کامپوزیت دندان
ونیر کامپوزیت دندان چیست؟ | مناسب چه افرادی است؟
جولای 25, 2022
بیماری های زبان
بیماری های زبان و انواع رایج آن
آگوست 10, 2022
کامپوزیت دندان
ونیر کامپوزیت دندان چیست؟ | مناسب چه افرادی است؟
جولای 25, 2022
بیماری های زبان
بیماری های زبان و انواع رایج آن
آگوست 10, 2022
نمایش همه

فرق لمینت دندان با ونیر کامپوزیت

فرق لمینت دندان با ونیر کامپوزیت

روکش های دندانی روکش نازکی از موادی مانند (سرامیک (پرسلن، چینی) یا مواد کامپوزیتی (رزین)) هستند که به قالب دندان هر فرد ساخته می شوند تا رنگ، اندازه و ظاهر کلی را بهبود ببخشند.

نصب مناسب روکش های دندانی می تواند لبخند و ظاهر شما را تا حد زیادی بهبود دهد. روکش ها از دو جنس ساخته می شوند: لمینت دندان(پرسلن، چینی) و ونیر کامپوزیت دندان(رزین) که هر کدام از این دو اگر درست ساخته و نصب شوند می توانند لبخند زیبایی را برای شما به ارمغان بیاورند. ولی فرق بین این دو در چیست؟ و چطور میتوان فهمید کدام یک برای ما انتخاب مناسبی است؟

آیا شما کاندیدای مناسبی برای روکش های دندانی هستید؟

قبل از انتخاب نوع خاصی از لمینت، ابتدا باید دریابید که آیا روکش های دندانی راه حل مناسبی برای شما هستند یا خیر. روکش ها برای همه یا هر دندانی مناسب نیستند. به همین دلیل انتخاب، یک عامل بسیار مهم در موفقیت این تکنیک درمانی دندان است.

چه زمانی روکش ها بیشترین کارایی را دارند؟

روکش ها زمانی که برای این موارد استفاده می شوند کارایی زیادی خواهند داشت:

 • اصلاح دندان های کج یا بد شکل گرفته
 • ترمیم دندان هایی که شکسته یا ترک خورده
 • تغییر رنگ دندان یا ظاهر بد زمانی که سفید کردن دندان ها کارساز نخواهد بود
 • دندان های که بر اثر سایش مینای دندان کوتاه شده اند
 • دندان هایی که خیلی از هم فاصله دارند

زمانی که روکش های دندانی گزینه مناسبی نیستند؟

در بعضی موارد، دندان های خاص یا افراد گزینه های مناسبی برای روکش دندان نیستند. این شامل:

 • دندان های با پوسیدگی یا بیماری فعال لثه. مواردی که ذکر شد باید قبل از ساخت و نصب لمینت دندانی درمان شوند.
 • دندان های ضعیف شده ، اگر مقدار قابل توجهی از ساختار دندان از بین رفته باشد یا با یک پرکننده قسمت بزرگی از آن جایگزین شده باشد. دندان ها به اندازه کافی برای استفاده از ونیرهای دندان قوی نخواهند بود. روکش دندان در این مورد راه حل بهتری  است.
 • جا گرفتگی بد دندان ها، کجی دندان ها، دندان های جفتی بالا و پایین. درمان ارتودنسی برای اصلاح این مشکلات پیچیده مورد نیاز است.
 • فشردن و ساییدن همیشگی دندان ها می تواند به راحتی باعث ترک برداشتن یا شکستن  لمینت های دندانی شود. فشردن دندان ها در خواب (به عنوان دندان قروچه شناخته می شود) باید قبل از شروع هر گونه نصب و قرار دادن لمینت دندان درمان شود. محافظ دهان شبانه ممکن است در برخی موارد راه حلی برای این موضوع باشد.
این مطلب را از دست ندهید!
آیا روکش دندان ها قابل برداشتن هستند؟

زمانی که دریافتید لمینت های دندانی می توانند گزینه مناسبی برای شما باشند(معمولاً پس از یک آنالیز کامل زیبایی این اطمینان حاصل می شود) شما باید بین لمینت سرامیکی(چینی) یا کامپوزیت با توجه به چند عامل از قبیل :زمان، بودجه، نوع کاری که شما نیاز دارید و عوامل متعدد دیگر) انتخاب کنید.

بیایید نگاهی دقیق به انواع روکش دندان داشته باشیم:

ونیر کامپوزیت دندان

نصب ونیر کامپوزیت در یک جلسه انجام می شود که در زمان نصب تنظیم و شکل دهی آن انجام خواهد شد .دندانپزشک لایه های  مختلفی از مواد کامپوزیت را مستقیما روی دندان قرار می دهد و در مرحله بعد  فرم دهی درست مواد کامپوزیت بر روی دندان را تکمیل می کند. هر لایه از کامپوزیت با استفاده از دستگاه لایت کیور روی دندان محکم می شود.

