افزایش طول تاج دندان با لیزر
جراحی افزایش طول تاج دندان با لیزر
آوریل 27, 2020
پروتز دندان
پروتز دندان یا دندان مصنوعی و انواع آن
می 17, 2020
افزایش طول تاج دندان با لیزر
جراحی افزایش طول تاج دندان با لیزر
آوریل 27, 2020
پروتز دندان
پروتز دندان یا دندان مصنوعی و انواع آن
می 17, 2020
نمایش همه

بریج دندان : انواع، مزایا و هزینه

بریج دندانی

بریج دندانی

بریج دندان در واقع دندان­ های مصنوعی هستند که برای پر کردن فضای خالی ایجاد شده ناشی از دندان­ های از دست رفته مورد استفاده قرار می­گیرند. این پل­ های دندانی در چهار نوع اصلی وجود دارند. بسته به نوع پل دندان مورد استفاده، هزینه ­های آن متغیر است. برای انجام بریج دندان باید معایب و مزایای  این روش درمانی مورد بررسی قرار گیرد.

بریج دندان چیست؟

اگر دندان­ های خود را از دست داده باشید، دندان‌پزشک شما می‌تواند شکاف­ های لبخند شما را با پل­ های دندانپزشکی dental bridge ببندد یا پر کند.  یک بریج دندان در واقع یک دندان مصنوعی (به اصطلاح پونتیک) است که به وسیله دندان ­های مجاور در دو طرف شکاف در محل مورد نظر نگه داشته می­شود. هرچند پونتیک را می­توان از انواع مختلفی از مواد مانند طلا ساخت، اما معمولاً از پرسلن ساخته می­شوند تا به زیبایی با دندان­های طبیعی ترکیب شوند.

فیلم بریج دندان

انواع بریج دندان

چهار نوع اصلی از بریج دندان وجود دارد:

 • سنتی
 • کانتی لور
 • مریلند
 • بریج دندان برپایه ایمپلنت

بریج دندان سنتی

یک پل دندان‌ سنتی متشکل از دندان یا دندان­هایی مصنوعی است که توسط روکش­ های دندانی که بر روی دندان­ های مجاور سمنت شده ­اند، در جای خود قرار داده شده ‌است. پل سنتی رایج ‌ترین نوع بریج دندان است و در صورت داشتن دندان­های طبیعی در طرفین شکافِ ایجاد شده توسط دندان از دست رفته، می­تواند مورد استفاده قرار گیرد.

بریج دندان کانتی لور

اگرچه پل کانتی لور  شبیه به یک پل سنتی است، اما پونتیک موجود در یک پل دندان کانتی لور توسط یک روکش دندانی که فقط به یک دندان مجاور چسبانده شده است در محل نگهداری می­شود. برای داشتن یک پل کانتیلور، فقط به یک دندان طبیعی در کنار فضای خالیِ ایجاد شده از دندان از دست رفته نیاز دارید.

بریج دندان مریلند

همانند پل دندان سنتی، بریج دندان مریلند از دو دندان طبیعی استفاده می‌کند که در طرفین شکاف هستند. تنها تفاوت در این است که که در پل دندان سنتی از کراون دندان بر روی دندان­ های مجاور استفاده می‌شود، در حالی که در بریج دندان مریلند از یک چارچوب فلزی یا پرسلنی استفاده می­شود که به قسمت پشت دندان­ های مجاور متصل است.

مانند یک پل سنتی، تنها زمانی می توانید از پل دندان مریلند استفاده کنید که دندان طبیعی در دو طرف شکاف ایجاد شده توسط دندان یا دندان های از دست رفته وجود داشته باشد.

