آیا دندانپزشکی بدون درد واقعیت دارد؟ تصور کنید زمانی به ملاقات دندانپزشک میروید که از دوستتان در مورد درد زیاد درمان مورد نیاز خود شنیده اید. بیشتر افراد فکر میکنند که درمان های مرتبط با دهان و دندان با درد زیادی همراه هستند؛ میدانیم که دندانپزشکی هم یکی از شاخه های درمان است و درمان گاهی با درد همراه است، نه؟ نه! نیازی نیست که برای انجام درمان های مرتبط با دهان و دندان درد بکشیم. دندانپزشکی بدون درد قصه و افسانه نیست، بلکه استانداردی از درمان است که میتوان از آن بهره گرفت. در ادامه بطور کامل درباره ترس از دندانپزشکی، کاربرد لیزر و دستگاه جدید تزریق بیحسی در دندانپزشکی بدون درد صحبت خواهیم کرد. 

توجه

اگر فرصت کافی برای مطالعه محتوای این صفحه را ندارید، میتوانید با مشاهده این فیلم کلیه اطلاعات مورد نیاز را دریافت نمایید و از نظرات بیماران آگاه شوید.

 

دندانپزشکی بدون درد چیست؟

زمانی که شما وارد مطب دندانپزشک میشوید، تجربه ی عالی و بدون درد شما آغاز میشود. تیم دندانپزشکی خوش برخورد و مهربان نهایت سعی خود را میکنند که پروسه ی درمانی شما کاملا بدون درد طی شود. به علاوه، زمانی که وارد مطب میشوید تمامی کارکنان از منشی گرفته تا دستیار و متخصص، همگی در مورد پروسه ی درمانی شما، به شما اطمینان خاطر میدهند. زمانی که شما فوبیا و استرس نداشته باشید، ذهن شما هم بهتر درد را کنترل میکند.

حالا بهتره ببینیم فوبیای دندانپزشکی چیست؟ چه عواملی موجب ترس و اضطراب شدید از دندانپزشکی می گردند؟

عوامل ترس و اضطراب از دندانپزشکی

در تحقیقات مختلف عوامل گوناگونی در ایجاد این ترس بیمار گونه ذکر شدند و این افراد بدنبال درمان های بدون درد در دندانپزشکی هستند. اما نکته قابل توجه این است که همواره و در تمام تحقیقات سه عامل مهم باعث فوبیای دندانپزشکی بیان می شود:

ترس از درد دندانپزشکی

ترس از درد در رتبه اول لیست این عوامل ذکر شده است. ترس از درد چه در زمان تزریق چه در حین انجام پروسه درمانی و چه پس از اتمام درمان مورد نظر معمول ترین فاکتور ایجاد کننده ترس از دندانپزشکی عنوان شده است.

واضح هست که اجتناب از مراجعه به موقع به دندانپزشک می‌تواند شخص را به سمت درمان های اورژانسی و پیچیده تری سوق دهد برای کسی که از مطب‌ دندانپزشکی گریزان بوده یک سیکل معیوب ترس را مجدداً شکل دهد.

ترس از تزریق داروی بیحسی دندان

یکی از دلهره آورترین مراحل درمان تزریق داروی بیحسی به بیمار است. تزریق با یک سرنگ فلزی و سوزن نسبتاً طویل آن.

در بازار دندانپزشکی هر روز شاهد ارائه مقالات جدیدتر و حتی مواد و تجهیزات به روزتر هستیم. برای سالیان سال وسیله تزریق دارو بی حسی با وجود همه تلاش ها همان سرنگ ترسناک باقی مانده بود خوشبختانه پس از گذشت سالها به یکباره تکنولوژی عجیبی به مارکت دندانپزشکی معرفی شد که برای نیل به چنین هدفی طراحی شده بود.

دستگاه جایگزین سرنگ تزریق که علاوه بر ظاهر جذابش با تنظیم محل تزریق، سرعت تزریق و میزان تزریق به تزریق و آمپول بی حسی را به حداقل رسانده است.

