اگر لمینت های شما با دندان های شما همخوانی نداشته باشد چه میشود؟

چه تعداد لمینت دندان برای من نیاز است؟
چه تعداد لمینت دندان برای من نیاز است؟
دسامبر 18, 2023
مراحل انجام لمینت دندان
مراحل انجام لمینت دندان
ژانویه 1, 2024
چه تعداد لمینت دندان برای من نیاز است؟
چه تعداد لمینت دندان برای من نیاز است؟
دسامبر 18, 2023
مراحل انجام لمینت دندان
مراحل انجام لمینت دندان
ژانویه 1, 2024
نمایش همه

اگر لمینت های شما با دندان های شما همخوانی نداشته باشد چه میشود؟

اگر لمینت های شما با دندان های شما همخوانی نداشته باشد چه اتفاقی می افتد؟

هدف اصلی لمینت دندان، زیباتر کردن لبخند و افزایش اعتماد به نفس است. اما اگر لمینت های شما با دندان های تان همخوانی نداشته باشند چه اتفاقی می افتد؟

کار اصلی دندانپزشک متخصص زیبایی دندان، کمک به اصلاح لبخند و افزایش زیبایی ظاهری دهان و دندان افراد است. متاسفانه، در برخی موارد، هنگامی که لمینت‌ها از نظر اندازه، شکل یا رنگ به طور کامل با بقیه دندان‌ها مطابقت نداشته باشند، نتیجه برعکس می شود. در این مقاله با شرح جزئیات به چگونگی ناهماهنگ بودن لمینت دندان و اقدامات پزشکی برای رفع آن خواهیم پرداخت.

بیایید شروع کنیم!

حالت اول: اگر لمینت های دندان های شما خیلی بزرگ باشند

در این حالت لمینت‌های بزرگ و ضخیم که با طول و ضخامت دندان‌های مجاور مطابقت ندارند، ظاهری نامتعادل و ناخوشایند به وجود می آورند. دلایل مختلفی از جمله موارد زیر می توانند علت این مشکل باشند:

  • دندانپزشک بی تجربه
  • اندازه اشتباه لمینت
  • استفاده از لمینت بدون آماده سازی یا حداقل آماده سازی
  • خطای آزمایشگاهی
  • انتخاب نامناسب مواد لمینت

اما لمینت های خیلی بزرگ با هر دلیلی که استفاده شده باشند از جنبه های متفاوت می توانند باعث ناراحتی بیمار شوند.

1. لبخند شما را تحت تاثیر قرار می دهد

لمینت‌های خیلی بزرگ با تاثیر بر روی لبخند شما می‌توانند لبخندی ناهموار و کج برای شما به وجود آورند. داشتن لمینت های خیلی بزرگ در یک طرف فک ها می تواند منجر به ایجاد یک لبخند کج شود که از لحاظ زیبایی شناختی، چیز خوشایندی نیست. برای تضمین داشتن لبخند ایده آل، باید برای هر دندان لمینت با اندازه مناسب انتخاب شود.

2. تکلم شما را تحت تاثیر قرار می دهد

احتمال دارد که فرد تا دو هفته بعد از دریافت لمینت دندان، تا هنگامی که به لمینت جدید دندان خود عادت کند در تکلم دچار مشکل شود. با این وجود، در مواردی که لمینت‌ها خیلی بزرگ یا خیلی ضخیم باشند، فرد با عوارض طولانی‌مدتی مانند تکلم نوک زبانی یا گیر کردن زبان پشت دندان ها مواجه می‌شود، مگر اینکه لمینت‌های خود را تعویض کند.

3. ممکن است لمینت ها باعث آسیب  به دندان اصلی شما شوند

جالب است بدانید که عدم تطابق اندازه لمینت‌ها با دندان‌ها می‌تواند به خود دندان آسیب وارد کند. اما چگونه؟ نا هماهنگی ایجاد شده در نتیجه گذاشتن لمینت های خیلی بزرگ، می تواند منجر به توزیع نابرابر نیروی حاصل از گاز گرفتن شود. این توزیع نابرابر فشار روی لمینت ها می تواند منجر به افزایش خطر بریدگی و ترک خوردن آنها ها شود.

این مطلب را از دست ندهید!
ونیر کامپوزیت برای درمان جلو بودن فک پایین (آندربایت)

مشکلات لثه نیز می توانند یکی دیگر از مشکلات ایجاد شده توسط لمینت های ناهماهنگ باشند. هنگامی که لمینت های چینی (پرسلانی) اندازه مناسبی نداشته باشند و خیلی بزرگ باشند، ممکن است مقدار کمی از لبه آنها روی لثه ها قرار گیرد و باعث التهاب، تحریک و در آخر منجر به تحلیل لثه شود.

حالت دوم: اگر رنگ لمینت های شما با رنگ دندان هایتان همخوانی نداشته باشد

چیزی که سریع به چشم افراد بیننده می رسد، عدم تطابق رنگ دندان ها است. قبل از دریافت لمینت دائمی دندان، باید از نظر تطابق رنگ و ظاهر کاملاً طبیعی آنها با رنگ و ظاهر دندان هایتان اطمینان حاصل کنید. دقت به همخوانی ظاهر لمینت ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. لمینت‌هایی با ظاهر بیش از حد سفید، بسیار غیر طبیعی به نظر می رسند و می توانند روی تمام لبخند شما نیز اثر بگذارند. اگر از عدم تطابق رنگ لمینت دندان خود رضایت ندارید، حتما نارضایتی خود را در یک جلسه مناسب ابراز کنید.

حالت سوم: اگر لمینت های دندان های شما بیش از حد مات باشند

لمینت های چینی (پرسلانی) نیمه شفاف هستند و از لحاظ درخشندگی مانند دندان های طبیعی هستند. اگر لمینت‌ها به جای نازک بودن، بیش از حد ضخیم باشند، بیشتر مات می‌شوند و نور به جای عبور از این لمینت ها منعکس می شود. مات شدن این لمینت ها در کنار دندان های طبیعی، ظاهری کاملاً مصنوعی و ناخوشایند به وجود می آورند. تطابق لمینت ها با شفافیت دندان های اصلی بسیار ضروری است. این مسئله با استفاده از مواد بسیار با کیفیت و به وسیله یک دندانپزشک متخصص زیبایی دهان و دندان باتجربه، امکان پذیر است.

مطالعه مطلب انتخاب بهترین رنگ لمینت های دندان توصیه میگردد.

چه دلایلی موجب عدم تطابق لمینت ها با دندان های شما می شود؟

دندانپزشک بی تجربه

دندانپزشک شما باید برای تمام مراحل گذاشتن لمینت دندان، مهارت و تجربه لازم را داشته باشد. مراقبت از لمینت ها بیشتر وظیفه بیمار است، اما وظیفه دندانپزشک استفاده از لمینت هایی است که به طور کامل با دندان ها همخوانی داشته باشند. حالا بیایید با این مسئله بپردازیم که چگونه کار دندانپزشک می تواند باعث عدم تطابق لمینت های دندان های شما شود؟

این مطلب را از دست ندهید!
سن مناسب و بهترین زمان برای لمینت دندان

استفاده از لمینت بدون آماده سازی یا حداقل آماده سازی

اگر قبل از گذاشتن لمینت های دائمی، مراحل آماده سازی به طور کامل انجام نشود، این کار منجر به عدم تطابق لمینت ها با دندان های طبیعی فرد می شود. دندانپزشک باید وقت کافی برای برداشتن مقدار مشخص از سطح دندان ها صرف کند تا لمینت های دندانی بتوانند به خوبی روی دندان ها جای گیرند.

در برخی موارد، ممکن است لمینت ها قبل از آخرین مراحل نصب، به تنظیمات جزئی نیاز داشته باشند. اگر این تنظیمات در طول گذاشتن لمینت نادیده گرفته شوند می توانند باعث ضخیم شدن و ظاهر مصنوعی لمینت ها شوند. از طرف دیگر، دندان های طبیعی انسان به طور کامل به شکل مربع نیستند و در لبه ها دارای مقداری انحنا هستند. بنابراین، لمینت هایی با لبه های تیز به علت نداشتن انحنا در لبه ها، غیر طبیعی به نظر می رسند.

کاربرد ضعیف

استفاده درست از ماده باندینگ و بکارگیری تکنیک مناسب از اهمیت زیادی برخوردار است. استفاده مقدار کافی از مواد لمینت دندان نیز به متقارن شدن و افزایش زیبایی لبخند کمک می کند. اگر مراحل لمینت گذاری با دقت انجام نشود، لمینت ها به طور کامل به سطح دندان نمی چسبند و با دندان های دیگر به خوبی مطابقت پیدا نمی کنند.

انتخاب مواد بی کیفیت

کیفیت از اهمیت زیادی برخوردار است. در برخی موارد، دندانپزشک از مواد ارزان تری استفاده می کند. مواد ارزان تر کیفیت کمتری دارند که این مسئله می تواند بر نتیجه نهایی تاثیر گذارد. ماده لمینت باید با توجه به ساختار طبیعی دندان ها انتخاب شود و با ظاهر دندان های طبیعی کاملاً مطابقت داشته باشند. از جمله عواملی که باید مورد توجه قرار گیرند رنگ طبیعی، شفافیت و زبری سطح هستند.

خطای آزمایشگاه

در برخی موارد ممکن است خطا در آزمایشگاه اتفاق افتاده باشد. دندانپزشک، برای ساختن لمینت دندان برای بیمار یک قالب مناسب را به آزمایشگاه می فرستد. در آزمایشگاه ممکن است خطایی در اندازه، رنگ یا ضخامت ایجاد شود و لمینت با خطای آزمایشگاهی را به مطب دندانپزشکی ارسال کنند. در هنگام آزمایش لمینت ها، اگر دندانپزشک یا بیمار متوجه خطایی در ساخت آنها شوند، لمینت ها فوراً برای اصلاح بازگردانده می شوند.

اگر لمینت های شما با دندان‌هایتان همخوانی نداشته باشند چه اتفاقی می‌افتد. حالا اجازه دهید تا ببینیم در این باره چه کاری می توانید انجام دهید!

اگر لمینت های شما با دندان های تان همخوانی نداشته باشد چه کاری می توانید انجام دهید؟

اگر لمینت ‌های دندان مناسب نباشند، نه تنها در زیبایی اختلال ایجاد می‌کنند، بلکه بر عملکرد طبیعی دهان و دندان نیز تاثیر می‌گذارند. لمینت های نامناسب، علاوه بر اثرات عملکردی و زیبایی شناختی، بر روی بیمار، اثرات روانی نیز بر بر جای می گذارند. چه کسی دوست دارد که با وجود خرج کردن پول زیاد و تحمل درد، نیمی از دندان هایش با نیمی دیگر متفاوت باشند؟ بنابراین، همخوانی لمینت با سایر دندان ها مهم است. در بیشتر مواقع، تعویض لمینت های ناهماهنگ تنها راه حل است. تعویض لمینت ها باید تحت نظر دندانپزشک با تجربه انجام شود و بیماران از بکار بردن روش های درمان خانگی اجتناب کنند. اگر از اندازه، ضخامت یا شفافیت لمینت کنونی خود ناراضی هستید، چه کاری می توانید انجام دهید؟ در ادامه مقاله ما به شما خواهیم گفت که اگر لمینت های شما با دندان های تان همخوانی ندارند چه کاری باید انجام دهید.

این مطلب را از دست ندهید!
اینله و انله دندان چیست و چه نیازی به آن است؟

به دندانپزشک خود مراجعه کنید

شما باید تمام نگرانی ها و عوارض ناشی از لمینت های دندانی ناهماهنگ خود را با همان دندانپزشک متخصص زیبایی که آن را انجام داده است، در میان بگذارید. لمینت ها باید برای هر بیمار به صورت مخصوص و جداگانه ساخته شوند. اگر دندانپزشک به آماده سازی اهمیت کافی ندهد یا زمان کافی برای تست کردن لمینت ها روی دندان­های شما صرف نکرده باشد. در نهایت، به این نتیجه می رسید که لمینت‌ها تقلبی و نامناسب به نظر می‌رسند.

حتی اگر دندانپزشک رنگ درست را انتخاب نکرده باشد و متوجه عدم همخوانی لمینت ها با رنگ طبیعی دندان‌های تان شدید، حتماً خواستار تعویض آنها و تطابق رنگ لمینت ها با سایر دندان هایتان شوید.

با دندانپزشک دیگری مشورت کنید

اگر از عملکرد دندانپزشک خود راضی نبودید، می توانید نظر دندانپزشک دیگری را جویا شوید. برای برداشتن لمینت های ناهماهنگ خود می توانید با یک دندانپزشک متخصص زیبایی با تجربه مشورت کنید. بهترین راه حل برای لمینت هایی که با دندان های شما همخوانی ندارند این است که آنها را تعویض کنید. اما، اگر از نتیجه کاملاً ناراضی بودید بهتر است لمینت های جدید خود را از دندانپزشک با تجربه ای تهیه کنید که درک بیشتری از اهداف زیبایی دهان و دندان داشته باشد. بنابراین، در انتخاب دندانپزشک خود دقت کنید زیرا گذاشتن لمینت دندان به مهارت های خاصی نیازمند است. امیدواریم از نتایجی که عدم همخوانی لمینت ها با دندان هایتان به بار می آورد، نگران نشوید!

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × سه =

تماس تلفنی و دریافت نوبت