لیزر در ارتودنسی: انواع و مزایا
لیزر در ارتودنسی: انواع و مزایا
سپتامبر 28, 2021
آیا روکش دندان های شما را خراب میکند؟
آیا روکش دندان های شما را خراب میکند؟
اکتبر 12, 2021
لیزر در ارتودنسی: انواع و مزایا
لیزر در ارتودنسی: انواع و مزایا
سپتامبر 28, 2021
آیا روکش دندان های شما را خراب میکند؟
آیا روکش دندان های شما را خراب میکند؟
اکتبر 12, 2021
نمایش همه

جراحی فرنوم زبان یا لب با لیزر (فرنکتومی)

جراحی فرنوم زبان با لیزر یا فرنکتومی با لیزر

جراحی فرنوم زبان یا لب با لیزر یا فرنکتومی با لیزر روشی است در آن فرنوم یا بند موجود در زیر زبان یا لب فوقانی را آزاد می کنند. پس با استفاده از جراحی فرنکتومی زبان با لیزر دامنه حرکتی زبان افزایش می یابد. گاهی اوقات ممکن است که کودکان با ترکیبی از شرایط به نام گره زبانی و یا گره لب به دنیا بیایند. این مسئله باعث محدودیت حرکتی می شود. بنابراین می تواند باعث بروز مشکل در شیردهی شود. همچنین می تواند باعث بروز سایر مشکلات سلامتی مانند پوسیدگی یا فاصله دندان، اختلال در صحبت کردن، اختلال در مسیرهای هوایی و بروز مشکلات گوارشی شود. تمام این مشکلات با یک روش ساده به نام جراحی فرنوم زبان با لیزر قابل اصلاح هستند.

جراحی فرنوم زبان با لیزر چگونه انجام می شود؟

در جراحی فرنوم زبان با لیزر بافت نرم قطع نمی شود، بلکه “تبخیر” بافتی با استفاده از انرژی نور اتفاق می افتد. جراحی فرنکتومی زبان با لیزر سختی زیادی ندارد. حتی نوزادان و کودکان در حین انجام لیزر به خواب می روند. تقریبا هیچ گونه خونریزی در دندانپزشکی لیزری وجود ندارد. لیزرها قبل جراحی استریل می شوند، بنابراین احتمال ایجاد عفونت بسیار کم است. جراحی با لیزر، روشی سریع است. لیزر باعث تحریک بازسازی و بهبود بیولوژیکی می شود. نتیجه جراحی فرنوم زبان با لیزر از نظر بافتی زیبا است. احتمال عود مجدد مشکل نیز بعد انجام درمان کمتر است.

فرنوم زبانی چیست؟

فرنوم زبانی، ایجاد محدودیت در حرکت زبان به خاطر چسبندگی زبان به کف دهان است. فرنوم زبانی ناشی از فرنوم یا بندی است که یا به طور غیرطبیعی کوتاه است یا بسیار به نوک زبان نزدیک است.

عملکرد طبیعی زبان، اهمیت زیادی دارد. عملکرد طبیعی آن به کودک اجازه می دهد تا بتواند به اندازه کافی دهانش را به سینه مادر قفل کرده و به خوبی شیر بنوشد، باعث پیشرفت در صحبت کردن کودک می شود، به کودک این امکان می دهد محیط دهان را هنگام غذا خوردن تمیز کند، الگوهای بلع مناسب را فراهم می آورد، رشد و نمو مناسب را برای کودک امکان پذیر می سازد و موارد کوچکی مانند خوردن بستنی، بوسیدن یا بیرون آوردن زبان را برای کودک لذت بخش می سازد.

فرنوم زبانی

چالش های فرنوم زبانی  

•       ناتوانی در باز کردن دهان به طور کامل که بر عادات گفتاری و غذا خوردن فرد تاثیر می گذارد.

•       ناتوانی در واضح صحبت کردن. به ویژه هنگامی که فرد می خواهد سریع، بلند یا آهسته صحبت کند.

