چگونه دندان درد را تسکین دهیم؟
چگونه درد دندان را به سرعت متوقف کنیم
ژانویه 27, 2021
۱۴ علت دندان درد
۱۴ علت دندان درد
فوریه 8, 2021
چگونه دندان درد را تسکین دهیم؟
چگونه درد دندان را به سرعت متوقف کنیم
ژانویه 27, 2021
۱۴ علت دندان درد
۱۴ علت دندان درد
فوریه 8, 2021
نمایش همه

دارو دندان درد : قرص، آمپول و داروهای گیاهی

لیست بهترین داروهای درمان دندان درد

قرص برای دندان درد و داروهای دندان درد مانند، آمپول و داروهای گیاهی در مواقعی که دسترسی سریع به دندانپزشک ندارید، میتواند نجات بخش شما باشد. دندان درد به معنای درد در داخل دندان و نواحی اطراف آن به دلیل بیماری های دهانی و یا بیماری های غیر دهانی است. دردهای شدید دندان ممکن است باعث بیخوابی شوند و جلوی غذا خوردن فرد و فعالیت های روزانه ی او را بگیرند. دندان درد رایج ترین درد در دهان و صورت و علت رایج مراجعه به دندانپزشک است.

داروهای مسکن مانند ایبوپروفن، استامینوفن و آسپرین در کاهش درد دندان موثر هستند اما ممکن است این داروها با دیگر داروهای مصرفی تداخل داشته باشند. برای درمان دردهای شدید دندان باید مسکن های قوی مصرف کرد. این داروها جایگزین مراجعه به دندانپزشک نیستند اما میتوان آنها را روشی برای کم کردن درد تا زمان مراجعه به پزشک دانست. بهتر است پیش از مصرف مسکن ها برای کاهش درد و بررسی علت دندان درد با دندانپزشک صحبت کنید.

در ادامه دلایل رایج، علائم درد دندان و لیستی از بهترین داروها اعم از قرص دندان درد، آمپول و داروهای گیاهی را ذکر میکنیم.

هدف این مقاله معرفی محصولات است. قصد ما از نوشتن این مقاله تبلیغ برای قرص، مسکن یا داروی خاصی نیست. به همچنین شما نباید این مقاله را یک راهنمایی برای خرید دارو در نظر بگیرید و باید پیش از مصرف دارو باید با پزشک مشورت کنید.

دلایل احتمالی دندان درد چیست؟

دندان درد می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

 • پوسیدگی دندان .
 • آبسه دندان (عفونت باکتریایی در داخل مرکز دندان).
 • شکستگی دندان .
 • آسیب دیدن یک دندان پر شده
 • حرکات تکراری ، مانند آدامس یا دندان قروچه . این حرکات می تواند باعث ساییدگی دندان شما شود.
 • لثه آلوده .
 • رویش (بیرون آمدن دندان از لثه) یا کشیدن دندان (به عنوان مثال دندان عقل).

علائم دندان درد چیست؟

 • درد دندان که ممکن است تیز ، ضربان دار یا ثابت باشد. بعضی از افراد ، فقط زمانی دچار درد میشوند که به دندان فشار وارد شود (گاز گرفتن چیزی).
 • ورم در اطراف دندان.
 • تب یا سردرد
 • تخلیه بد مزه از دندان آلوده.
 • بوی بد دهان .

از چه قرص ها و داروهایی نباید برای دندان درد استفاده کرد

مسکن های ضد درد زیادی وجود دارند که درد را کاهش میدهند اما برای کاهش درد دندان مناسب نیستند. برای مثال، این داروها شامل والیدول، پاپاورین، No-shpa هستند. والیدول به دلیل وجود منتول و اثر خنک کننده ی آن، درد ناحیه ی قلب را کاهش دهد. No-shpa و یا draveverine، یک داروی ضد اسپاسم میوتروپیک است و دردهای ناشی از اسپاسم عضلات را کاهش می دهد. بنابراین، No-shpa می تواند به کولیک کلیه، کولسیستیت و پانکراتیت حاد، کولیت اسپاستیک و سایر موارد مشابه و همچنین درد در عضله ی اندام های داخلی کمک کند. داروی Bral نیز مشابه با No-shpa عمل میکند.

از آنجایی که هیچ عضله ای در دندان وجود ندارد استفاده از این داروها برای تسکین دندان درد نیز عاقلانه نیست. بنابراین، مهمترین داروهای تسکین دندان درد، داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) هستند که به کاهش علائم التهاب و تورم کمک می کنند.

