از بین بردن پلاک دندان در خانه
از بین بردن پلاک دندان در خانه با روش های آسان
می 16, 2022
فلوراید تراپی
فلوراید تراپی در بزرگسالان و کودکان چگونه است؟
می 31, 2022
از بین بردن پلاک دندان در خانه
از بین بردن پلاک دندان در خانه با روش های آسان
می 16, 2022
فلوراید تراپی
فلوراید تراپی در بزرگسالان و کودکان چگونه است؟
می 31, 2022
نمایش همه

اینله و انله دندان چیست و چه نیازی به آن است؟

اینله و انله دندان

اگر در حال خواندن این مطلب هستید، احتمالا دندانپزشک تان به شما اینله یا انله را پیشنهاد کرده است. اما اگر هیچ وقت نیازی به خدمات دندانپزشکی نداشتید احتمالا تفاوت این دو را نمی دانید.

قبل از انجام هر فرایند درمانی دندانپزشکی، خوب است که درباره آن بیشتر بدانید و از تاثیرات آن بر سلامت دهان و دندان خود آگاه باشید. در کلینیک دندانپزشکی با لیزر دکتر حاکم زاده ما سعی میکنیم بیماران را در جریان فرایند های درمانی قرار دهیم تا بدانند چه اتفاقاتی در طول پروسه درمان می افتد.

اینله دندان چیست؟

اینله دندان

اینله یک قطعه کوچک از ترکیباتی شبیه به جنس دندان است که به صورت سفارشی، مشابه دندان شما ساخته می شود و توسط دندانپزشک جای خالی شکستگی دندان را پر می کند. استفاده از روش اینله نسبتا ساده است، دندان شکسته تمیز و آماده می شود و بعد، اینله به سطح آن چسبانده می شود یا روی آن ذوب می شود.

دو نوع اینله وجود دارد: اینله مستقیم و اینله غیرمستقیم.

در هر دو روش هیچ نیازی به برش یا ساییدن دندان نیست چون اینله روی دندان شکسته موجود قرار می گیرد. می شود آن را در اتاق جراحی دندانپزشکی، مطب دندانپزشک و یا حتی در همان ویزیت اول نصب کرد.

اینله غیر مستقیم زمانی استفاده می شود که آسیب وارده به دندان زیاد باشد و فضای باقی مانده از دندان برای نگه داری اینله مستقیم کافی نباشد. برای اینله غیر مستقیم مواد اضافی در دو طرف قسمت آسیب دیده دندان نصب می شود و اینله بالای آن دو قطعه چسبانده می شود.

اینله مستقیم رایج تر است و به آماده سازی کمتری برای دندان نیاز دارد و می تواند گزینه بهتری برای دندان های طبیعی باشد. علاوه بر آن اینله های مستقیم سطح مخدوشی دارند که با مینای دندان مطابقت دارد و بعد از چسباندن با چسب دندان، در جای خود ثابت می ماند.

این مطلب را از دست ندهید!
چه تعداد لمینت دندان برای من نیاز است؟

اینله ها چقدر دوام دارند؟

به طور میانگین، اینله ها حدود پانزده سال دوام دارند اما در بعضی موارد تا سی سال یا بیشتر هم دوام میاورند. وقتی اینله را برای دندان خود انتخاب می کنید از هزینه بیشتر برای مواد اولیه نترسید! هزینه بیشتر به معنای عمر طولانی تر آن است.

اینله ها از چه چیزی ساخته شدند؟

اینله ها در آزمایشگاه های دندانپزشکی ساخته می شوند و میتوانند از جنس چینی، طلا یا فلز باشند. اینله های چینی طول عمر بیشتری دارند و از نظر هزینه، در حد میانه قرار دارند. اینله های جنس طلا هم طول عمر زیادی دارند اما از اینله های چینی گران تر هستند. از طرفی اینله های فلزی بسیار ارزان تر از اینله های چینی و طلایی هستند. اگر توانایی پرداخت هزینه اینله چینی و طلایی را ندارید اینله های فلزی گزینه خوبی هستند.

اینله چقدر هزینه دارد؟

همانطور که گفته شد، اینله سفارشی و بر اساس دندان شما ساخته می شود، پس طبیعتا هزینه بیشتری نسبت به پر کردن دندان دارد. اما در طولانی مدت، به دلیل دوام آن و اینکه نیازی به تعمیرات یا خدمات اضافی ندارد هزینه کمتری برای شما دارد.

انله دندان چیست؟

انله دندان

انله های دندان از بسیاری جهات شبیه به اینله ها هستند، جدا از اینکه بزرگ تر هستند و روش ساخت متفاوتی دارند. همچنین آنله ها برای پوشش کل دندان طراحی می شوند اما اینله ها فقط بخشی از دندان را پوشش می دهند.

انله ها معمولا برای پوسیدگی و آسیب دندان و دندان های نیش استفاده می شوند. اگر قسمت آسیب دیده بزرگتر از استاندارد پرکردن باشد، دندانپزشک شما احتمالا انله را انتخاب می کند.

