افتادن یا شکستن لمینت دندان – چه اقداماتی انجام دهیم؟

سفید کردن کامپوزیت دندان
سفید کردن کامپوزیت دندان چه شرایطی دارد؟
ژانویه 22, 2023
جرم گیری و تمیز کردن لثه
جرم گیری و تمیز کردن لثه (خانگی و پزشکی)
فوریه 6, 2023
سفید کردن کامپوزیت دندان
سفید کردن کامپوزیت دندان چه شرایطی دارد؟
ژانویه 22, 2023
جرم گیری و تمیز کردن لثه
جرم گیری و تمیز کردن لثه (خانگی و پزشکی)
فوریه 6, 2023
نمایش همه

افتادن یا شکستن لمینت دندان – چه اقداماتی انجام دهیم؟

افتادن یا شکستن لمینت دندان

در این مطلب قصد داریم به بررسی مشکلات رایج مانند ترک خوردن، شکستن، خرد شدن یا افتادن لمینت دندان پرداخته و برای هر کدام، راهکار هایی را ارائه دهیم. در صورت جدا شدن لمینت دندان، لازم است تا طبق مراحل زیر عمل کنید:

 • تکه های لمینت را با دقت از دندان های خود جدا کنید.
 • روکش های جدا شده را در جایی امن قرار دهید(مانند جعبه ی دارو). دقت داشته باشید که اگر روکش دندان همچنان سالم مانده است، احتمالا دندانپزشک بتواند آن را مجددا مورد استفاده قرار داده و برایتان نصب کند.
 • با دندانپزشک خود تماس گرفته یا به مطب او مراجعه نمایید و مشکل به وجود آمده را با وی مطرح کنید.
 • برای جلوگیری از ایجاد آسیب، از جویدن مواد غذایی سفت اجتناب کنید.
 • سعی کنید مصرف غذا و نوشیدنی های خیلی گرم و خیلی سرد را محدود کنید که دندان دچار حساسیت نشود.

هنگام جدا شدن لمینت از دندان، چه اتفاقاتی بروز پیدا می کند؟

در اغلب موارد، افتادن لمینت دندان موجب می شود که دندان ها نیازمند ترمیم باشند. موارد زیر جزو حالات اورژانسی دندانپزشکی هستند که ممکن است در پی جدا شدن لمینت بروز پیدا کنند:

 1. شکستگی لمینت: ممکن است افتادن لمینت مشکلاتی نظیر ترک خوردن، شکستن، خرد شدن و … را به وجود آورد. در این شرایط می بایست لمینت دندان را در صورت امکان، ترمیم نمود.
 2. جدا شدن کامل روکش: در این حالت روکش به صورت کامل از دندان جدا شده ولی آسیبی برای آن اتفاق نیفتاده است.

دندان ها را بررسی نمایید تا از میزان آسیب روکش اطلاع پیدا کنید

این مرحله می بایست با دقت بالایی انجام شود. در مواردی که روکش لمینت دندان شکسته است و هنوز قسمت هایی از آن به دندان متصل است، ممکن است این قسمت های باقی مانده تیز باشند و آسیب هایی را به وجود آورند. پس هنگام بررسی قسمت های مختلف دندان، مراقب انگشتان، زبان، لب ها و گونه های خود باشید.

در هنگام بررسی باید چه مواردی را مورد توجه قرار دهیم؟

در این هنگام دو گزینه ی محتمل وجود دارد که به بررسی هر کدام می پردازیم:

 1. روکش دندان شما به صورت کامل از دندان هایتان جدا شده است و هیچ آسیبی متوجه آن نشده است.
 2. روکش شکسته یا ترک برداشته و نیاز به ترمیم و تعمیر دارد.

روکش به صورت کامل از دندان جدا شده است

در بین دو گزینه ای که به عنوان آسیب های وارده به روکش دندان مورد بررسی قرار دادیم، این مورد مشکل کمتری را برایتان به وجود خواهد آورد. در این مورد، هنگام بررسی وضعیت لمینت دندان متوجه این موضوع خواهید شد که:

 • در سطح جلویی دندان هایتان، متوجه احساس متفاوتی خواهید شد. در این حالت شاید تیزی حس نکنید، اما دندان هایتان ظرافت خود را از دست داده است.
 • توجه داشته باشید که دندانپزشک احتمال برای نصب لمینت بر روی دندان های شما، قسمتی از دندان هایتان را تراشیده است. این سبب می شود که بر روی دندان هایتان احساس زبری داشته باشید. اما همچنان دندان هایتان صاف بودن خود را حفظ می کنند.
 • در این هنگام اگر به دندان هایتان نگاه کنید، متوجه این موضوع خواهید شد که آن ها دیگر درخشش سابق خود را ندارند. همچنین اندازه آن ها کوچکتر از قبل شده است و رنگ خود را از دست داده اند.
 • در اغلب موارد، هنگام جدا شدن لمینت دندان، متریالی که برای چسباندن آن مورد استفاده قرار گرفته است، از روی دندان جدا می شود. بدین ترتیب، چیزی که مشاهده می کنید، رنگ اصلی دندان های شما است.

بخشی از لمینت دندان هنوز بر روی دندان باقی مانده است

این اتفاق به عنوان شدید ترین مشکل در این زمینه شناخته می شود. زیرا در این موارد می بایست احتیاط نمود که تیزی دندان ها جراحتی را به وجود نیاورد. در این وضعیت شما به وضوح متوجه خواهید شد که قسمت هایی از روکش دندان شما از دست رفته است. قسمتی که شکسته و افتاده است، می تواند کوچک یا بزرگ باشد. در هر صورت، لازم است تا برای ترمیم لمینت دندان خود اقدام کنید.

این مطلب را از دست ندهید!
انواع لمینت دندان و انتخاب بهترین نوع

لمینت دندان را با دقت بررسی نمایید

حتی پس از اینکه محتویات درون دهان خود را تخلیه کردید، لازم است تا تکه هایی که از لمینت دندان شما جدا شده اند را جمع آوری کنید. بدین منظور می توانید به آرامی دهان خود را بشویید و محتویات درون آن را داخل یک ظرف بریزید و سپس با دقت به بررسی آن بپردازید. بدین ترتیب، احتمال جمع آوری قطعات شکسته شده لمینت دندان افزایش پیدا می کند.

امیدوار باشید که این قطعات را پیدا کنید

پس از اینکه قطعات روکش لمینت دندان را جمع آوری کردید، به آن ها نگاه کنید:

 • اگر یک قطعه بزرگ از روکش دندان خود را پیدا کردید، این احتمال وجود دارد که لمینت دندان شما شکسته نشده باشد و فقط از سطح دندانتان جدا شده باشد. در این وضعیت دندانپزشک احتمالا می تواند آن را مجددا بر روی دندان هایتان نصب نماید.
 • اما اگر لمینت دندان شما شکسته بود و به قطعات کوچک تقسیم شده بود، احتمالا وضعیت پیچیده خواهد شد. زیرا در اغلب موارد نمی توان این روکش را ترمیم کرد و لازم است روکش جدیدی جایگزین آن شود.

بررسی قابل استفاده بودن لمینت دندان

برای بررسی این موضوع که آیا لمینت دندان شما هنوز قابل استفاده است یا خیر، می توانید از نکات زیر استفاده نمایید:

 • هنگامی که به قسمت برآمده لمینت دندان نگاه می کنید، باید متوجه شباهت آن به دندان طبیعی خود شوید. لبه های روکش در این قسمت به صورت کلی گرد هستند و هنگامی که آن را لمس می کنید، متوجه صاف بودن آن خواهید شد.
 • بررسی قسمت داخلی روکش ممکن است سخت تر به نظر برسد. این قسمت معمولا حالتی متقارن داشته و در هنگام لمس کردن آن، می توانید متوجه تیزی آن شوید.
 • همچنین لازم است دندان هایتان را نیز مورد بررسی قرار دهید. زیرا احتمال دارد هنوز قسمت هایی از روکش بر روی دندان هایتان باقی مانده باشند. در این مورد مراقب باشید تا قسمت های تیز به بدنتان آسیب وارد نکند.
 • همان طور که در بالا اشاره شد، احتمالا متریالی که به واسطه آن روکش به دندان چسبانده شده بود، به همراه روکش از روی دندان جدا شده و سطح اصلی دندان نمایان خواهد شد.

با دقت از لمینت دندان مراقبت نمایید

اگر متوجه این موضوع شدید که لمینت دندان شما سالم است و آسیب جدی ندیده است، آن را در هنگام مراجعه به دندانپزشک همراه داشته باشید. در این حالت احتمالا بتوان با هزینه ای اندک، روکش را تعمیر کرده و در هزینه های مربوط به درمان صرفه جویی کرد. پس هنگامی که روکش را جمع آوری کردید، آن را درون یک دستمال نرم بپیچید و درون یک ظرف محکم قرار دهید.