داروهای مبتنی بر ایبوپروفن، کتوپروفن و کتورولاک بیشترین تاثیر را روی درد میگذارند. بنابراین، ما رتبه بندی داروهای دندان درد را با آنها شروع می کنیم. میانگین قیمت خرده فروشی تشریح شده در این مقاله برای همه ی داروها، مربوط به پایان سال 2018 است.

رتبه بندی داروها، آمپول ها و قرص های برتر برای کاهش دندان درد

کاندیدهای بهترین دارورتبهنام محصول
بهترین داروهای ضدالتهاب ساخته شده از یک ماده ی اولیه1کتانوف – کتورولاک (دولاک، کتوکام، کتورول، کتوفریل)
 2کتونال – کتوپروفن (فلومکس)
 3نوروفن (ایبوپروفن)
 4نیمسیل – نیمسولید (Nise، Nemulex)
 5Dexalgin
بهترین داروهای غیراستروئیدی ترکیبی برای دندان درد1Tempalgin
 2Ibuklin
 3Askofen-P (کافئین، پاراستامول، استیل سالیسیلیک اسید (آسپرین))
برترین داروهای موضعی دندان درد1لیدوکائین
 2ژل Kamistad
 3ژل مترونیدازول

بهترین داروها، آمپول ها، قرص ها و مسکن های قوی ضدالتهاب ساخته شده از یک ماده ی اولیه برای کاهش دندان درد

هر التهابی، از جمله در بافت های نرم اطراف دندان، در برخی شرایط پیشرفت میکند. داروهای این گروه التهاب را در مرحله ترشح سرکوب می کنند و در کنار هم سه نوع اثر درمانی دارند.

این قرص ها و داروها ضد تب، ضد التهاب و تسکین دهنده ی درد هستند. از آنجا که فرد نیاز به کاهش درد در اسرع وقت دارد، داروهای کاهش تب و دمای بدن، مانند آسپرین و سایر مشتقات استیل سالیسیلیک اسید، در این شرایط کمک کننده نیستند. اثر ضد التهابی یک ویژگی مثبت است، زیرا در پایان به کاهش ورم و در نتیجه کاهش پالس های درد پاتولوژیک کمک می کند. اما این اثر ضد التهابی بلافاصله رخ نداده و بلکه بعد از چند ساعت و یا حتی بعد از یک روز ایجاد می شود. بنابراین، لازم است آن دسته از داروهایی که در وهله اول اثر ضد درد دارند، مورد توجه بیشتری قرار گیرند.

کتانوف کتورولاک (دولاک، کتوکام، کتورول، کتوفریل)

رتبه: 4.9

کتانوف – کتورولاک (دولاک، کتوکام، کتورول، کتوفریل)

کتورولاک بهترین مسکن در میان مسکن های موجود در بازار است. این دارو در حال حاضر با نسخه ی پزشکی فروخته می شود، اما بعضی داروخانه ها به طور غیرمجاز این دارو را بدون نسخه نیز به فروش میرسانند. کتانوف به خانواده ی اسید استیک تعلق دارد و دارای خواص ضد درد قوی است. در بعضی موارد، حتی میتوان آن را با مسکن های افیونی مانند ترامادول مقایسه کرد. اما در عین حال این دارو جزو آگونیست های گیرنده ی افیونی نیست، عملکرد دستگاه تنفس را مختل نمی کند و همچنین باعث خواب آلودگی، سرخوشی و وابستگی به دارو نمی شود.

کتانوف به صورت قرص و آمپول عضلانی تجویز میشود. قرص آن باید زمانی که درد شدید است مصرف شده و اگر درد پس از 2 ساعت از زمان مصرف کاهش پیدا نکرد، دوباره مصرف شود. ماکزیمم دوز مصرفی برای بزرگسالان 4 بار در روز است و تحت هیچ شرایطی نباید بیش از 5 روز مصرف شود. زمانی که قرص در دسترس نبود شما میتوانید پک آمپول 1 میلی متری را خریداری کنید. نوشیدن محتویات یک آمپول که در آب رقیق شده است، اثر ضد درد خواهد داشت. کتانوف توسط شرکت هندی San تولید می شود و یک بسته ی 10 تایی قرص بسیار ارزان است – حدود 60 روبل.

مزایا و معایب

مزیت کتانوف تاثیرات ضد درد آن است. در بیشتر موارد، درد دندان کم شده و پس از یک ساعت و شاید هم کمتر به کلی از بین رفته است. متاسفانه، این دارو درد را به سرعت از بین میبرد و این ویژگی را میتوان یکی از معایب آن به خصوص در مردان در نظر گرفت. گفته میشود که مردان بیش از زنان از دندانپزشکی میترسند و اگر درد ایشان به کمک یک مسکن از بین برود دیگر به سراغ دندانپزشک نخواهند رفت.

