سرطان دهان
سرطان دهان: علائم، انواع، پیشگیری و درمان
اکتبر 19, 2022
درمان زخم دهان
زخم دهان را چگونه درمان کنیم؟
نوامبر 2, 2022
سرطان دهان
سرطان دهان: علائم، انواع، پیشگیری و درمان
اکتبر 19, 2022
درمان زخم دهان
زخم دهان را چگونه درمان کنیم؟
نوامبر 2, 2022
نمایش همه

لمینت دندان چیست و مناسب چه افرادی است؟

لمینت دندان

 آیا شما هنگام دیدن دندان های خود، احساس خوبی ندارید؟ آیا شما به خاطر اینکه میدانید ظاهر دندان های شما چگونه است، تمایل ندارید هنگام لبخند آن‌ها دیده شوند؟ اگر پاسخ شما به این سؤالات مثبت است ممکن است زمان آن رسیده باشد که با لمینت دندان لبخند خود را زیباتر کنید. لمینت دندان یا به اصطلاح ونیر‌ دندان پوشش نازک و خاصی است که دندانپزشکان با قرار دادن آن بر روی دندان ها، ظاهر دندان های شما را ترمیم می‌کنند.

ضخامت این پوشش‌ها بسیار کم و حدود 5.5 تا 6 میلی متر است. این مقدار تقریبا نصف ضخامت یک سکه یا دو برابر ضخامت پوسته تخم مرغ است. البته توجه داشته باشید عدد ذکر شده یک میانگین جهانی است و برخی از انواع دیگر، مانند لمینت لومینیرز(Lumineers®)، می‌توانند نازک‌ تر از این نیز باشند.

بنابراین لمینت های دندان با بهبود ظاهر دندان ها می‌توانند به این دسته از افراد کمک کنند. آیا شما می‌خواهید در مورد انواع لمینت ها، علی الخصوص لمینت سرامیکی و مناسب بودن آن‌ها برای خود، بیشتر بدانید؟ پس همراه ما در این مقاله باشید تا با کاربرد انواع لمینت، هزینه، مزایا و نحوه قرار دادن آنها بر روی دندن آشنا شوید.

لمینت دندان چیست؟

لمینت های دندان ترکیبات خاصی هستند که برای به پنهان کردن یا ترمیم آسیب ‌های دندانی ساخته شده اند. آسیب ‌های دندان به شکل‌های مختلفی هستند:

 • لکه و تغییر رنگ
 • ناهمواری ‌ها و فرورفتگی ‌ها
 • پوسیدگی
 • کج بودن
 • شکاف بین دندان‌ ها

 لمینت های دندان موجب بهبود ظاهر دندان های افراد می‌شوند. این لمینت ها برای افرادی که می‌خواهند در بلند مدت نگران زیبایی ظاهر خود نباشند و از سایر درمان ‌های دندانپزشکی مانند سفید کردن دندان، نتیجه مطلوبی نگرفته اند، مفید هستند.

اغلب اوقات دندانپزشک در طول فرآیند قرار دادن لمینت ‏بر روی دندان، مقدار کمی از مینای دندان را که به عنوان پوشش نازک محافظ سطح دندان است، برمی‌دارد. به همین دلیل، هنگامی‌که دندانپزشک لمینت ها را بر روی دندان قرار می‌دهد، فرد نمی‌تواند آنها را خارج کند یا از آنها استفاده نکند.

 انواع لمینت های دندان

 انواع لمینت های دندان

به‌طورکلی دو نوع لمینت ‏وجود دارد: لمینت ‏سرامیکی و لمینت ‏کامپوزیت رزینی. ما در ادامه این بخش در مورد این دو نوع لمینت ‏به ‌طور مفصل توضیح می‌دهیم.

 • لمینت ‏سرامیکی

 لمینت ‏سرامیکی پوشش محکم و نازکی است که دندانپزشک می‌تواند آن را بر روی بخش بالایی دندان ها و همچنین اطراف آنها قرار دهد. دندانپزشک قبل از اتصال این نوع لمینت ‏به دندان، مقداری از مینای دندان برمی‌دارد. رنگ لمینت های سرامیکی شبیه رنگ دندان های طبیعی است، اما شما می‌توانید با سفیدتر کردن آن لبخند درخشان‌ تری داشته باشید.