در حالتی که لمینت دندان شکسته باشد، می بایست اجزای آن را جمع آوری نموده و در هنگام مراجعه به کلینیک دندانپزشکی، آن را همراه داشته باشید. احتمالا این قطعات کمک می کند تا دندانپزشک بتواند مشکل را دقیق تر بررسی نماید.

مشکل به وجود آمده را به دندانپزشک خود اطلاع دهید

یکی از اقداماتی که در زمان افتادن و شکستن لمینت می بایست انجام دهید، تماس یا مراجعه به دندانپزشک است. بدین منظور بهتر است تا تکه های لمینت را جمع آوری کرده و دندانپزشک را در جریان جزئیات مشکل قرار دهید.

در این وضعیت باید انتظار چه چیزی را داشته باشیم؟

اقدامات اورژانسی زیبایی دندان

در اغلب موارد مشکلاتی که برای روکش لمینت دندان به وجود می آید، به زیبایی دندان ها مرتبط بوده و هیچ آسیبی را برای خود دندان ها به وجود نمی آورد. البته این موضوع به معنای این نیست که مشکل به وجود آمده اهمیت زیادی نداشته و لازم نیست برای آن کار خاصی انجام داد. بلکه می بایست در اولین فرصت مداخلات مربوط به زیبایی دندان را انجام داد و لمینت دندان آسیب دیده را ترمیم نمود. معمولا برای این جنس مشکلات، هیچ راه حل خانگی وجود ندارد. البته قرار دادن موم سفید بر روی دندان می تواند تا حدودی به بهبود ظاهر آن منجر گردد. اما ما هیچ کدام از این شیوه ها را برای چسباندن لمینت دندان در منزل تایید یا پیشنهاد نمی کنیم و توصیه ما، مراجعه به دندانپزشک است.

این مطلب را از دست ندهید!
مراقبت های بعد از لمینت دندان

دندان هایتان با گذشت زمان خوب خواهند شد

هنگامی که روکش لمینت دندان از آن جدا می شود، حساسیت دندان ها افزایش یافته و نسبت به سرما و گرما حساس تر خواهند شد. البته این مورد جزو مشکلاتی است که احتمالا خود به خود خوب می شود.

این موضوع را به یاد داشته باشید که:

در بیشتر موارد، برای نصب لمینت بر روی دندان ها، قسمتی از سطح جلویی دندان تراشیده می شود. اما در مواردی که لمینت دندان با ضخامت بسیار کم مورد استفاده قرار می گیرد، احتمالا نیازی به تراشیدن دندان ها نیست. پس در مواقعی که زیر سازی خاصی برای دندان لمینت شده انجام نشده است، نیازی نیست در زمان بروز مشکل و افتادن لمینت، نگرانی خاصی داشته باشید. زیرا مشکل خاصی برای شما به وجود نخواهد آمد و می توانید با مراجعه به دندانپزشک خود، اقدامات لازم برای ترمیم را به انجام برسانید. در این وضعیت معمولا از روکش موقت استفاده نخواهد شد و تا زمانی که لمینت دندان شما مجددا ساخته و آماده نصب شود، دندان ها بدون روکش باقی خواهند ماند.

تفاوت در تعمیر و ترمیم لمینت دندان

نکاتی که تا اینجا مورد بررسی قرار گرفت، به دندان هایی مربوط می شود که لمینت دندان آن ها تحت تاثیر جویدن مواد غذایی سفت یا هر عامل غیر مستقیم دیگری، آسیب دیده باشد. اما اگر لمینت دندان به واسطه ضربه مستقیم دچار شکستگی شده باشد، می بایست فرآیند متفاوت و احتمالا پیچیده تری را از سر گذراند.