این مطلب را از دست ندهید!
عامل اصلی ایجاد بوی بد دهان و رفع قطعی با لیزر دندانپزشکی

فردای روزی که درد ساکت شد فرد دوباره به مصرف دارو ترغیب میشود و این شرایط تا یک هفته ادامه دارد. دندان درد نمیکند اما پروسه ی التهاب به سرعت قبل اما بدون درد، پیشرفت میکند. به علاوه، کتانوف عوارض جانبی و منع مصرف زیادی دارد. این دارو مناسب کودکان، زنان باردار و شیرده نیست و باعث کاهش لخته شدن خون و افزایش نفوذپذیری عروق میشود. بنابراین اگر شما وقت مراجعه به پزشک داشتید اما به دلیل مصرف کتانوف و کاهش درد به پزشک مراجعه نکردید و به مصرف دارو ادامه دادید،

ممکن است پس از چند روز و به دلیل خونریزی به مراجعه به پزشک احتیاج پیدا کنید. به دلیل مسمومیت کبدی، یعنی تاثیر منفی روی کبد، توصیه نمی شود که بیش از 5 روز کتانوف مصرف کنید. اما با این حال، با توجه به مشاهدات اگر یک دوره ی کوتاه از این دارو استفاده کنید، خدمات بی نظیری به شما ارائه می دهد و درد دندان را به کلی از بین میبرد.

کتونال کتوپروفن (فلومکس)

رتبه: 4.8

کتونال – کتوپروفن (فلومکس)

داروی بعدی موجود در این دسته بندی کتوپروفن است. نام این دارو مشابه داروی قبلی است اما نباید آن را با کتونال و کتان اشتباه گرفت. این دو دارو، دو داروی متفاوت هستند. بر خلاف کتورولاک، کتوپروفن تاثیر کمی روی التهاب دارد. به همین دلیل نسبت به کتانوف تاثیر کمتری روی درد دارد اما میزان التهاب را کاهش داده و ورم را نیز از بین میبرد. این دارو نه تنها برای تسکین دندان درد، بلکه برای درد بعد از عمل، که می تواند بسیار شدید باشد، برای بیماری های مختلف روماتیسمی و ضایعات بافت همبند و برای آرتروز حاد نیز تجویز می شود.

کتانول به عنوان کپسول های 100 میلی گرمی که هر کپسول حاوی 60 میلی گرم ماده ی درمانی است، تولید میشود. باید روزانه حداقل 3 کپسول و حداکثر 6 کپسول مصرف کرد. کتونال توسط شرکت اسلواکی Lek به صورت کپسول تولید می شود. یک بسته قرص حاوی 25 عدد است و قیمت آن نیز بسیار ارزان است، حدود 105 روبل. علاوه بر این، این دارو به صورت قرص های روکش شده و همچنین به صورت محلول برای تزریق عضلانی و داخل وریدی و شیاف های رکتوم موجود است و هزینه ی هر بسته ی 12 تایی شیاف با همان دوز 267 روبل است.

مزایا و معایب

مزیت کتونال کیفیت بالای اروپایی، قیمت پایین و عملکرد بی حسی و ضد التهابی آن است. به همچنین و برخلاف کتانوف، کتوپروفن نه تنها به عنوان کپسول و قرص، بلکه به صورت شیاف نیز موجود است. از طرف دیگر، این دارو برای استفاده ی افراد مبتلا به زخم معده ی حاد و زخم اثنی عشر، افرادی که خونریزی دارند، افراد مبتلا به آسم برونشی، در زنان باردار و شیرده و همچنین در کودکان و نوجوانان زیر 18 سال منع مصرف دارد.

نوروفن (ایبوپروفن)

رتبه: 4.7

نوروفن (ایبوپروفن)

این دارو نیز مانند دیگر ایبوپروفن ها، به آرامی درد را کم کرده و به همین دلیل از این دارو برای کم کردن درد در حین جراحی های دندانپزشکی نیز استفاده میشود. نوروفن علاوه بر خاصیت تسکین درد، اثرات ضد التهابی نیز دارد. این دارو به خانواده ی اسید پروپیونیک تعلق دارد و همچنین در عصب شناسی و درمان به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو علاوه بر دندان درد، روی میگرن، آسیب شناسی در سیستم اسکلتی عضلانی و همچنین تب تاثیر دارد (زیرا ایبوپروفن تاثیرات تب بری خفیفی نیز دارد). از این دارو میتوان برای کم کردن درد عادت ماهیانه نیز استفاده کرد.

