لبخند لثه ای چیست؟
اصلاح لبخند لثه ای با لیزر بهترین روش درمان
آوریل 25, 2020
بریج دندانی
بریج دندان : انواع، مزایا و هزینه
می 9, 2020
لبخند لثه ای چیست؟
اصلاح لبخند لثه ای با لیزر بهترین روش درمان
آوریل 25, 2020
بریج دندانی
بریج دندان : انواع، مزایا و هزینه
می 9, 2020
نمایش همه

جراحی افزایش طول تاج دندان با لیزر

افزایش طول تاج دندان با لیزر

افزایش طول تاج دندان با لیزر

افزایش طول تاج دندان از جمله جراحی­ های رایج دندانپزشکی است که به منظور اهداف مختلفی چون اصلاح لبخند لثه­ ای و دسترسی به دندان­های آسیب دیده صورت می­پذیرد. روش­های جراحی سنتی، الکتروسرجری و لیزر درمانی سه روش عمده برای افزایش طول تاج هستند. در میان این روش­ها، درمان با لیزر دندانپزشکی یکی از بهترین و کارآمدترین روش­های جراحی لثه است که دارای حداقل عوارض جانبی است.

فیلم افزایش طول تاج دندان یا بالابردن لثه با لیزر

افزایش طول تاج دندان، روشی با حداقل تهاجم

قسمت قابل مشاهده دندان، بخشی که فراتر از لثه ­ها امتداد دارد، تاج کلینیکی نامیده می­شود. در برخی موارد، بافت اضافی لثه بخشی از تاج کلینیکی را پوشش می­دهد. در حالی که این مسئله همیشه مشکل­ ساز نیست، اما در برخی موارد می­تواند باعث مشکلات زیبایی شناختی و دهان و دندان شود.

یکی از مهمترین این معضلات لبخند لثه ­ای است. به نظر می­رسد فردی با لبخند لثه ­ای دندان­های کوتاه دارد. اما در واقع، دندان­ ها دارای اندازه معمولی هستند، اما بافت اضافی لثه تا حدودی آنها را می­پوشاند و موجب ایجاد خنده لثه­ ای می­شود. افرادی که لبخندهای لثه ­ای دارند به طور معمول بیشتر از 3 میلی­متر از لثه آنها در زمان لبخند زدن در معرض نمایش قرار می­گیرد.

 برای برطرف کردن این مشکل، روشی که به عنوان افزایش طول تاج دندان شناخته می شود، می­تواند اجرا شود. این روش شامل از بین بردن بافت نرم و گاهاً استخوان برای افزایش مقدار دندانِ قابل مشاهده است.

دندانپزشکان ممکن است جراحی لثه جهت­ افزایش طول تاج دندان را برای موارد زیر انجام دهند:

 • برطرف نمودن مشکلات زیبایی دهان و دندان مانند خنده لثه ­ای
 • آشکار ساختن و برطرف نمودن حفره­ های دندانی زیر لثه
 • دست­یابی به شکستگی دندان در زیر خط لثه و مرتفع ­سازی مشکل
 • نمایان سازی ساختار بیشتری از دندان، پیش از انجام بریج یا پل دندانی

دندانپزشک مراقب است به اندازه کافی لثه را برای حفظ سلامتی ساختارهای دهان حفظ کند. دندانپزشکان این مقدار لثه اضافی را به عنوان عرض بیولوژیکی توصیف کنند.

روش­های بالا بردن لثه و افزایش طول تاج دندان

در روند افزایش طول تاج دندان، یک متخصص پریودنتیست – دندانپزشک متخصص در بهداشت لثه – بافت اضافی لثه را از بین می­برد. برخی از دندانپزشکان عمومی نیز می­توانند این روش را انجام دهند.

در موارد خاص، دندانپزشک نیاز دارد که بافت استخوان را از بین ببرد و یا مجدداً از آن استفاده کند تا بیشتر دندان­ها را در معرض دید قرار دهد.

در ادامه تکنیک­های مختلف افزایش طول تاج دندان ذکر می­شود:

 • لثه ­برداری یا ژنژیوکتومی
 • جراحی فلپ لثه
 • جراحی اکستروژن دندان­ها

در ادامه این روش­ها با جزئیات توصیف می­شوند.

دندانپزشک بر اساس علت وجود بافت اضافی لثه و وضعیت دهان بیمار، مناسب­ترین روش را انتخاب می کند.