•       صدا دادن فک ها.

•       درد در فک.

•       باعث بیرون زدگی فک پایین می شود (پروگناتیسم تحتانی (پیش آمدگی فک پایین))

این مطلب را از دست ندهید!
اصلاح لبخند لثه ای با لیزر بهترین روش درمان

•       تاثیر گذاشتن بر موقعیت های اجتماعی، بوسیدن

•       تاثیر بر سلامت دندان. زمینه ایجاد التهاب لثه را فراهم کرده و باعث افزایش نیاز به جراحی پریودنتال می شود.

•       فرنوم زبانی در افراد مسن باعث می شود که دندان مصنوعی در جای خود ثابت نماند.

فرنوم لب چه تاثیری بر فرزند من میگذارد؟

فرنوم لب زمانی ایجاد می شود که لب بالا به لثه فوقانی متصل باقی بماند. در کودکان و نوزادان با مشکل فرنوم لب با شدت متوسط تا شدید، چالش هایی ممکن است ایجاد شود:

•       در فاصله بین دندان های پیشین فک بالا، یک شکاف بزرگ ایجاد می شود که دیاستما نامیده می شود.

•       بروز مشکلات در مسواک زدن و نخ دندان کشیدن.

•       افزایش خطر پوسیدگی دندان.

•       آسیب مداوم به فرنوم فک بالا. زیرا فرنوم آن بسیار پایین و برجسته است.

•       ایجاد درد در حین شیردهی.

•       ناتوانی در حرکت دادن لب فوقانی به سمت بالا. این مسئله در دوران شیرخوارگی، بر چفت شدن دهان نوزاد به سینه مادر تاثیر می گذارد.

چرا در حین شیر دادن به نوزادم، دچار احساس درد میشوم؟

بیشتر مادران به اشتباه تصور می شود که اگر نوزادان نتوانند به خوبی از شیر مادر تغذیه کنند، حتما مشکل از آنهاست. این موضوع واقعیت ندارد. نوزادان ممکن است با ترکیبی از شرایط محدود کننده به نام فرنوم زبانی  و یا فرنوم لب متولد شوند.

معمولا فرنوم زبانی به راحتی تشخیص داده می شود و درمان آن نیز آسان است: زبان نوزاد هنگام گریه به شکل قلب درمی آید؛ یک فرنوم واضح و محکم در زیر زبان وجود دارد که کف دهان را به به نوک زبان متصل می کند. فرنوم زبانی درجات مختلفی دارد. فرنوم زبانی می تواند به صورت پدیده ای به نام ” فرنوم زبان خلفی” باشد. تشخیص این مشکل دشوارتر است. در این مشکل به نظر می رسد که فرنوم اصلا وجود ندارد، بنابراین در ابتدا مشکلی در زبان به نظر نمی رسد. در واقع به نظر می رسد که زبان و کف دهان به حالت مربع در آمده و کودک زبان خود را خم کرده است. هنگام گریه، لبه های زبان نوزاد، فنجانی شکل می شوند زیرا قادر به بلند کردن زبان نیست. زبان نمی تواند به طرفین حرکت کند، بلکه به دو طرف پیچ می خورد. کودک تلاش می کند تا در حالی که دهانش باز است، زبانش را بیرون بیاورد اما نمی تواند. بنابراین نمی تواند به خوبی شیر بخورد.

مشکل شیردهی در نوزادان با فرنوم زبانی

آسیب شناسی مادر و نوزاد

مادرانی که به نوزاد خود که مشکل فرنوم زبانی دارد، شیر می دهند، از نظر روحی و جسمی رنج می برند. مادر مجبور است نوزاد را چندین بار در حین تغذیه به سینه خود چفت کند و تغذیه نوزاد بسیار طول می کشد. پس مادر دچار آسیب نوک سینه، ترک خوردگی، کبودی و درد در سینه می شود. در این شرایط خطر ابتلا به عفونت سینه افزایش می یابد و شیر مادر به دلیل اینکه دهان نوزاد به سینه مادر چفت نمی شود، می تواند تا حد زیادی کاهش یابد. زیرا تحریک ناشی از چفت شدگی رخ نمی دهد.

