عصب کشی دندان با لیزر
عصب کشی دندان با لیزر چیست؟
می 19, 2020
چگونگی مواجه با بوی بد دهان دیگران
چگونه به شخصی بگوییم دهانش بو میدهد؟
می 30, 2020
عصب کشی دندان با لیزر
عصب کشی دندان با لیزر چیست؟
می 19, 2020
چگونگی مواجه با بوی بد دهان دیگران
چگونه به شخصی بگوییم دهانش بو میدهد؟
می 30, 2020
نمایش همه

سفید کردن دندان با لیزر و هزینه سال 1403

سفید کردن دندان با لیزر

سفید کردن دندان با لیزر

سفید کردن دندان با لیزر یا بلیچینگ بوسیله لیزر روش نوینی در زیبایی لبخند است که مورد استقبال افراد زیادی در دنیا قرار گرفته است. یکی از پر تقاضاترین خدمات دندانپزشكی زیبایی روشن كردن رنگ دندانهاست. در آمریكا بر اساس آمار ۸۶ درصد بزرگسالان حداقل یكی از روشهای سفید كردن دندان را تجربه كرده اند.سفید کردن دندان با لیزر روشی ایمن،بدون درد، با ماندگاری بالا و مبتنی بر تکنولوژی روز دنیا که لبخندی درخشان و زیبا را برای شما به ارمغان خواهد آورد.
 دلايل زيادی وجود دارند که باعث می شوند برای رفع بد رنگی های دندان و لثه تلاش نماييم. گر چه بهداشت خوب دهان تاثير مثبتی بر دهان دارد اما فرد را از انجام درمان های زیبایی بی نیاز نمی سازد.
تغيير رنگ می تواند تنها لثه يا دندان يا هر دو را درگير کند. ممکن است به صورت موضعی یا  کلی باشد.
مصرف بيش از حد نوشابه های تيره يا مشروبات الکلی، آلرژي ،مصرف برخی داروها و ميزان زياد فلورايد در بدن می توانند از علل تغییر رنگ ها باشند.

در ادامه به بررسی کاربرد لیزر در بلیچینگ، رفع بد رنگی و تیرگی لثه، مزایا، خطرات و پاسخ به سئوالات رایج درباره سفید کردن دندان ها با لیزر خواهیم پرداخت.

کاربرد لیزر در سفید کردن دندان ها و رفع بد رنگی لثه

استفاده از انرژی لیزر در پروسه سفید کردن دندانها توسط FDA ، مجامع علمی و دانشگاهی کاملا  تائید شده است، مدت تابش بسیار کوتاه (کمتر از ۸۰ ثانیه) احتمال آسیب دیدن دندانها را به حداقل می رساند.به علاوه در این نوع سفیدکردن لثه ها کاملا محافظت می شوند و در نهایت مدت اثر طولانی تری را به دنبال خواهد داشت(۷-۱۰سال).
تا قبل از حضور لیزر در عرصه دندانپزشکی راه حلی برای این گونه مشکلات وجود نداشت، خوشبختانه تکنولوژی لیزر با ایجاد امکان درمان محافظه کارانه به ما این اجازه را می دهد بدون نیاز به حذف بافت لثه و بدون هر گونه آسیب دیدگی، تغییر رنگ و حتی بد رنگی های لثه را برای همیشه رفع کنیم. برای اطلاعات بیشتر در این مورد، مطالعه مقاله درمان سیاهی لثه با لیزر توصیه میشود.
به دلیل بروز حساسیت های دندانی طولانی مدت در روش های گذشته بلیچینگ ،معمولا افراد از توصیه سفید کردن دندان به اطرافیان خودداری می کردند حتی گاهی تصور می شد که به مینای دندان آسیب جدی می رسد.اما با استفاده از لیزر تمایل مردم نسبت به سفید کردن رنگ دندان ها افزایش یافته است به علاوه مدت اثر طولانی تر بلیچینگ (۷ تا ۱۰ سال در مقابل سایر روشها که ۱ تا ۳ سال می باشد) نیاز به استفاده از روشهای بلیچینگ خانگی و سایر روشهای معمول دندانپزشکی را حدف می کند.

بلیچینگ دندان با لیزر
قبل و بعد بلیچینگ دندان با لیزر

سفید کردن دندان با لیزر برای چه افرادی مناسب است؟

تمام افرادی که دوست دارند لبخندشان زیبا تر شود و دندان های تمیز و یک رنگی داشته باشند می توانند از بلیچینگ دندان استفاده کنند. اما سفید کردن دندان با لیزر برای برخی افراد خاص ضروری تر می باشد.

 • افرادی که به دلیل نامرتب بودن دندان هایشان ارتودنسی انجام داده اند می توانند از لیزر استفاده کنند. زیرا ارتودنسی دندان ممکن است باعث شده باشد که پلاک روی دندان ها  جمع شده باشد و رنگ دندان ها را تغییر داده باشد. به همین سبب سفید کردن آن ها ضروری است.
 • مشکل فلوروزیس دندان باعث به وجود آمدن لکه هایی روی دندان ها می شود به همین علت کسانی که این مشکل را داشته اند می توانند دندان های خود را بلیچینگ کنند تا لکه ها از بین بروند.
 • افراد سیگاری و یا کسانی که دخانیات مصرف می کنند عموما دندان هایی زرد رنگ دارند . این افراد باید روشن کردن دندان با لیزر اقدام کنند تا لکه ها و تغییر رنگ دندان هایشان که بر اثر سیگار به وجود آمده است بر طرف شود.
 • تغذیه نا مناسب یکی از مهم ترین عوامل تغییر رنگ دندان ها می باشد. زیرا مواد غذایی به طور مستقیم با دندان ها برخورد دارند درنتیجه اگر تغذیه نامناسب باشد و موارد بهداشتی رعایت نشود دندان ها زرد رنگ می شوند. به طور مثال خوردن نوشابه، چای، قهوه و …. اگر بیش از حد باشد، زردی دندان ها را به وجود می آورد. این افراد نیز باید از بلیچینگ دندان استفاده کنند.
 • برخی افراد لکه هایی حتی سفید رنگ روی دندان ها دارند. بلیچینگ با لیزر می تواند این لکه ها را از بین ببرد و دندان هایی یک دست و درخشان را به وجود آورد.
این مطلب را از دست ندهید!
درمان دندان درد عصبی و علت آن

مراحل سفید کردن دندان با لیزر

مراحل سفید کردن دندان با لیزر
روند انجام بلیچینگ با لیزر
 1. در ابتدای کار دندانپزشک قسمت های نرم دهان مانند لثه ، لب، زبان و … را به وسیله ی مواد و باند های مخصوص می پوشاند تا به وسیله ی نور لیزر آسیبی نبینند.
 2. در مرحله ی دوم  ژل های سفید کننده ای به تمام دندان ها زده می شود. ماده ی اصلی این ژل ها پراکسید هیدروژن می باشد. حساسیت این ژل ها به نور باعث استفاده از آن ها شده است.
 3. در مرحله ی سوم لیزر به وسیله ی دستگاه های مخصوص به ژل های سفید کننده تابانده می شود. به وسیله ی این نور، ژل تجزیه شده و  اکسیژن از آن آزاد می شود. این اکسیژن به عاج و مینای دندان می رود و تمام مواد رنگی روی آن ها را سفید می کند. این کار بدون هیچ آسیبی به دندان ها انجام می شود.

مزایای استفاده از لیزر در سفید کردن دندان

 • روشی ایمن و بدون خطر
 • طول جلسه درمانی بسیار کوتاه است
 • عدم آسیب به لثه و بافت دندان
 • ماندگاری بالاتر نسبت به دیگر روشها
 • کارآمد در بدرنگی های شدید
 • سفیدی و درخشندگی بیشتر نسبت به روشهای دیگر(حتی در یک جلسه)
 • روشی کاملا بدون درد
 • بدون ایجاد حسیاسیت دندانی

معایب بلیچینگ با لیزر

شاید یکی از ایراداتی که برخی افراد نسبت به بلیچینگ با لیزر وارد میکنند این است که سفید كردن دندانها با لیزر معمولاَ گران تر از سایر روشها به نظر می رسد. ولی با ارزیابی تعداد جلسات كم درمانی (2-1جلسه) و مدت اثر طولانی تر آن انتخاب آن مقرون به صرفه می گردد.

این مطلب را از دست ندهید!
پوسیدگی دندان جلو: دلایل و درمان با لیزر

هزینه سفید کردن دندان با لیزر در سال 1402

هزینه بلیچینگ دندان با لیزر بطور نسبت به روشهای دیگر کمی بیشتر است. قیمت آن برای یک بلیچینگ کامل(هر دو فک) در چیزی حدود 200 دلار میباشد.