برخی از عواملی که می توانند در انتخاب تکنیک مناسب، اثرگذار باشند عبارتند از:

 • ملاحظات زیبایی شناختی
 • طول ریشه دندان، در مقایسه با تاج دندان که نسبت طول به تاج نامیده می­شود
 • مجاورت ریشه
 • ظاهر و فرم ریشه
 • وجود ریزش و یا آسیب استخوان
 • موقعیت دندان یا دندان­های آسیب دیده
 • نیاز به پر کردن یا روکش کردن دندان
این مطلب را از دست ندهید!
طول عمر ونیر کامپوزیت دندان چقدر است؟

ژنژیوکتومی یا لثه ­برداری

لثه­ برداری شامل حذف بافت اضافی لثه با استفاده از اسكالپل، لیزر یا الکتروسرجری است. در این روش فرد بی­حسی موضعی دریافت می­کند.

با توجه به برخی تحقیقات، لیزرها ممکن است نتایج بهتری نسبت به اسكالپل جراحی داشته باشند. افرادی که لیزردرمانی می‌شوند ممکن است درد کمتری داشته باشند، سریع‌تر بهبود یابند و خونریزی کمتری داشته باشند. در عین حال، الکتروکوتر ممکن است به اندازه لیزر مؤثر باشد. این روش شامل استفاده از یک ابزار گرم­ کننده الکتریکی است.

با توجه به ارزیابی سال ۲۰۱۵، لثه­ها می‌توانند به سرعت التیام یابند. هر گونه درد معمولاً در عرض چند روز تا ۱ هفته از بین می‌رود و ترمیم بافت به طور معمول در 6 – 4 هفته صورت می‌گیرد.

ژنژیوکتومی یا لثه ­برداری
ژنژیوکتومی یا لثه ­برداری

جراحی فلپ لثه

این روش شامل ایجاد برش در لثه­ها برای بالابردن و به عقب کشیدن بافت لثه است. پریودنتیست لثه را برای برداشتن بافت اضافی و احتمالاً استخوان، بسته به این که می‌خواهد چه مقدار از دندان نمایان شود، بالا می‌برد.

در مرحله بعد، پریودنتیست، لثه را به سمت ریشه دندان مجدداً جابجا می­کند و از بخیه­ ها برای نگه داشتن آن در جای خود استفاده می­کند. او همچنین ممکن است پانسمان یا بانداژ دندان را بر روی ناحیه تحت درمان قرار دهد.

جراحی فلپ لثه
جراحی فلپ لثه

جراحی اکستروژن دندان

جراحی اکستروژن شامل انتقال دندان به محل مورد نظر در لثه است. دندانپزشک ممکن است از این روش در هنگام ترمیم شکستگی دندان پنهان شده در زیر لثه استفاده کند.

پس از ثابت کردن دوباره دندان در محل مورد نظر، ممکن است از بخیه استفاده شود. ممکن است این بخیه­ها به مرور زمان جذب شوند یا به حذف نیاز داشته باشند. دندانپزشک همچنین ممکن است از سیم یا اسپلینت برای اتصال دندان به دندان­های اطراف استفاده کند.

اکستروژن دندان
اکستروژن دندان

معرفی لیزر درمانی برای بالا بردن لثه  

امروزه در موارد دندانپزشکی، لیزر برای موارد متعدد درمانی استفاده می­شود. یکی از این موارد استفاده از لیزر، برای افزایش طول تاج دندان است. این فناوری نوآورانه به ما این امکان را می­دهد تا رویه درمان را با متدی دقیق­تر و با حداقل تهاجم انجام دهیم.

افزایش طول تاج دندان شامل از بین بردن بافت اضافی لثه، برای آشکار کردن بیشتر ساختار دندانِ در زیر لثه است. جراحی سنتی لثه با استفاده از تیغه اسکالپل انجام می­شود. در مقابل این روش، افزایش طول تاج لیزری از انرژی نوری برای دستیابی به همان هدف استفاده می­کند.

این روش ابتکاری مزایای بسیاری را ارائه می­دهد، که در ادامه با جزئیات بیشتری به بررسی آنها خواهیم پرداخت. ابتدا نگاهی به دو نوع افزایش طول تاج دندان می­اندازیم: افزایش طول تاج دندان زیبایی و عملکردی.

 • افزایش طول تاج برای زیبایی

زمانی که لبخند می­زنید، لثه­ ها باید با ظرافت دندان­ها را در یک راستا تنظیم کنند. گفته می­شود بیماران دارای بافت­های اضافی لثه، لبخند لثه ­ای دارند. این وضعیت می‌تواند تعمیم یافته و شامل تمام دندان­ها باشد، یا ممکن است فقط بر دندان‌های خاصی تأثیر بگذارد. در بسیاری از موارد زیبایی شناسی، افزایش طول تاج دندان برای تغییر شکل خط لثه برای ظاهری متقارن­تر و متناسب انجام می­شود.

