طول عمر ونیر کامپوزیت دندان چقدر است؟
جولای 19, 2022
فرق لمینت دندان با ونیر کامپوزیت
فرق لمینت دندان با ونیر کامپوزیت
جولای 30, 2022
طول عمر ونیر کامپوزیت دندان چقدر است؟
جولای 19, 2022
فرق لمینت دندان با ونیر کامپوزیت
فرق لمینت دندان با ونیر کامپوزیت
جولای 30, 2022
نمایش همه

ونیر کامپوزیت دندان چیست؟ | مناسب چه افرادی است؟

کامپوزیت دندان
کاندیدای مناسب کامپوزیت دندان
برای دندان های به شدت لکه دار، بریده شده یا شکسته،
دندانپزشکان کامپوزیت دندان را پیشنهاد می کنند.

آیا از نمایان شدن دندان‌هایتان هنگام لبخند زدن احساس رضایت دارید؟ ونیرهای کامپوزیت دندان باعث افزایش اعتماد به نفس شما می‌شود و آن لبخندی که همیشه آرزویش را داشتید به شما تقدیم می‌کنند. درمان و ترمیم لکه‌های ایجاد شده پس از مصرف سیگار، نوشیدن قهوه، شراب و نوشابه‌های حاوی کولا خصوصاً به روش‌های خانگی تأثیر زیادی ندارد و نسبتاً ناامیدکننده است.

این مواد به دلیل داشتن خاصیت اسیدی باعث فرسایش مینای دندان می‌شوند. زمانی که مینای دندان آسیب می‌بیند، قابلیت ترمیم و رشد مجدد آن وجود ندارد و می‌تواند مشکلات گوناگونی را در سلامتی دهان و دندان به‌مانند خرد شدن و کاهش استحکام دندان را به وجود آورد. روکش‌های دندانی یکی از بهترین راه‌حل‌ها برای حل این مشکلات هستند. روکش رزین کامپوزیت دندان می‌تواند انواع بدشکلی‌های دندان مانند تغییر رنگ، تراشیدگی یا کج‌شدگی را به آسانی درمان کرده و آنها را پنهان کند. حال قبل از اینکه اقدام به خرید روکش نمایید، بهتر است که اطلاعات جامعی درباره ونیرهای کامپوزیت دندان کسب کنید تا ببینید که آیا انتخاب این کامپوزیت‌ها برای شما مناسب است یا خیر.


ونیر کامپوزیت چیست؟

ونیرهای کامپوزیت دندان (composite veneer) پوسته‌های نازکی هستند که برای پوشاندن عیوب دندان شما با توجه به مشکلات دندان، اعم از مشکل در شکل یا رنگ دندان شما طراحی و ساخته می‌شود. جنس این ماده زیبایی دندان، از یک نوع رزین کامپوزیتی خاص است.

جالب است بدانید که این ونیرهای کامپوزیت علاوه بر استفاده در جراحی‌های زیبایی دندان، در سایر تکنیک‌های دندانپزشکی ترمیمی مانند پرکردن دندان نیز کارایی دارند. با توجه به همرنگ بودن رزین با رنگ دندان، ظاهری یکپارچه را به دندان‌هایتان بازمی‌گرداند و آن لبخندهای زیبا را به شما هدیه می‌دهد. از آنجایی ‌که این تکنیک درمانی نسبتاً ساده است و از روش‌های درمانی تهاجمی دندان محسوب نمی‌شود، اغلب اوقات در حین یا بعد از عمل، احساس درد و ناراحتی زیادی به فرد دست نمی‌دهد.

در ادامه به دلایلی که ممکن است به روکش یا ونیرهای کامپوزیت دندان احتیاج داشته باشید اشاره می‌کنیم:

 • وجود لکه‌های دائمی بر روی دندان مرتبط با مصرف داروی تتراسایکلین، رسوب فلوئور یا فلوئورزیس دندانی و یا اختلال ژنتیکی آملوژنز
 • وجود دندان‌های شکسته و فرسوده
 • دندان‌هایی با شکل غیرطبیعی
 • عدم هم‌ ترازی دندان‌های بالایی و پایینی
 • شکستگی‌های تاج دندان و روکش پل دندان

محدودیت‌های استفاده از ونیرهای کامپوزیت به شرح زیر است:

 • عادت‌های نادرست مانند دندان‌ قروچه شبانه
 • تماس و ارتباط غیرطبیعی بین دندان‌های بالا و پایین
 • رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان
 • ساختارهای غیر طبیعی مینای دندان

انواع کامپوزیت دندان

انواع کامپوزیت دندان

امروزه کامپوزیت های دندانی سه دسته اساسی دارند:

 • بالک فیلز(پرکردن پر حجم): مهم‌ترین تفاوت متمایز آن‌ها با سایر انواع کامپوزیت دندانی، افزایش عمق درمان آن‌ها است. بهبود شفافیت برای مواد کامپوزیت، خشک کردن لایه‌ای به ضخامت 4 میلی‌متر را ممکن می‌سازد. شفافیت نور پخت را به عمق مواد نفوذ میدهد. علاوه بر این، بهبود در مواد پرکننده حجیم نیز نتایج مشابهی با کامپوزیت‌های چند لایه برای عرض شکاف حاشیه‌ای و سازگاری عاج ایجاد کرده است.
 • فوئبلل ( سیال ها): ویسکوزیته آنها باعث افزایش سیالیت برای این کامپوزیت های دندانی می شود. معمولا بسته بندی آن ها به صورت یک سرنگ با یک سوزن گیج کوچک است. در حالی که اولین کامپوزیت های دندانی قابل روان دارای محتوای پرکننده کاهش یافته بودند تا خواص فیزیکی آنها تسهیل شود، کامپوزیت های روان پس از سال 2010 دارای محتوای پرکننده بیشتری هستند.
 • یونیورسال: این کامپوزیت ها بر اساس لایه ها یا ویسکوزیته آنها تعریف نمی شوند، بلکه برای استفاده مورد نظرشان تعریف می شوند. هدف کامپوزیت های جهانی این است که متنوع ترین باشند.
این مطلب را از دست ندهید!
عصب کشی دندان در بارداری: دندانپزشکی بدون خطر با لیزر

ونیرهای کامپوزیت در برابر لمینت دندان

ونیرهای کامپوزیتی تنها ماده موجود برای ترمیم دندان نیستند. رزین‌های چینی یا لمینت دندان یکی دیگر از روش‌های محبوب، البته با قیمت بالاتر هستند. وظیفه هر دو ونیر کامپوزیتی و چینی بهبود لبخند شما است. انتخاب بین این دو با توجه به بودجه هدف و میزان مینای دندان شما توسط دندانپزشک انجام می‌گیرد. در ادامه به مقایسه این دو می‌پردازیم.

ونیرهای کامپوزیت در برابر لمینت دندان

زمان تولید و نصب بر روی دندان

ونیرهای کامپوزیت در زمان بسیار کمتری نسبت به ونیرهای چینی ساخته و نصب می‌گردند. به همین دلیل اغلب به آنها روکش‌های یک روزه می‌گویند. زیرا آنها را می‌توان در یک جلسه ویزیت دندانپزشک نصب کرد. این روش به‌خاطر پیچیدگی‌های کمتری که دارد، ساختار اصلی دندان شما را بهتر حفظ می‌کند.

دندانپزشک رنگ ونیرهای کامپوزیت را با توجه به رنگ دندان‌های شما تنظیم و هماهنگ می‌کند تا ظاهری طبیعی و مشابه دندان اصلی داشته باشد. در مرحله نصب نیز ونیر کامپوزیتی را به دندان شما چسبانده و جلا داده می‌شود و کار نصب ونیر کامپوزیتی به اتمام می‌رسد.

در طرف مقابل برای نصب ونیرهای چینی معمولاً بایستی دندانپزشک حداقل دو بار شما را ویزیت کند. محل ساخت لمینت دندان برخلاف ونیر کامپوزیتی در مطب پزشک نیست، بلکه بایستی در خارج از مطب و در کارگاه یا آزمایشگاه دندانپزشکی تولید گردد. نصب ونیرهای چینی نسبت به نصب ونیرهای کامپوزیتی کمی تهاجمی تر است. بعضاً ممکن است نیاز به نصب روکش‌های موقتی تا زمان نصب روکش‌های اصلی باشد. روکش‌های چینی سفارشی شما معمولاً در دومین بازدید از پزشک به دندان شما چسبانده می‌شوند.

ماندگاری

مطالعات انجام شده نشان می‌دهند که اگر از روکش‌های کامپوزیتی به خوبی مواظبت کنید، ۸۰ تا ۸۹ درصد یا کل آن بعد از گذشت حتی ۵ سال سالم می‌ماند. اینجا همان جایی است که روکش‌های چینی از کامپوزیت ونیر جلو می‌زند، زیرا روکش چینی بعد از ۵ سال، 94.4 درصد، پس از ۱۰ سال، 93.5 درصد پس از بیست سال ۹۱ درصد باقی می‌ماند. ونیرهای چینی بعد از چسبانده شدن به دندان به‌خوبی باقی می‌مانند. این در حالی است که ونیرهای کامپوزیت در طول زمان, بیشتر خراشیده شده و آسیب می‌بینند. ونیرهای کامپوزیت در صورت آسیب دیدن به راحتی ترمیم می‌شوند ولی ونیرهای چینی در صورت آسیب باید به طور کامل تعویض شوند.