نوروفن به صورت قرص های روکش دار و همچنین قرص های جوشان که در آب حل میشوند و زودتر اثر میگذارند، تولید میشود. زمانی که درد شدید است انتخاب بین این مدل دارو اختیاری است. بزرگسالان میتوانند روزانه 3 تا 4 قرص جوشان 200 میلی گرمی مصرف کنند. بیشترین دوز مصرفی برای بزرگسالان 800 میلی گرم در روز است، یعنی 4 قرص 200 میلی گرمی. شرکت ایتالیایی Reckitt Benziker نوروفن را به صورت قرص جوشان تولید می کند و هزینه یک بسته ی 10 تایی آن به طور متوسط ​​100 روبل است.

مزایا و معایب

یکی از مزایای نوروفن کاربردهای فراوان آن است و این دارو تقریبا در تمامی منازل یافت میشود. با این حال باید در نظر داشت که این دارو در افرادی که به آسپرین آلرژی دارند، در افراد مبتلا به آسم برونشی همراه با پولیپوز بینی، زخم معده ی حاد و مشکلات کبدی و کلیه منع مصرف دارد. به همچنین خانم های باردار و کودکان زیر 6 سال نباید این دارو را مصرف کنند. اگر دندان درد باعث ورم لثه شد میتوان از نوروفن برای کاهش درد استفاده کرد.

نیمسیل نیمسولید (Nise، Nemulex)

رتبه: 4.7

نیمسیل – نیمسولید (Nise، Nemulex)

نیمسیل یکی دیگر از داروهای مسکن و ضد التهاب است که به آرامی درد را کاهش میدهد و افرادی که دندان درد دارند میتوانند آن را مصرف کنند. این دارو که به گروه داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی تعلق دارد، در داروخانه ها در بسته های 100 میلی گرمی فروخته میشود. نیمسیل را میتوان یک دارو با اثرات ضد درد، تب بر و ضد التهاب دانست. از این دارو میتوان برای رفع مشکلات دیگر مانند تشدید پریودنتیت مزمن و مشکلات عمومی تر مانند کسالت، تب جزئی و سردرد استفاده کرد.

نیمسیل علاوه بر دندان درد، برای کم کردن درد در سیستم اسکلتی عضلانی، کمر درد، درد عضلات و همچنین عادت ماهیانه های دردناک نیز مناسب است. محتویات موجود در بسته را در نصف لیوان آب گرم حل کرده و بعد از غذا بنوشید. ماکزیمم مقدار مصرفی در روز دو بسته است و نباید از این دارو بیش از دو هفته استفاده کرد. بررسی ها نشان داده است که شخص مبتلا به دندان درد پس از یک یا دو روز از مصرف این دارو کاملا بهبود می یابد. نیمسیل توسط کمپانی معروف آلمانی Berlin Chemie (گروه منارینی) در بسته های 9 تایی و به قیمت 320 روبل تولید میشود.

مزایا و معایب

از آنجایی که نیمسولید به صورت محلول و نه قرص مصرف میشود، سرعت تاثیرگذاری آن بالاست. به همچنین یکی از مزایای بزرگ این دارو این است که شما میتوانید در برخی داروخانه ها فقط یک و یا دو بسته از این دارو را خریداری کنید و اینگونه قیمت حدود 40 روبل میشود. اما نیمسیل هم مانند دیگر مسکن ها منع دارویی زیادی دارد. این دارو در افرادی که به آسپرین آلرژی دارند، در افراد مبتلا به حساسیت بیش از حد، زخم معده ی حاد و زخم اثنی عشر و ورم معده منع مصرف دارد.

همچنین، نیمسیل مناسب افراد مبتلا به بیماری های کبدی، و افرادی که مشکل خونریزی دارند، نیست. این دارو نباید در کودکان زیر 12 سال و همچنین در زنان باردار و شیرده استفاده شود. یکی از عوارض جانبی این دارو واکنش های آلرژیک مانند خارش و بثورات است، و البته برخی عوارض دیگر مانند تهوع، اسهال و دل درد نیز در برخی افرادی که نیمسیل مصرف کرده اند، دیده شده است. اما میتوان گفت که این عوارض فقط در دوزهای بالا رخ میدهد. اگر نیمسیل طبق دستورالعمل مصرف شود و در دوز بیش از 2 بسته در روز نباشد و دوره ی مصرف بیش از 3 روز نباشد، معمولا مشکلی برای فرد مصرف کننده پیش نخواهد آمد.

