انواع لمینت دندان
انواع لمینت دندان و انتخاب بهترین نوع
مارس 23, 2023
غذا خوردن با لمینت دندان
غذا خوردن با لمینت دندان
آوریل 5, 2023
انواع لمینت دندان
انواع لمینت دندان و انتخاب بهترین نوع
مارس 23, 2023
غذا خوردن با لمینت دندان
غذا خوردن با لمینت دندان
آوریل 5, 2023
نمایش همه

طول عمر لمینت دندان چقدر است؟

عمر لمینت دندان

در بحث لمینت دندان کیفیت کار ما تضمین شده است، پس آن را مانند یک سرمایه گذاری مطمئن در نظر بگیرید. نکته مهم برای پی بردن به ارزش واقعی لمینت دندان (ونیر سرامیکی) دانستن طول عمر لمینت دندان است.

قطعا در حوزه دندانپزشکی زیبایی جایگزینهای ارزانتر زیادی را می توان برای لمینت پیدا کرد اما بیشتر آنها نمی توانند یکپارچگی خود را برای مدت زمان طولانی حفظ کنند. می توان گفت لمینت سرامیکی یا پرسلن از این لحاظ یک ماده بی نظیر در دندانپزشکی است. اگر منصفانه نسبت هزینه به نتیجه ای که حاصل می شود را بسنجید، قطعا تایید می کنید که لمینت دندان بهترین گزینه برای کسانی است که دندانهای آنها دچار خوردگی، لک، ترک، تغییر رنگ و فاصله شده است. 

دوام لمینت دندان چقدر است؟

بصورت تجربی ثابت شده لمینت دندان بین 10 تا 15 سال بسته به کیفیت کار و مراقبتهای شخصی می تواند دوام بیاورد. در صورتی که یکسری نکات لازم رعایت شود، لمینت دندان می تواند تا 20 سال هم سالم باقی بماند، بی شک این میزان پایداری در میان روکش های مختلف دندان استثنایی است.

رعایت نکات زیر میتواند دوام لمینت دندان شما را به حداکثر زمان ممکن برساند:

 • استفاده از مواد باکیفیت در ساخت روکشهای دندان
 • انجام کار توسط یک دندانپزشک زیبایی مجرب (نصب نامناسب روکشها موجب ترک خوردن آنها میگردد)
 • مراقبت درست از روکشها (در ادامه توضیح داده می شود).
 • داشتن دندانهای سالم و محکم
 • انجام دوبار ویزیت سالانه جهت چکاپ دندانها و جرم گیری آنها

حقیقتا “پرسلن” انتخاب اول دندانپزشکان زیبایی است چون هم از لحاظ مقاومت در برابر لک شدن در رتبه دوم است و هم دوام بسیار بالایی دارد. این خصوصیات ضد لک بودن و ماندگاری بالا آن را بسیار شبیه به مینای دندان میکند

اگر از ونیر کامپوزیتی استفاده نمایید مجبور خواهید شد که به دفعات زیادی آنها را تعویض نمایید چون حداکثر بین 5 تا 7 سال دوام دارند. در مقابل ونیرهای بدون آماده سازی (مانند Lumineers) در صورت رعایت بهداشت دهان و دندان و مراقبت مناسب بین 10 تا 15 سال قابل استفاده هستند.

آیا لمینت دندان می تواند دندانها را خراب کند؟

این سوال ممکن است در ذهن شما نیز باشد. در جواب باید بگوییم اگر قرار باشد خود لمینت دندان به دندانهای ما آسیب برساند اصلا چه فایده ای دارد؟ نکته مهم نصب لمینت دندان توسط دندانپزشک زیبایی ماهر و باتجربه است.

در واقع نقطه حساس کار مربوط به فرآیند آماده سازی است. برای اینکه روکش ها بصورت مرتب و یکنواخت روی تمام دندانهای شما قرار بگیرند، در مرحله اول باید مینای دندان یک تراش نازک بخورد. بدون این کار نتیجه نهایی روکشهایی غیر هم سطح و بیرون زده است.

