سفید کردن کامپوزیت دندان چه شرایطی دارد؟

دهانشویه
دهانشویه مضر است یا مفید؟
ژانویه 16, 2023
افتادن یا شکستن لمینت دندان
افتادن یا شکستن لمینت دندان – چه اقداماتی انجام دهیم؟
فوریه 2, 2023
دهانشویه
دهانشویه مضر است یا مفید؟
ژانویه 16, 2023
افتادن یا شکستن لمینت دندان
افتادن یا شکستن لمینت دندان – چه اقداماتی انجام دهیم؟
فوریه 2, 2023
نمایش همه

سفید کردن کامپوزیت دندان چه شرایطی دارد؟

سفید کردن کامپوزیت دندان

سوال بیشتر افرادی که قصد استفاده از ونیر کامپوزیت را دارند این است که، آیا سفید کردن کامپوزیت دندان امکان پذیر است؟ اگر برای زیباسازی لبخند خود به دنبال مجموعه ای از روکش های دندان هستید، بایستی در نظر بگیرید که کدام نوع روکش برای شما بهترین گزینه است. در این مورد اهداف زیبایی شناختی، بودجه و انتظارات خود را مدنظر داشته باشید و سپس اقدام کنید.

پس از انتخاب روکش دندان مناسب باید به درستی از لبخند تازه تعمیر شده خود مراقبت کنید. مراقبت‌های بعدی اصولی به جلوگیری از تغییر رنگ، شکستگی یا آسیب روکش ها کمک می‌کنند. این مراقبت ها ظاهر و احساس زیبای روکش‌های شما را مانند زمانی که برای اولین بار روی آن قرار می‌دادند، حفظ می‌کنند.

ما در طول روز انواع نوشیدنی هایی را می نوشیم و غذاهایی را می خوریم که ممکن است روکش های دندان ها را لکه دار کنند. حال این پرسش مطرح می شود که اگر تغییر رنگ در کامپوزیت دندان رخ دهد، آیا امکان سفید کردن ونیرهای کامپوزیت وجود دارد؟ در زیر، به شما توضیح خواهیم داد که چگونه کامپوزیت دندان های خود را در شرایط عالی نگه دارید.

ونیر کامپوزیت چیست؟

روکش‌های دندان کلاه‌هایی مانند پوسته هستند که روی دندان‌های طبیعی شما قرار می‌گیرند تا ظاهر، شکل و لبخند شما را بهبود بخشند. دو نوع روکش در حال حاضر موجود است: لمینت دندان (ونیر سرامیکی) و ونیر کامپوزیتی.

قبل از استفاده از روکش، دندان‌های شما ممکن است نیاز به آماده‌سازی بیشتری داشته باشند. دندانپزشک ممکن است نیاز به تراشیدن دندان های طبیعی شما داشته باشد تا اطمینان حاصل کند که روکش ها به درستی روی دندان های شما قرار می گیرند و به طور مرتب با لثه های شما ردیف می شوند.

این مطلب را از دست ندهید!
مراحل انجام لمینت دندان

ونیرهای کامپوزیت از مواد رزینی ساخته می شوند. در واقع دو نوع از ونیرهای کامپوزیت وجود دارد. ابتدا ونیرهای کامپوزیت مستقیم را داریم که در آنها رزین مستقیماً روی دندان ها اعمال می شود. این فرآیند کم تهاجمی، سریع و ارزان تر از گزینه های دیگر است.

ونیرهای کامپوزیت غیر مستقیم در خارج از دهان در آزمایشگاه یا مطب دندانپزشکی ایجاد می شوند. در این حالت تا زمان آماده سازی روکش های دائمی شما، مجموعه ای از روکش های موقت به شما داده می شود. روکش ها وقتی آماده شدند، با چسب روی دندان ها اعمال می شوند. ونیرهای کامپوزیت غیرمستقیم دوام بیشتری نسبت به ونیرهای کامپوزیت مستقیم دارند، اما این فرآیند طولانی‌تر و معمولاً پرهزینه‌تر است. در حالت کلی ونیرهای کامپوزیت حدود 2 تا 5 سال دوام دارند.

لمینت سرامیکی چیست؟

تفاوت ونیر کامپوزیت و لمینت دندان

این روکش ها از جنس پرسلن ساخته شده اند. دندانپزشک برای تهیه لمینت دندان در آزمایشگاه باید از دندان های شما قالب بگیرد. تهیه و آماده سازی این نوع روکش ها ممکن است به مدت زمان حدود یک هفته یا بیشتر نیاز داشته باشد. بنابراین مانند ونیرهای کامپوزیت غیرمستقیم، در این مدت به شما روکش‌های موقت داده می‌شود.

ونیرهای پرسلن گرانتر از ونیرهای کامپوزیت هستند، اما مزایای قابل توجهی دارند. آنها ظاهر طبیعی تری نسبت به روکش های رزینی ارائه می دهند زیرا پرسلن نور را همچون مینای دندان واقعی منعکس می کند.