این مطلب را از دست ندهید!
حفره خشک (درای سوکت) چیست و چگونه درمان میشود؟

Dexalgin

رتبه: 4.6

Dexalgin

دکسکتوپروفن یکی از ورژن های اصلاح شده ی کتوپروفن یعنی کتونال است. مزیت Dexalgin اثر ضد درد قوی آن است که خیلی سریع درد را کم میکند اما فقط برای مدت کوتاهی روی فرد بیمار تاثیر دارد. 30 دقیقه پس از مصرف دارو درد به شدت کاهش پیدا میکند اما اثر این مسکن برای 4 تا 6 ساعت و نهایت 8 ساعت باقی میماند. بهتر است که پیش از مراجعه به دندانپزشک (30 دقیقه پیش از زمان ملاقات) این دارو را مصرف کنید.

Dexalgin به صورت گرانول در دسترس است و از آن برای تهیه ی محلول استفاده می شود. یک بسته ی آن حاوی 25 میلی گرم دارو است. دوز متوسط ​​برای دندان درد شدید در روز سه بار و هر هشت ساعت است اما نباید بیش از سه بسته در روز مصرف شود. مصرف این دارو بیش از 5 روز و بدون دستور پزشک مجاز نیست. Dexalgin توسط کمپانی Berlin-Chemie Menarini تولید می شود و یک بسته ی 10 تایی که مناسب مصرف سه روزه است، به طور متوسط ​​385 روبل هزینه دارد.

مزایا و معایب

مزیت اصلی Dexalgin سرعت کاهش درد آن و جلوگیری از ایجاد درد پیش از مراجعه به دندانپزشک است. مشکل این دارو اثر گذاری کوتاه مدت آن است. اگر میخواهید طی شب دندان درد نداشته باشید نمیتوانید Dexalgin مصرف کنید؛ این دارو به شما کمک میکند تا بخوابید ولی تاثیر آن تا صبح از بین خواهد رفت. به همچنین این دارو نیز مانند کتوپروفن و تمامی داروهای غیر استروئیدی، ممنوعیت های مصرف زیادی دارد. این دارو خونریزی را زیاد میکند، و مناسب افرادی که به ورم معده، آسم، مشکلات جدی کلیه و کبد مبتلا هستند و همچنین خانم های باردار و شیرده و کودکان نیست.

بهترین داروهای غیراستروئیدی ترکیبی برای دندان درد

علاوه بر داروهای ضدالتهاب ساخته شده از یک ماده ی اولیه، که از یک ماده ی فعال درست شده اند، داروهای ترکیبی نیز برای کاهش درد درمان مورد استفاده قرار میگیرند. این داروها علاوه بر مواد بی حسی، حاوی مواد دیگری نیز هستند که تاثیرات متفاوتی دارند. در بعضی موارد این یک اثر تقویتی است، در بعضی از آن موارد آرام بخش است و در برخی دیگر ضد آلرژی است. میتوانید متداول ترین داروهایی را در نظر بگیرید که از شدت درد دندان کم میکنند.

Tempalgin

رتبه: 4.9

Tempalgin

Tempalgin که داروی رایجی میان داروهای تجویزی دندانپزشکان پس از جراحی های مختلف است، بر پایه ی سدیم متامیزول یا آنالژین ساخته شده است. اما یک ماده ی دیگر که اثر ضد اضطرابی دارد نیز به آنالژین اضافه شده است. داروهای ضد اضطراب، استرس را کم کرده و فرد را آرام میکنند. زمانی که بیماری قصد مراجعه به دندانپزشک را دارد بهتر است این دارو را مصرف کند. اثر ضد اضطرابی این دارو با تغییر درک ذهن از درد، میزان درد را کم میکند. Tempalgin به صورت قرص ترکیبی حاوی 500 میلی گرم سدیم متامیزول و 20 میلی گرم یک ماده ضد اضطراب با نام پیچیده ی 3-استون آمینو تولوئن سولفونات تولید میشود.

میتوانید روزانه 1 تا 3 عدد از این قرص برای کاهش درد مصرف کنید، اما اجازه ی مصرف بیش از 4 قرص را ندارید. پیشنهاد ما مصرف یک قرص نیم ساعت پیش از مراجعه به دندانپزشک است. اینگونه احساس آرامش کرده و میتوانید روی کار خود تمرکز کنید. Tempalgin توسط شرکت بلغارستانی Sopharma تولید شده و هر بسته ی 10 تایی از این قرص 120 روبل است.