بریج دندان برپایه ایمپلنت (پل­های تحت حمایت ایمپلنت)

همانطور که از نام این پل دندانی پیداست، پل‌های تحت حمایت ایمپلنت از ایمپلنت­های دندان‌پزشکی به جای روکش دندانی و یا چارچوب ­های پرسلنی یا فلزی استفاده می‌کنند. به طور معمول، ایمپلنت با عمل جراحی برای هر دندان از دست رفته، قرار داده می‌شود و این ایمپلنت، بریج دندان را در موقعیت خود نگه می‌دارد. اگر ایمپلنت برای هر دندان از دست رفته امکان پذیر نباشد، این پل ممکن است یک پونتیک معلق بین دو روکش تحت حمایت ایمپلنت، داشته باشد.

به عنوان قوی‌ترین و پایدارترین سیستم، یک پل تحت پشتیبانی ایمپلنت به دو عمل جراحی نیاز دارد:

 • یکی برای نصب و قرار دادن ایمپلنت­ها در استخوان فک
 • عمل جراحی دوم برای قرار دادن پل دندان

این پروسه می‌تواند چند ماه طول بکشد تا روند کار به طور کامل تمام شود.

بریج دندان مریلند
بریج دندان مریلند

هزینه یک بریج دندان در سال ۱۴۰۰ چقدر است؟

متغیرهای زیادی وجود دارد که می توانند بر قیمت اثرگذار باشد از جمله:

 • تعداد دندان­­ هایی که نیاز به پر کردن شکاف دارند
 • مواد مورد استفاده مانند رزین کامپوزیت، زیرکونیا یا آلیاژ فلزی پوشیده شده از رزین
 • پیچیدگی، دشواری قرار دادن پل دندان
 • درمان­های اضافی برای دیگر مشکلات دندانی، مانند بیماری­های لثه
 • مکان جغرافیایی

این هزینه‌ها همچنین بسته به نوع پلی که انتخاب می‌کنید متفاوت است:

 • پل سنتی یا کانتی لور به طور معمول ۵۰۰۰ – ۲۰۰۰ دلار برای یک پونتیک و یک روکش برای هر دندان مجاور هزینه دارد.
 • پل‌های مریلند به طور معمول ۲۵۰۰ -۱۵۰۰ دلار برای یک پونتیک با چارچوب یا باله‌ متصل به دندان مجاور پل، هزینه دارند.
 •  پل تحت حمایت ایمپلنت می‌تواند برای یک پل با دو ایمپلنت دندان که بین سه یا چهار دندان قرار دارد، برای یک پل ۱۵۰۰۰ – ۱۵۰۰ دلار هزینه داشته باشد.
این مطلب را از دست ندهید!
درمان تحلیل لثه با لیزر بهترین روش درمانی

مقایسه پل دندانی با ایمپلنت دندان و طول عمر بریج

بسیاری از طرح‌های بیمه دندان‌پزشکی پل‌های دندانی را پوشش می‌دهند و بسیاری از آن‌ها در حال حاضر ایمپلنت را نیز پوشش می‌دهند. ممکن است لازم باشد که یک پل دندان‌ هر ۵ تا ۱۵ سال بسته به مراقبت مناسب، تعویض و جایگزین شود، در حالی که ایمپلنت­ ها به عنوان یک راه‌حل دائمی در نظر گرفته می‌شوند. عواملی وجود دارند که می‌توانند عمر همه انواع پل ­های دندانی و از جمله ایمپلنت را کاهش دهد مانند عدم توجه به بهداشت دندان.

چرا به بریج دندان نیاز دارم؟

زمانی که شما دندان یا دندان­ های از دست رفته دارید این موضوع می‌تواند به چند روش بر شما تأثیر بگذارد. یک پل دندان‌ می‌تواند تغییرات حاصل از دندان از دست رفته را رفع کند. از جمله:

 • احیا کردن لبخند
 • بازگردانی توانایی جویدن مناسب
 • بازیابی گفتار و تلفظ صحیح
 • حفظ شکل صورت
 • تنظیم مجدد قدرت نیش و توزیع مناسب این نیرو در هنگام جویدن
 • جلوگیری از حرکت دادن دندان‌های باقی مانده به بیرون از محل درست آنها

اگر دندان یا تعدادی دندان از دست رفته دارید، گزینه­ های مختلف جایگزینی وجود دارد که می­توانید درمورد آنها  با دندانپزشک خود گفتگو کنید. استفاده از پل­ های دندانی فواید زیادی دارد. همچنین عوامل زیادی از جمله هزینه­ ها وجود دارد که باید قبل از تصمیم­ گیری، در نظر بگیرید.

