سلامت دهان و دندان در بارداری
سلامت دهان و دندان در بارداری: نشانه های بیماری و درمان
سپتامبر 27, 2020
چگونه زبانی تمیز داشته باشیم؟
چگونه زبانی تمیز داشته باشیم؟(آموزش تصویری تمیز کردن زبان)
اکتبر 28, 2020
سلامت دهان و دندان در بارداری
سلامت دهان و دندان در بارداری: نشانه های بیماری و درمان
سپتامبر 27, 2020
چگونه زبانی تمیز داشته باشیم؟
چگونه زبانی تمیز داشته باشیم؟(آموزش تصویری تمیز کردن زبان)
اکتبر 28, 2020
نمایش همه

درمان سیاهی لثه با لیزر(قهوه ای، بنفش، تیرگی)

تیرگی و سیاهی لثه

درمان سیاهی لثه بوسیله لیزر

رفع سیاهی لثه با لیزر از مهمترین مزایای دندانپزشکی با لیزر است. مشکلاتی همچون داشتن لثه ی سیاه (هایپرپیگمانتاسیون لثه) ، قهوه ای، بنفش و یا تغییر رنگ در لثه و یا ایجاد لکه روی آن، مشکلات نگران کننده ای نیستند، اما ممکن است از شدت زیبایی شما کاسته و اعتماد به نفس شما موقع لبخند زدن را پایین بیاورند. این مشکلات باعث میشوند تا لثه های سالم، ناسالم به نظر برسند. لثه ها هم مانند دندان ها قابل رویت هستند و بنابراین زیبا بودن آنها به هنگام لبخند زدن، همانند زیبا بودن دندان ها، مهم است. خوشبختانه، دندانپزشکی با لیزر به ما در از بین بردن سریع و بدون درد این مشکلات کمک زیادی میکند. دوره ی نقاهت درمان تیرگی و سیاهی لثه با لیزر نیز بسیار کوتاه است.

دلایل تیرگی لثه(سیاه، بنفش و قهوه ای)

علل تیرگی و لکه سیاه روی لثه
لکه سیاه لثه در مجاورت دندان
 • ملانین
 • سیگار کشیدن
 • دارو
 • خال کوبی آمالگام
 • لثه های زخم نکروز کننده حاد
 • بیماری آدیسون
 • سندرم پوتز- جگرز

هایپرپیگمنتیشن چیست؟

هایپرپیگمنتیشن زمانی به وجود می آید که ملانین ، که یک ماده شیمیایی طبیعی در بدن است ، به وفور یافت شود.اگرچه هیچ ارتباطی بین هایپرپیگمنتیشن و هرگونه بیماری جدی وجود ندارد ، اما در هنگام صحبت کردن یا لبخند زدن ، لثه تیره و یا تغییرات رنگدانه قابل مشاهده است ، این ممکن است باعث احساس ناخوشایندی برای شخص شود.

ملانین چیست؟

ملانین مسئول ایجاد سایه های مختلف رنگ در بدن است. به پوست ، چشم و مو رنگ می بخشد. علاوه بر این ، ملانین ماده شیمیایی است که باعث ایجاد تیره تر شدن پوست ، کک و مک و لثه های تیره می شود. همانطور که رنگ پوست متفاوت است ، رنگ لثه نیز متفاوت است. با این حال ، اغلب اوقات ، به دلیل نوعی تحریک کننده ، تیرگی بافت لثه رخ می دهد: به عنوان مثال ، هنگامی که پوست در معرض اشعه ماورا بنفش مضر خورشید قرار می گیرد ، شروع به تیرگی می کند تا از خودش محافظت کند.

این مطلب را از دست ندهید!
علت خونریزی لثه هنگام مسواک زدن و درمان قطعی

درمان سیاهی لثه با لیزر (Laser Gum Depigmentation) چیست؟

روشی است که در آن به آرامی بوسیله نور تابانده شده لیزر برای روشن تر کردن رنگ تیره استفاده میشود. لثه ها در طی این روش می توانند از یک رنگ قهوه ای یا سیاه بسیار تیره به یک رنگ صورتی بسیار زنده تبدیل شوند.

چگونه میتوان با لیزر مشکل تیرگی لثه را برطرف کرد؟

برخی لکه های روی لثه به خاطر ایجاد رنگدانه (و یا ملانین) روی بافت لثه به وجود می آیند. وجود این لکه ها نگران کننده نیست. این لکه ها مانند کک و مک هستند که به جای پوست روی لثه ایجاد شده اند. اما این مشکل باعث میشود تا لثه های سالم، ناسالم به نظر برسند و روی زیبایی لبخند تاثیر منفی میگذارد. به همین دلیل برخی افراد تمایل دارند تا این لکه ها را از بین ببرند. میتوان به کمک لیزر و تنها در یک جلسه ی درمانی، این ملانین های روی لثه را به سرعت و بدون درد از بین برد. (به این پروسه از بین بردن رنگدانه های لثه میگویند). دوره ی نقاهت این درمان نیز بسیار کوتاه است.

سفید کردن لثه و از بین بردن رنگدانه های لثه

گاهی لکه های روی لثه ارثی هستند. اشخاصی که پوست تیره تری دارند بیشتر از سایر افراد در معرض ابتلا به این لکه ها هستند و لثه های تیره تری هم دارند. میتوان گفت رنگدانه ها برای افراد سبزه تر، تیره تر است. اشخاصی که به این مشکل دچار هستند تمایل زیادی به از بین بردن لکه ها و سفید کردن لثه دارند. درمان با لیزر میتواند لکه ها را از بین برده و یا آنها را سفید کند.