 • ونیر کامپوزیت

 لمینت ‏های کامپوزیت رزینی شبیه لمینت های سرامیکی هستند، اما قیمت کمتری دارند و دندانپزشک برای اتصال آنها، مقدار کمتری از مینا دندان را برمی‌دارد. حتی گاهی اوقات دندانپزشک برای قرار دادن پوشش کامپوزیتی، مینای دندان را برنمیدارد. اگر ونیر کامپوزیتی دندان شکسته شوند یا آسیب ببینند، معمولاً راحتتر از لمینت های سرامیکی ترمیم می‌شوند.

 کدام نوع لمینت دندان بهتر است؟

 لمینت های سرامیکی و کامپوزیت رزینی مشابه هم هستند، اما تفاوت‌های اساسی باهم دارند. شما می‌توانید این تفاوت‌ها را در جدول زیر که توسط انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) ارائه شده است، مشاهده کنید:

لمینت ‏سرامیکیلمینت ‏کامپوزیت رزینی
گرانترارزانتر
معمولاً مینای دندان برداشته می‌شودممکن است نیازی به برداشتن مینای دندان نباشد
در 2 تا 3 جلسه انجام می‌شوداکثر مواقع در یک جلسه انجام می‌شود
حدود 20 سال دوام داردحدود 5 سال دوام دارد
لک نمی‌شودممکن است به مرور زمان لکه دار شود
کمتر دچار خراش یا شکستگی می‌شودبیشتر دچار خراش یا شکستگی می‌شود
سخت‌تر ترمیم می‌شودراحت‌تر ترمیم می‌شود

 همچنین ظاهر لمینت های سرامیکی شبیه دندان طبیعی است و شما می‌توانید دندان های لکه دار و بدشکل خود را بهتر بپوشانید. البته افراد بر اساس بودجه، نیاز و ترجیحات خود لمینت ‏موردنظر خود را انتخاب می‌کنند. دندانپزشک هم می‌تواند به آنها کمک کند تا تصمیم بگیرند که کدام نوع برای آنها بهتر است.

تفاوت بین لمینت، کراون و ایمپلنت چیست؟

لمینت دندان

 لمینت های دندان، کراون‏ ها و ایمپلنت‌ها همگی موجب زیبایی ظاهر دندان های شما می‌شوند. با این‌ حال، با هم تفاوت‌هایی دارند. یکی از تفاوت‌های اصلی بین روکش‌ها، کراون‌ها و ایمپلنت ‌ها این است که هرکدام بخش خاصی از دندان را می‌پوشانند. معمولاً لمینت های دندان، جلوی دندان را می‌پوشانند. اما کراون ‏ها یا تاج دندان تمام بخش‌های دندان (ازجمله جلو، پشت و اطراف‌ دندان) را می‌پوشانند. بنابراین دندانپزشکان برای ترمیم دندان های شکسته و به خصوص دندان هایی که بخش زیادی از بافت خود را از دست داده اند، از لمینت ‏استفاده می‌کنند. همچنین لمینت ها می‌توانند به افزایش استحکام دندان های ترمیم شده کمک کنند.

 اما ایمپلنت‌ ها ترکیبات پیچ مانندی هستند که با اتصال به استخوان فک، جایگزین دندان های کشیده شده می‌شوند. در شرایط خاص، ممکن است دندانپزشک از ایمپلنت برای افزایش استحکام کراون ها استفاده کند. در صورتی دندانپزشک این کار را انجام می‌دهد که دندان فرد کشیده شده باشد یا نمیتواند آن را ترمیم کند؛ زیرا میزان شکستگی آن زیاد است و لازم است برداشته شود.

 به‌طورکلی، دندانپزشکان از کراون ها برای دندان هایی استفاده می‌کنند که به شدت آسیب دیده اند، در حالی که از ایمپلنت‌ها به عنوان یک جایگزین برای دندان های کشیده شده استفاده می‌کنند. همچنین لمینت ها ظاهر دندان هایی را که معمولاً آسیب دیده نیستند، بهبود می‌بخشند.

