جرم و پلاک دندان چیست؟
جرم و پلاک دندان چیست؟
جولای 19, 2021
آبسه دندان
آبسه یا عفونت دندان و روشهای درمان
آگوست 3, 2021
جرم و پلاک دندان چیست؟
جرم و پلاک دندان چیست؟
جولای 19, 2021
آبسه دندان
آبسه یا عفونت دندان و روشهای درمان
آگوست 3, 2021
نمایش همه

درمان بیماری لثه با لیزر

درمان بیماری لثه با لیزر

درمان بیماری لثه با لیزر مزایای زیادی را برای بیماران به ارمغان آورده است. به گفته ی آکادمی پریودنتولوژی آمریکا، بیش از 50 درصد از بزرگسالان امریکایی حداقل یکبار در طول عمرشان به بیماری های لثه مبتلا میشوند. بیماری لثه نوعی عفونت است که روی استخوان و بافت های لثه که دندان ها را در خود نگه میدارند، تاثیر میگذارد. طبق آمار انستیتوی ملی تحقیقات دندانپزشکی و جمجمه و صورت، بیماری لثه معمولا از عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، بیماری های مزمن مانند دیابت، مشکلات ژنتیکی و داروهای خاص ناشی میشود. در حال حاضر چندین روش درمانی خاص برای بیماری های لثه وجود دارند که بیمار میتواند روش مناسب را از میان آنها انتخاب کند.

درمان با لیزر یک روش درمانی بدون نیاز به جراحی است که در آن دندانپزشک با استفاده از لیزر به ناحیه ی عفونی دسترسی پیدا میکند و باکتری ها و بافت آلوده را از بین میبرد. درمان با لیزر یک گزینه ی عالی برای جراحی لثه است زیرا امکان درمان بدون برش و بخیه را فراهم میکند و بیمار هم کمترین سختی را میکشد. در این پست از نشانه های بیماری های لثه، روش از بین بردن بافت عفونی، چگونگی درمان با لیزر و کلینیک هایی که جراحی با لیزر انجام میدهند، صحبت خواهیم کرد.

چگونه علائم بیماری های لثه را بشناسیم؟

بیماری لثه یک بیماری دهانی رایج است که اکثر مردم آن را نادیده میگیرند. علت این بیماری تجمع جرم و پلاک دندان است که میتواند منجر به تشکیل حفره های عمیق در اطراف دندان های شما شود. ذرات غذا و باکتری ها میتوانند در داخل حفره ها باقی بمانند و در نتیجه محیط مطبوعی برای بروز عفونت ایجاد کنند.

این مطلب را از دست ندهید!
درمان خونریزی لثه و بوی بد دهان

بدون شک، علائم بیماری های لثه موارد زیر هستند که شما باید مراقبشان باشید:

 • لثه های قرمز، حساس یا متورم
 • بوی بد دهان به صورت مداوم
 • تشکیل حفره های عمیق بین لثه ها و دندان ها
 • جابجایی یا لق شدن دندان ها
 • تحلیل لثه ها
 • لثه هایی که حین مسواک زدن و یا پس از آن خونریزی میکنند.

اگر هر یک از موارد بالا را مشاهده کردید باید برای چکاپ به دندانپزشک مراجعه کنید تا در مراحل اولیه مشکل شناسایی شده و از پیشرفت آن جلوگیری شود. به علاوه، ممکن است نیاز باشد تا برای درمان لثه با لیزر به یک متخصص مراجعه کنید.

نحوه درمان بیماری های لثه با لیزر

لیزر درمانی حفره های عفونی لثه چگونه میتواند به طور طبیعی بیماری های لثه را درمان کند؟

هنگامی که به بیماری لثه مبتلا میشوید، لثه، به خصوص در خط لثه به دلیل وجود حفره های عمیق عفونی بین دندان ها و لثه، حالت خمیدگی پیدا میکند. دندانپزشکی با لیزر با کمک انرژی لیزر آن ناحیه ی عفونی باکتریایی را از بین میبرد.

در ادامه لیزر درمانی برای از بین بردن حفره ها، به صورت گام به گام توضیح داده شده است:

 • از لیزر برای از بین بردن بافت آسیب دیده از حفره های لثه استفاده میشود.
 • پس از برداشتن بافت آسیب دیده، ریشه ی دندان آسیب دیده در معرض دید قرار میگیرد.
 • تمام ریشه های آسیب دیده کاملا تمیز میشوند.
 • از لیزر درمانی برای بستن ناحیه ی باز و افزایش سرعت بهبود بافت ها و استخوان ها استفاده میشود.

لیزر درمانی در بیماری های لثه و پریودنتال چه کاربردی دارد؟

در درمان بیماری های لثه با لیزر که به آن لیزر درمانی لثه نیز گفته میشود، دندانپزشک از تکنولوژی لیزر برای دسترسی به بافت های عفونی و از بین بردن آنها استفاده میکند. زمانی که بافت آسیب دیده برداشته شد، و ریشه مشخص شد، پروسه ی جرم گیری ریشه شروع میشود. این پروسه شامل برداشتن تارتار و پلاکی است که در اطراف ریشه و زیر خط لثه ی شما ایجاد شده است.

این مطلب را از دست ندهید!
فرسایش مینای دندان: علل ، علائم و درمان

سپس دندانپزشک ریشه را صاف میکند تا بخش های ناصافی که ممکن است باکتری ها را جذب کنند و باعث عفونت های بعدی شوند، از بین ببرد. ناحیه ی بین ریشه و لثه میتواند بعدا در طی پروسه ی درمان، دوباره بازسازی شود.

۵ دلیل درمان بیماری های لثه با لیزر
چرا باید درمان بیماری لثه با لیزر را انتخاب کنیم؟

۵ دلیل درمان بیماری های لثه با لیزر

بر طبق انجمن دندانپزشکی امریکا (ADA)، امروزه بسیاری از دندانپزشک ها بیماران خود را برای درمان بیماری لثه به جای روش های جراحی سنتی، به لیزر درمانی (بدون جراحی) تشویق میکنند؛ دلیل این توصیه موارد زیر است:

 1. درمان بیماری های لثه به کمک لیزر با از بین بردن باکتری عامل میکروب دندان، خونریزی لثه را کاهش میدهد.
 2. لیزر درمانی لثه میتواند برای برخی بیماران خاص بسیار سودمند باشد؛ از آنجا که این روش درمانی کنترل کل پروسه را به پزشک شما میدهد، میتواند روشی مناسب برای مشکلات شما باشد.
 3. درمان بیماری های لثه با لیزر مشکلات حین درمان را به حداقل میرساند، فشار وارده به بیمار و درد را کاهش میدهد، بنابراین نیازی به استفاده از بیهوشی نیست.
 4. لیزر درمانی با محافظت از بافت سالم دندان، فقط حفره های موجود را از بین میبرد.
 5. درمان با لیزر به نسبت درمان های سنتی، دوره ی نقاهت کوتاهتری دارد؛ این درمان برای دندان، لثه و نواحی اطراف آن مشکلی ایجاد نمیکند.

برای لیزر درمانی لثه با ما تماس بگیرید

پزشک ما یکی از دندانپزشک های خبره در زمینه ی لیزر درمانی و درمان تمام بیماری های لثه است. او دهان و دندان های شما را به صورت کامل بررسی کرده و در مورد اینکه لیزر درمانی برای شما مفید است و یا خیر، به شما مشاوره میدهد. اگر شما هر یک از علائم بیان شده در این مقاله را داشتید، از ما وقت مشاوره بگیرید.

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + هفت =

تماس تلفنی و دریافت نوبت