 • افزایش طول تاج برای بهبود عملکرد
این مطلب را از دست ندهید!
ترمیم دندان با لیزر بهترین روش رفع پوسیدگی

گاهی اوقات، بافت اضافی لثه می­تواند برای سلامتی دهان شما مضر باشد. به عنوان مثال ، ممکن است مواد غذایی، مواد زائد یا پلاک در ناحیه بین دندان و بافت لثه جمع شود.

در نهایت، این امر می­تواند منجر به سایر مشکلات دندانی مانند التهاب، پوسیدگی دندان یا بیماری لثه شود. برای مقابله با این مسئله، می­توان بافت اضافی لثه را به سادگی حذف کرد. این امر باعث می­شود بافت مشکل ساز از بین برود و تمیز کردن ناحیه آسان­تر شود.

لیزردرمانی برای بالابردن لثه
لیزردرمانی برای بالابردن لثه

افراد مناسب برای افزایش طول تاج دندان

در واقع، افرادی که علاقه ­مند به تغییر شکل خط لثه باشد، می­توانند برای بالا بردن لثه و افزایش طول تاج دندان به روش لیزری کاندیدا شوند. با این حال، این موضوع مهم است که درک کنیم که آناتومی منحصر به فرد دندان، نقشی حیاتی در تعیین صلاحیت ایفا می­کند، به ویژه برای افرادی که به دلایل زیبایی این درمان را دنبال می­کنند.

برای مثال، خط اتصال تاج آناتومیکی و ریشه آناتومیکی دندان، که اغلب با عنوان CEJ یاد می­شود، جایی است که مینای تاج و سمان ریشه دندان به هم متصل می­شوند. بسته به جایی که CEJ شما در آن قرار دارد، ممکن است افزایش طول تاج امکان پذیر نباشد مگر اینکه دندانپزشک شما این روش را با قرار دادن روکش­های پورسلین ترکیب کند.

در طی مشاوره اولیه، پزشک می­تواند به شما کمک کند تا مشخص شود که آیا افزایش طول تاج دندان با لیزرگزینه ­ای برای شما است یا خیر.

مزایای افزایش طول تاج دندان با لیزر

در مقایسه با جراحی سنتی لثه ، افزایش طول تاج دندان با لیزر مزایای بسیاری دارد. بیمارانی که تحت این روش درمانی قرار می­گیرند می­توانند از این مزایا بهره­مند شوند:

 • ناراحتی کمتر: در طول لیزر درمانی برای بالا بردن لثه، خونریزی کمتری وجود دارد، زیرا لیزر دیود در انجام برش لثه با احتیاط عمل می­کند. این امر به معنای تورم و ناراحتی کمتر بعد از عمل است.
 • درمان سریع­تر: از آنجا که لیزر دندانپزشکی بسیار دقیق است، در مقایسه با رویکردهای سنتی، زمان کمتری نیاز دارد. بنابراین ، بیماران تایم کمتری را در صندلی دندانپزشکی می­گذرانند.
 • زمان ریکاوری کوتاه­تر: با خونریزی کمتر، تورم و ناراحتی کمتر، اکثر بیماران می­توانند طی یک یا دو روز به فعالیت طبیعی برگردند.
 • کاهش سر و صدا: یکی از مهمترین مواردی که در مورد جراحی سنتی وجود دارد صداهای ناخوشایند ناشی از دریل دندان و سایر ابزارهاست. لیزرهای دندانپزشکی این سر و صداها را برای یک تجربه درمانی راحت­تر و آرامش بخش از بین می­برد.
مزایای لیزر درمانی برای افزایش طول تاج دندان
مزایای لیزر درمانی برای افزایش طول تاج دندان

نحوه آماده شدن برای انجام افزایش طول تاج دندان

شخصی که به افزایش طول تاج دندان علاقه دارد باید دندانپزشک خود را برای بررسی و بحث در مورد مناسب بودن این روش ملاقات کند.

قبل از جراحی افزایش طول تاج دندان، داشتن لثه سالم و سلامت عمومی بدن بسیار مهم است. برای حمایت از سلامت لثه ­ها و دندان­ها، آکادمی پریودنتولوژی آمریکا توصیه می­کند پیش از انجام جراحی افزایش طول تاج دندان موارد زیر را رعایت کنید:

 • مرتب مسواک بزنید
 • حداقل یک بار در روز نخ دندان بکشید
 • با استفاده از دهانشویه دهان را شست و شو دهید
 • برای ارزیابی جامع، سالی یک بار به دندانپزشک مراجعه کنید
این مطلب را از دست ندهید!
درمان درد پوسیدگی وسوراخ شدن دندان

قبل از عمل افزایش طول تاج دندان، پریودنتیست برای تعیین محل جدید لثه، آنالیز پیش درمانی را انجام می­دهد. همچنین دندان­ها، لثه و ساختارهای مجاور را ارزیابی می­کنند. این اطلاعات به آنها کمک می­کند تا در مورد مناسب­ترین متد جراحی تصمیم بگیرند.