برای اطلاعات بیشتر مطالعه این مقاله توصیه میشود: طول عمر ونیر کامپوزیت دندان چقدر است؟

زیبایی شناسی

ونیرهای کامپوزیت ظاهری شفاف و طبیعی دارند اما ظاهر ونیرهای چینی بسیار طبیعی تر است. رزین‌های چینی در برابر لکه به‌خوبی مقاوم هستند اما کامپوزیت دندان در طول زمان لکه‌ها را به خود جذب می‌کند. البته سرعت جذب لکه در آن به تندی سرعت جذب لکه در دندان‌های طبیعی نیست.

این مطلب را از دست ندهید!
کیست دندان: علل، علائم و روشهای درمان

هزینه

هزینه درمان روکش دندان به عوامل مختلفی از جمله زمان، تخصص پزشک و منابع در دسترس بستگی دارد. با توجه به اینکه ونیرهای چینی به جلسات بیشتر و مکان‌های خارج از دندانپزشکی مانند آزمایشگاه نیاز دارد، به نظر می‌رسد در کوتاه مدت هزینه بالاتری دارد ولی ازآنجایی که دوام رزین کامپوزیت کمتر است و نیاز به تعویض و یا تعمیر دارد، در دراز مدت هزینه بیشتری را در بر می‌گیرد.

ونیر کامپوزیتیونیر چینی
هزینه250-1200 دلار برای هر دندان250-1200 دلار برای هر دندان
طول مدت درماندرمان در همان روزحداقل دو جلسه ویزیت لازم است
دوام4-8 سالبیش از 15 سال
لکه پذیریبیشتر مستعد لکه استمقاوم در برابر لکه

میزان هزینه کامپوزیت ونیر چقدر است؟

یکی از برتری‌های ونیر کامپوزیت مقرون به صرفه بودن آن است. ونیرهای کامپوزیت برای هر دندان ۲۵۰ تا ۱۲۰۰ دلار هزینه را در بر دارد. به طور میانگین قیمت روکش‌های چینی حدوداً دو برابر ونیر کامپوزیت است. مواقعی وجود دارد که این هزینه‌ها تحت پوشش بیمه نیست. اما اگر هدف شما بهبود زیبایی دندانتان باشد، این افزایش هزینه استفاده از کامپوزیت‌های چینی برای شما چندان مهم نخواهد بود.

اگرچه ونیرهای کامپوزیت هزینه کمتری دارند، اما این هزینه در محل‌های مختلف و با توجه به تعداد ونیرهای موردنیاز شما متفاوت است.

قبل از انجام کامپوزیت دندان چه باید کرد؟

مطمئناً کامپوزیت دندان مثل هر تصمیم گیری دیگری در مورد زیبایی از این قاعده شک و تردید مستثنی نیست. قبل شروع فرایند و انتخاب نوع آن باید با پرسش سوالاتی فهمید که آیا انجام این روش برای فرد مناسب است یا خیر. در جلسه با دندانپزشک با معاینات لازم علاوه بر پاسخگویی به سوالات فرد، مطمئن می شود که فرد از نظر سلامت لثه مشکلی جز مشکلات دندانی نداشته باشد. در ابتدا فرد مورد معاینه کامل دهان قرار می گیرد.

در صورت مشاهده التهاب باید قبل از شروع کار، این مشکل برطرف شود و سپس برای کامپوزیت دندان اقدام شود. همچنین در این جلسه خواسته های فرد مورد بررسی قرار می گیرد و انتظارات وی از کامپوزیت دندان مشخص می شود.

روش محافظت و نگهداری از ونیرهای کامپوزیت

محافظت از ونیرهای کامپوزیت

ممکن است پس از نصب ونیر، تغییرات به وجود آمده در دندانتان، اعتماد به نفس شما را جهت خنده‌های زیبا افزایش دهد، اما بعد از مدتی ممکن است شروع به جذب لکه کند. اگر شما از کسانی هستید که از نوشیدنی‌هایی مثل چای، قهوه و یا شراب به مقدار فراوان استفاده می‌کنید، کامپوزیت شما زودتر لک خواهد شد. به دلیل اینکه درمان‌های خانگی سفید کننده در جهت رفع لکه‌های رزین کامپوزیت به خوبی اثر نمی‌کنند، در اینجا به چند راه‌حل جایگزین برای ماندگاری بیشتر ونیرهای کامپوزیتی اشاره می‌کنیم:

1- از یک مسواک نرم استفاده کنید: استفاده از مسواک سفت و خشک برای تمیزکردن روزانه روکش کامپوزیتی ممکن است به سطح ونیر آسیب برساند یا سبب شود خط لثه کمی عقب تر رفته و پایه رزین کامپوزیتی نمایان شود، برای همین برای جلوگیری از این اتفاق بهتر است که از یک مسواک با موی نرم استفاده شود.