در آماده سازی دندان برای انله، از روشی مشابه آماده سازی برای اینله استفاده می شود. اما معمولا انله ای به صورت موقتی در قسمت آسیب دیده قرار داده می شود تا انله سفارشی شما ساخته شود. انله به عنوان تاج (روکش) جزئی هم شناخته می شود.

این مطلب را از دست ندهید!
بایدها و نبایدها دردرمان زیبایی دندانپزشکی

انله ها چقدر دوام دارند؟

انله ها طول عمر کمتری نسبت به اینله ها دارند چون متصل کردن آنها به دندان دشوار تر است و فشار و ساییدگی بیشتری دریافت می کنند. به طور میانگین می توان حدود ده الی پانزده سال انتظار داشت که دوام داشته باشند. ممکن است بتوان با نگهداری و مراقبت مناسب، طول عمر آنها را بیشتر کرد.

انله ها از چه چیزی ساخته شدند؟

انله ها از مواد مشابهی نسبت به اینله ها ساخته می شوند: چینی، کامپوزیت، رزین و یا طلا (طلا انتخاب نسبتا نادری است)

اینله در مقابل انله

بزرگترین تفاوت بین اینله و انله مقدار سطحی از دندان است که می پوشانند. اینله ها کوچک تر هستند، انله بزرگ تر است و نیمی از دندان و گاهی سه چهارم آن را می پوشاند. به همین دلیل انله ممکن است یک پروسه وسیع تر به نظر برسد.

بسیاری از دندانپزشکان انله ها را به روکش ترجیح می دهند چون کمتر تهاجمی است در حالی که میزان محافظت بالایی برای دندان دارد. متاسفانه همه دندانپزشکان با این نظر موافق نیستند چون گاهی ساخت انله سخت تر از تهیه روکش است. برای شما، آنله گزینه بهتری است چون اجازه می دهد دندان های شما در جای خود باقی بمانند.

اینله ها را باید با پرکننده ها مقایسه کرد. اینله ها بیشتر دوام می آورند و منطقه بزرگ تری را پوشش می دهند. اینله ها به تقویت دندان کمک می کنند در حالی که پرکردگی ها با انبساط و انقباض در واکنش به دما، آن را ضعیف می کنند.

مزایا و معایب اینله و انله

اینله و آنله مزایا و معایب فراوانی دارند. با وجود اینکه مزایای آن ها بسیار چشمگیر است، معایبی هم وجود دارد.

مزایا

  • محافظت بیشتر: اینله ها و آنله ها به میزان چشمگیری، محافظت بیشتر در برابر پوسیدگی دارند.
  • تطبیق رنگ: اینله و آنله ها خصوصا برای شما و تطابق با دندان هایتان ساخته می شوند. جایگزین های دیگر(روکش و …) این خاصیت را ندارند.
  • دوام: با مراقبت مناسب، اینله و آنله ها دوام و ماندگاری بیشتری نسبت به سایر روش های ترمیم های دندان دارد.
این مطلب را از دست ندهید!
لمینت دندان چه زمانی نیاز به تعویض دارد؟

معایب

  • هزینه: اینله و آنله ها هزینه بیشتری نسبت به سایر روش ها دارند، اما با توجه به ماندگاری، ارزش آن را دارد.
  • ویزیت دوباره: برای نصب اینله و آنله نیاز است که مدتی بعد از ویزیت اولیه برای نصب برگردید.(مهلت ساخت قطعات)

اینله و انله در برابر روکش و پرکردن دندان

اینله و انله در برابر روکش دندان

اینله و آنله جایگزین روش های قدیمی تر روکش و پر کردن است. اینله معمولا به جای پر کردن و آنله به جای روکش کردن انجام می شود.

انله و روکش کردن دندان

برای انجام انله، نسبت به روکش کردن، نیاز کمتری به برداشتن ساختار دندان است. بر این اساس، آنله (و اینله) کمتر تهاجمی هستند.

روکش ها بیشتر دوام می آورند اما اکثر اوقات، برای نصب روکش دندان احتیاج به دسترسی به کانال ریشه است. بزرگ ترین تفاوت بین آنله و روکش این است که روکش فضای بیشتری از دندان را میپوشاند که آنله نمی تواند. اما آنله محافظت بیشتری در مقابل روکش دارد.

اینله در مقابل پر کردن

پر کردن دندان، می تواند در یک ویزیت انجام شود. روشی ساده است و زمان زیادی نمی برد. این موضوع در مورد اینله صدق نمی کند. این روش گاهی نیاز به دو ویزیت دارد. (اما بعضی اوقات هم می توان آن را در یک ویزیت انجام داد.)

اینله ها تقریبا همیشه دوام بسیار بیشتری از پرکننده خواهند داشت و این موضوع، آن را گزینه بهتری می کند.

اگر علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد روش های ترمیم دندان خود هستید تیم ما در کلینیک دندانپزشکی با لیزر دکتر حاکم زاده در خدمت شماست. اگر سوالی درباره خدمات ما دارید، با ما تماس بگیرید. همچنین می توانید یک قرار ملاقات تعیین کنید یا برای اطلاعات بیشتر بقیه وبلاگ ما را بررسی کنید.

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 10 =

تماس تلفنی و دریافت نوبت