این مطلب را از دست ندهید!
دندانپزشکی لیزری: کاربردها، مزایا و معایب

نوزادان ممکن است دچار کاهش وزن شوند، در حین تغذیه خواب آلود شوند (زیرا بیشتر از سایر نوزادان برای چسبیدن به سینه مادر تلاش می کنند) و یا پر سروصدا و زود رنج شوند. این مسئله باعث ناامیدی بیشتر والدین می شود. نوزادانی که با فرنوم لب متولد شده اند، در نهایت لب هایشان تاول می زند. این نوزادان بیشتر شیر می خورند زیرا ناتوانی آنها در چفت شدن به سینه مادر باعث می شود شیر کمتری مصرف کنند. بنابراین سریع تر گرسنه می شوند.

آزاد سازی فرنوم زبانی یا فرنوم لب چه اهمیتی دارد؟

•       کمک به بهبود شیردهی به نوزاد

•       تسکین درد دوران شیردهی و بهبود نوک سینه و داشتن سینه های سالم

•       تولید شیر کافی با تحریک کارآمد

•       ایجاد پیوند خوب بین مادر و نوزادش

•       اطمینان از تغذیه و رشد کافی نوزاد

•       جلوگیری از مشکلات جدی بلندمدت که با رشد کام، فاصله دندان ها، پوسیدگی دندان، اختلالات گفتاری و انگ اجتماعی همراه است.

بعد از انجام جراحی فرنکتومی زبان با لیزر چه اتفاقی می افتد؟

تغذیه با شیر مادر بلافاصله پس از جراحی فرنوم زبان با لیزر خوب است. چرا که شیر مادر دارای خواص درمانی بسیاری است و شیردهی باعث آرامش نوزاد می شود. احتمالا چسباندن نوزاد به سینه در ابتدا مشکل باشد. زیرا کمی ماده بیهوشی برای جراحی فرنکتومی زبان با لیزر استفاده می شود. بی حسی حدود 30-45 دقیقه بعد از عمل از بین می رود. اگر چسباندن نوزاد در ابتدا دشوار بود، نگران نباشید.

فرنوم های خلفی، احتمالا به چند هفته تمرین نیاز داشته باشند تا نتیجه را نشان بدهند. بنابراین تمرینات تجویز شده بعد از جراحی فرنکتومی  را رعایت کنید. با یک مشاور شیردهی و در صورت امکان یک تراپیست (درمانگر جمجمه ، کایروپراکتور کودکان و …) همکاری کنید تا شانس موفقیت جراحی افزایش یابد.

جراحی فرنوم زبان با لیزر و مراقبت های بعد از عمل

•       اگر دو زخم تازه در دهان در مجاورت هم وجود داشته باشد، به هم میچسبند. بنابراین مهم است که آنها را باز نگه دارید.

•       خطر اصلی ترشحات فرنوم زبانی یا فرنوم لب این است که دهان آنقدر سریع ترمیم می شود که ممکن است زخم ها زودتر از موعد، به هم بچسبند و باعث ایجاد محدودیت جدید و تداوم یا بازگشت علائم شود.

•       زخم ها در زمان بهبودی به سمت مرکز خود منقبض می شوند، بنابراین باید آن ها را باز نگه دارید. التیام زخم ها در هفته های دوم و سوم بهبودی یعنی زمانی که ممکن است اتصال مجدد رخ دهد، سخت می شود. بنابراین تمرینات را به مدت 4 هفته پس از جراحی فرنوم زبان با لیزر ادامه دهید.

مدیریت فعال زخم – تمرینات کششی

•       مدیریت فعال و صحیح زخم راه دستیابی به نتیجه مطلوب است.