این مطلب را از دست ندهید!
دلایل لق شدن، جدا شدن و افتادن روکش دندان

هزینه لمینت دندان

هزینه لمینت دندان

 قیمت لمینت های دندان با توجه به تعداد دندان های لمینت ‏شده و تخصص فردی که این کار را انجام می‌دهد، متفاوت است. بطورکلی عوامل زیر بر روی هزینه لمینت دندان تأثیر می‌گذارند:

 • نوع لمینت
 • زمان آماده سازی آن قبل از اتصال به دندان
 • محل زندگی فرد

اکثر شرکت‌های بیمه اینکار را یک عمل زیبایی می‌دانند، بنابراین طرح‌ های بیمه این هزینه ها را پوشش نمی‌دهند.

نحوه قرار دادن لمینت های بر روی دندان ها

مراحل نصب لمینت دندان

نحوه قرار گرفتن لمینت دندان به نوع روکشی که فرد انتخاب می‌کند، بستگی دارد. در ادامه این بخش، فرآیند قرار گرفتن هریک از انواع لمینت ها بر روی دندان توضیح داده شده است.

 • لمینت های سرامیکی

 برای قرار دادن لمینت های سرامیکی، ابتدا دندانپزشک مقداری از مینای دندان را برمی‌دارد و از دندان قالب می‌گیرد تا قالب دندان را بسازد. پس از بررسی اولیه، او قالب را به یک لابراتوار ساخت لمینت های سرامیکی سفارشی می‌فرستد. ممکن است دندانپزشک در طول آماده شدن لمینت های اصلی، لمینت های موقتی را روی دندان ها قرار دهد. دندانپزشک در نوبت بعد، بررسی می‌کند که آیا لمینت ها مناسب هستند و رنگ مناسب لمینت بدست آمده یا خیر. سپس تغییرات لازم را انجام می‌دهد. درنهایت او لمینت ها را روی دندان ها می‌چسباند.

 • لمینت های کامپوزیت رزینی

 دندانپزشک، ابتدا دندان ها را تمیز می‌کند، تغییر شکل می‌دهد و آنها را برای قرار دادن لمینت های کامپوزیت رزینی آماده می‌کند. بعد از آماده سازی دندان ها، دندانپزشک مواد کامپوزیتی را بر روی دندان ها می‌چسباند و به آن فرم می‌دهد. دندانپزشک رنگ این نوع لمینت ها را طوری تغییر می‌دهد تا مانند دندان های طبیعی فرد به نظر برسند. سپس دندانپزشک از یک نور برای خشک و سفت شدن مواد کامپوزیتی استفاده می‌کند. پس از خشک شدن روکش‌ها، دندانپزشک آنها را صاف می‌کند و جلا می‌دهد تا شبیه دندان های واقعی شوند.

مطالعه مطلب مراحل انجام لمینت دندان توصیه میگردد.

معایب لمینت دندان

هنگامی که لمینت ها اعمال می شوند، حداقل چندین سال روی دندان باقی میمانند و برداشتن آنها ممکن است کمی دردناک باشد.

از آنجایی که دندان‌های شما برای چسباندن لمینت به دندان کمی ساییده یا تراشیده می‌شوند، در صورت عدم نصب ست جدید، برداشتن آنها بر ظاهر صورت و ظاهر دندان‌های شما تأثیر می‌گذارد.

نکته دیگری که باید در نظر داشته باشید این است که روکش های سرامیکی به راحتی خرد نمی شوند، اما اگر ترک خورده باشند، باید لمینت تراش خورده را بردارید و آن را با روکش جدید جایگزین کنید.

اگر دندان قروچه کنید، ممکن است لمینت ها آسیب ببینند و همچنین گاهی دندان‌های زیر لمینت ممکن است پوسیدگی داشته باشند و در آینده نیاز به روکش، تاج، ایمپلنت‌های دندانی یا مینی ایمپلنت‌های دندانی داشته باشند.

شما همچنان باید از لمینت های خود مانند دندان های طبیعی با مسواک زدن خوب، نخ دندان کشیدن و تمیز کردن منظم دندان ها مراقبت کنید.

هنگامی که روی دندان های خود لمینت می کنید، ممکن است در ابتدا برای مدت کوتاهی نسبت به غذاها یا مایعات سرد و گرم حساسیت بیشتری نشان دهند.

