پروتز دندان
پروتز دندان یا دندان مصنوعی و انواع آن
می 17, 2020
سفید کردن دندان با لیزر
سفید کردن دندان با لیزر و هزینه سال 1403
می 24, 2020
پروتز دندان
پروتز دندان یا دندان مصنوعی و انواع آن
می 17, 2020
سفید کردن دندان با لیزر
سفید کردن دندان با لیزر و هزینه سال 1403
می 24, 2020
نمایش همه

عصب کشی دندان با لیزر چیست؟

عصب کشی دندان با لیزر

عصب کشی دندان با لیزر

عصب کشی دندان با لیزر یا درمان ریشه جدیدترین و بهترین روش درمان ریشه دندان است که باعث نتایج به مراتب بهتری نسبت به روش های سنتی شده است.عفونت کانال ریشه زمانی رخ می‌دهد که باکتری­های موجود در دهان به پالپ نرم در مرکز دندان دسترسی یابند. این امر می‌تواند کاملاً دردناک باشد و اگر سریعاً درمان نشود، عفونت می‌تواند گسترش پیدا کند و وخیم ­تر شود. ضروری است که بیماران راجع به جراحی اندودنتیک و لیزر اطلاعات لازم را کسب نمایند.

به لطف پیشرفت در تکنولوژی، یک کلینیک دندانپزشکی مدرن با لیزر اکنون می‌تواند نسخه‌ای پیشرفته از روش درمان ریشه‌ با لیزر را اجرا کند. در ادامه بررسی خواهیم کرد که دندانپزشکی لیزری چیست و عصب کشی دندان با لیزر چگونه عمل می­کند.

فیلم عصب کشی دندان با لیزر

عمل روت کانال (عمل کانال ریشه دندان)

روش درمانی عمل روت کانال یک روش معمول است که دندانپزشکان و متخصصان آندودنتیست برای از بین بردن عفونت داخل دندان انجام می­دهند. عمل کانال ریشه معمولاً در مواردی که دندان دارای حفره درمان نشده باشد یا در اثر صدمه، آسیب دیده و مورد غفلت قرار می­گیرد، شایع و مرسوم است. در چنین شرایطی عفونت می­تواند وارد محفظه پالپ دندان  شود و در مدت زمان کوتاهی منجر به درد، آبسه و از بین رفتن استخوان شود. عمل کانال­های­ ریشه معمولاً روشی پیچیده است که در صورت درمان با روش­های مرسوم نیاز به مراجعه­ های متعدد دارد.

عمل روت کانال
عمل روت کانال

چالش­های عمل روت کانال

درمان­های کانال ریشه دندان زمانی که پوسیدگی دندان، بیماری پریودنتال یا تروما به دندان، صدمه­ای جدی وارد کرده است در دندانپزشکی شایع است. این موارد به این امر منجر می­شود که دندانپزشک پالپ حاوی عصب را از داخل دندان خارج کرده و سپس خلأ ایجاد شده در طی این فرآیند را پر کند. مزیت این روش درمانی از نظر زیبایی و کاربردی این است که ساختار دندان باقی می­ماند که ممکن است جایگزین بهتری نسبت به کشیدن دندان و یا نصب پروتز دندانی باشد. با این حال، نتیجه نهایی عمل کانال ریشه  در اصل نگه داشتن یک دندان مرده در یک موجود زنده است که به طور بالقوه موجب بروز مشکلاتی می­شود.

به طور طبیعی سیستم ایمنی بدن قادر است دندان نکروتیک را رد کند. هنگامی که دندانپزشک بافت نرم را از داخل دندان بیمار خارج می­کند، تمام خون، بافت­ های لنفاوی و سیستم عصبی برداشته می­شود و به طور معمول با یک پرکننده یا فیلر لاستیکی به نام گوتا پرکا جایگزین می­شود. سپس با سمنت دندانپزشکی مهر و موم می­شود تا مانعی برعلیه باکتری­هایی که دوباره وارد دندان می شوند ایجاد شود. به دلیل از بین رفتن خون­رسانی به داخل دندان، دندان­های پر شده می­توانند ترد و در برابر شکستگی آسیب ­پذیر شوند. همچنین دندان پر شده ممکن است رنگ تیره­ تری داشته باشد، در حالی که بسیاری از دندانپزشکان برای جلوگیری از شکستگی و بهبود زیبایی، نصب یک روکش دندان پوشش دهنده کامل را توصیه می­کنند.

این مطلب را از دست ندهید!
حفره خشک (درای سوکت) چیست و چگونه درمان میشود؟

عفونت

حقیقت این است که روش­های درمان کانال ریشه مبتنی بر ساده ­سازی بیش از حد آناتومی موجود در سیستم پالپ میان دندانی است. اغلب بیش از یک کانال پالپ دندانی بزرگ وجود دارد اما شبکه‌ای از کانال‌های کوچک ‌تر وجود دارد که در چندین سطح حرکت می­کنند، شبیه به سیستم ریشه‌ ای یک درخت.

غالباً این سیستم ­های میکروکانال، عفونت­های باقیمانده را که در طی مراحل روت کانال مورد بررسی قرار نمی­گیرند، پنهان می کنند، حتی توسط متخصصان آندودنتیست با استفاده از میکروسکوپ نیز دیده نمی­شود. اما در فرآیند عصب­ کشی دندان با لیزر این مشکلات وجود ندارد.

عفونت باقی مانده قبل از اینکه به قسمت های دیگر بدن از طریق جریان خون وارد شود، در داخل دندان باقی می‌ماند. اندودنتیکس سنتی از درمان­های آنتی بیوتیکی و یک کرم مبتنی بر استروئید استفاده می­کند که متأسفانه فقط تعداد کمی از طیف میکروبی را از بین می­برد در حالیکه در درمان ریشه دندان با لیزر این رویه کاملاً متفاوت است.

چالش محققان دندان‌پزشکی همچنان این موضوع است که چگونه می­توان عفونت‌های باقیمانده را بدون به خطر انداختن سیستم ایمنی بدن و حفظ ساختار دندان از بین برد. این کار نیازمند تکنیکی است که تمام سیستم پالپ درون دندان را حذف کرده و به طور همزمان همه میکرو ارگانیسم ‌های بیماری­ زا را از بین ببرد. سیستم داخلی پیچیده پالپ، رباط پریودنتال و استخوان مجاور آن، همگی باید استریل شوند، تا حفره­ ها با ماده جامد و زیست سازگار پر شوند، در این میان عصب ­کشی دندان با لیزر یکی از بهترین گزینه­ های درمانی است.

مشکلات روت کانال تراپی
مشکلات روت کانال تراپی

دندانپزشکی لیزری چیست؟

دندانپزشکی لیزری به کاربرد تکنولوژی لیزر در انجام انواع مختلفی از روش‌های دندانپزشکی اشاره می‌کند. به لطف استفاده از لیزر، دندانپزشکان قادر خواهند بود بافت‌های­ سخت و بافت‌ های نرم دهان را بدون لوازم جراحی و یا مته ­های سنتی درمان کنند. لیزرهای دندانپزشکی مورد استفاده، دارای درجه بالایی از دقت و ایمنی است و انجام کلیه درمان­ های دندانپزشکی مانند عصب کشی دندان را آسان نموده­اند.

مقایسه عصب کشی به روش سنتی و لیزری

درمان ریشه دندان با لیزر که همچنین به عنوان عصب­ کشی نیز شناخته می­شود و از تکنولوژی پیشرفته برای دسترسی به محفظه پالپ دندان و تمیز کردن آن استفاده می­کند، در واقع، مانند عمل سنتی کانال ریشه انجام می­شود اما از یک لیزر درمانی استفاده میشود تا کارایی درمان را افزایش دهد.

در عصب­ کشی دندان بوسیله پرتو لیزر، لیزر و هالستیک دندانپزشکی از پروتکل درمانی آندودنتیک دو طول موج (Twinlight ) استفاده می­کند که توسط شرکت فوتانا(Fotona) توسعه و گسترش یافته است. این روش درمانی مناسب افرادی است که نگران عوارض جانبی و تأثیرات سلامتی ناشی از عمل سنتی عصب­ کشی دندان خود هستند اما با این حال نمی­خواهند دندان آبسه­ دار را به طور کامل خارج کنند.

این مطلب را از دست ندهید!
درمان حساسیت دندان با لیزر: بررسی علل و علائم

در روش مدرن درمان ریشه از دو طول ­‌موج لیزر برای استفاده بهینه از ویژگی‌ های تعاملی بافت لیزر برای هر طول‌ موج استفاده می‌کند. به عنوان مثال لیزرهای Er YAG دندانپزشکی باعث ایجاد امواج شوک در محلول­ های تمیزکننده می­شود ( PIPS یا جریان فوتو آواستیک ناشی از فوتون) و لیزر Nd YAG خاصیت ضد باکتریایی دارد. این دو لیزر در کنار هم می­توانند نتیجه درمان ریشه و عصب­ کشی دندان را بطور چشمگیری بهبود بخشند. درمانی که  سریع­تر، ایمن­تر و نتیجه ­بخش­تر است و معمولاً در یک جلسه درمانی  و با امتیاز حفظ ساختار بیشتر دندان انجام می­شود.

برطرف کردن مشکلات عصب کشی سنتی با تکنولوژی لیزر

عصب­ کشی با لیزر و روش Twinlight دو عیب عمده روش درمانی عصب­ کشی سنتی و معمولی را نشان می‌دهد. ناتوانی در تمیز کردن و پاکسازی سیستم‌های آناتومیکی پیچیده روت کانال و عدم توانایی برای ضد عفونی کردن عمیق دیواره­ های دندان.

بر خلاف سایر تکنیک­ های لیزر، روش شست و شوی پیپس (PIPS) انتقال انرژی را در سطوح Subablative ایجاد می­کند، به این معنی که اثر ضد میکروبی یک تأثیر فوتومکانیکی است تا حرارتی و گرمایی.

یک تحقیق نشان داده است که شست و شوی کانال به روش (PIPS) یک درمان ضد میکروبی بسیار موثر است. این مطالعه و انتشار نتایج آن از حذف صد در صدی باکتری انتروکوک فکالیس در دندان با روش شست و شوی(PIPS) خبر داده است. استفاده اضافی از لیزر دوم، یعنی لیزر Nd yag به این دلیل است که به طور عمیق به سطوح سخت ریشه نفوذ می‌کند تا انرژی حرارتی پالس کننده را که باکتری‌ها را از بین می‌برد، پخش کند.

بنابراین روند روت کانال بوسیله لیزر، علاوه بر اینکه روشی آسان­ تر و ایمن­ تر است، نتایج بهتری در حذف باکتری­ های دندانی ارائه می­دهد.

مراحل عصب­ کشی دندان با لیزر

در طول درمان، از یک مته لیزری برای دسترسی به محفظه پالپ دندان استفاده می شود. این مته لیزر اجازه حذف دقیق تر ساختار دندان آسیبب دیده را می‌دهد و باعث اصطحکاک کمتر در هنگام استفاده می‌شود.

پس از دسترسی به محفظه پالپ، دندانپزشک پالپ دندانی بیمار را خارج می­کند. سپس از یک لیزر بافت نرم برای کمک به استریل کردن ساختار دندان استفاده می­شود، از محفظه گرفته تا لوله‌های دندانی که به مرکز دندان منتهی می­شوند. سپس محفظه توخالی با یک ماده خنثی پر می­شود و دندان پوشیده می‌شود.

کاندیدای مناسب برای درمان ریشه با لیزر

بهترین کاندیدا برای عصب­ کشی با لیزر افرادی هستند که از عفونت کانال ریشه ­ای رنج می­برند. در این موارد، دندان هنوز قابل ترمیم است، به این معنا که نیازی به کشیدن و خارج کردن دندان نخواهد بود. تنها زمانی که امیدی به بازیابی و ترمیم دندان­ ها وجود ندارد، دندان کشیده و خارج می­شود. دندانپزشکان همیشه تلاش می‌کنند تا هر چه بیشتر ساختار طبیعی دندان بیمار را حفظ کنند.

دندانپزشک در طول فرآیند مشاوره، می­تواند تشخیص دهد که آیا رفع مشکل عصب دندان توسط لیزر گزینه مناسبی برای شرایط شما هست یا خیر!

این مطلب را از دست ندهید!
سفید کردن دندان با لیزر و هزینه سال 1403

مزایا

مزایای قابل توجهی در عصب کشی دندان توسط لیزر وجود دارد که شامل موارد زیر هستند:

  1. عدم وجود نویز در طول فرآیند سوراخ کردن دندان: هنگام استفاده از مته دندانپزشکی سنتی صدای زوزه و وزوزی ایجاد می­شود که به ویژه برای بیماران آزاردهنده است. اما یک مته لیزری هیچ سر و صدایی ایجاد نمی‌کند که به حفظ آرامش و راحتی بیماران کمک می‌کند.
  2. حفظ سالم ­تر ساختار دندان: به لطف طراحی مته­ های لیزری برای بافت­ های سخت، این ابزارها می‌توانند در آماده کردن کانال دندان دقیق‌ تر باشند. این بدان معنی است که در عصب­ کشی با لیزر بیماران ساختار دندان سالم ­تری را در این فرآیند حفظ می­کنند که در دراز مدت برای سلامتی دندان بهتر است.
  3. حذف موثر باکتری‌ها: زمانی که لیزرها در ضدعفونی و استریل کردن محفظه پالپ به کار می‌روند، احتمال بازگشت عفونت بسیار کمتر است. این بدان معناست که ریسک کمتری برای درمان ثانویه وجود دارد و این امر منجر به نتایج بهتر درمان با لیزر می­شود.
  4. جلوگیری از خونریزی: یکی از مهمترین مشکلات در روش سنتی عصب­ کشی دندان، خونریزی محل تحت درمان است که کار را برای دندانپزشک مشکل می­کند.اما در لیزر درمانی ریشه دندان، در صورت بروز خونریزی، دندانپزشک براحتی می­تواند از گسترش و استمرار خونریزی جلوگیری کند.  

عوارض

یکی از سؤالاتی که پیرامون درمان ریشه دندان بوسیله لیزر مطرح است میزان عوارض جانبی و اثرات منفی این روش درمانی است. مسلماً به دلیل استفاده از تکنولوژی پیشرفته در لیزر دندان، این روش درمانی عوارض عمل سنتی عصب­ کشی مانند درد آزاردهنده را ندارد. پس با استفاده از لیزر، تنها برخی از بیماران درد خفیف تا متوسطی را تجربه می­کنند که برای رفع آن می­توان به تشخیص پزشک از داروهای مسکن دندان استفاده کرد.

میزان موفقیت عصب کشی با لیزرچقدر است؟

جراحی ریشه دندان توسط لیزر تکنیکی است که نسبت به فرآیندهای قدیمی عصب­ کشی نتایج بهتر و پایدارتری را ارائه می­دهد. در صورتی که عصب­ کشی توسط دندانپزشکی حاذق و با رعایت استانداردهای لازم صورت پذیرد، درمان نتیجه بخش خواهد بود. تنها در صورت بروز پوسیدگی مجدد در دندان، آسیب رسیدن به بافت دندان و یا بروز عفونت لازم است مجدداً پروسه درمان ادامه پیدا کند.

 تعداد جلسات درمانی و هزینه­ ها

بسیاری از بیماران تمایل دارند به دلایلی چون اشتغال از تعداد جلسات درمانی برای رسیدن به نتیجه مطلوب آگاه شوند. تعداد جلسات و قیمت های عصب کشی دندان با لیزر با توجه به مواردی چون تعداد کانال های دندان، عمق آسیب دندان، میزان پوسیدگی و سابقه عصب­ کشی به روش­های دیگر تعیین می­شود.

میزان ماندگاری درمان ریشه با لیزر چقدر است؟

ماندگاری و دوام دندان پس از عصب­ کشی دندان با لیزر به عوامل متعددی بستگی دارد. مهمترین آنها حفظ مناسب ساختار دندان با درمان­های جانبی چون کراون و حفظ بهداشت دهان و دندان است. اگر می­خواهید اطلاعات بیشتری کسب کنید، حتماً سئوال خودتون رو همینجا مطرح کنید یا با ما تماس بگیرید.

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + نوزده =

تماس تلفنی و دریافت نوبت