این مطلب را از دست ندهید!
تفاوت باندینگ و کامپوزیت ونیر دندان ـ‌ کدام بهتر است؟

در اکثر موارد تنها یک تراش نازک از مینای دندان آنهم فقط در قسمت جلویی دندانها لازم است (حدود 0.5 سانتیمتر). این فرایند نه آسیبی به دندان شما می رساند نه روی ریشه آن تاثیر می گذارد، بصورت سریع و آسان انجام می شود و جهت راحتی شما از بی حس کننده استفاده میگردد.

به طور قاطع می توان گفت که لمینت دندان نه تنها ضرری ندارد بلکه موجب محافظت بیشتر از دندانهای شما نیز می شود. هرگونه حس ناراحتی ناشی از تراش دندانها در صورت وجود بعد از دو سه روز از بین می رود. خلاف تصورات نادرست با انجام لمینت دندان شما نسبت به پوسیدگی دندان و عفونت لثه حساس تر نمی شوید.

چرا لمینت دندان دوام بیشتری دارد؟

مواد سرامیکی مانند پرسلن بیش از 200 سال است که در دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرند و دلیل خوبی برای این کار وجود دارد. لمینت های دندان(سرامیکی) ماندگاری بسیار بیشتری دارند چون برای تحمل فشارهای که به طور معمول به دندانها وارد می شود قابلیت بالایی دارند. جالب است بدانید لمینت سخت تر از مینای دندان می باشد بنابراین قادر است بسیاری از فشارهایی که به دندانها وارد می شود را تحمل کند و یکپارچگی آن به هم نریزد.

بیایید نگاهی دقیقتر به این ماده بیندازیم تا بیشتر روشن شود که چرا پرسلن بهترین گزینه برای لمینت دندان معرفی می شود. سه نوع پرسلن وجود دارد که می تواند برای ساخت لمینت دندان و یا سایر ترمیم های مرتبط با دندان استفاده شود.

طول عمر انواع لمینت دندان

انواع

 • لمینت فلدسپاتیک:  کوارتز مبنای ساختاری آن را تشکیل می دهد و چندین دهه است که برای ساخت لمینتهای دندانی مورد استفاده قرار میگیرد.
 • لمینت لوسیت شیشه ای: در واقع ساختاری ترکیبی (کامپوزیتی) بصورت سرامیکی- شیشه ای است، هرچند برای لمینت دندان می توان از این ماده استفاده کرد اما بیشتر به عنوان تاج و بریج دندان استفاده می شود.
 • لمینت زیرکونیوم: در ساختار آن از دی اکسید زیرکونیوم استفاده شده است که در نهایت همرنگ دندان می شود. در صورت استفاده از پرسلن زیرکونیوم، میتوان جهت افزایش پایداری روی آن را با پرسلن فلدسپات پوشاند این کار ظاهر طبیعی تری نیز به آن می دهد.

در آزمایشگاهای دندانپزشکی از این مواد بسیار با کیفیت برای ساخت روکشهای استفاده می شوند که قادر هستند زیر فشارهای شدید به خوبی دوام بیاورند. بعلاوه برای اینکه روکشها از جای خود حرکت نکرده و خارج نشوند روی دندانهای سفت و محکم میگردند.

نکته مهم دیگری که باید بدانید استفاده از لومینیرز است. لومینیرز نیز نوعی لمینت می باشد اما با یک تفاوت بزرگ آن هم استحکام خیلی پایین تر آن است. دلیل آن فرم تیغه ای و نازک لومینیرز می باشد. استفاده از لومینیرز نیاز به تراش دندان ندارد به همین دلیل برخی از افراد علاقه مند به استفاده از این روکش هستند ولی خوب باید روی استحکام آن زیاد حساب نکنند.

ضعیفترین روکش های دندانی از جنس رزین کامپوزیت هستند، زیرا از مواد فیلینگ همرنگ دندان ساخته می شوند.