در نهایت، به خاطر داشته باشید که اگر قصد دارید تزریق لب ، پرکننده‌ها یا سایر روش‌های زیبایی در اطراف دهان، لب، چانه و ناحیه گونه‌ها انجام دهید، تغییرات صورت شما می‌تواند روی ظاهر لمینت های دندان شما تأثیر بگذارد.

اگر می‌خواهید دندان‌های بدون لمینت خود را سفید کنید، باید این کار را قبل از قرار دادن لمینت های دندانی انجام دهید، زیرا پس از نصب آنها نمی‌توانید رنگ یا سایه مواد چینی یا کامپوزیت را تغییر دهید.

مراقبت‌های بعد از قرار دادن لمینت ‏بر روی دندان ها

 دندانپزشک پس از قرار دادن روکش‌ها، احتمالاً از شما می‌خواهد تا در نوبت بعدی آنها را بررسی کند. در واقع دندانپزشک می‌خواهد مطمئن شود که لمینت ها در جای خود محکم هستند و موجب ناراحتی فرد نمی‌شوند. بنابراین اگر فرد در دهان خود احساس خوبی ندارد، می‌تواند به دندانپزشک خود بگوید تا آن را برطرف کند. اگر فرد لمینت های جدیدی بر روی دندان خود دارد، می‌تواند انواع غذاها یا نوشیدنی‌ها را میل کند. البته توصیه می‌شود افراد از مواد غذایی که باعث لکه‌ دار شدن دندان های آنها می‌شوند کمتر استفاده کنند تا عمر لمینت های دندان طولانی‌ تر شود.

 همچنین ممکن است بعد از لمینت ‏کردن دندان، دندانپزشک به شما توصیه کند از موارد زیر اجتناب کنید:

 • گاز گرفتن اجسام سخت
 • جویدن ناخن
 • استفاده از محافظ دهان
 • دندان قروچه کردن
 • جویدن غذاهای بسیار سفت
 • باز کردن وسایل با دندان

بعد از فرآیند لمینت ‏گرفتن، فرد ممکن است ابتدا متوجه لکه های ناهمواری بر روی لمینت ها شود. اگر این مشکل در طول زمان بهبود نیافت فرد می‌تواند از دندانپزشک خود بخواهد تا آنها را صاف کند. اغلب اوقات به دلیل باقی ماندن مواد چسبنده اضافی روی روکش‌ها، بخش‌هایی از سطح لمینت ‏زبر می‌شوند و همچنین ممکن است حفره هایی روی آن ایجاد شود. بنابراین رعایت بهداشت دهان و دندان اهمیت دارد.

لمینت ها می‌توانند، حدود 10 سال دوام داشته باشند. پس از این مدت، احتمالاً باید آنها را تعویض کنید. مدت زمان ماندگاری بر اساس موادی که دندانپزشک استفاده می‌کند و نحوه مراقبت فرد از آنها، متفاوت است.

لمینت‌های فوق نازک

لمینت‌های فوق نازک (مانند Lumineers®، DURAthin®، و Vivaneers®) به طور کلی ورقه‌ هایی سرامیکی هستند که می‌توانند ضخامتی بین 2.2 تا 0.3 میلی متر داشته باشند. این مقدار کمتر از یک شصت و چهارم اینچ و تقریبا برابر با ضخامت لنزهای تماسی می‌باشد.

این مطلب را از دست ندهید!
پر کردن دندان و ترمیم با لیزر دندانپزشکی

حداقل ضخامت یک لمینت معمولی، 0.5 میلی متر است. همانطور که مشاهده می‌کنید این ضخامت از حداقل ضخامت لمینت‌های فوق نازک بیشتر است.

لومینیرز Lumineers®، اولین برند لمینت سرامیکی فوق نازک، همراه با پروتکل جدید “بدون آماده سازی دندان” معرفی شد که می‌تواند بدون تراش دادن دندان‌ها روی آنها نصب شود. هنگامی که از این پروتکل استفاده می‌شود، ضخامتی که با چسباندن لمینت به دندان اضافه می‌کنید، می‌تواند مشکل‌ساز شود؛ یعنی ممکن است به عواقب افزایش حجم به دندان دچار شوید. بنابراین، باید لمینت شما مانند  لومینیرز، تا جای ممکن نازک باشد تا بتوانید از این پروتکل استفاده کنید.