حذف سرنگ بی حسی یکی از مزایای بزرگ و غیرقابل انکار دستگاه جدید تزریق دندانپزشکی بدون درد است.با این تکنولوژی گامی بزرگ در جهت کنترل و حتی درمان فوبیای دندانپزشکی برداشته شده است.

ترس و اضطراب بیمار حین انجام پروسه درمانی

ترس و اضطراب بیمار حین انجام پروسه درمانی در رتبه دوم علل فوبیای دندانپزشکی قرار دارد. مهمترین علتی که در پرسشنامه ها توسط بیماران در رتبه دوم علل فوبیای دندانپزشکی قرار دارد صدای دریل های دندانپزشکی است که در طبقه آلودگی‌های صوتی و صداهای آزار دهنده برای انسان قرار گرفته اند.

تبدیل صدا به انواع قابل تحمل یکی دیگر از آرزوهای بیماران و صد البته دندانپزشکان بوده است. این بار هم تکنولوژی به کمک آمده است. ظهور دستگاه های لیزر بافت سخت دندان،

با حذف این صداها آرامش قابل توجه برای مراجعین به ارمغان آورده است. به علاوه کاهش مدت درمان و درد، افزایش سرعت انجام کار هم از مسائل دیگری هست که در حین کار برای بیمار مشهود است.

و اما بزرگترین مزیت دستگاه های لیزر تراش دندان از دید حرفه‌ای دندانپزشکی حفظ حداکثری بافت دندان است این دستگاه ها قادرند با تنظیمات ویژه خود فقط و فقط بافت پوسیدگی‌دندان را حذف کنند و به این ترتیب خطای انسانی در این پروسه کاملاً حذف می گردد.

به علاوه به دلیل خاصیت ذاتی استریل کنندگی نور لیزر احتمال بروز عفونت در تاج و یا ریشه دندان در آینده تقریباً به صفر می رسد و به طبع آن دردی وجود نخوهد داشت. همچنین به دلیل ایجاد تغییرات ساختاری منحصر به فرد لیزر در ساختار دندان چسبندگی مواد ترمیمی به دندان به حداکثر می رسد و احتمال خارج شدن ترمیم وجود نخواهد داشت.

ترس از بروز درد و عفونت پس از انجام درمان های دندانپزشکی

ترس از بروز درد و عفونت پس از انجام درمان های دندانپزشکی در رتبه سوم علل فوبیای دندانپزشکی قرار دارد.

همانطور که عنوان شد از لیزر برای میکروب زدایی و استریل کردن بافت های دندانی و استفاده می شود. باز هم به دلیل خاصیت تحریک پروسه ترمیم حتی پس از جراحی های وسیعی که ویژه لیزر هاست نه تنها احتمال بروز درد به حداقل می رسد بلکه با کاهش مدت بهبودی احساس خوشایندتری به بیمار تقدیم می شود.

دندانپزشکی بدون درد با لیزر اربیوم

یکی از جالب ترین تکنولوژی های دندانپزشکی روز، دندانپزشکی با لیزر است. در این نوع دندانپزشکی پیشرفته، ما بر روی جدیدترین دستگاه لیزر سرمایه گذاری کرده ایم: Waterlase iPlus. این لیزر یکی از بهترین نوآوری ها در دندانپزشکی است.

کلینیک دندانپزشکی با لیزر دکتر حاکم زاده یکی از معدود مراکزی در تهران است که لیزر درمانی را با استفاده از دستگاه LASER WATERLASE IPLUS  انجام می دهد. این روش به ما اجازه می دهد که بدون استفاده از مته، که برای بسیاری از افراد ترسناک است- و گاهی حتی بدون بی حسی، بتوانیم درمان های معمول، پیچیده، ترمیمی، جراحی و ایمپلنت را انجام دهیم.

لیزر Waterlase iPlus  ابزاری بسیار دقیق و ظریف است که از تکنولوژی اسپری آب توسط لیزر بهره می برد. پرتو لیزر سبب پاشش آب و هوا می شود. وقتی قطرات آب از پرتو لیزر انرژی می گیرند، هدایت آنها به سمت دندان، بافت نرم یا سخت دقت و کارایی باورنکردنی دارد.