پرسلن همچنین ماده ای بادوام تر از رزین است، بنابراین لمینت دندان بسیار بیشتر از ونیرهای کامپوزیت دوام می آورند. ونیرهای کامپوزیت معمولاً به تعویض و تعمیرات منظم نیاز دارند زیرا بیشتر در معرض تراشه، لکه و آسیب هستند. روکش های پرسلن بسته به اینکه چقدر از آن ها مراقبت می کنید، می توانند بین 5 تا 15 سال یا حتی بیشتر دوام بیاورند.

این مطلب را از دست ندهید!
بریج دندان : انواع، مزایا و هزینه

در حالی که ساخت و استفاده از ونیرهای پرسلن نسبت به ونیرهای کامپوزیت بیشتر طول می کشد، اما ارزش صبر کردن را دارد. این نوع روکش ها به صورت سفارشی ساخته شده و برای رفع لکه های شدید یا قرارگیری نادرست دندان ها بهتر هستند.

آیا روکش های دندان تغییر رنگ می دهند؟

وقتی صحبت از کیفیت رنگ می شود، روکش های چینی بهترین گزینه هستند. روکش های چینی در واقع با گذشت زمان تغییر رنگ نمی دهند زیرا پرسلن یک ماده مقاوم در برابر لکه است. بسیاری از بیماران به همین دلیل روکش های چینی را انتخاب می کنند. اما متأسفانه، رزین دارای خواص مقاومت مشابهی در برابر لکه نیست. بنابراین ونیرهای کامپوزیت به تدریج ممکن است تغییر رنگ دهند. به ویژه اگر به طور منظم قهوه سیاه، چای یا شراب قرمز بنوشید، لکه های سطحی ممکن است بر روی روکش های کامپوزیت شما مشخص شوند.

در حالت کلی می توان گفت ونیرهای کامپوزیت به دلایل زیر ممکن است تغییر رنگ دهند:

  • سن شما. پوشش لثه های ما با افزایش سن کاهش می یابد. اگر لثه‌های شما بر اثر افزایش سن عقب‌نشینی کند، ممکن است متوجه شوید که دندان‌های طبیعی تان درست بالای جایی که روکش تمام می‌شود، در معرض دید قرار گرفته‌اند. این مسئله می تواند باعث ایجاد خطوط تغییر رنگ قهوه ای در محل اتصال روکش به دندان شود.
  • روکش های قدیمی. ونیرهای کامپوزیت نسبت به ونیرهای چینی دوام کمتری دارند. بنابراین ممکن است به مرور زمان به دلیل ساییدگی و شکستگی طبیعی تغییر رنگ دهند.
  • دندان های آسیب دیده. اگر بافت داخلی دندان آسیب دیده باشد، دندان طبیعی شما ممکن است تغییر رنگ دهد. تغییر رنگ دندان می تواند باعث زرد شدن روکش های کامپوزیت شما شود.
این مطلب را از دست ندهید!
لمینت دندان چه زمانی نیاز به تعویض دارد؟

آیا می توانید روکش ها(کامپوزیت و لمینت) را سفید کنید؟

آیا ونیر کامپوزیت را میتوان سفید کرد؟

در حالی که مینای دندان طبیعی شما ممکن است به خوبی به پروسه سفید شدن دندان پاسخ دهد، اما این را نمی توان در مورد روکش ها نیز گفت. نه ونیر کامپوزیت و نه ونیرهای چینی برای سفید کردن مناسب نیستند و آخرین چیزی که ممکن است به آن دست یابید این است که روکش‌های شما پس از سفید کردن، رنگ ناهمواری پیدا کنند.

اگر دچار تغییر رنگ در روکش های دندان خود شده اید، به دندانپزشک مراجعه و در مورد این نگرانی خود با او صحبت کنید. تمیز کردن حرفه ای دندان می تواند به از بین بردن لکه های سطحی از روکش ها کمک کند. اگر روکش ها به شدت تغییر رنگ داده باشند، ممکن است نیاز به تعویض کلی آنها وجود داشته باشد.

اصول مراقبت و سفید نگاه داشتن کامپوزیت و لمینت

برای مراقبت بعد از کامپوزیت دندان، رعایت بهداشت خوب دندان برای حفظ وضعیت عالی روکش ها ضروری است. روتین مراقبت از دندان شما به همان اندازه که برای دندان های واقعی شما مهم است، در مورد روکش ها نیز اهمیت دارد. بنابراین، مطمئن شوید که حداقل دو بار در روز مسواک می زنید و حداقل یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنید. همچنین باید معاینات منظم دوسالانه دندانپزشک را دنبال کنید.

اگر ونیر کامپوزیت دارید، از خوردن و نوشیدنی هایی که مستعد لکه دار کردن دندان هستند، مانند سس قرمز، چغندر، انواع توت ها، قهوه سیاه و شراب قرمز اجتناب کنید. حتما بعد از غذا مسواک بزنید یا حداقل دهان خود را با آب بشویید. این می تواند کامپوزیت دندان شما را سفید نگه دارد و به جلوگیری از لک شدن و افزایش طول عمر روکش های شما کمک کند.

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − پنج =

تماس تلفنی و دریافت نوبت