در هنگام آسیب لمینت دندان، احتمالا این موارد را تجربه خواهید کرد

از آنجایی که شما روکش لمینت دندان خود را از دست داده اید، احتمالا مشکلاتی نظیر موارد زیر را تجربه خواهید کرد:

 • دندان های شما نسبت به غذا و نوشیدنی های خیلی گرم و خیلی سرد حساس شده و واکنش نشان می دهند
 • دندان های شما نسبت به هوا حساسیت پیدا می کند. مخصوصا در زمانی که هوای سرد را به داخل دهان می کشید، این موضوع را حس خواهید کرد
 • ممکن است در دهان خود تیزی یا ناهمواری را حس کنید که ناشی از تکه های باقی مانده لمینت بر روی دندان هستند

پس از افتادن یا شکستن لمینت دندان لازم است تا اقدامات احتیاطی زیر را مدنظر داشته باشید:

 • اگر عاملی کوچک باعث تحریک دندان های شما می شود، لازم است تا از آن اجتناب نمایید. مثلا دندان های خود را در معرض مواد خیلی سرد یا خیلی گرم قرار ندهید.
 • از هر فعالیت که فشار زیادی را به دندان هایتان وارد می نماید، خودداری کنید. مثلا گاز گرفتن یا جویدن مواد غذایی سفت.
 • مشکلاتی را که با آن روبرو می شوید را مدیریت نمایید. در ادامه راهکار هایی را برای آن ها ارائه خواهیم داد.

کمک های اولیه برای دندان های که روکش لمینت خود را از دست داده اند

ترمیم لمینت دندان شکسته

بر روی دندان موم سفید بمالید:

 • اگر ناهمواری، تیزی یا حساسیت دندان شما را آزار می دهید، می توانید با مالیدن یک لایه نازک از موم سفید بر روی دندان های خود، این مشکل را موقتا بر طرف نمایید.
 • موم سفید را می توانید از اکثر داروخانه ها تهیه نمایید، زیرا افرادی که از ارتودنسی استفاده می کنند، برای پوشاندن براکت های خود، به این ماده احتیاج دارند.
 • فقط لازم است تا یک تکه کوچک را به صورت صاف بر روی دندان های خود بمالید. اگر آن ها را در بین دندان هایتان قرار دهید، به خوبی در جای خود تثبیت می شوند.
 • احتمالا موم به راحتی از دندان هایتان جدا خواهد شد. پس بهتر از پیش از خواب و غذاخوردن، آن را از دهان خارج نمایید.

از محافظ دهان استفاده نمایید:

 • در مواردی که تیزی و ناهمواری زیادی را حس می کنید که به راحتی قابل کنترل نیست، بهتر است تا پیش از خواب، از محافظ دهانی ارتودنسی، ورزشی و … استفاده نمایید.
 • اگر به هیچ کدام از این تجهیزات دسترسی ندارید، می توانید یک محافظ دهانی را از داروخانه تهیه نمایید. برای آماده کردن این تجهیزات لازم است تا آن ها را گرم کنید. پس اگر دندان هایی حساس دارید، احتمالا این گزینه برایتان مناسب نباشد.

از دندانپزشک خود راهنمایی بگیرید:

 • اگر بر روی دندان خود، تیزی زیادی را حس می کنید، احتمالا نمی توان به راحتی و به واسطه راهکار های خانگی آن را کنترل نمود. در این شرایط بهترین گزینه تماس با دندانپزشک و راهنمایی گرفتن از او است.
 • طبیعتا دندانپزشک نمی تواند در اکثر مواقع، بلافاصله به شما وقت بدهد. اما می تواند شما را راهنمایی کند که تا زمان مراجعه برای درمان، چطور وضعیت دهان و دندان خود را مورد کنترل قرار دهید.
این مطلب را از دست ندهید!
ونیر کامپوزیت برای درمان جلو بودن فک پایین (آندربایت)

مراجعه حضوری به مطب دندانپزشکی:

برنامه ریزی:

 • هنگام مراجعه حضوری، دندانپزشک برای درمان و ترمیم روکش لمینت دندان برنامه ریزی می کند.
 • به صورت کلی، افتادن و شکستن روکش لمینت دندان در دسته مشکلات مربوط به زیبایی دندان به شمار می آید که وضعیت حادی را ایجاد نخواهند کرد. اما ممکن است در شرایط خاص و اضطراری، نگرانی هایی در زمینه سلامت دهان و دندان وجود داشته باشد. پس می بایست به آن توجه نمود تا عوارض جانبی به وجود نیاید.
 • هنگامی که با مطب دندانپزشک خود تماس می گیرید، دقت کنید که مشکل به وجود آمده را به صورت جزئی برای پزشک خود تشریح کنید. مطرح کردن کوچک ترین نکات از وضعیت لمینت دندان ، ی تواند تاثیر گذار باشد. در این صورت پزشک به بهترین شیوه، برای درمان برنامه ریزی می کند.
 • اگر پیش از مراجعه به مطب شرایط تغییر کرد، آن را با دندانپزشک خود در میان بگذارید تا بتواند با توجه به شرایط شما، تصمیم گیری نماید.