معمولا مقدار کمی از ساختار دندان باید برای نصب کامپوزیت ونیر به شکل و فرم مناسب و بدون افزایش حجم دندان برداشته شود. در اغلب موارد ونیر کامپوزیت برای ساختار دندان بهتر هستند زیرا مقدار بسیار اندکی از ساختار دندان نسبت به لمینت های سرامیکی باید برداشته شود.

 در چه حالتی ونیر کامپوزیت بیشترین تاثیر را خواهند داشت؟

ونیر کامپوزیت زمانی استفاده میشوند که تغییرات کوچکی مانند این موارد رخ می دهد:

 • ترک خوردن یا تغییر رنگ دندان های طبیعی
 • بد جا گرفتگی جزئی دندان ها

کامپوزیت نمیتواند قسمت های بزرگی در دندان را پر کند به همین دلیل اغلب دندان پزشکان توصیه به استفاده نکردن از کامپوزیت ونیر در شرایطی که قسمت های خالی زیادی بین دندان هایتان وجود دارد می کنند. یا اینکه دندان های بسیار کوتاهی که می خواهید بلند کنید یا قسمت بزرگی از لبه دندان را شکسته اید.

چه انتظاری باید از ونیر کامپوزیت داشت؟

مواد مدرنی که امروزه در کامپوزیت بکار می رود موجب طبیعی تر شدن این محصول شده است. ظاهر زیبا و طول عمر مناسب ( بین 5 تا 10 سال) از ویژگی های کامپوزیت ونیر است در همین حین باید به این نکته اشاره کرد که  کامپوزیت ونیر (مستقیم) نیاز به توجه بسیار زیاد در جزئیات ساخت و نصب دارد. زیرا نتیجه نهایی کاملاً به مهارت و هنر دندانپزشک بستگی دارد.

انتخاب دندانپزشک مناسب گاهی اوقات می تواند یک فرآیند چالش برانگیز باشد با این حال، قبل از شروع فرآیند عمل باید مطمئن شوید که با پزشک احساس راحتی می کنید.

مزایای ونیر کامپوزیت چیست؟

 • ونیر کامپوزیت در یک جلسه ویزیت انجام میشوند. لمینت های سرامیکی(چینی) در آزمایشگاه های دندانپزشکی ساخته می شوند که به همین دلیل حداقل به دو ویزیت نیاز دارند.
 • در حالی که این یک قانون کلی نیست اما ونیر کامپوزیت نیاز بسیار کمتری به آماده سازی ساختار دندان دارند.
 • ونیر کامپوزیت مقرون به صرفه تر هستند. هزینه ونیر کامپوزیت معمولاً نصف هزینه لمینت های سرامیکی(چینی،پرسلن)هست.
این مطلب را از دست ندهید!
شکستن دندان در بارداری

معایب ونیر کامپوزیت چیست؟

 • ونیر کامپوزیت به اندازه لمینت های سرامیکی بادوام نیستند و به نگهداری بیشتری نیاز دارند زیرا احتمال ترک خوردن آنها بیشتر است.
 • ونیر کامپوزیت به راحتی لکه دار می شوند(در صورت استفاده روزانه از سیگار،قهوه یا شراب قرمز این موضوع را در نظر بگیرید) دلیل آن این است: کامپوزیت یک رزین متخلخل است در حالی که سرامیک(چینی، پرسلن) لعابدار و غیر قابل نفوذ است.

لمینت های سرامیکی دندان(چینی،پرسلن)

لمینت های سرامیکی یکی از زیباترین ابزار های ترمیمی، اصلاحی موجود در دندانپزشکی زیبایی هستند. لمینت های سرامیکی همیشه پس از برداشتن یک  قالب از دندان ها توسط دندانپزشک در آزمایشگاه های دندانپزشکی ساخته می شوند.

بسته به شرایط اولیه دندان ها، برای قرار گرفتن ونیر ها باید کم و بیش از ساختار دندان برداشته شود. این کار با کوتاه کردن مینای دندان از جلو و لبه گازدار دندان شما انجام می شود.

 ضخامت یک لمینت سرامیکی معمولاً بین 0.5 تا 0.7 میلی متر است. پس از اتصال به ساختار دندان سالم، بسیار قوی می شود.

چه زمانی استفاده از لمینت های سرامیکی بهتر است؟

سرامیک(چینی، پرسلن) میتواند در فضاهای بسیار بزرگ تر از کامپوزیت به کار برود.  بنابراین  لمینت های سرامیکی  را می توان در شرایطی که لمینت های دندانی یک گزینه درمانی مناسب است، استفاده کرد.