لمینت لومینیرز

مزایای لمینت فوق نازک در مقایسه با معمولی

در این بخش می‌توانید برخی از مهم‌ترین دلایل جهت استفاده از لمینت‌های فوق نازک را مشاهده کنید.

کاهش ترس و استرس

برخی از افراد از کارهای دندانپزشکی ترس دارند یا پیش از انجام این کارها دچار استرس فراوان می‌شوند. این مزیت که بدون انجام هیچ گونه تراشکاری روی دندان‌ها، بتوان لمینت‌ها را به دندان‌های فرد اضافه کرد، این پروتکل را برای این افراد بسیار راحت‌تر می‌کند. همچنین در صورتی که دندان‌ها نیاز به تراشیده شدن نداشته باشند نیازی به تزریق بیحس کننده نیز وجود نخواهد داشت. این ویژگی می‌تواند تحمل کارهای دندانپزشکی را برای افرادی که از سوزن و آمپول ترس و واهمه دارند راحت‌تر کند.

حفظ دندان

این واقعیت که هیچ ساختاری از دندان‌ها برش داده نمی‌شود لمینت‌های فوق نازک را به یکی از محافظه‌ کارانه‌ ترین روش‌های دندانپزشکی تبدیل می‌کند و این فرایند را به یک فرایند زیبایی خوش خیم در دندانپزشکی تبدیل می‌کند. “خوش خیم” بودن این فرایند به این معناست که به دندان‌ها هیچگونه آسیبی وارد نمی‌شود و این روش از نظر تئوری یک روش قابل برگشت به حالت اولیه است؛ یعنی اگر لمینت‌ها از دندان حذف شوند، ساختار طبیعی دندان به صورت کامل و سالم قابل مشاهده خواهد بود.

حداقل حساسیت دندان

از آنجایی که ساختار دندان‌های درمان شده در این روش دست نخورده باقی می‌ماند، حساسیت پس از استفاده از لمینت به ندرت مشاهده می‌شود. این ویژگی در درصدی از موارد درمان شده با لمینت معمولی صدق نمی‌کند.

یک پیوند بسیار قوی ایجاد می شود روکش‌های بدون آماده‌سازی مستقیما به مینای دندان چسبانده می‌شوند. این روش اتصال، قوی‌ترین، قابل پیش‌بینی‌ترین و ماندگارترین نوع پیوند ایجاد شده در دندانپزشکی است. این در حالی است که در طول فرایند تراشکاری که در لمینت‌های سرامیکی معمولی انجام می‌شود، ممکن است مقداری از عاج دندان (لایه زیرین مینای دندان) در معرض دید قرار گیرد. اتصال به عاج نسبت به مینای دندان از قدرت کمتری برخوردار است.

کاربردهای لمینت سرامیکی فوق نازک (Lumineers®) در مقابل لمینت دندان معمولی

افرادی که در مورد محصولات لمینت فوق نازک مانند لومینیرز اطلاع دارند، معمولا به دلیل تبلیغاتی که مشاهده کرده‌اند، از این روش استفاده می‌کنند. متأسفانه، تبلیغات می‌تواند مصرف‌کنندگان را به سمت انتظارات غیر واقعی سوق دهد.

اکثر مردم به طور قابل درکی به این نتیجه می‌رسند که استفاده از تکنیک لمینت بدون نیاز به تراشکاری می‌تواند برای آنها استفاده شود. در حالی که در تئوری ممکن است این تفکر درست باشد، اما هر دندانپزشکی می‌تواند به شما بگوید که در بیشتر موارد آنچه از نظر فنی ممکن است و آنچه به نفع بیمار است با هم تفاوت دارند. در واقعیت، محصولات فوق نازک مانند Lumineers® هنگامی که با پروتکل بدون نیاز به تراش دادن دندان استفاده می‌شوند، بهتر است صرفا برای ارتقاء و بهبودی‌های ساده دندان استفاده شوند.