این مطلب را از دست ندهید!
سن مناسب و بهترین زمان برای لمینت دندان

چگونه عمر لمینت دندان را افزایش دهیم؟

گفتیم که لمینت دندان می تواند 15 تا 20 سال هم دوام بیاورد، اما برای این کار شما باید چند نکته و دستورالعمل مهم را در رابطه با دهان و دندان رعایت نمایید:

 • دوبار در روز بطور صحیح مسواک بزنید و از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده نماید. در صورت امکان خمیردندانهای مخصوص لمینت دندان را تهیه نمایید و هرگز با خمیر دندانهایی که دارای جوش شیرین، پراکسید و سایر مواد سفید کننده هستند مسواک نزنید.
 • دندانهای خود را هر روز نخ دندان بکشید، این کار مانع ایجاد پلاک در لبه های روکش دندان میگردد. ایجاد پلاک می تواند زمینه را برای تخریب سریعتر روکشهای دندان فراهم کند.
 • هر روز از دهانشویه های ضد عفونی کننده استفاده کنید (از نوع بدون الکل). این کار مانع رشد باکتریهای دهان میگردد و میتواند موجب حفظ سلامت و استحکام دندانهای طبیعی شود.
 • اگر عادت به جویدن اجسام مختلف مانند مداد، ناخن و یا هر چیز سخت دیگری دارید، آن را ترک کنید.
 • از جویدن و خرد کردن مواد غذایی سخت با دندان (مانند آبنبات و …) خودداری نمایید.
 • اگر مبتلا به دندان قروچه شبانه هستید حتما از محافظ دندان استفاده کنید.
 • از استعمال سیگار و سایر دخانیات دوری کنید.
 • در صورت هرگونه مشکل احتمالی با لمینت دندان خود سریعا به دندانپزشک مراجعه فرمایید.

مهمترین نکته مراجعه حداقل 6 ماه یکبار به دندانپزشک است. دندانپزشک می تواند مشکلات احتمالی را رفع نماید. بعلاوه با جرمگیری دندانها کمک زیادی به افزایش دوام لمینت دندان می کند.

ماندگاری کدام بیشتر است لمینت دندان یا تاج دندان؟

مقایسه عمر لمینت دندان در مقابل تاج دندان

 به طور کلی دوام لمینت دندان بیشتر از تاج دندان می باشد. اگر شما به توصیه دندانپزشک زیبایی از تاج دندان استفاده کنید احتمالا زودتر مجبور به تعویض آن خواهید شد. اما باز هم می توانید با رعایت نکات بالا عمر آن را به میزان قابل توجهی افزایش دهید.

از لحاظ زیبایی تاج دندان عملکرد مشابهی با لمینت دندان دارد (هر دو ظاهر دندان را بهبود می بخشند). با این وجود تاج دندان بیشتر برای حفاظت از دندان های ضعیف طراحی شده است به همین خاطر روی آن قرار می گیرد و مانند کلاهی کل دندان را می پوشاند اما لمینت دندان مانند یک ماسک در جلوی دندان قرار داده می شود.

به طور کلی دوام تاج دندان بین 5 تا 15 سال متغیر است. حتی با مراقبتهای بهینه می تواند طول عمر آن را تقریبا به اندازه لمینت دندان افزایش داد ولی این کار بسیار سخت است و تضمینی نیست. اما نکته مثبت این است که گذاشتن تاج دندان برخلاف لمینت دندان جزء عمل های زیبایی محسوب نمی شود و بیمه ها می توانند بخشی از هزینه آن را تقبل کنند. بنابراین گرچه در ابتدا هزینه تاج دندان و لمینت دندان برابر به نظر میرسد ولی در نهایت ممکن است ضمن حفظ استحکام دندان ها با تاج دندان هزینه کمتری بپردازید.

