درمان بیماری لثه با لیزر
درمان بیماری لثه با لیزر
جولای 27, 2021
علت خونریزی لثه هنگام مسواک زدن و درمان
علت خونریزی لثه هنگام مسواک زدن و درمان قطعی
آگوست 11, 2021
درمان بیماری لثه با لیزر
درمان بیماری لثه با لیزر
جولای 27, 2021
علت خونریزی لثه هنگام مسواک زدن و درمان
علت خونریزی لثه هنگام مسواک زدن و درمان قطعی
آگوست 11, 2021
نمایش همه

آبسه یا عفونت دندان و روشهای درمان

آبسه دندان

آبسه دندان چیست؟

آبسه مجموعه ای از چرک است که درون بافت های لثه دندان شکل می گیرد. آبسه حاصل یک عفونت، به طور کلی باکتریایی، بومی شده در منطقه ای است که آبسه در آن شکل می گیرد. آن ها تقریباً همیشه با تورم و التهاب همراه هستند. آبسه دندانی آبسه هایی هستند که دندان ها و بافت فک مجاور را تحت تاثیر قرار می دهند.

هر دندان از چند لایه ساخته شده است. بیرونی ترین لایه مینا است که لایه نرم تری به نام عاج را می پوشاند. عاج و مینا لایه های محافظ دندان هستند. در زیر دندان پالپ قرار دارد که اعصاب دندان و رگ های خونی در آن قرار می گیرد، پالپ از مرکز ریشه دندان پایین می رود که دندان را به استخوان زیرین فک بالا یا پایین متصل می کند. بنابراین عفونت ها در پالپ به راحتی می توانند به استخوان فک گسترش پیدا کنند. به همین ترتیب اگر لثه اطراف دندان آلوده شود، دندان نیز در معرض خطر آسیب قرار می گیرد. برخی آبسه ها ابتدا پالپ را تحت تاثیر قرار می دهند و به استخوان سرایت می کنند، در حالی که برخی دیگر بر بافت های اطراف لثه تأثیر می گذارد و از پالپ را خیلی تحت تاثیر قرار نمی دهند.

در آبسه ها به احتمال زیاد وجود پلاک دندان و التهاب لثه وضعیت را بدتر می کند. آنتی بیوتیک ها گاهی برای کنترل عفونت دندان لازم هستند. آبسه دندان تهدید کننده زندگی نیست اگر در زمان مشخص و درستی درمان شود. درمان آبسه دندان معمولاً توسط دندانپزشکان انجام می شود، اغلب این نوع درمان شامل مصرف یک درمان آنتی بیوتیکی و ریشه ای کانال است. اما در موارد نادر، عفونت می تواند گسترش یابد، این وضعیت ممکن است در موارد بسیار نادر بسیار شدید و احتمالاً تهدید کننده زندگی باشد.

درمان آبسه دندان شامل تخلیه چرک از دندان و پر کردن یا برداشتن دندان برای جلوگیری از عفونت مجدد است.

دو زیرگروه عمده آبسه دندانی وجود دارد: پری اپیکال و پریودنتال.

بیشتر بدانید: نوع سوم، پری کرونیت، کمتر شایع شده است. در پری کرونیت، عفونت بر فلپ لثه که معروف به اپرکولم است تأثیر می گذارد و دندانی را می پوشاند که هنوز از طریق لثه بیرون نزده است. این مقاله به آبسه های پری اپیکال و پریودنتال می پردازد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پری کرونیت، لطفا به سئوالات متداول مراجعه کنید.

آبسه پری اپیکال: تاثیر بر داخل دندان

آبسه های پری اپیکال معمولاً در نزدیکی نوک ریشه دندان رخ می دهند. آن ها در کودکان شایع تر از بزرگسالان هستند. کودکانی که بهداشت ضعیف دندان دارند بیشتر در معرض خطر آبسه پری اپیکال قرار دارند.

بهداشت نامناسب دندان ، از جمله مسواک زدن یا نخ دندان نکشیدن ، می تواند باعث ایجاد پوسیدگی دندان شود که به آن حفره نیز گفته می شود ، مینای دندان و عاج را فرسایش می دهد و باکتری ها را وارد پالپ می کند.در نتیجه این کار پالپ ملتهب می شود و این امر می تواند منجر به مرگ اعصاب در دندان شود. از آنجا که بافت مرده در برابر عفونت آسیب پذیرتر است ، این امر دندان را در معرض خطر بالای آبسه قرار می دهد.