چه انتظاری از لمینت های سرامیکی داشته باشیم؟

لمینت های سرامیکی(چینی، پرسلن) بسیار محکم و بادوام هستند، انواع لمینت دندان به ندرت شکسته می شوند و رنگ ثابتی دارند. اگر به خوبی مراقبت از لمینت دندان را انجام دهید طول عمر لمینت بین 15 تا 20 سال است.

نکته دیگری که باید در نظر بگیرید مراجعه به دندانپزشکی است که با سرامیک های با کیفیت و متخصصی ماهر کار می کند. این شرایط بهترین شانس را برای دستیابی به زیبایی مورد نظرتان به شما می دهد.

مزایای لمینت های سرامیکی؟

 • سرامیک منعکس کننده نور و دارای کیفیتی شفاف است که مشابه مینای دندان است. می تواند تقلید مناسبی از دندان های طبیعی باشد که دستیابی به آن با هیچ ماده دندانی، امکان پذیر نیست.
 • به دلیل وجود لعاب در قسمت بیرونی سرامیک، این نوع لمینت در برابر لکه دار شدن ایمنی بسیاری دارد، همچنین رنگ ثابتی دارد.
 • لمینت های سرامیکی به شدت بادوام و محکم هستند و به ندرت شکسته می شوند.
این مطلب را از دست ندهید!
روکش دندان چیست؟

معایب لمینت های سرامیکی ؟

 • لمینت های سرامیکی در آزمایشگاه های دندانپزشکی ساخته می شوند بنابراین نیاز به حداقل دو جلسه ویزیت دارند.
 • لمینت های سرامیکی گران تر از ونیر کامپوزیت هستند همچنین نصب این نوع لمینت زمان، تخصص و منابع بیشتری می طلبد.
 • لمینت های سرامیکی قابلیت تعمیر ندارند. در صورت شکسته شدن باید عوض شوند.

انتخاب بین ونیر کامپوزیت و لمینت های سرامیکی

در حال حاضر کمی در رابطه با لمینت های سرامیکی و کامپوزیتی اطلاعات کسب کردید. با توجه اطلاعات کسب شده بهترین انتخاب کدام است؟ جواب این است که انتخاب شما باید بر اساس چند عامل باشد.

بیایید نگاهی به چند نکته مهم بیاندازیم:

اولین چیزی که باید به آن پی ببرید این است که آیا کاندیدای مناسبی برای لمینت دندان هستید یا خیر؟ گاهی اوقات سفید کردن دندان برای بهبود ظاهر شما کافی است در حالی که ممکن است دندان ها بیش از حد ضعیف یا دچار عدم تقارن شدید باشند که باعث بی فایده بودن لمینت های دندانی می شود.

دندان پزشک می تواند شما را در تصمیم به انتخاب یک روش یا ترکیبی از روش های درمان دندان یاری دهد. به یاد داشته باشید حتما به او بگویید که دوست دارید چه نتیجه ای حاصل شود.

لمینت های سرامیکی از زیبایی بالایی برخوردار هستند. با این حال، با انتخاب یک دندان پزشک مناسب، ونیر کامپوزیت می توانند زیبایی طبیعی و خیره کننده ای را برایتان به ارمغان بیاورند. نکته بسیار مهم این است که ونیرهای کامپوزیتی را فقط برای موقعیت های مناسب باید انتخاب کرد.

هنگامی که فضاهای بزرگ باید پر شود (مثلاً اگر فاصله های بزرگی بین دندان ها دارید یا دندان های بسیار کوتاهی دارید که می خواهید بلندتر کنید)، لمینت های سرامیکی گزینه بهتری به نظر می رسند.

ونیر کامپوزیت مقرون به صرفه تر هستند و در یک نوبت ویزیت تکمیل می شوند. از طرف دیگر نیازمند تعمیر و نگهداری بیشتری خواهند بود زیرا احتمال شکسته شدن و لکه دار شدن آنها بیشتر است.

چه مراقبت هایی برای نگهداری از روکش های دندانی لازم است؟

صرف نظر از نوع روکش (کامپوزیت یا لمینت دندان(چینی))، اقدامات مراقبتی برای بهبود دوام و طول عمر آنها لازم است:

 • از لمینت دندان برای گاز گرفتن یا شکستن اجسام سخت مانند آجیل و یخ جدا خودداری نمایید.
 • بهداشت دهان و دندان را به طور مداوم حفظ کنید و حداقل دو بار در سال معاینه و تمیز کردن منظم دندان ها را انجام دهید.
این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × دو =

تماس تلفنی و دریافت نوبت