2_ پس از مصرف غذاهای محرک و لکه کننده دندان، بهتر است از مسواک استفاده کنید، اگر سیگار می‌کشید یا قهوه مصرف می‌کنید بهتر است مسواک زدن روزانه خود را به دو بار در روز افزایش دهید. لازم به ذکر است سایر غذاهای اسیدی و شیرین نیز می‌توانند روی سلامت لثه اثر نامطلوب بگذارند.

این مطلب را از دست ندهید!
درمان تحلیل لثه با لیزر بهترین روش درمانی

3_ از استفاده هم‌زمان خمیردندان با جوش شیرین خودداری کنید: جوش شیرین گرچه به‌عنوان ماده طبیعی تمیزکردن دندان شناخته شده است، اما برای رزین کامپوزیت یک ماده مضر و ساینده محسوب شده و باعث خوردگی و تغییر رنگ آن می‌شود.

4_ بهتر است از خمیردندان پولیش استفاده نمایید: خمیردندان‌های مخصوص روکش‌ها برای ازبین‌بردن تجمع پلاک کارایی بهتری دارند. این خمیردندان‌ها علاوه بر تمیزکردن دندان‌ها، باعث جلا دادن به روکش‌های دندان نیز می‌شوند. شما می‌توانید این خمیردندان‌ها را علاوه بر داروخانه‌های محل زندگی خود به صورت آنلاین نیز خریداری نمایید. نکته قابل ‌توجه این است که پولیش خمیردندان فقط توانایی از بین ‌بردن لکه‌های جزئی را دارد نه لکه‌های اصلی و بزرگ را.

5_ ترک کردن سیگار: عامل اصلی تغییر رنگ روکش ها و همچنین دندان های طبیعی، سیگار است. اگر سلامت دهان و دندان شما برایتان مهم است و می خواهید ونیرهای کامپوزیت خود را حفظ کنید، باید سیگار کشیدن را تا حد امکان کاهش داده و چه بسا آن را ترک کنید.

ونیرهای کامپوزیت دندان را از کجا می‌توانم تهیه کنم؟

دندانپزشک شما مناسب ترین نوع ونیر کامپوزیت را برای شما انتخاب خواهد کرد. شما می‌توانید با مراجعه به کلینیک دندانپزشکی دکتر حاکم زاده تنها با یک بار مراجعه، ونیرکامپوزیت خود را تهیه کنید. ممکن است این کار کمتر از یک ساعت تا نصف روز طول بکشد، همچنین نتایج به سرعت برایتان ملموس خواهد شد.

برای انجام این کار، دندانپزشک بایستی رزین کامپوزیتی را تراش داده و آن را به دندان زیرین بچسباند. ایجاد ظاهری طبیعی پس از نصب رزین کامپوزیتی به یک دندانپزشک ماهر نیاز دارد که یافتن چنین فردی می‌تواند چالش برانگیز باشد.

عکس قبل و بعد کامپوزیت دندان

انتخاب دندانپزشک باتجربه

اگر قبلاً به یک دندانپزشک زیبایی مراجعه نکرده‌اید، بهتر است با شماره 02122229666 تماس بگیرید تا نسبت به چگونگی انجام و هزینه های دقیق اطلاعات لازم را کسب نمایید.

 نتیجه‌گیری

 اگر دندان‌های شما لکه‌های زیادی جذب کرده‌اند یا به دلیل آسیب به مینای دندان بسیار کدر و یا شکسته و بریده شده‌اند، استفاده از ونیرهای کامپوزیت دندان می‌تواند انتخاب شما برای درمان این مشکلات باشند. ونیرهای کامپوزیت می‌توانند تجربه یک لبخند زیبا را به شما بازگردانند.

در مراجعه به کلینیک دندانپزشکی، ونیرهای کامپوزیتی راه حل ایمن تری به‌جای روش‌های ارزان قیمت تر مانند روکش چسبنده و روکش instasmile هستند. همچنین ونیرهای کامپوزیتی برخلاف سایر روکش‌ها هزینه کمتری دارند. برای اطلاعات بیشتر میوانید با ما مشورت کنید.

سئوالات متداول

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − یک =

تماس تلفنی و دریافت نوبت