در آبسه های پری اپیکال، آسیب به مینا و عاج می رسد، همان طور که گفته شد حفره هایی که در مرحله بعد توسط باکتری ها  تشکیل شده، پالپ را درگیر می کند و یک وضعیت التهابی معروف به پالپیت ایجاد می شود. آبسه پری اپیکال یک عارضه شایع پالپیت شدید و درازمدت است. آنها می توانند باعث تورم در فک، گونه ها و کف دهان شوند.

آبسه پریودنتال: تاثیر بر لثه ها

آبسه های پریودنتال در بزرگسالان بیشتر از کودکان است و اغلب از عوارض بیماری های لثه است. آنها از استخوان آلوئولار و پریودنشیم نشات می گیرند. بیماری لثه می تواند باعث شل شدن دندان ها و / یا ملتهب شدن دندان ها ، از جمله التهاب در اطراف دهان شوند.. چرک حاصل بین بافت و دندان شکل می گیرد در برابر عفونت توسط باکتری ها نیز ایجاد شده و سپس یک آبسه پریودنتال تشکیل می شود.

علائم و نشانه های آبسه دندان

آبسه دندان معمولاً دردناک است. درد ممکن است در خود دندان، لثه یا در کل دندان و لثه رخ دهد، از جمله فک، گونه ها، یا حتی گردن یا صورت، بسته به محل آبسه دارد.

دندان آسیب دیده ممکن است دارای ویژگی های زیر باشد:

احساس سردی در دندان

احساس سستی در فک

حساس به حرارت / یا سرد شدن دهان

وقتی دندان را روی هم فشار می دهید حس درد و گرمی در دندان دارید

افراد مبتلا به آبسه دندان ممکن است درد را در منطقه آسیب دیده تجربه کنند. اگر نگران این هستید که ممکن است آبسه دندان داشته باشید، می توانید یک بررسی انجام داده و از اطلاعات سایت ما نیز استفاده کنید.

دیگر علائم آبسه های دندانی عبارتند از:

• تورم در لثه یا صورت

• قرمزی پوست روی قسمت آسیب دیده و لثه

خونریزی در لثه ها

• تورم غدد لنفاوی گردن

• به طور کلی احساس ناخوشی (بی حالی) در بدن

• از دست دادن اشتها یا عدم توانایی در خوردن غذا

• تب

علائمی دیگر نیز وجود دارد، ممکن است تورم و قرمزی اطراف دندان ایجاد شده و یا در دهان یک توده (متحرک / قابل تغییر) ایجاد شود. آبسه های پریودنتال نیز ممکن است همراه با جوش لثه باشند. جوش لثه ، که به پارولیس نیز معروف است ، یک پاپول نرم و قرمز است که در جایی که یک سینوس یا کانال از آبسه در خارج لثه تشکیل می شود ، بین لثه و داخل گونه ظاهر خواهد شد. این نوع جوش نتیجه آبسه است ،درست است که نشانه قطعی وجود آبسه است ، اما خود آبسه نیست.

در موارد شدید آبسه دندان ، اینگونه خود را نشان می دهد:

• سلولیت ، عفونت باکتریایی پوست و بافت های زیر جلدی

• مشکل در بلع ، به دلیل درد و تورم

• مشکل تنفس ، به دلیل تورم

• مشکل در صحبت کردن

• کم آبی بدن

به طور کلی ، عفونت های دندانی پخش می شوند و اینگونه فرد در کل حس خوبی نداشته باشد و بی حال شود. ممکن است تب داشته باشد (دمای بدن 38 C / 100.4 F یا بالاتر برود) معمولا در کف دهان و همچنین در صورت و فک تورم ایجاد می شود که در برخی موارد حتی اگر حداکثر دوز مسکنی که بدون نسخه مصرف می شود نیز پاسخ درستی نداده و هنوز تورم و درد وجود دارد.

این مطلب را از دست ندهید!
دلایل خونریزی لثه هنگام کشیدن نخ دندان

در صورت بروز هر یک از این علائم ، فرد مبتلا باید تحت مراقبت های فوری دندانپزشکی قرار گیرد یا در صورت عدم دسترسی به هرگونه مراقبت از دندان ، در اسرع وقت به بخش اورژانس بیمارستان مراجعه کرده و یا به پزشک دیگری مراجعه کند. درست است که پزشکان عمومی برای انجام روشهای دندانپزشکی آموزش ندیده اند اما آنها قادر نوشتن آنتی بیوتیکها و مسکن ها برای کنترل عفونت و درد هستند تا زمانی که به مراقبتهای دندانپزشکی دسترسی پیدا کنید.