مزایا و معایب

ضد اضطراب بودن این دارو بزرگترین مزیت آن است. Tempalgin یک مسکن ضعیف است اما زمانی که درد دندان شدید نیست این دارو میتواند آن را کم کرده و آرامش را به بیمار بازگرداند. به همچنین این دارو ارزان قیمت بوده و کاملا در دسترس است. فقط باید در نظر داشت که این دارو نیز مانند تمامی داروهای غیر استروئیدی، ممنوعیت های مصرف زیادی دارد. این دارو مناسب افراد مبتلا به نارسایی کلیوی و کبدی، و افرادی که مشکل خون سازی دارند، نیست. آنالژین با استفاده ی طولانی مدت در دوزهای بالا می تواند باعث کم شدن تعداد گلبول سفید شود (آگرانولوسیتوز). کودکان مجاز به استفاده از Tempalgin نیستند. بهتر است یک تا دو روز پیش از مراجعه به دندانپزشک و برای کم کردن درد، این دارو را مصرف کرد.

Ibuklin

رتبه: 4.8

Ibuklin

Ibulkin ترکیبی از دو ماده ی فعال است، که هر کدام به تنهایی هم کارایی خود را دارند. این دو دارو، ایبوپروفن و پاراستامول هستند که هر دو به نسبت های تقریبا یکسان ایبوپروفن 400 میلی گرم و پاراستامول 325 میلی گرم در یک کپسول ترکیب شده اند. این نسبت ها به آنها امکان می دهد تا یکدیگر را تقویت كنند. Ibulkin نه تنها فقط برای دندان درد، بلکه برای دردهای دیگر اعم از آسیب، سردرد، درد مفصل و بدن درد و آنفولانزا نیز تجویز می شود.

این دارو باید پیش و یا بعد از غذا و سه مرتبه در روز مصرف شود. مصرف دوزی بیشتر از این حد غیرمجاز است و ماکزیمم دوز مجاز سه کپسول در روز است. بیان شده است که نباید بیش از 5 روز این دارو را مصرف کرد. اما اگر بیماری پس از عمل دندانپزشکی دندان درد حاد داشت، لازم نیست برای مدت طولانی این دارو را مصرف کند. Ibulkin توسط شرکت هندی دکتر ردیس تولید می شود و یک بسته 10 تایی قرص 160 روبل است.

مزایا و معایب

Ibulkin به سرعت تاثیر میگذارد (حدودا 45 دقیقه پس از مصرف) و میتواند برای انواع درد مورد استفاده قرار بگیرد. با این حال، این دارو فقط درد را تسکین میدهد و به هیچ وجه بر روند بیماری تاثیر نمی گذارد، و از آنجا که اثر ضد میکروبی ندارد قادر به مقابله با عفونت میکروبی نیست و اگر چرک وجود داشته باشد، کمکی نخواهد کرد. در واقع، این دارو نیز مشابه سایر داروهای ضد التهابی است که در بالا بحث شد. اما روی خاصیت ضد التهابی Ibulkin تاکید بیشتری شده است.

Ibulkin نیز مانند سایر داروها منع مصرف دارد: افراد مبتلا به گاستریت فرسایشی، مشکل لخته شدن خون، زخم معده، حساسیت به آسپرین، مشکلات شدید کبد و کلیه و همچنین افراد باردار و کمتر از 18 سال اجازه ی مصرف این دارو را ندارند. اما معمولا یک یا دو روز مصرف این دارو به طور قابل توجهی کیفیت زندگی را بهبود می بخشد و به شما امکان می دهد با خیال راحت به مطب دندانپزشکی بروید.

Askofen-P (کافئین، پاراستامول، استیل سالیسیلیک اسید (آسپرین))

رتبه: 4.8

Askofen-P (کافئین، پاراستامول، استیل سالیسیلیک اسید (آسپرین))

و در آخر یکی دیگر از داروهای ترکیبی غیر استروئیدی که مشتق از چندین ماده ی عالی است، Askofen-P نام دارد. این دارو حاوی آسپرین یعنی استیل سالیسیلیک اسید، کافئین و پاراستامول است. این دارو درد را تسکین می دهد، اما برای دردهای شدید کارساز نیست. میتوان دارو را پیش از مراجعه به پزشک و فردای روز جراحی و برای کاهش درد مصرف کرد. همچنین، این دارو برای مشکلات دیگر و برای دردهای با علل متفاوت، به عنوان مثال، نورالژی، درد عضلانی، رگ به رگ شدن و کمر درد کاربردی است.