پل دندان
پل دندان

چرا پل دندان‌ را به جای ایمپلنت انتخاب کنید؟

یک بریج دندان به طور معمول شامل دو یا چند کراون مخصوص نصب شده­ای است که بر روی دندان ­های مجاور و یا لنگر، در هر دو طرف شکاف ایجاد شده توسط دندان یا دندا ن­های از دست رفته، قرار داده می‌شود. پل‌های دندانی ثابت، قوی و قابل‌اعتماد هستند و در عموم موارد شبیه به دندان‌های طبیعی هستند.

پل‌های دندانی، از اوایل قرن گذشته بخش جدایی‌ناپذیر از دندان‌پزشکی مدرن بوده و قبل از استفاده از ایمپلنت، روش ترجیحی و برتر برای جایگزینی دندان بوده است. فن‌آوری بریج دندان هنوز ماندگار است و در نتیجه ما می­توانیم برخی اطلاعات اولیه و اساسی را به اشتراک بگذاریم و در مورد مزایای آن (در برخی موارد خاص) بحث می‌کنیم، پل‌های دندان می‌توانند ایمپلنت­ های دندانی را ارائه دهند. این در شرایطی است که در حال حاضر ایمپلنت­ های دندانی، روش درمانی ترمیم دندان است که مورد انتخاب بسیاری از پزشکان می­باشد.

بریج دندان و کراون
بریج دندان و کراون

پونتیک­ها، دندان ­های مصنوعی هستند که شکاف بین دندان‌های مجاور را پر می‌کنند و معمولاً از طلا، آلیاژهای پرسلن یا ترکیبی از مواد گوناگون ساخته می‌شوند. دندان‌های لنگر یا تکیه­ گاه می‌تواند دندان‌های طبیعی شما باشد و یا ایمپلنت شود و این دندان­ها به عنوان پشتیبان اصلی برای بریج دندان شما عمل می‌کنند.

ساخت دندان­های لنگر یا تکیه­گاه، مهمترین ساپورتر بریج دندان
ساخت دندان­های لنگر یا تکیه­گاه، مهمترین ساپورتر بریج دندان

برای اینکه به طراحی و ساخت یک بریج دندان توجه شود، لازم است دو دندان پایدار، سالم و قابل استفاده در این معادله لحاظ شود. آماده‌سازی آن‌ها شامل کانتورینگ و تغییر شکل مجدد دندان­ ها با برداشتن مقدار کافی از مینای دندان است تا فضایی را برای قرار گرفتن روکش در بالای ریشه دندان باقی مانده فراهم کنیم. حذف شکل و ساختار اصلی دندان‌های لنگر، بزرگ‌ترین عیب مربوط به طراحی بریج دندان سنتی است. این موضوع باعث از بین رفتن مقادیر قابل‌توجهی از بافت سالم دندان می‌شود که می‌تواند دندان را ضعیف کرده و پتانسیل طول عمر آن را کاهش دهد.

در مقابل، مرمت پلی که به طور انحصاری توسط ایمپلنت­ های دندانی طراحی و پشتیبانی می‌شوند، یک امتیاز بزرگ به دندان ­های طبیعی مجاورمی­دهند، اینکه در طول روند درمانی بدون هیچ صدمه­ ای باقی می­مانند.

آماده سازی دندان برای نصب پل دندان
آماده سازی دندان برای نصب پل دندان

قبل از این که بریج دندان شما ساخته شود، نیاز به برداشت ­های استاندارد گرفته شده و احتمالاً یک اسکن دیجیتالی از دهان خود دارید. نتایج بعدی یک مدل دقیق را تولید خواهد کرد که در ساخت پل دندان شما مورد استفاده قرار خواهد گرفت. تمامی فرآیند ساخت بریج دندان باید به طور ایده‌آل توسط متخصص آزمایشگاه دندان‌پزشکی مدیریت شود. روکش­ها باید مثل یک دستکش بر روی دندان‌های لنگر قرار بگیرند، چرا که وقتی پل نهایی­تان در محل مورد نظر قرار گرفت، مدت طولانی با شما خواهد بود.