معجزه  LASER WATERLASE IPLUS: تشخیص، درمان و بازسازی

استفاده از این دستگاه -علاوه بر امکان انجام درمان بدون استفاده از مته-مزایای قابل توجه دیگری برای دندانپزشک و بیمار دارد.

لیزر توانایی ضدعفونی کردن را دارد که یکی از بزرگترین مزایای آن است. قدرت تمیز کردن قسمت داخلی کانال ریشه توسط این دستگاه، 10 برابر سایر دستگاه ها است که سبب میشود نتایج به طور چشمگیری بهبود یابد. در درمان های پریودنتال، لیزر می تواند به مناطقی برسد كه سایر ابزارهای دندان پزشکی قادر نیستند به آنجا برسند. علاوه بر این لیزر سبب بازسازی بافت ها میشود.

در عمل جراحی، مزایای لیزر به دلیل کاهش قابل توجه آسیب به بافت ها شگفت آور است. لیزر نه تنها رگهای خونی را نمی بندد، بلکه منطقه آسیب دیده را نیز ضدعفونی می کند. این موضوع احتمال عفونت و خونریزی بعد از عمل را به حداقل می رساند. از آنجا که بیماران در حین و بعد از درمان بسیار راحت تر هستند، استفاده از این دستگاه سبب بهبود قابل توجه نتایج میگردد.

کاندیدای مناسب دندانپزشکی بدون درد

دندانپزشکی بدون درد می‌تواند بطور موفقیت آمیز در بخش زیادی از بیماران، از جمله افرادی که دارای شرایط زیر هستند استفاده شود:

اضطراب و ترس زیاد از دندانپزشکی
افراد دارای محدودیت زمانی با مراجعه کمتر
سخت بی حس شدن
عدم تمایل به اتمام برنامه‌های درمان قبلی
نیاز به انجام درمان‌های پیچیده و طولانی
علاقه مند به انجام درمان‌های دندانپزشکی خود در آرامش

حتی پس از درمان نیز درد نخواهید داشت

جلوگیری از ایجاد درد حتی پس از اتمام درمان هم انجام خواهد گرفت. مراقبت پس از اتمام درمان با مراقبت زمانی که شما روی صندلی دندانپزشکی نشسته اید، مخصوصا زمانی که درمان های طولانی تری نیاز دارید، متفاوت خواهد بود.

برای مثال اگر دندان خود را بکشید و دهان شما هنوز هم بی حس باشد، به شما یک حوله ی گرم داده میشود تا روی صورت خود بگذارید و از ایجاد درد جلوگیری کنید. این روش فقط یکی از روش های مراقبت پس از اتمام درمان است که مطب های دندانپزشکی برای کاهش، کنترل و جلوگیری از درد از آن استفاده میکنند.

اگر در مورد روش های جلوگیری از ایجاد درد پس از اتمام درمان سوالی دارید، بهتر است با پزشک خود صحبت کنید. به یاد داشته باشید که ایشان تمایل دارند شما در جریان تمامی اتفاقات باشید! پس از درمان ایشان با شما درباره ی تمامی روش های خانگی جلوگیری از ایجاد درد صحبت خواهند کرد و به همچنین در مورد مسکن های مناسب نیز توضیح خواهند داد.

من دندانپزشکی بدون درد میخواهم!

شاید درمان بدون درد انتخاب اول همه ی دندانپزشک ها نباشد. اگر شما بدون آشنایی داشتن قبلی با یک دندانپزشک، به مطب وی مراجعه میکنید، مطمئنا از روش های مورد استفاده ی وی خبر ندارید. پس باید به مطب مراجعه کرده و با وی یا همکاران وی ملاقات کنید و در مورد روش ها سوال کنید، که اینگونه استرس از شما دور نخواهد بود!

اگر برای زیباتر کردن لبخند خود به خدمات دندانپزشکی نیاز دارید و زمان زیادی هم ندارید، با ما تماس بگیرید، همکاران ما در اسرع وقت با شما قرار ملاقات تنظیم خواهند کرد.

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید: