روکش دندان چیست؟
روکش دندان چیست؟
سپتامبر 20, 2022
دندانپزشکی ترمیمی
دندانپزشکی ترمیمی چیست؟
سپتامبر 29, 2022
روکش دندان چیست؟
روکش دندان چیست؟
سپتامبر 20, 2022
دندانپزشکی ترمیمی
دندانپزشکی ترمیمی چیست؟
سپتامبر 29, 2022
نمایش همه

تاج دندان(کراون) چیست؟

تاج دندان

تاج دندان اساساً یک کلاهک برای دندان آسیب­ دیده است. تاج دندان وسیله ای مصنوعی است که آنرا می­توان از متریال­های مختلفی از جمله فلز یا چینی پرسلن تهیه کرد.

ممکن است یک کراون بر روی دندان آسیا داشته باشید که به ندرت نمایان می­شود، مگر زمانی که با دهان کاملاً باز خمیازه می‌کشید، یا ممکن است روکش را بر روی دندان‌های جلو خود داشته باشید که به طور ویژه برای مطابقت با دندان‌های دیگر طراحی شده‌اند.

در انتخاب تاج دندان چندین فاکتور مهم است، از جمله:

 • هزینه
 • استحکام
 • دوام

ظاهری طبیعی که از لبخند شما نمی‌کاهد نیز ممکن است یک اولویت برای شما باشد. یک دندانپزشک مجرب یا کلینیک دندانپزشکی مدرن با لیزر می‌تواند گزینه‌های مختلف را به دقت بررسی کند و به شما کمک کند تا دریابید چه چیزی به بهترین وجه نیازهای شما را برآورده می­کند.

فیلم نحوه انجام تاج دندان

انواع تاج دندان

انواع مختلفی از مواد را می­توان در تاج دندان به کار برد، از جمله:

 • چینی پرسلن 
 • سرامیک
 •  فلز
 • رزین کامپوزیت
 • ترکیبی از مواد مختلف

برای مثال، شما می­توانید یک تاج پرسلن داشته باشید که با فلز ترکیب شده ­است و با یک کراون تمام پرسلن متفاوت است. هنگام انتخاب مواد برای تاج دندان، دندانپزشک شما عواملی مانند موارد زیر را در نظر خواهد گرفت:

 • موقعیت دندان شما
 • چه مقدار از دندان شما هنگامی که لبخند می­زنید نمایان می­شود
 • موقعیت بافت لثه شما
 • عملکرد دندانی که به کراون نیاز دارد
 • چقدر دندان طبیعی باقی مانده است
 • رنگ دندان­های اطراف

علاوه بر این­ها می­توانید در مورد اولویت­های شخصی خود با دندانپزشک­تان صحبت کنید.

انواع روکش دندان
انواع تاج دندان

تاج دندان موقت

تاج دندان موقت دقیقا همان چیزی است که به نظر می‌رسد. این نوع کراون، روکشی است که فقط برای مدت کوتاهی در دهان شما باقی خواهد ماند

دندانپزشک این روکش را بر روی دندان شما با چسبی که به راحتی برداشته می‌شود، قرار می­دهد، بنابراین به اندازه یک کراون ثابت، قوی نخواهد بود.

این کار زمانی انجام می‌شود که شما منتظر ساخته شدن یک تاج دائمی هستید. روکش دائمی در دومین مرحله درمان، بر روی دندان شما قرار داده خواهد شد.

تاج دندان یک روزه

در صورت لزوم، شما می­توانید روکش یک روزه را در یک جلسه درمانی دریافت کنید. برخی از مطب­های دندانپزشکی با استفاده از یکی از روش­های مختلف شامل طراحی به کمک رایانه و ساخت به کمک رایانه (CAD / CAM) ، نصب کراون یک روزه را ارائه می­دهند. کراون جدید شما با استفاده از بلوک سرامیک در همان مطب طراحی و ساخته می­شود.

تاج دندان آنلی یا 4/3

بعضی از کراون­ها تنها بخشی از دندان را پوشش می­دهند. اگر نیازی به کراون کامل ندارید، دندانپزشک شما ممکن است ترمیم دندان با آنله را پیشنهاد کند.

روکش دندان موقت
تاج دندان موقت

چه افرادی نیاز به تاج دندان دارند؟

اگر حفره بزرگ دندانی دارید که برای پر شدن خیلی بزرگ است، احتمالاً باید از تاج دندان استفاده کنید.

این مطلب را از دست ندهید!
سفید کردن دندان یا بلیچینگ چیست و چه روش هایی دارد؟

همچنین اگر دندان شما دارای یکی از ضعف­ های زیر باشد ممکن است به یک کراون نیاز داشته باشید:

روکش­های دندانی همچنین به دنبال عمل کانال ریشه­ای روی دندان توصیه می­شوند، زیرا دندان شکننده تر است و به محافظت نیاز دارد. اگر دندان خود را از دست دادید، ممکن است کاندیدای کراون شوید و دندانپزشک باید یک بریج دندان یا یک ایمپلنت دندان انجام دهد.

لزوم روکش دندان
لزوم تاج دندان

هزینه ­های تاج دندان سال 1401

کراون دندان بسته به متریال مورد استفاده در روکش و اندازه دندان، از ۴۰ دلار تا ۱۵۰ دلار و در برخی موارد بیش از این مقدار هزینه دارد. برای مثال کراون­ های طلایی قیمت بالاتری دارند.

کراون­های ­تمام فلزی، که از آلیاژ فلزی ساخته شده­اند، گاه ارزان­تر از کراون ­های طلایی یا پرسلین هستند. همچنین در صورتی که دندان‌پزشک مجبور باشد قبل از قرار دادن تاج دندان، کارهای مقدماتی انجام دهد، هزینه‌ها نیز افزایش می یابد. برای مثال، ممکن است شما به یک عمل کانال ریشه (روت کانال) یا یک ایمپلنت نیاز داشته باشید که هر دو می‌توانند قیمت را بالا ببرند.

بیمه دندانپزشکی ممکن است تمام یا بخشی از هزینه­ های کراون شما را پوشش دهد. با این حال، برنامه بیمه شما فقط ممکن است انواع خاصی از تاج دندان را پوشش دهد. برای دریافت جزئیات پوشش هزینه ­ها، با شرکت بیمه خود تماس بگیرید.

 با دندانپزشک خود در مورد انواع روکش­های موجود و متناسب با نیازهای دندان­تان صحبت کنید تا به شما در تعیین هزینه­ های کراون دندان کمک کند.

هزینه ­های روکش دندان
هزینه ­های تاج دندان

روند تاج دندان

روند درمان بستگی به این دارد که دندانپزشک شما یک روش چند روزه یا همان روش یک روز را انتخاب کند.

روش چند روزه با یک کراون موقت

برای داشتن یک تاج دندان مرسوم و معمولی، شما باید دو بار به مطب دندان‌پزشک خود مراجعه کنید.

 1. دندانپزشک، دندانی که به روکش احتیاج دارد را معاینه و آماده می­کند. این آماده سازی ممکن است شامل گرفتن عکس ایکس ری از دندان باشد. همچنین ممکن است از قبل قالبی از دندان یا دهان شما بگیرند.
 2. دندانپزشک شما بخشی از لایه بیرونی دندان را تراشیده و فرم­دهی می­کند.
 3. یک قالب از دندان­های تراشیده شده و دندان‌های اطراف شما تهیه می­شود.
 4. دندانپزشک برای حفاظت از دندان­ها یک روکش موقت بر روی آنها قرار خواهد داد.
 5. آن‌ها قالب تهیه شده را به لابراتوری می‌فرستند که کراون را می‌سازد. این مرحله ممکن است چند هفته طول بکشد.
 6. زمانی که روکش آماده شد، برای انجام مرحله دوم باید به دندانپزشک خود مراجعه کنید، بنابراین دندان‌پزشک می‌تواند کراون را به دندان شما بچسباند.

روش یک روزه

با یک روش یک روزه، می­توانید از مرحله کراون موقت صرف نظر کنید.

 • دندانپزشک تصاویر دیجیتالی از دهان شما می­گیرد.
 • با استفاده از اسکن دیجیتالی از عکس­ها، دندانپزشک دندان را در مطب درست می­کند. شاید شما مجبور شوید حدود 1 تا 2 ساعت تا زمان ساخته شدن روکش صبر کنید.
 • پس از آماده شدن، دندانپزشک شما، آن را در محل مورد نظر می­چسباند.
این مطلب را از دست ندهید!
پر کردن دندان با لیزر دندانپزشکی چیست؟

بسته به وضعیت کاری­ خود، احتمالاً بتوانید در طول زمان انتظار برای ساخت کراون، مجدداً به سرکار بروید. همه دندانپزشکان از تکنولوژی برای ساخت تاج دندان استفاده نمی‌کنند. از دندانپزشک خود بپرسید که آیا این گزینه در دسترس است و هزینه آن را تخمین بزنید، خصوصاً اگر بیمه دندانپزشکی ندارید.

روش انجام کراون
روش انجام کراون

مراقبت از تاج دندان

زمانی که کراون در دهان شماست، مراقبت از آن مهم است. توجه دقیق به تاج دندان می­تواند عمر آن را طولانی کند.

در اینجا به چند نکته مفید اشاره می‌کنیم:

 • مسواک زدن دقیق را تمرین کنید. اگر تا به حال دوبار در روز دندان خود را مسواک نمی­زدید، وقت آن است که این کار شروع کنید. اگر دندان و یا دندان اطراف آن به گرما و یا سرما حساس هستند، استفاده از خمیر دندان مخصوص دندان­های حساس را مدنظر داشته باشید.
 • استفاده روزانه از نخ دندان به شما کمک می­کند تا تمام دندان­هایتان در بهترین شکل حفظ شود.
 • از خوردن غذاهای سفت اجتناب کنید. جویدن یخ یا غذاهای سخت ممکن است باعث شکسته شدن دندان شما شود، به خصوص اگر یک کراون پرسلنی داشته باشید.
 • اگر شب­ها دندان­های خود را به هم می­سایید و در اصطلاح دندان قروچه دارید، دندانپزشک شما ممکن است یک محافظ شبانه برای محافظت از کراون و دندان­های مجاور آن توصیه کند.

مراقبت از تاج موقت دندان

اگر در حال حاضر از روکش موقت استفاده می­کنید باید بسیار مراقب باشید چرا که روکش­های چسبنده فقط برای نصب­های موقتی است.

طبق معمول مسواک بزنید اما بسیار ملایم باشید. هنگام کشیدن نخ دندان، به جای اینکه نخ را به سمت بالا بکشید که موجب از جا کنده شدن روکش می­شود، می­توانید نخ را از کنار دندان بکشید.

اگر در مدتی که منتظر کراون دائمی هستید، روکش موقت کنده یا خراب شود، لازم است با دندانپزشک خود تماس بگیرید. دندانپزشک شما می­تواند مجدداً آن را برایتان تنظیم کند یا یک روکش جدید برای بسازد.

مراقبت از روکش دندان
مراقبت از تاج دندان

عوارض احتمالی داشتن تاج دندان

کراون می­تواند یک راه حل بسیار مفید برای مشکلی قابل توجه در یکی از دندان­های شما باشد. اما خطرات و عوارض احتمالی روکش دندان وجود دارد که ممکن است بعد از نصب و گرفتن کراون تجربه کنید:

حساسیت دندان

این موضوع عجیب نیست که دندان­های روکش ­دار به گرما یا سرما حساس باشد. اما اگر دندان شما به فشار در زمان هنگام گاز زدن چیزی حساس است، ممکن است برای دندان­هایتان متناسب نباشد و دچار حساسیت دندان شوید. با دندانپزشک خود در مورد امکان تغییر محل قرار دادن تاج دندان یا پرکردن قسمت بالای کراون صحبت کنید.

تکه تکه شدن روکش

انواع خاصی از روکش­ها، به ویژه روکش­های تمام پرسلن، در برابر تراش آسیب پذیر هستند. ممکن است دندانپزشک شما بتواند تراشه ­های کوچک را برطرف کند. پرسلینی که برای روکش­های ترکیبی پرسلن_ فلزی استفاده می­شود ممکن است از بین برود و ساختار فلزی زیر را آشکار کند. در صورتی که فلز هنوز دست نخورده باشد ممکن است نیازی به تعمیر این تراشه ­ها نباشد.

این مطلب را از دست ندهید!
لمینت دندان چه زمانی نیاز به تعویض دارد؟

تکان خوردن و لق شدن روکش

اگر سمنت و چسب کافی برای نگه داشتن روکش در محل وجود نداشته باشد، ممکن است تاج دندان شما شل شود و یا از بین برود. اگر فکر می­کنید کراون شما سست و یا شل شده است، با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

واکنش آلرژیک

هر چند که این موضوع شایع نیست، اما برخی از افراد نسبت به فلز استفاده‌شده در بعضی از روکش­ها می‌توانند واکنش آلرژیک داشته باشند.

بیماری لثه

اگر متوجه شدید لثه ­های اطراف تاج دندان شما درد می­کند یا تحریک می­شود، یا اگر این ناحیه شروع به خونریزی کرد ممکن است دچار التهاب لثه یا بیماری لثه شوید.

التهاب لثه از عوارض روکش دندان
التهاب لثه از عوارض تاج دندان

تاج دندان چه مدت دوام دارد؟

طول عمر یک روکش می­تواند بین 5 تا 15 سال متغیر باشد. بعضی از کروان‌ها از بقیه محکم‌تر هستند، بنابراین ممکن است بیشتر دوام بیاورند.

به عنوان مثال، یک منبع معتبر تحقیقاتی در سال 2016 سه نوع مختلف از کراون­های یکپارچه را در معرض نیروی گازگرفتگی زیاد قرار داد و دریافت که روکش­های زیرکونیای یکپارچه کمترین احتمال شکسته شدن یا ترک خوردن را دارند. یک کراون یکپارچه، روکشی است که از یک تکه مواد جامد، مانند زیرکونیا، ساخته شده‌است.

با این حال، محققان از مدل‌هایی برای آزمایش‌های خود استفاده کردند. آن‌ها همچنین هشدار دادند که تغییرات در جای گذاری تاج دندان و عوامل دیگر می‌تواند بر نتایج یک شخص واقعی تاثیر بگذارد.

به عنوان یک قاعده کلی، روکش­های طلایی و روکش­های پرسلنی ترکیب شده با فلز  دارای ماندگاری طولانی ­تری هستند.

روکش­های تمام سرامیکی و تمام پرسلن ممکن است طبیعی­تر به نظر برسند، اما معمولاً به اندازه نسخه­ های فلزی یا پرسلن ­های ترکیب شده با فلز مقاوم نیستند. کراون­ های تمام رزینی سریعتر از بین می­روند. اگر از روکش­های دندان مراقبت شود  این روکش­ها می­توانند چند سال دوام بیاورند.

دوام روکش دندان
دوام تاج دندان

گزینش برای کراون

دندانپزشک شما به احتمال زیاد روکشی را که برای وضعیت خاص دندان­های شما مناسب­تر است و بهترین گزینه جایگزین است، توصیه می­کند.

به عنوان مثال، دندان شما ممکن است برای پر کردن منظم بیش از حد ضعیف و سست باشد، بنابراین ونیر دندان، اگر دندان­های جلویی باشد یا نوع دیگری از درمان پیشنهاد می­شود.

یا ممکن است دندان شما حفره­ای داشته باشد که برای پر کردن خیلی بزرگ است و دندانپزشک شما روکش را به عنوان بهترین گزینه درمانی جایگزین، برای محافظت از دندان پیشنهاد کند.

عکس تاج دندان

کراون­ها را می­توان از انواع مختلفی از جمله پرسلن، زیرکونیا، رزین، سرامیک و فلزاتی مانند طلا یا کرومیوم یا ترکیبی از مواد گوناگون ساخت.

عکس روکش های دندان
عکس تاج های دندان

نکته قابل توجه

شما در مورد کراون انتخاب ­های زیادی دارید. اینگونه نیست که یک تاج دندان برای همه افراد مناسب باشد، اما برخی از انواع کراون­ ها ممکن است بیشتر از سایرین برای شما جذاب باشد.

در نهایت، احتمالاً انتخاب یک روکش مناسب به نیازهای خاص شما بستگی دارد. در مورد بهترین نوع تاج دندان و نیازهای دندانپزشکی خود با دندانپزشک خود صحبت کنید.

منابع

Dental crown

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 2 =

تماس تلفنی و دریافت نوبت