بهبود و ریکاوری پس از افزایش طول تاج دندان

ترمیم و بهبودی به نوع درمان و دندانپزشکی که درمان را انجام داده است و دستورالعمل­های دقیقی را ارائه می­دهد، بستگی دارد.

ناحیه تحت درمان در طول فرآیند درمان بی‌حس می­شود به طوری که فرد درد را تجربه نکند. با این حال، ممکن است فرد احساس ناراحتی و یا درد را تجربه کند، زیرا اثرات بی­حسی از بین می­رود.

برخی از افراد برای تسکین درد و التهاب پس از عمل نیاز به داروهای ضد التهابی مانند استامینوفن یا ایبوپروفن دارند. امکان تورم جزئی و خونریزی برای چند روز اول پس از افزایش طول تاج دندان وجود دارد. ممکن است دندانپزشک برای کمک به درد و تورم، استفاده از کمپرس سرد در محل را توصیه کند.

در طی بهبودی، یک رژیم غذایی نرم مصرف کنید و دهان را بعد از صرف غذا با آب بشویید. دندانپزشک همچنین ممکن است دو بار در روز بعد از عمل، دهانشویه کلرهگزیدین را برای استفاده تجویز کند. پس از مرحله ریکاوری، درد و تورم محو می­شود و لثه ­ها کوچکتر می­شوند.

اگر دندانپزشک تصمیم داشته باشد بریج دندان انجام دهد، ممکن است منتظر بمانند تا بهبودی کامل شود. مطابق آنالیزهای آکادمی پریودنتولوژی آمریكا، بهبودی كامل در پشت دهان ممكن است 12-6 هفته طول بكشد، در حالی كه بهبودی در جلوی دهان ممکن است 6-3 ماه طول بكشد.

قبل و بعد از افزایش طول تاج دندان
قبل و بعد از افزایش طول تاج دندان

چه زمانی باید به دندانپزشک مراجعه کنید؟

همه افراد واجد شرایط جراحی افزایش طول تاج دندان نیستند. با دندانپزشکی صحبت کنید که می­تواند مناسب بودن روش را بررسی کند. ممکن است دندانپزشک مراجعه به یک متخصص لثه (پریودنتیست) را پیشنهاد کند.

بعد از افزایش طول تاج دندان در صورت وجود موارد زیر به دندانپزشک خود اطلاع دهید:

 • وجود التهاب یا درد قابل توجه
 • عدم توقف خونریزی
 • وجود علائم احتمالی دیگر مانند عفونت

هزینه افزایش طول تاج دندان با لیزر

قیمت افزایش طول تاج دندان توسط لیزر به عوامل متعددی بستگی دارد که از پر اهمیت ترین آنها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • وسعت محل درمان
 • اندازه رشد لثه
 • تعداد جلسات درمان
 • عفونت لثه
 • مهارت دندانپزشک
 • تعداد دندان تحت درمان

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هزینه ها میتوانید با ما تماس بگیرید.

جمع ­بندی

افزایش طول تاج دندان روشی درمانی است که برای موارد متعدد دندانپزشکی مورد استفاده قرار می­گیرد. برای مثال اگر فردی لبخند لثه­ ای داشته باشد و مایل به تغییر آن باشد، باید گزینه افزایش طول تاج دندان را با دندانپزشک در میان بگذارد. دندانپزشک ممکن است فرد را به یک متخصص پریودنتیست ارجاع دهد.

همچنین ممکن است قبل از اینکه دندانپزشک بتواند آسیب دندان را ترمیم کند یا وسیله ­ای مانند پل را ترمیم کند، نیاز به افزایش طول تاج دندان داشته باشد. در این حالت ممکن است دندانپزشک حداکثر 6 ماه قبل از نصب بریج دندان صبر کند تا لثه­ ها به طور کامل بهبود یابد. همه افراد واجد شرایط افزایش طول تاج دندان نیستند و یک دندانپزشک عمومی می­تواند اطلاعات مربوط به مناسب بودن این روش را ارائه دهد.

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 4 =

تماس تلفنی و دریافت نوبت