اگر لمینت های شما با دندان های شما همخوانی نداشته باشد چه اتفاقی می افتد؟
اگر لمینت های شما با دندان های شما همخوانی نداشته باشد چه میشود؟
دسامبر 26, 2023
مراحل ساخت روکش دندان در لابراتور
مراحل ساخت روکش دندان در لابراتور
ژانویه 11, 2024
اگر لمینت های شما با دندان های شما همخوانی نداشته باشد چه اتفاقی می افتد؟
اگر لمینت های شما با دندان های شما همخوانی نداشته باشد چه میشود؟
دسامبر 26, 2023
مراحل ساخت روکش دندان در لابراتور
مراحل ساخت روکش دندان در لابراتور
ژانویه 11, 2024
نمایش همه

مراحل انجام لمینت دندان

مراحل انجام لمینت دندان

در قسمت سوم مقاله جامع لمینت دندان به مراحل انجام لمینت دندان خواهیم پرداخت. تاکنون با جزئیات لیمنت دندان و انواع لمینت دندان آشنا شدید. مراحل انجام لمینت دندان به یک الی دو نوبت مراجعه دارد. البته این مراحل به نوع لمینت دندان شما وابسته می باشد. دندانپزشکان برای انجام لمینت ابتدا باید مینای دندان شما را آماده کنند و سپس قالب مخصوص دندان های شما را تهیه کنند. این قالب ها عمدتا توسط آزمایشگاه های دندان پزشکی به صورت سفارشی تهیه می شوند. در مرحله دوم دندانپزشکان روکش را نصب می کنند. عمدتا مدت زمان بین قالب گیری و نصب روکش یک الی دو هفته می باشد. در این مقاله مراحل انجام لمینت به طور گام به گام بررسی خواهد شد.

مراحل نصب لمینت دندان چگونه است؟

افرادی که قصد لمینت دندان هایشان را دارند، اغلب ازمراحل انجام لمینت دندان تعجب میکنند. همانطور که می‌دانید زمان نصب لمینت دندان زیاد نخواهد بود و اغلب در دو مرحله انجام خواهد شد. مرحله اول انجام لمینت‌های دندان، قالب گیری می باشد. این کار توسط دندانپزشک با توجه به ابعاد فک شما انجام می شود. در مرحله دوم لمینت های دندان که با توجه به قالب اولیه تهیه شده اند، نصب می شوند. این فرآیند بدون هیچ‌ گونه دردی انجام خواهد شد.

اگر دندان های حساسی دارید و یا نگران درد هستید، می‌توانید با پزشک مربوطه درباره استفاده از داروی بیهوشی مشورت کنید. حساسیت های پس از لمینت به خودی خود از بین می‌روند و جای نگرانی نخواهد داشت. با انجام لمینت خودتان و اطرافیانتان از لبخند زدن لذت بیشتری ببرید. در بین مرحله اول و دوم لمینت، شما از لمینت های موقت استفاده خواهید کرد.

مراحل نصب لمینت دندان چگونه است؟

اولین دیدار با دندانپزشک برای مشاوره قراردادن لمینت دندان

در اولین دیدار با دندانپزشک بیشتر درباره نیاز های دندان شما بحث خواهد شد. مرحله اول بیشتر برای ارزیابی لمینت دندان و قالب مورد نیاز می‌باشد. در مرحله نخست پزشک سعی می کند تا اطلاعات بیشتری درباره شما بدست بیاورد. موضوعات گفتگو در این مرحله عمدتا درباره عادت های غذا خوردن، سوابق پزشکی، سوابق دندانپزشکی، حساسیت ها، بیماری های خاص، عادت های مختلف مانند ناخن جویدن، سیگار کشیدن و … می باشد. بعد از آنکه دندانپزشک درباره شما اطلاعات کافی را بدست آورد، معاینه های اولیه را شروع می کند.

این مطلب را از دست ندهید!
عوارض روکش دندان: درد، حساسیت، خطرات و موارد دیگر

این معاینه ها شامل بررسی سلامت دندان می شود. با اطمینان از سلامت دهان، وارد مرحله آماده سازی دندان خواهید شد. در مرحله آماده سازی دندان، پزشک مربوطه مینای دندان را به اندازه 0.5 تا 0.7  میلیمتر آسیاب می کند. این مرحله فاقد درد می باشد اما شما می توانید این مرحله را با بی حسی موضعی انجام دهید.

قالب گیری دندان در مرحله اول

آشنایی با مراحل انجام لمینت دندان به شما کمک می‌کند تا با آگاهی بیشتر آن را انجام دهید. شاید این سوال برای شما پیش بیاید که چرا پزشک ابتدا قالب دهان شما نمی‌گیرد؟ پزشک برای اینکه لمینت دندان به راحتی نصب شود، ابتدا مینای دندان را آسیاب می‌کند با این کار شیار‌هایی روی دندان به وجود می‌آید. شیار‌های ایجاد شده سبب می‌شود تا لمینت‌ها به راحتی بر روی دندان قرار بگیرند. سپس نوبت به قالب گیری دهان خواهد رسید. قالب گیری به صورت کاملا سفارشی انجام می‌شود زیرا قالب دهان افراد با یکدیگر متفاوت می‌باشد.

جالب است بدانید که قالب دهان با لاغری و چاقی شما رابطه مستقیم دارد. بنابراین پزشک ابعاد قالب دهان شما را برای آزمایشگاه ارسال خواهد کرد. لمینت‌های دندان شما اغلب بین 4 تا 7 روز طول می‌کشد. پس اینکه پزشک مربوطه رنگ لمینت ها را بر اساس دندان‌هایتان مشخص کرد، لمینت های موقت برای شما نصب خواهد شد. این لمینت ها از دندان‌هایتان تا مرحله بعد محافظت خواهد کرد.

مراحل انجام لمینت دندان در گام دوم

گام دوم در مراحل انجام لمینت دندان اهمیت بیشتری دارد. در این مرحله می توانیم به سوال لمینت ها چگونه نصب می شوند؟ پاسخ دهیم. در حقیقت پس از گذشت یک الی دو هفته به مطب دندانپزشک باز می‌گردید و مراحل نصب لمینت دندان را تکمیل خواهید کرد. ابتدا دندانپزشک مربوطه لمینت های موقت را بر می‌دارد. سپس در صورت عدم مغایرت رنگ لمینت با دندان ها، پزشک لمینت های دائمی را نصب می کند. لمینت‌های دائمی نباید هیچگونه مغایرتی با رنگ دندان های شما داشته باشد، زیرا اختلاف رنگ لمینت جلوه زیبایی نخواهد داشت.

قبل از نصب لمینت سطح دندان و لثه ها با استفاده از محلول های خاص کاملا ضد عفونی می‌شوند. ضد عفونی سطح دندان از تجمع باکتری در زیر لمینت جلوگیری می‌کند. دندانپزشک برای چسباند لمینت از مواد خاص استفاده می‌کند. این مواد بلافاصله با یک پرتو فرابنفش خشک می شود تا کاملا لمینت بر روی دندان بچسبد. در نهایت پزشک با استفاده از شوینده‌های دهان سطح لثه‌ها را استریل می‌کند.

این مطلب را از دست ندهید!
درمان درد دندان عفونتی

لمینت فوری دندان

امروزه مراحل انجام لمینت دندان به صورت فوری نیز قابل اجرا می باشند. در این روش شما تنها یک بار به مطب پزشک مراجعه خواهید کرد. در لمینت فوری تمامی روش آماده سازی با لمینت معمولی یکسان می‌باشد اما تفاوت آنها در فرایند ایجاد تهیه لمینت می باشد. دندانپزشکان در روش لمینت فوری از فناوری های CAD و  CAM کمک می‌گیرند. این فناوری با استفاده از نفشه‌های سه بعدی به پزشک کمک می‌کند تا لمینت های سفارشی را در کوتاه ترین زمان ممکن آماده کند.

پس از ایجاد نقشه های سه بعدی، دستگاه فرز نقشه را اجرا خواهد کرد. بلافاصله پس از آماده شدن لمینت سفارشی پزشک آنها را نصب خواهد کرد. بنابراین شما در کوتاه ترین زمان ممکن یک لمینت با کیفیت را انجام داده اید. در خصوص لمینت های فوری یا یک روزه می توان گفت که این روش تنها برای لمینت های چینی قابل اجرا می باشند زیرا این فناوری تنها برای این لمینت ها مناسب است.  از طرفی هزینه این روش بالا می باشد.

لمینت فوری

انجام لمینت دندان به روش گیره‌ای (Clip-on)

مراحل انجام لمینت دندان به روش گیره‌ای مانند روش کلاسیک می باشد. در این روش شما مجبور هستید که در دو نوبت به پزشک مراجعه کنید. در مرحله اول لمینت به روش گیره‌ای پزشک مربوطه دندان های شما را مورد ارزیابی قرار می دهد. سپس با مشخص شدن رنگ لمینت ها، قالب گیری انجام می شود. در این مرحله نیازی به تراشیدن مینای دندان نمی باشد. لمینت های گیره‌ای به صورت موقتی می باشند و نصب سختی نخواهند داشت. جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید.

زمان مورد نیاز برای نصب لمینت دندان

چگونه لمینت های دندان را تعویض کنیم؟

حال که با مراحل انجام لمینت دندان آشنا شدید، می خواهیم با یکدیگر درباره تعویض لمینت ها صحبت کنیم. اغلب لمینت ها قوی و ماندگار هستند اما گاهی اوقات ممکن است در اثر عوامل مختلف آسیب ببیند. عمر مفید لمینت ها بین 10 تا 15 سال می باشد. عدم مراقبت صحیح از لمینت ها می تواند زمان تعویض لمینت ها را جلو بیندازد. اگر لمینت‌های دندانتان افتاد، در اسرع وقت با پزشک خود تماس بگیرید. برای ترمیم لمینت ها شما باید مراحل قبلی را مجدد طی کنید تا لبخند زیبای خود را دوباره بدست بیاورید. برای اطلاعات بیشتر درباره چگونگی تعویض لمینت دندان می توانید به مقاله های دیگر ما مراجعه کنید.

این مطلب را از دست ندهید!
عفونت دندان عقل: اقدامات درمانی لازم چیست؟

سوالات متداول

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × چهار =

تماس تلفنی و دریافت نوبت