بلیچینگ لثه

بلیچینگ لثه میتواند به شما در تغییر رنگ و یا بهبود رنگ لثه ها کمک کند. این تکنیک با تزریق ژل سفید کننده به بخش نرم لثه به منظور سفید کردن لثه، انجام میپذیرد. در طی انجام این پروسه و برای جلوگیری از درد، لثه های فرد بی حس میشوند. پس از تزریق ژل و سفید شدن لثه ها، ژل به همراه باقیمانده ی ملانین به کمک یک پولیش مخصوص از لثه خارج میشود.

این مطلب را از دست ندهید!
جراحی افزایش طول تاج دندان با لیزر

از بین بردن لکه های تیره روی لثه ناشی از سیگار کشیدن

درمان سیاهی لثه ناشی از سیگار
سیگار از مهمترین عوامل سیاهی لثه

همگی میدانیم که سیگار کشیدن سبب تیره شدن لثه ها میشود. به این مشکل “ملانوز افراد سیگاری” میگویند. این مشکل گاهی، و نه همیشه، با ترک سیگار از بین میرود. ترک سیگار اولین گام برای داشتن لثه های سالم و در نتیجه سلامت دهان و دندان است. البته که “ملانوز افراد سیگاری” را میتوان به کمک لیزر، به راحتی و بدون درد از بین برد.

لکه های تیره ی روی لثه ناشی از مصرف دارو

برخی از داروها عامل به وجود آمدن لکه های تیره روی لثه هستند. این داروها شامل داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای، داروهای ضد مالاریا و مینوسایکلین (آنتی بیوتیک) است. این مشکل گاهی، و نه همیشه، با قطع مصرف داروها از بین میرود. در برخی موارد، بیمار باید به مدت طولانی و یا همیشگی دارو را مصرف کند. به همین دلیل میتوان به کمک لیزر، لکه ها را از بین برد و به حال روحی بیمار نیز کمک کرد.

پر کردن یا تاج / تتوی آمالگام

تتوی آمالگام به خاطر پر کردن دندان با مواد تیره، روی لثه ایجاد میشود. به هنگامی که مقداری ماده ی تیره زیر لثه میرود، باعث تیره شدن لثه میشود (این تیرگی شبیه به تتو است). این مشکل را نمیتوان یک مشکل حاد تلقی کرد اما باز هم باعث آزار بسیاری از افراد است. لیزر میتواند در از بین بردن این تتو کمک کننده باشد.

سفید کردن لثه در منزل! آری یا نه؟

بسیاری از روش های سفید کردن لثه را میتوان در خانه امتحان کرد. کیت ها و خمیر دندان های سفید کننده ی زیادی در بازار موجود هستند که به سفید کردن لثه و از بین بردن لکه ها کمک میکنند. این روش ها تاثیر لیزر را ندارند اما پس از استفاده ی مداوم لثه ها را تا حد زیادی سفید میکنند. اگر تمایل به انجام این روش ها دارید باید حواستان به تعداد دفعات تکرار آنها نیز باشد، به دلیل اینکه انجام بیش از حد آنها ممکن است به بافت نرم لثه آسیب برساند.

کدام روش بهتر است؟ درمان با لیزر و یا بلیچینگ؟

گاهی روش های بلیچینگ برای سفید کردن لثه و از بین بردن لکه ها به کار گرفته میشوند. با اینکه بلیچینگ باعث سفید شدن لثه میشود اما چون روی ناحیه ی بزرگتری نسبت به ناحیه ی تیره انجام میشود، میتواند به بافت لثه آسیب برساند. اما لیزر فقط روی ناحیه ی تیره انجام شده و آن ناحیه را روشن میکند. به همچنین، بلیچینگ زمانبر بوده و تاثیر آن در طولانی مدت مشخص میشود اما لیزر سریع و بدون درد انجام گرفته و دوره ی نقاهت کوتاهی هم دارد.

این مطلب را از دست ندهید!
بریج دندان : انواع، مزایا و هزینه

علت سیاه شدن لثه بعد از روکش دندان

امکان دارد تاج دندان از پرسلن ساخته شده باشد و به یک قطعه فلزی متصل شده باشد. تیرگی که اطراف دندان مشاهده میشود بدلیل نوری است که از دندان طبیعی عبور کرده و نمیتواند از تاج فلزی عبور کند. این امر باعث تیره به نظر آمدن قسمت اتصال پرسلن میشود. این مشکل با استفاده از تاج های سرامیکی رخ نمیدهد.

هزینه ی بلیچینگ لثه چقدر است؟

هزینه ی این درمان برای افراد مختلف متفاوت است اما مطمئن باشید که ما درمان مناسب و هزینه ی مناسب را به شما پیشنهاد میکنیم. برای تعیین وقت مشاوره با ما تماس بگیرید.

هزینه ی از بین بردن لکه های لثه چقدر است؟

هزینه ی این درمان نیز برای افراد مختلف متفاوت است. میتوانید با تیم ما در کلینیک دندانپزشکی با لیزر دکتر حاکم زاده تماس بگیرید تا هزینه ی درمان و روش درمانی مناسب را به شما اعلام کنیم.

سئوالات متداول

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:

2 دیدگاه

 1. رضا گفت:

  سلام درمان رفع تیرگی لثه با لیزر چقدر ماندگاری داره؟

  • h.saraei گفت:

   درمان با لیزر میتواند تا ۲۰ سال یا حداکثر تا پایان عمر دوام داشته باشد. با اینحال هر بیمار منحصر به فرد است و باید جداگانه مورد بررسی قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 1 =

تماس تلفنی و دریافت نوبت