این مطلب را از دست ندهید!
روکش کردن دندان های کوچک

پل‌های دندان ثابت، قوی و قابل‌اعتماد هستند و در اغلب موارد بسیار شبیه به دندان‌های طبیعی هستند. پل‌های دندانی در صورت پایدار ماندن و حفظ مراقبت در سطح بالا، می‌تواند ۵ تا ۱۵ سال و حتی برای مدتی طولانی­تر دوام و ماندگاری داشته باشند.

معایب بریج دندان

لطفاً به این توصیه­ ها توجه کنید. اگر چیزی به طور جدی یکی از دندان‌های پایه شما را به مخاطره بیندازد، تمام بریج دندان شما ممکن است به خطر بیفتد. به عنوان مثال، اگر شما به حفره عمیق، عفونت یا بیماری پریودنتال (لثه) در هر یک از دندان ­های پشتیبان مبتلا باشید، ممکن است کل پل دندان را از دست بدهید. بنابراین برای نصب یک بریج دندان فضای درگیر، طراحی، تناسب و ظرفیت بارگیری، همراه با تشخیص اینکه آیا یک پل دندان باید انجام شود یا خیر بسیار حائز اهمیت است.

یک اشتباه رایج در هنگام ساختن بریج دندان این است که پل­ها اغلب بسیار طویل هستند. طبق قانون فیزیکی (قانون آنت: نسبت تاج به ریشه)، هرچه طول این پل بیشتر باشد، نیروی بیشتری روی دندان ­های برش خورده پایه وارد می­شود. این نیرویِ بیش از حد می‌تواند باعث ایجاد تنش و فشار غیر قابل تحمل بر روی دندان­ های مجاور شود. بنابراین توجه دقیق نیروهای گزش، نسبت به انسداد حرکتی شما و آنچه که می‌خورید، مشخص می‌کند که چه کاری باید انجام شود.

بزرگ‌ترین نقطه ضعف بریج دندان، آماده‌سازی دندان است، به خصوص اگر دندان­ های جوانی را که ترمیم ­های کمی دارند یا بدون ترمیم هستند، درگیر کند. ما واقعاً دوست نداریم این دندان‌های سالم و دست­ نخورده را به عنوان دندان­ های پایه پل دندان آماده کنیم، چون مطالعات نشان می‌دهد که این دندان‌های جوان به احتمال زیاد در آینده به درمان ریشه نیاز دارند.

این وضعیت رخ می‌دهد، چون آماده کردن دندان یا دندان­ها برای یک بریج دندان جراحتی به دندان وارد می­کند. کاهش مقدار زیادی از مینای دندان شما می‌تواند منجر به التهاب عصبی شود که این موضوع خود باعث حساسیت دندان یا درد می‌شود، این عارضه جانبی در 3 – 1 % از موارد رخ می‌دهد. برای کاهش یا جلوگیری از وقوع این عارضه جانبی غیر ضروری، در کلینیک ­های تخصصی، بر یک فرآیند آزمایشگاهی با حداقل تهاجم برای آماده‌سازی دندان تکیه می‌شود. این تکنیک اجازه ایجاد کراون قوی را می‌دهد که تنها به 1 میلی متر آماده سازی دندانِ پشتیبانی نیاز دارد، و همچنین گرمای تولید شده در طول فرآیند را محدود می‌کند. در نتیجه ما می‌توانیم میزان وقوع عوارض جانبی را به کم‌تر از ۱ در ۵۰۰ مورد کاهش دهیم.