 نکاتی که باید قبل از استفاده از لمینت سرامیکی بدانید

لمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی یک پوشش نازک از مواد چینی است که به سطح دندان می‌چسبد. این نوع لمینت‏ ها با توجه به اندازه، شکل و رنگ دندان های هر فرد، به طور سفارشی ساخته می‌شوند. با اینکه اکثر افراد از لمینت سرامیکی برای زیبایی دندان های خود استفاده می‌کنند، اما می‌توان از آن‌ برای ترمیم دندان ها هم استفاده کرد. این نوع لمینت ها نسبت به روکش‌هایی که کل دندان را می‌پوشانند، کمتر موجب ناراحتی فرد می‌شوند. زیرا فقط سطح دندان را می‌پوشانند. ازآنجایی‌که لمینت های سرامیکی روی دندان طبیعی فرد چسبانده می‌شوند، در مقایسه با ایمپلنت و پروتز دندان، یک گزینه عالی برای ترمیم ظاهر دندان های شما هستند.

چه کسانی می توانند از لمینت های سرامیکی استفاده کنند؟

آیا در مورد مناسب لمینت های سرامیکی برای دندان های خود تردید دارید؟ درحالیکه این نوع لمینت ها برای اکثر افراد مناسب است، اما همه افراد نمی‌توانند از آنها استفاده کنند. در اکثر مواقع، هر فردی که به دنبال تغییر ظاهر لبخند خود است، احتمالاً می‌تواند از لمینت سرامیکی استفاده کند. لمینت ها موجب تغییر رنگ، شکل و اندازه دندان های طبیعی شما می‌شوند. اگر دندان های شما ظاهر چندان خوبی ندارند، اما لثه‌های شما سالم هستند و ساختار استخوان فک شما خوب است، احتمالاً لمینت های سرامیکی گزینه مناسب برای شما هستند. این نوع لمینت ها اکثر مشکلات دندان های شما را برطرف می‌کنند. این مشکلات عبارتند از:

 • شکستگی‌ها
 • لکه ها
 • دندان های ترمیم شده و پرکرده قدیمی
 • دندان های کج یا باریک
 • فاصله بین دندان ها
 • روی هم رفتگی دندان ها
 • مشکلات دهانی
 • لکه های ناشی از آنتی‌بیوتیک‌ها یا مواد فلوئور

 قرار دادن لمینت روی دندان یک فرآیند سفارشی است، یک دندانپزشک متخصص می‌تواند مشکلات دندان های شما تشخیص دهد و آنها را با لمینت های سرامیکی برطرف کند.

در چه مواقعی نمی‌توان از لمینت سرامیکی استفاده کرد؟

 گاهی دندانپزشک نمی‌تواند فوراً از لمینت های سرامیکی برای دندان های شما استفاده کند یا اصلاً استفاده از آن را به شما پیشنهاد نمی‌کند. گاهی اوقات قبل از استفاده از لمینت، دندان های شما نیاز به انجام سایر کارهای دندانپزشکی دارند. هنگامی که دچار فرسایش مینای دندان هستید، شما می‌توانید فوراً از لمینت ها برای زیبایی دندان های خود استفاده کنید. اما اگر دندان های شما بیش از حد ساییده شده باشند، چسباندن لمینت به سطح دندان، تبدیل به یک چالش می‌شود.

این مطلب را از دست ندهید!
فرق ایمپلنت دندان با لمینت و کامپوزیت دندان

اگر بین دندان های شما فاصله زیادی وجود دارد، احتمالاً باید ابتدا برخی از کارهای ارتودنسی را برای مرتب کردن آنها انجام دهید. دندانپزشک با جابجایی دندان ها می‌تواند فاصله بین دندان ها را کم می‌کند و سپس لمینتها را بر روی آنها را قرار دهد. لمینت باید به دندان های شما بچسبد. بنابراین اگر دندانپزشک لمینت را روی دندان هایی که با هم فاصله زیادی دارند، قرار دهد، همچنان این فاصله بین دندان ها باقی می‌ماند.

علاوه بر این، روی هم رفتگی دندان ها یا نامرتب بودن آنها به خاطر کوچک بودن فک با ارتودنسی اصلاح می‌شود. بنابراین در این شرایط متخصص ارتودنسی باید پس از جابجا کردن دندان های شما و ایجاد فاصله مناسب بین آنها، فرآیند ساخت لمینت سفارشی را شروع کند.

 زمان بهبود و مراقبت‌های لازم پس از لمینت کردن دندان ها

آیا شما هم بعد از لمینت کردن دندان های خود، نگران دوره بهبود آن هستید؟ بعد از قرار دادن لمینتها روی دندان ها، دوره بهبود خیلی کوتاه هست. ممکن است ابتدا دندان های شما کمی به دما حساس باشند و یا درد بسیار خفیفی داشته باشید. اغلب اوقات به خاطر داشتن دندان های درخشان و لبخند زیبا به سختی متوجه این دردهای خفیف می‌شوید.

مراقبت از لمینتها درست مثل مراقبت از دندان ها است. شما باید برای مراجعه منظم به دندانپزشکی و تمیز کردن دندان های خود برنامه ریزی کنید. همچنین شما باید بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید و همیشه دندان ها و لثه های خود را تمیز نگه دارید. هرچقدر از دندان های خود بهتر مراقبت کنید، لمینت ها دوام بیشتر و ظاهری زیبا خواهند داشت.

تأثیر ترمیم ریشه دندان

عصب کشی دندان

 اگر نیاز به انجام ترمیم ریشه دندان خود دارید، به ‌خصوص روی دندانی که می‌خواهید لمینت کنید، باید این کار را قبل از لمینت کردن انجام دهید. اغلب اوقات پس از ترمیم ریشه، رنگ دندان تیره می‌شود. حتی گاهی اوقات مواد استفاده شده برای پر کردن دندان، باعث تغییر رنگ آن می‌شود.

لمینت ها بسیار نازک هستند و برای ایجاد ظاهر طبیعی‌ تر شفاف‌ تر شده اند. اگر دندانی دارید که به خاطر ترمیم ریشه، تغییر رنگ داده است، می‌توانید ظاهر آن را با لمینت اصلاح کنید. درهرصورت اگر نیاز به ترمیم ریشه دندان خود دارید، ابتدا باید این کار را انجام دهید تا دندانپزشک بتواند رنگ لمینت را پس از ترمیم ریشه، تغییر دهد.

سفارشی سازی

سفارشی سازی لمینت دندان

 لمینت های سرامیکی به دلیل تغییر رنگ، شکل و اندازه دندان ها، برای بهبود ظاهر دندان های شما عالی هستند. شما باید برای استفاده از این نوع لمینتها به سراغ دندانپزشک بروید تا از مناسب بودن آن‌ها برای دندان های خود مطمئن شوید. احتمالاً فردی را دیده اید که لمینت های غیرطبیعی دارد یا رنگ آن‌ها بسیار سفید است و یا دندان های او بعد از لمینت بزرگتر به نظر می‌رسند.

دندانپزشک باید سفارشی سازی لمینت ها را به گونه ای انجام دهد تا شما ظاهری طبیعی و احساس خوبی در دهان خود داشته باشید. افراد قطعاً به دنبال یک لبخند درخشان و زیبا هستند. بنابراین، تمایل دارند سفیدترین لمینت را، انتخاب کنند. با این حال، امکان دارد با این انتخاب ظاهر دندان های شما طبیعی به نظر نرسند. بنابراین اجازه دهید دندانپزشک با توجه به رنگ دندان ها و رنگ پوست شما، رنگ مناسب را برای لمینت شما انتخاب کند.

عکس قبل و بعد لمینت دندان

جمع بندی

لمینت دندان یک ابزار زیبایی است که ظاهر دندان های افراد را بهبود می‌بخشد. این پوشش ها به بهبود رنگ، ایجاد فرم طبیعی دندان، کاهش شکاف‌ ها و پنهان کردن خراش ‌ها و سایر آسیب‌ های جزئی دندان ها کمک می‌کنند. انواع روکش های دندان، هم ازنظر هزینه و هم ازنظر دوام متفاوت هستند.

لمینت های سرامیکی استحکام و دوام بیشتری دارند، اما قیمت آنها بسیار بالاتر است. لمینت های کامپوزیت رزینی مقرون به صرفه تر هستند. اما دوام زیادی ندارند و ممکن است به راحتی بشکنند. لمینت دندان برای برطرف کردن مشکلات زیبایی دندان در بلندمدت کاربرد دارد. درنهایت فرد باید در مورد انتخاب نوع مناسب، با دندانپزشک مشورت کند.

سئوالات پرتکرار

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − شش =

تماس تلفنی و دریافت نوبت