رنگ دندانها پس از سفید کردن با لیزر چند درجه روشن می شود؟

این شاید اولین پرسشی باشد که از دندانپزشک پرسیده می شود.به خاطر داشته باشید که بهای سفید شدن دندان نباید آسیبی به آنها برسد.البته معنای جمله فوق این نیست که شما نمی توانید به رنگ دلخواه خود برسید. تبلیغات بسیاری  مدعی هستند با یک جلسه در مطب می توانید رنگ دندان های شما ۸ یا ۹ و.. درجه روشن شود.اما این صرفا یک شعار تبلیغاتی است.برای اینکه بفهمید رنگ دندان شما چقدر روشن شده اند باید رنگ آنها را قبل و بعد از سفید کردن مقایسه کنید.
در کل تمام دندانهایی که بلیچینگ روی آنها انجام می شود روشن تر می شوند اما این تغییر رنگ به عوامل گوناگونی بستگی دارد.دندان های با زمینه آبی یا خاکستری دیرتر به سفید کردن جواب می دهند. پس باید جلسات متعددی تحت درمان قرار بگیرید.
امادندان های با زمینه زرد یا قهوه ای طی ۱ تا ۲ جلسه دندانپزشکی به رنگ دلخواه خود می رسند.به هر حال”دندان های روشن شده حتی اگر به مرور زمان تیره شوند باز هم از حالت اولیه خود روشن تر خواهند بود.”

سئوالات متداول درباره سفید کردن دندان با لیزر

ماندگاری بلیچینگ با لیزر چقدر است؟

تحقیقات نشان داده اند که بر اساس تکنیکهای به کار رفته بطور متوسط می توان پنج تا ده سال را در نظر گرفت. اما حفظ نتایج درمان تا حد زیادی به میزان رعایت موارد بهداشتی و توصیه های دندانپزشک توسط شما مربوط می شود.

این مطلب را از دست ندهید!
جلوگیری از پوسیدگی دندان
آیا بلیچینگ باعث آسیب به دندان می شود؟

بی خطر بودن این درمان توسط و مجامع علمی دانشگاهی تایید شده است.بافتهای حساس اطراف و دندان توسط ماده ویژه ای محافظت می شوند و هیچ گونه حساسیت یا آسیبی به آنها وارد نمی گردد.
بر اساس تکنیک انتخابی و طول جلسه درمانی میزان حساسیت ایجاد شده از عدم حساسیت تا یک حساسیت گذرای کوتاه مدت متفاوت است. به طور کلی آسیب جدی یا طولانی مدت در هیچ روشی گزارش نشده است.

آیا بلیچینگ با لیزر موجب پوسیدگی دندان و از بین رفتن آن می شود؟

پاسخ منفی هست.در گذشته نه چندان دور(چنانکه در اغلب مطب ها همان روشهای گذشته استفاده می شود)به مدت طولانی و بیش از ۴۵ دقیقه موادی روی دندان فعال قرار داده می شود.این امر موجب بروز حساسیت های گذرا در دندان بیمار می شود.گاهی بهبودی کامل چند ماه طول می کشد.به علاوه به دلیل عدم حفاظت لثه آسیب هایی به صورت زخم و التهاب در لثه ایجاد می شود که گاها نیاز به درمان های جدی پیدا ی کند.
در تکنولوژی لیزر علاوه بر استفاده از مواد ایمن و مخصوص مدت زمان کوتاه تابش (۸۰-۲۰ ثانیه) این نگرانی های قدیم را رفع کرده است.

خانم های باردار می توانند از سفید کردن دندان با لیزر بهره ببرند؟

خیر. توصیه پزشکان این که خانم های باردار بجز در مواقع اورژانس دندانپزشکی، کلیه کارهای دندانپزشکی خود را به بعد از زایمان موکول کنند.

افرادی که به تازگی دندان های خود را پر کردند می توانند از این روش استفاده کنند؟

خیر. برای انجام بلیچینگ با لیزر باید تا زمان ترمیم کامل دندان صبر کرد.

 مدت جلسه درمانی برای سفید کردن دندان با لیزر چقدر خواهد بود؟

با استفاده از تکنیک لیزر از زمان حضور بیمار روی یونیت تا پایان کار ۴۵-۳۰ دقیقه زمان لازم است. بخش عمده این مدت صرف آماده سازی بیمار می گردد و زمان تابش اشعه تنها بین ۸۰ ثانیه خواهد بود.

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:

2 دیدگاه

 1. ریرا گفت:

  سلام قیمت لیزر دندان و برای هر فک میگید چقدر بخوایم نوبت بگیریم و اینکه اگر ۸ تا دندون بالا و ۸ تا پایین بخوایم باز یه قیمت چون دندان های انتهایی همه روکش دارن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − نه =

تماس تلفنی و دریافت نوبت