•       داشتن آرامش و مثبت اندیشی نکته مهمی است.

•       باید به فرزند خود نشان دهید که چیز دردناکی وجود ندارد. شوخ طبع باشید.

•       منظور از تمرین، تمرینات شدید و طولانی مدت نیست.

این مطلب را از دست ندهید!
لیزر در ارتودنسی: انواع و مزایا

•       تمرینات کششی با حرکات سریع و دقیق بهترین نوع تمرین است.

•       هنگام تمرینات، به ویژه در چند روز اول، مقدار کمی لکه بینی یا خونریزی عادی است.

•       تکرار بیش از حد یک تمرین؛ اگر تمرین سختی را مکرراً انجام می دهید، مراقب باشید بافتی که دوباره به هم متصل شده است را باز نکنید.

شما می توانید از تایلنول، ایبوپروفن (از 6ماهگی به بعد) یا سایر اقدامات هومیوپاتی، برای بهبود درد استفاده کنید. از چند روز پس از عمل، ظاهر زخم  سفید یا زرد به نظر می رسد. این یک پاسخ التهابی طبیعی است. در حقیقت روش طبیعی بدن برای بستن زخم است.

کشش لب فوقانی

•       این روش، تمرینی آسان برای کشیدن دو ناحیه است و اگر می خواهید هم لب و هم زبان را کشش دهید، با لب شروع کنید.

•       انگشت خود را زیر لب، در چین لب قرار دهید و آن را تا جایی که امکان دارد بالا ببرید تا زمانی که در لب احساس مقاومت کنید. 5 ثانیه نگه دارید.

•       هدف کشش این است که سطوح مخالف لب و لثه را باز کنید تا به هم نچسبند.

•       مراحل را تکرار کنید.

کشش های زیر زبان:

•       هدف این است که قسمت لوزی لب را در جهت بالا و پایین باز کنید و نیروی خود را به طرف لوزی لب متمرکز کنید.

•       بالا: دو انگشت اشاره را از سمت نوک انگشتان وارد دهان کرده و در زیر زبان حرکت دهید و قسمت لوزی را هدف قرار داده و قسمت خلفی زبان را برداشته و به سمت سقف دهان بلند کنید. به مدت 5 ثانیه نگه دارید، استراحت کنید و دوباره این کار را انجام دهید. هدف این است که قسمت لوزی شکل زیر زبان را کاملاً باز کنید تا بتوانید کل بخش لوزی شکل را لمس کنید.

•       چین قسمت لوزی شکل در وسط اولین جایی است که دوباره وصل می شود.

•       در پایین: یک انگشت اشاره را در کف دهان در قسمت لوزی شکل قرار دهید و نیروی خود را به سمت پایه گردن متمرکز کنید و 5 ثانیه نگه دارید.

•       مراحل را دوباره تکرار کنید.

لیزر درمانی سرد، چیست؟

در لیزر درمانی سرد یا لیزر درمانی سطح پایین(LLLT) ، فتوتراپی از طول موج های خاصی از نور برای تعامل با بافت استفاده می کند و این مسئله می تواند باعث تسریع روند بهبودی شود. این یک روش موثر، غیرتهاجمی و بدون دارو است که عوارض جانبی شناخته شده ای ندارد. لیزر درمانی سرد بیش از 40 سال است که در جهان به عنوان ابزاری برای کاهش درد و تسریع روند بهبود استفاده می شود. پزشکان حرفه ای از فتوتراپی برای تحریک فرایندهای طبیعی ترمیم بدن در سطح سلولی استفاده می کنند.

ما از چه نوع لیزری برای درمان استفاده میکنیم؟

ما در کلینیک دندانپزشکی با لیزر دکتر حاکم زاده از دستگاه WATERLASE IPLUS استفاده میکنیم. این لیزر انتخاب مناسبی برای انجام جراحی فرنکتومی زبان با لیزر است.

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 2 =

تماس تلفنی و دریافت نوبت