علل آبسه دندان

آبسه های دندان نتیجه عفونت باکتریایی است. وقتی بافت لثه اطراف دندان آسیب می بیند یا خود دندان آسیب می بیند ، ممکن است باکتری هایی که از قبل در دهان هستند و در شرایط معمول مضر نیستند ، وارد منطقه شوند و باعث عفونت شوند.

یکی از مهمترین دلایل آسیب رساندن به دندانها و لثه ها عدم رعایت بهداشت دندان از جمله مسواک نزدن و نخ دندان نکشیدن ، مصرف زیاد قند یا کربوهیدرات و عدم معاینه منظم دندانپزشک است. این عوامل ممکن است منجر به پوسیدگی دندان یا ایجاد حفره در دندان ، التهاب لثه و عاج دندان شود که این وضعیت می تواند باکتری را به داخل دندان یا لثه وارد کند. بنابراین حفظ سلامت دندان ها و لثه یکی از بهترین راه ها برای کاهش خطر ابتلا به آبسه های دندانی است .

تشخیص آبسه های دندانی

در صورت مشکوک بودن به آبسه دندان ، فرد مبتلا باید در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه کند. دندانپزشک معاینه ناحیه آسیب دیده را انجام می دهد. آنها ممکن است دندان مورد نظر را با فشار دادن روی آن یا ضربه زدن به آن آزمایش کنند . اگر دندان آلوده باشد ، معمولاً به فشار یا ضربه زدن بسیار حساس خواهد بود و اغلب دردناک است. بعلاوه ، اگر آبسه پری اپیکال باشد ، در قسمت بالای ریشه دندان تورم ایجاد می شود و احساس درد در دندان های اطراف دندان پوسیده نیز حس خواهد شد.

در حالی که برای تعیین اینکه دندان آبسه زده است، معمولاً به آزمایش نیاز نیست ، دندانپزشکان معمولاً برای تعیین محل دقیق و اندازه آبسه ، با استفاده از اشعه ایکس علاوه بر دندان آسیب دیده ، همه دهان را به طور کلی مورد آزمایش قرار می دهند.

ممکن است آبسه آسپیرات شود و چرک مورد کشت واقع شود تا مشخص شود کدام گونه از باکتری ها درگیر هستند. در صورت نیاز ، آنتی بیوتیک درمانی انجام خواهد گرفت.

برای تشخیص بهترآبسه دندان، مطالعه مقاله تشخیص آبسه دندان چگونه است؟ توصیه میشود.

درمان آبسه دندان

درمان معمول آبسه دندان تخلیه چرک در اسرع وقت است. این عمل با جراحی انجام می شود ، یا توسط یک دندانپزشک یا یک جراح فک و صورت عمل تخلیه انجام خواهد شد. جراحی که به عنوان یک دندانپزشک و همچنین یک پزشک آموزش دیده است و بر روی شرایط پیچیده فک ، دندان و دهان کار می کند باید کاملا دندان را مورد بررسی قرار دهد. آنها ممکن است یک برش در لثه ایجاد کنند یا یک سوراخ ایجاد کنند، سوراخ در دندان برای تخلیه چرک انجام خواهد شد.

پس از تخلیه چرک ، منطقه تمیز می شود. در آبسه های پری اپیکال ، کلیه بافت های پالپ مرده برداشته می شود تا از عود مجدد عفونت جلوگیری کند . در آبسه های پریودنتال ، تمیز کردن بسیار عمیق دندان ها و به ویژه لثه و ریشه انجام می شود. در صورت درگیری کل دندان ممکن است کانال ریشه نیز تخلیه شود. اگر پوسیدگی شدید باشد ، ممکن است دندان به طور کلی برداشته شود.

درمان کانال ریشه

درمان ریشه یک درمان استاندارد برای از بین بردن بافت پالپ در مواردی است که دندان باید حفظ شده و کشیده نمی شود ، همچنین ممکن است ، در مواردی که درد حتی پس از برطرف شدن آبسه نیز ادامه دارد ، یک گزینه است برای اینکه دندان درمان شود. شخصی که تحت عمل جراحی قرار دارد برای بی حس کردن قسمت های فک و دهان تحت تأثیر آبسه ، به کانال ریشه تزریق بی حسی موضعی انجام می شود. در طی این روش ، پالپ مرده یا آلوده برداشته می شود ، داخل کانال های پالپ صاف می شود و پالپ با یک پر کننده ، اغلب گوتا پرکا جایگزین می شود. در طی چند ماه درمان ، آزمایش اشعه ایکس و دندانپزشکی انجام می شود برای بررسی اینکه بخش مورد نظر به درستی بهبود یافته است.