Askofen-P به شکل قرص تولید میشود و برای دندان درد میتوان دو یا سه قرص را دو و یا سه نوبت در روز استفاده کرد، اما مصرف بیش از 6 قرص در روز مجاز نیست. بهتر است این قرص را پس از غذا و با آب معدنی و یا شیر مصرف کرد. اینگونه اثر تحریک کننده ی کافئین بر دستگاه گوارش کمتر میشوند. Askofen-P توسط کمپانی Pharmstandard تولید می شود و یک بسته 10 تایی قرص فقط 35 روبل قیمت دارد. این دارو پایین ترین قیمت در میان داروهای دندان درد را دارد.

این مطلب را از دست ندهید!
جراحی لثه با لیزر در تهران و هزینه

مزایا و معایب

از مزایای این دارو میتوان قیمت پایین آن، دسترسی آسان به آن در تمامی داروخانه ها و تقویت کنندگی آن به خاطر وجود کافئین، را در نظر گرفت. اما از طرفی دیگر، این دارو مانند داروهای دیگر غیر استروئیدی منع مصرف دارد و شما میتوانید موارد منع مصرف را در داروهای بالا بخوانید. همچنین ممکن است این دارو عوارض جانبی دیگری مانند ناراحتی شکمی، اسهال، حالت تهوع، کاهش اشتها یا بثورات پوستی را به همراه داشته باشد.

در برخی مواد و با مصرف بیش از حد ممکن است بیمار علائمی مانند تعریق، رنگ پریدگی پوست، انقباضات مکرر قلب و وزوز گوش داشته باشد. در این حالت لازم است که زغال فعال مصرف کنید و برای شستن معده با آمبولانس تماس بگیرید. اما چنین علائمی بسیار نادر هستند و فقط در صورت استفاده ی نادرست پیش می آیند. به هر حال، Askofen دارویی است که فقط درد کم و متوسط را کاهش میدهد و اگر فردی دندان درد شدید داشته باشد، پس از مصرف این دارو به داروهای دیگری مانند کتانوف و Dexalgin نیز نیاز پیدا میکند.

برترین داروهای موضعی دندان درد

لیدوکائین

رتبه: 4.9

لیدوکائین

همه ی مردم از معجزات بی پایان بی حس کننده ها باخبرند. اگر انگشت شما آسیب ببیند میتوانید روی آن نووکائین و یا لیدوکائین بمالید، اینگونه انگشت بی حس شده و درد ناپدید میشود. برای دندان درد هم میتوانید از همین روش کمک بگیرید. اگر در دندان حفره ای وجود داشته باشید، لیدوکائین از طریق آن به عصب دندان و  گیرنده های بافت نرم میرسد. برای این کار، گاز استریل را با محلول 2٪ لیدوکائین مرطوب کرده و با احتیاط آن را در حفره ی دندان قرار دهید.

استفاده از گلوله های پنبه ای برای این منظور توصیه نمی شود، زیرا گاهی پنبه به سختی از روی دندان برداشته شده و مقداری از آن در حفره ی دندان باقی می ماند. برای این کار می توانید لیدوکائین با غلظت 2٪ را که به صورت آمپول فروخته می شود، تهیه کنید. لیدوکائین توسط کمپانی Grotex تولید می شود و هزینه برای یک بسته 10 تایی آمپول فقط 40 روبل است.

مزایا و معایب

این دارو درد دندان را کاهش میدهد اما همیشه کارساز نیست. اگر دندان سوراخ نشده باشد نمیتوان از این دارو استفاده کرد. مزیت این دارو در دسترس بودن و قیمت ارزان آن است، اما لیدوکائین بسیار تلخ است و باعث بی حسی گونه میشود، به همچنین زبان نیز تلخ میشود. آن عوارض جانبی و موارد منع مصرف، که به طور مفصل در دستورالعمل شرح داده شده است، مربوط به تجویز تزریقی، به عنوان مثال، تجویز داخل وریدی است. استفاده از لیدوکائین میتواند منجر به عوارض جانبی مانند افسردگی سیستم عصبی مرکزی، اختلال در فعالیت قلب، حالت تهوع، احساس گرما و سایر مشکلات شود. اما در مواردی که لیدوکائین به صورت موضعی و در دوزهای بسیار کم استفاده شود، هیچ عارضه ی جانبی رخ نمی دهد.