برخی از مزایای بریج دندان

 • پل‌های دندانی معمولاً کوچک و سبک‌وزن هستند و راحتی خوبی را در زمان جویدن فراهم می­کنند.
 • آن‌ها نیروی نیش طبیعی و عادی دندان­ها را که توسط دندان‌های از دست رفته در خطر هستند، تصحیح و مجدداً پخش می­کنند.
 • عادت کردن به بریج دندان جدید معمولاً آسان و راحت است.
 • بریج دندان به حفظ شکل صورت شما کمک می‌کند.
 • تغییر و حرکت دندان ­های مجاور را کنترل می­نماید.
 • توانایی صحبت کردن و غذا خوردن طبیعی شما را افزایش می­دهد.
 • تنها ۲ تا ۳ قرار ملاقات با دندانپزشک برای تکمیل بازسازی پل دندان مورد نیاز است.
 • اگر بهداشت و مراقبت خانگی ­تان در یک سطح بالا برقرار باشد، ضریب طول عمر و پیش‌بینی عمومی مطلوب خواهد بود.

مزایای استفاده از بریج ­های دندانی نسبت به ایمپلنت دندان چیست؟

این سوالی مهم است. بنابراین هر زمان که به استفاده از ایمپلنت ­های دندانی فکر می­کنید، این سؤال را در نظر بگیرید. لطفاً مثال‌های نشان‌داده‌شده در زیر را یادداشت کنید تا نکات مهم را دریافت کنید:

مزایای بریج دندان (دو دندان در کنار فضای خالی وجود دارد که نیاز به روکش دارد)
مزایای بریج دندان (دو دندان در کنار فضای خالی وجود دارد که نیاز به روکش دارد)

در مثال اول شما دو دندان شکسته در کنار فضای خالی دارید.

این یک مثال خوب است تا متوجه شوید که چرا باید یک بریج دندان را در نظر بگیرید، زیرا هر دوی این دندان‌ها به روکش برای محافظت در مقابل شکستگی و یا پوسیدگی دندان در آینده نیاز دارند. این امر برای سلامتی و  کارکرد طولانی مدت دندان‌هایی که به طور کامل  و دقیق مورد بررسی قرار می‌گیرند ضروری است. ما باید مطمئن شویم که دندان­ها، پایدار هستند (بدون هیچ حرکتی)، ریشه‌ها به اندازه کافی بلند هستند و شما دندان‌های کافی برای حمایت از این پل دندان را دارید.

این مطلب را از دست ندهید!
تقویت لثه های ضعیف و استحکام آن

تمرکز بر موضوع از حیث زیبایی شناسی نیز می‌تواند شما را در تصمیم­ گیری در مورد یک بریج دندان سنتی به جای ایمپلنت راهنمایی کند. گاهی اوقات قرار دادن ایمپلنت می‌تواند وضعیت لثه را به خطر بیندازد، خصوصاً اگر ارتفاع لثه در حال حاضر کم باشد.

بیمارانی که لبخند لثه ای دارند، باید هر دو امکان را به دقت مورد توجه قرار دهند. اگر یک ایمپلنت ناموفق داشته ­اید،گاهی تغییر برنامه و انجام یک بریج دندان بهتر است، چون احتمال دارد محل ایمپلنت به خطر بیفتد. موارد زیادی وجود دارند که در آن زیبایی شناسی تصمیم برای ایجاد یک پل بریج دندان یا ایمپلنت را هدایت می­کند، با یک بریج دندان شما می‌توانید فوراً رنگ و شکل سه دندان را کنترل کنید.

مزیت دیگر این است که پل دندان را می توان به سرعت انجام داد. در واقع در یک مطب تخصصی انجام پل دندان استاندارد می‌تواند در طی۲ روز کامل شود. بله، بازسازی کامل با سرامیک‌های زیبا! این در حالی  است که یک ایمپلنت دندان‌ حداقل ۲ ماه به طول می­انجامد تا استخوان و ایمپلنت به طور کامل ادغام شوند. اگر کسی به شما گفت که می‌توانید یک ایمپلنت و روکش نهایی را در یک هفته انجام دهید، لطفاً با احتیاط عمل کنید. مطالعات نشان می‌دهد که بدون ادغام و یکپارچگی مناسبِ فرایند پیوند استخوانی (سلول‌های استخوانی چسبیده به ایمپلنت) ممکن است با یک سورپرایز ناخوشایند روبرو شوید، اگر ایمپلنت جدید به درستی ترکیب نشده باشد.