مطالب مرتبط: عصب کشی دندان با لیزر چیست؟

مدیریت درد و آنتی بیوتیک ها

از آنجا که آبسه دردناک است ، افراد ممکن است به استامینوفن یا کنترل درد نیاز داشته باشند. روغن میخک خاصیت بی حسی موضعی دارد و میتوان آن را در ناحیه دردناک استفاده کرد ، اگرچه رعایت دقیق بهداشت هنگام انجام این کار بسیار مهم است. داروهای خانگی مانند روغن فوق ممکن است تا حدی تسکین دهنده درد باشد ، اما آبسه را درمان نمی کند و از ایجاد عفونت بعدی جلوگیری نمی کند.

در آبسه های بدون عارضه ، ممکن است آنتی بیوتیک لازم نباشد.

اگر عفونت شدید باشد یا گسترش یافته باشد ، یا اگر آبسه تخلیه نشود ، آنتی بیوتیک برای کمک به کنترل عفونت تجویز می شود. آنتی بیوتیک هایی که معمولاً برای آبسه های دندان تجویز می شوند عبارتند از:

• پنی سیلین

• آموکسی سیلین ، به تنهایی استفاده شود یا همراه با کلاولانات

• آزیترومایسین

• مترونیدازول

• سفوکسیتین

اگر بیمار به آموکسی سیلین و / یا پنی سیلین حساسیت دارد ، ممکن است کلیندامایسین تجویز شود. پنی سیلین یک آنتی بیوتیک معمول است که برای درمان عفونت های خفیف یا متوسط ​​استفاده می شود. بسیاری از آبسه های دندانی به راحتی درمان می شوند و پس از تخلیه کاملاً برطرف می شوند.

درمان خانگی آبسه دندان

اگرچه می توان از روغن میخک برای کنترل درد و حساسیت مرتبط به آبسه دندان استفاده کرد ، اما آبسه را درمان نمی کند. آبسه ها به خودی خود از بین نمی روند و در خانه قابل درمان نیستند. آبسه های درمان نشده می توانند به عفونت های ثانویه و سایر عوارض جدی دیگر مبتلا شوند که برای سلامتی بسیار خطرناک هستند (به بخش زیر مراجعه کنید).

 ممکن است یک آبسه درمان نشده به شکل اورژانس دندانپزشکی درمان شود و قطعا نیاز به مراقبت فوری پزشک یا دندانپزشک دارد. همچنین ممکن است منجر به از دست دادن استخوان فک شود، فقط یک متخصص پزشکی یا دندانپزشکی واجد شرایط برای انجام درمان آبسه می تواند اقدامات پزشکی انجام دهد. توصیه اکید می شود افراد مبتلا به آبسه یا افرادی که احتمال دارد دچار آبسه دندان شوند ، ب از یک مشاور دندانپزشکی استفاده کنند، همانطور که گفته شد ، تلاش برای تخلیه آبسه در خانه یا خارج کردن آبسه بدون درمان بی خطر نیست.

این مطلب را از دست ندهید!
۱۴ علت دندان درد

چه زمانی به دنبال درمان اضطراری آبسه های دندانی باشید

در حالت ایده آل ، فردی که تحت تأثیر آبسه دندان قرار گرفته است یا مشکوک به آبسه دندان است ، باید در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه کند. از آنجا که مراجعه به موقع به دندانپزشک همیشه امکان پذیر نیست ، ممکن است برخی از افراد نیاز به معالجه آبسه در بخش اورژانس بیمارستان دارند. پزشکان عمومی به طور خاص برای رسیدگی به مسائل دندانپزشکی آموزش دیده نیستند ، اما قادر به ایجاد ثبات و کنترل درد فرد مبتلا هستند ، با ارائه آنتی بیوتیک و تسکین درد تا زمانی که بتوان به دندانپزشک مراجعه کرد توسط یک پزشک عمومی می توان درد و عفونت را کنترل کرد.

خوب است بدانید که: دندانپزشکی در اکثر بخشهای اورژانس بیمارستان همیشه و به شکل منظم وجود ندارد. درمان توسط پزشک عمومی در بیمارستان جایگزین مراجعه به دندانپزشک نمی شود. پزشکان عمومی برای مقابله با مشکلات دندانی آموزش ندیده اند ، اما می توانند در کنترل عفونت و درد کمک کنند، اگر فردی با داشتن آبسه یا مشکوک به آبسه علائم ذکر شده در بخش زیر را نشان دهد ، باید در اسرع وقت به مراقبت های پزشکی فوری بپردازد. علائم خطر برای آبسه دندان عبارتند از:

• آبسه ای با قطر بیش از 1 سانتی متر اگر احساس شود دارای

• تورم شدید یا ایجاد توده هایی در لثه یا صورت می شود

• خونریزی روی لثه یا دهان

• تب یا دمای بدن بیش از 38 C / 101.4 F

• تورم در گره های لنفاوی حساس در ناحیه گردن

اگر فردی علائم ذکر شده در بخش زیر را داشته باشد نیز باید بلافاصله توسط بخش اورژانس بیمارستان معاینه شود:

• درد شدیدی که با مسکن قابل کنترل نیست

• تنگی نفس یا سایر مشکلات تنفسی

• مشکل در بلع به دلیل تورم ، یا مشکل در مصرف مایعات که منجر به کم آبی بدن می شود

• مشکل در باز کردن دهان

• تورم گردن یا اطراف چشم یا به طور کلی تورم شدید صورت

• ترشحات دهان که به دلیل مشکل در بلع ایجاد شده و  باز کردن دهان را سخت می کند

عوارض آبسه دندان

در موارد نادر ، عوارضی دیگر نیز بوجود می آیند. اینها می تواند شامل موارد زیر باشد:

• سلولیت ، عفونت پوست و بافت های زیر جلدی.

• آنژین لودویگ ، که هنگام گسترش سلولیت به بافت های زیر زبان ، در فک پایین و زیر چانه گسترش می یابد، همچنین به عنوان سلولیت زیر فکی / عفونت فضای زیر فکی شناخته می شود.

• استئومیلیت ، عفونت استخوان زیرین.

• آبسه پارافارنکس ، آبسه ای در پشت دهان ، نزدیک گلو. علت آن باکتریهای استافیلوکوکی و / یا استرپتوکوکی است. این بیماری بیشتر در کودکان پنج ساله یا با سن کمتر دیده می شود.

• ترومبوز سینوس ، که می تواند هنگامی اتفاق بیفتد که عفونت به رگ های خونی سینوس های سر گسترش یابد.

• سپسیس

این شرایط نیاز به مراقبت پزشکی بسیار فوری نیاز دارد و بهتر است از طریق بخش اورژانس بیمارستان ارزیابی شود.

سلولیت و سلولیت صورت

سلولیت عفونت پوست است. به عنوان مثال سلولیت صورت می تواند در اثر عفونت دستگاه تنفسی فوقانی ، عفونت گوش میانی یا آبسه دندان ایجاد شود. اگرچه این شرایط می تواند خطر سلولیت صورت را افزایش دهد ، اما مستقیماً باعث سلولیت نمی شود. این بیماری وقتی گسترش می یابد که عفونت به پوست گسترش یابد. علائم سلولیت صورت شامل موارد زیر است:

• پوست متورم و قرمز روی صورت ، به ویژه گونه

• خارش و سوزش پوست آسیب دیده

• زبانی دردناک ، احتمالاً متورم

• تب

آبسه های پارافارنکس و آنژین لودویگ

آبسه های پارافارنکس و آنژین لودویگ هر دو می توانند تورم را به اندازه کافی ایجاد کنند تا مجاری تنفسی را مسدود کنند و باعث کندی تنفس شوند. آبسه های پارافارنکس برای تشخیص نیاز به آسپیراسیون و سوزن دارند. آنژین لودویگ توسط آسپیراسیون سوزنی و اشعه ایکس تشخیص داده می شود.

درمان آنژین لودویگ ، آبسه پارافارنکس ، استئومیلیت ، سلولیت و ترومبوز سینوس غاری شامل تخلیه چرکی است که معمولا انجام می شود ، احتمالاً از طریق جراحی و آنتی بیوتیک و احتمالاً آنتی بیوتیک داخل وریدی انجام می شود. افراد مبتلا به آنژین لودویگ ، در صورت عدم درمان ، ممکن است برای باز کردن مجاری تنفسی به یک تراکئوستومی احتیاج داشته باشند و در صورت انسداد مجرای تنفس ، به آنها کمک می کند تا نفس بکشند.

گسترش عفونت

گسترش عفونت درمان نشده از آبسه دندان می تواند باعث ایجاد درد در اطراف چشم ، گوش ، بینی و تورم چشم و صورت شود. عفونت های شدید دندانی می تواند به سایر قسمت های بدن منتقل شود و باعث بیماری های پزشکی بالقوه جدی مانند مننژیت باکتریایی و اندوکاردیت عفونی شوند. آبسه دندان درمان نشده یا اگر به درمان پاسخ ندهد ، به ندرت می تواند باعث سپسیس شود ، كه به طور بالقوه تهدید کننده زندگی است و خطر مرگ را به همراه دارد.

سئوالات متداول آبسه دندان

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 4 =

تماس تلفنی و دریافت نوبت