ژل Kamistad

رتبه: 4.8

ژل Kamistad

Kamistad یک داروی موضعی حاوی لیدوکائین است. اما علاوه بر این، این دارو حاوی یک ضد عفونی کننده از عصاره ی گل بابونه است. Kamistad به صورت ژل تولید می شود. بافت این ژل باعث می شود وقتی به مخاط دهان یا لثه وارد شود، به طور عمیق در بافت نفوذ کند. بر خلاف لیدوکائین ساده که فقط زمانی که وارد دندان شود اثربخش خواهد بود، ژل Kamistad برای التهاب لثه، استوماتیت و همچنین درد دندان درآوردن کودکان نیز تجویز میشود. به هنگام مصرف، 5 میلی متر از ژل را بیرون آورده و روی لثه و نزدیک به دندان آسیب دیده قرار دهید. سپس ناحیه را به آرامی ماساژ دهید تا ژل به قسمت مورد نظر نفوذ کند. این ژل توسط کمپانی آلمانی Stada تولید شده و قیمت هر تیوب 10 گرمی آن 310 روبل است.

مزایا و معایب

مزیت Kamistad توانایی تاثیر بر روند التهابی بافت های نرم سطحی است، اما اگر منبع درد در ساختارهای عمیق دندان ها باشد، بعید به نظر می رسد که این ژل کمکی کند. اما در صورتی که بیمار دچار ضایعه ی لثه شده باشد، علائم استوماتیت وجود داشته باشد و یا به دلیل استفاده ی از دندان مصنوعی جدید، دندان درد ایجاد شود، استفاده از این ژل واقعا موثر خواهد بود.

ژل مترونیدازول

رتبه: 4.7

ژل مترونیدازول

یکی دیگر از ژل های معروف و کاربردی در زمینه ی دندان درد، ژل مترونیدازول است. این ژل تنها داروی دندان درد است که حاوی مواد ضد میکروبی – مترونیدازول –  است. ماده ی فعال دیگر موجود در آن ضد عفونی کننده ی کلرهگزیدین است که در برابر میکروب های گرم مثبت و گرم منفی کمک کننده است.

مترونیدازول نیز به در برابر فلور بی هوازی موثر است. این ژل برای درمان بسیاری از مشکلات دهانی کاربردی است. این ژل اثر ضد درد مستقیم ندارد، اما اگر بافت نرم لثه بیمار عفونت داشته باشد، مترونیدازول می تواند از انتشار آن به حفره های لثه دندان های مجاور جلوگیری کرده و رشد بیشتر عفونت را متوقف کند.

بهتر است که ژل را به صورت لایه ای نازک روی ناحیه ی آسیب دیده ی لثه بگذارید و سپس با انگشت ماساژ دهید. میتوان از این ژل دو بار در روز استفاده کرد. به همچنین میتوان این ژل را پس از کشیدن دندان و برای کاهش درد مصرف کرد. در این حالت، بیمار معمولا درد متوسطی را تجربه می کند؛ اما این ژل و مصرف 3 بار در روز و به مدت یک هفته صدمه ای به روکش دندان نمی زند. مترونیدازول بی خطر است، اما به هر حال نباید آن را قورت دهید، زیرا این دارو می تواند منجر به مشکلاتی همچون حالت تهوع و استفراغ شود. یک تیوب 20 گرمی آن 270 روبل قیمت دارد و کمپانی هندی یونیک آن را تولید می کند.

مزایا و معایب

اگر التهاب عمیق در دندان بیمار وجود داشته باشد و این التهاب هیچ ارتباطی با لثه و مخاط دهان نداشته باشد این ژل در کم کردن درد بیمار کمکی نخواهد گرفت. اما حتی در این حالت نیز این یک داروی عالی برای جلوگیری از پیشرفت عفونت دندان خواهد بود. در شرایطی که بیمار از مترونیدازول استفاده کند در حالی که منتظر اولین قرار ملاقات با دندانپزشک است، مشکل وی به طور قابل توجهی بهبود می یابد. علاوه بر این، مترونیدازول طعم بسیار مطبوع و خوبی دارد.

درمان دندان درد با داروی گیاهی

در ابتدا سعی کنید سراغ قرص ها و مسکن های قوی برای دندان درد نروید، مگر با دستور پزشک. پیشنهاد ما اینست اول روش های خانگی و گیاهی را امتحان نمایید. یکی از بهترین داروهای گیاهی برای کاهش دندان درد استفاده از روغن میخک است.

روغن گل میخک، درد دندان را از بین میبرد.طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی (WHO) میزان مناسب میخک در روز 2.5 میلی گرم است. پنبه را به مقدار کمی از این دارو آغشته کرده و سپس مستقیما روی حفره ی دندان قرار دهید.

مصرف این دارو برای کودکان زیر 2 سال و بیمارانی که به اختلال خونریزی مبتلا هستند، توصیه نمیشود.

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − شش =

تماس تلفنی و دریافت نوبت