آیا لمینت دندان میتواند یک ترمیم مادام العمر باشد؟

اگر تمام مراقبت های توصیه شده را انجام دهید این احتمال وجود دارد. اما واقعیت این است که شما نباید توقعات خود را از دوام لمینت دندان در این حد هم بالا ببرید. شما نهایتا یک یا دوبار مجبور به تعویض لمینت دندان در تمام طول عمر خود خواهید شد. بعلاوه پروسه تعویض سریع و آسان است و وقت زیادی از شما نمیگیرد.

این مطلب را از دست ندهید!
اگر لمینت های شما با دندان های شما همخوانی نداشته باشد چه میشود؟

در ابتدا دندانپزشک به راحتی روکش قدیمی را بر می دارد، سپس از دندانهای شما یک قالب جدید میگیرد و برای ساخت لمینت دندان به آزمایشگاه می فرستد. اگر هم کارهای جزئی نیاز باشد قبل از گذاشتن لمینتهای جدید آن را انجام میدهد.

اما در مواردی که لمینت دندان ترک بردارد یا آسیب ببیند معمولا باید زودتر از موعد تعویض گردد. چون در بیشتر موارد نمی توان روکش شکسته را درست مثل حالت اولیه آن ترمیم کرد. در نظر داشته باشید لمینت دندان استحکام بسیار بالایی دارد و مواردی از این دست (تعویض زودتر از موعد) بسیار نادر اتفاق می افتد.

چه زمانی باید لمینت دندان را تعویض کنیم؟

لمینت دندان زمانی که به پایان عمر خود میرسد و یا وقتی که به هر دلیل آسیب  می بیند و شکسته می شود باید تعویض گردد. تعدادی از مهمترین نشانه های که حاکی از زمان تعویض لمینت دندانهای شما است آورده ایم:

زمان تعویض لمینت دندان
 • کدر شدن و از دست دادن درخشش نسبت به سایر دندانها
 • تغییر رنگ لمینت دندان
 • ترک برداشتن یا خورده شدن
 • شل شدن اتصال روکشها (در این حالت از دندان جدا میشود)
 • پوسیده شدن دندانهای زیر روکشها
 • تحلیل رفتن لثه

در صورت مراجعه منظم به دندانپزشک (سالی دوبار)، دکتر می تواند زمان تعویض لمینت دندان را تشخیص دهد و در صورت لزوم به شما توصیه کند آنها را تعویض کنید.

در فرآیند تعویض لمینت دندان، ابتدا دندانپزشک روکشهای قدیمی را همراه با یک لایه بسیار نازک از مینای دندان شما بر می دارد. سپس دندانها را قالب گیری کرده و سفارش روکش جدید را میدهد. البته جهت راحتی شما تا زمان حاضر شدن روکشهای جدید یک روکش موقت بر روی دندان شما نصب می شود.

در صورتی که دندانهای شما فاقد مینای لازم جهت پشتیبانی از چسباندن لمینت دندان باشد، احتمالا پزشک گذاشتن تاج دندان را به شما توصیه نماید.

در این زمینه مطالعه مقاله افتادن یا شکستن لمینت دندان – چه اقداماتی انجام دهیم؟ توصیه میشود.

آیا ارزش صرف هزینه را دارد؟

لمینت های دندان جزء بادوام ترین ترمیمهای دندانی محسوب میگردند. اگر چه هزینه اولیه ممکن است در ابتدا کمی زیاد به نظر برسد، اما با توجه به طول عمر زیاد این محصول (در صورت مراقبت) در نهایت ارزش هزینه پرداخت شده را دارد. اگر با مراقبت بهینه ای که انجام می دهید بتوانید لمینت دندان را تا حداکثر دوام آن استفاده نمایید.

هزینه سالانه آن مبلغ زیادی نیست که واقعا ارزش درخششی که به لبخند زیبای شما میدهد را دارد. در واقع هزینه ای مناسب جهت بالا بردن زیبایی و همچنین افزایش اعتماد به نفس شما است.

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + نوزده =

تماس تلفنی و دریافت نوبت