دلیل دیگری وجود دارد که نشان می­دهد نصب بریج دندان معقول ­تر است و این امر به طور مستقیم با وضعیت سلامتی و نگرانی‌های بیمار مرتبط است. برخی از بیماران به دلایلی مانند سرطان، دیابت، برخی داروهای خاص و یا بیماری‌های خود ایمنی قادر به کاشت ایمپلنت یا دیگر روش‌های جراحی گسترده­تر نیستند. علاوه بر این، ممکن است تمایل نداشته باشید به دلیل شرایط منحصر به فرد دهان و دندانتان، یک ترمیم استخوانی پیچیده یا جراحی ایمپلنت را تجربه کنید.

اگر استخوان فک کوچکی دارید، می‌توانید بریج دندان را انتخاب کنید چرا که استفاده از ایمپلنت در چنین شرایطی به  روند پیوند استخوانی وسیعی نیاز دارد.

هرچه روند پیوند استخوانی وسیع­تر باشد، ریسک یک پیوند استخوانی و یا رد ایمپلنت بیشتر است. این امر مهم است که به طور کامل خطرات و پیچیدگی‌های احتمالی مربوط به روش پیوند استخوانی را درک کنید، چرا که تحقیقات نرخ شکست ۴۵ درصدی را با برخی تکنیک‌ها نشان می‌دهد.

با برنامه ­ریزی دقیق و در صورت انجام این روش­ها تحت مراقبت جراح متخصص و معتبر، می­توان همه این موارد را به حداقل رساند و از بین برد.

در مورد ایمپلنت­ های حمایتگر بریج دندان چه چیز مهم است؟

استفاده از ایمپلنت­ ها برای پشتیبانی از  بریج دندان راهی عالی برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها است، با فاصله­ گذاری بین ایمپلنت ­ها، تمیز کردن و نگهداری آنها آسان‌تر خواهد شد. اگر نتوانید اطراف ایمپلنت را به خوبی تمیز کنید، خطر از دست دادن زود هنگام استخوان را تسریع می­بخشید. در مراکز تخصصی، به طور معمول از قرار دادن ایمپلنت­ های مازاد، نسبت به چیزی که از نظر ساختاری مورد نیاز هستند خودداری می‌شود، چون هدف این است که ایمپلنت ­ها، پایدار، کاربردی و با دوام داشته باشند.

بریج دندان تحت حمایت ایمپلنت
بریج دندان تحت حمایت ایمپلنت

نتیجه‌گیری

برخی از فاکتورهای مهم که باید در مورد بریج­ های دندانی در نظر بگیرید به قرار زیر است:

 • برای ثبات طولانی‌مدت بریج دندان ضروری است که مطمئن شوید دندان‌های باقی مانده­ اطراف پل قوی و سالم می‌مانند.
 • تا زمانی که به بریج دندان جدید خود عادت نکردید، باید غذاهای نرم مصرف کنید و یا لقمه‌های کوچک را بجوید.
 • لازم است از خوردن بسیاری از غذاهای شیرین و یا دیگر غذاهای ناسالم خودداری کنید چون تجمع پلاک و پوسیدگی باکتریایی ناخواسته را بر روی دندان‌های لنگر سرعت می‌بخشد.
 • پس از نصب بریج دندان، ممکن است حساسیت به خوردن غذاهای داغ و یا سرد را تجربه کنید.
 • باید سطح بالایی از بهداشت دهان و دندان و مراقبت خانگی داشته باشید تا بتوانید پایداری پل دندان خود را حفظ کنید.
این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × چهار =

تماس تلفنی و دریافت نوبت