چه نوع درمانی برای لمینت شکسته یا جدا شده انجام می شود؟

از آنجایی که برای ترمیم و تعمیر لمینت شکسته و آسیب دیده، می توان از طیف وسیعی از درمان ها استفاده نمود، نوع درمان به میزان و نحوه آسیب بستگی خواهد داشت. در ادامه به نحوه تعمیر لمینت های آسیب دیده خواهیم پرداخت.

از مشکل ایجاد شده درس بگیرید و به شکل موثرتری از روکش لمینت مراقبت نمایید

برای جلوگیری از ایجاد آسیب مجدد روکش لمینت دندان، لازم است تا از برخی فعالیت هایی که ممکن است به لمینت آسیب بزنند، اجتناب نمایید. به عنوان مثال، جویدن ناخن، فشردن دندان ها با یکدیگر و… . در این وضعیت بهتر است تا شرایط و مشکلات خود را با دندانپزشک در میان بگذارید. بدین شکل، دندانپزشک می تواند بهترین راهکار درمانی را انتخاب کرده و برای تعمیر روکش مورد استفاده قرار دهد.

مطالعه مطلب مراقبت های بعد از لمینت دندان توصیه میشود.

علل زمینه ای جدا شدن و شکستن روکش لمینت دندان

علل شکستن یا افتادن لمینت دندان

نوع مشکلی که با آن روبرو شده اید و ناراحتی هایی که پس از آن تجربه کرده اید، می تواند دندانپزشک را برای تشخیص ریشه مشکل ایجاد شده، راهنمایی نماید.

الف) جداسازی روکش

روکش لمینت دندان از چند لایه تشکیل شده است که شامل لمینت، دندان و متریالی است که برای چسباندن مورد استفاده قرار می گیرد. هنگامی که لمینت دندان از سطح آن جدا می شود، ممکن است این جدا شدن در محل اتصال سیمان و لمینت دندان یا محل اتصال سیمان و دندان اتفاق بیفتد.

مواردی که معمولا اتفاق می افتند

 • به صورت کلی، معمولا این جدا شدن از محل اتصال سیمان و دندان ناشی می شود.
 • محتمل ترین علت در این زمینه به سطح دندانی مرتبط می شود که روکش بر روی آن چسبانده شده است.

توضیح: روکش لمینت دندان به واسطه متریالی چسبنده، بر روی سطح دندان چسبیده خواهد شد. در اغلب موارد، سست بودن این پیوند موجبات جدا شدن و افتادن لمینت را فراهم می آورد. اگر درصد زیادی از دندان برای چسبیدن مورد استفاده قرار گرفته باشد، احتمال سست شدن این پیوند وجود خواهد داشت.

راهکار ها

همان طور که در مطالب بالا توضیح داده شد، دندانپزشک تلاش می کند تا روکش لمینت را مجددا تعمیر و ترمیم نموده و بر روی دندان نصب نماید. اما اگر سطح دندان موجب سست شدن پیوند با لمینت باشد، این ایراد همواره پایدار بوده و برطرف نخواهد شد. پس احتمال دارد که دندانپزشک تصمیم بگیرد که برای مدت بیشتری از باندینگ استفاده شود.

ب) شکستگی لمینت

با توجه به ماهیت نازک و ظریفی که لمینت دندان دارد، برای اکثر افراد غیر قابل باور است که این مواد به راحتی نمی شکنند. اما در صورت شکستن لمینت، ترمیم هایی که انجام می شود، استقامت آن ها را افزایش داده و احتمال آسیب را به حداقل می رساند.

ترک خوردن لمینت دندان

هنگامی که لمینت دندان دچار ترک می شود، این آسیب می تواند نشان دهنده فشار بیش از حد به ساختار دندان باشد. به عنوان مثال، هنگامی که لمینت به دندان متصل می شود، نیرو وارد شده به دندان، بر روی روکش متمرکز شده و موجبات ترک خوردن آن را فراهم می آورد.

منیع:

teeth laminate break

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج − 1 =

تماس تلفنی و دریافت نوبت