در تشخیص پوسیدگی دندان قابل انکار نیست. مجله وال استریت گزارش داد یک مطالعه اخیر نشان می‌دهد که دستگاه لیزر توانست پوسیدگی زودرس را با احتمال  ۹۳ درصد تشخیص دهد، در حالی که این مقدار برای اشعه ایکس ۲۷ درصد بود. تمام پوسیدگی های تشخیص داده شده توسط لیزر نیاز به درمان ندارند، اما بنا به تشخیص دندانپزشک به آنها رسیدگی می شود تا سلامت کلی دندان و لبخند شما حفظ شود.

 ترمیم دندان با لیزر دارای ۸ مزیت اصلی نسبت به تشخیص سنتی است:

 • دقت بیشتر: لیزر نسبت به اشعه ایکس دارای ۹۰ درصد دقت بیشتر در پوسیدگی دندان است.
 • خطر کمتر: لیزر از درمان تهاجمی غیر ضروری دندان جلوگیری می کند.
 • داده محور: لیزر یک ابزار دقیق و قابل اعتماد است که از داده های واقعی برای کنترل فعالیت پوسیدگی در طول زمان استفاده می‌کند.
 • اعتماد سازی: به کمک لیزر اطمینان می یابید که دندانپزشک و متخصص بهداشت مناطق مشکوک و حفره های زیر سطح دندان را با دقت تشخیص و درمان می کند.
 • توانمندسازی: به متخصص بهداشت امکان می دهد تا بیماران را درخصوص پوسیدگی‌ دندان آموزش دهد.
 • تعامل: باعث تعامل بیمار در فرایند معاینه می شود
 • ایمن: به دلیل استفاده از انرژی نور به جای اشعه ایکس هیچ خطری برای بیمار وجود ندارد.
 • بدون درد: لیزر ابزار معاینه سریع و غیر تهاجمی است.
این مطلب را از دست ندهید!
چگونه درد دندان را به سرعت متوقف کنیم

چرا از دندانپزشکی با لیزر استفاده نکنیم؟

یافتن دلایلی برای عدم استفاده از لیزر درمانی مثل این است که بخواهید دلیلی برای هرگز مراجعه نکردن به دندانپزشکی پیدا کنید.

یکی از دلایلی که می‌توانید برای رد لیزر درمانی مطرح کنید این است که بگویید از اینکه زمان بیشتری بر روی آن صندلی راحت دندانپزشکی سپری کنم لذت می‌برم. دلیل دیگر می‌تواند این باشد که از بی‌حسی موضعی زبانم پس از دندانپزشکی لذت می‌برم.

روشن است که این دلایل اصلاً موجه و منطقی نیستند. به هر حال اگر دندانپزشکی با لیزر توجه شما را جلب نموده ما توصیه می‌کنیم حتماً آن را امتحان کنید. مطمئن باشید لیزر درمانی روشی امن، قابل اعتماد است و یکی از بزرگترین پیشرفت‌ها در حوزه دندانپزشکی است.

 فناوری لیزر WATERLASE IPLUS

ترمیم دندان با لیزر از جمله خدمات پیشرفته مرکز دندانپزشکی ما است که به کمک آن درمان تخصصی به بیماران ارائه می دهیم. فناوری لیزر WATERLASE IPLUS یک ابزار مفید در پیشگیری و حفاظت از زندان و درمان دقیق است. به کمک این ابزار بیماران نگرانی و اضطراب کمتری در طول معاینه دارند و لذت دندانپزشکی بدون درد را تجربه میکنند.

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + 8 =

تماس تلفنی و دریافت نوبت