ونیر کامپوزیت برای درمان جلو بودن فک پایین (آندربایت)
ونیر کامپوزیت برای درمان جلو بودن فک پایین (آندربایت)
دسامبر 12, 2022
تقویت مینای دندان
تقویت مینای دندان با 11 روش آسان
دسامبر 28, 2022
ونیر کامپوزیت برای درمان جلو بودن فک پایین (آندربایت)
ونیر کامپوزیت برای درمان جلو بودن فک پایین (آندربایت)
دسامبر 12, 2022
تقویت مینای دندان
تقویت مینای دندان با 11 روش آسان
دسامبر 28, 2022
نمایش همه

چگونه صحیح مسواک بزنیم: 15 مرحله (با تصویر)

چگونه صحیح مسواک بزنیم؟

مسواک زدن فقط برای سفید شدن دندانها و خوشبو شدن دهان نیست؛ بلکه نقش اساسی در حفظ سلامت عمومی بدن دارد. با مسواک زدن پلاک‌های روی دندان از بین می‌روند. پلاک‌ها لایه نازکی از باکتری‌ها هستند که روی سطح دندانها می‌چسبند و می‌توانند دندان‌ها را تخریب کرده و بیماری های لثه را به وجود آورند. 

اگر صحیح مسواک زدن را انجام ندهید و برای مدت طولانی پلاک‌ها را نادیده بگیرید؛ ممکن است سبب ریختن دندان‌های شما شوند. کاملاً واضح است که چرا باید مسواک بزنیم. پس از خواندن این مقاله می توانید به روش درست و اصولی مسواک بزنید.

استفاده از ابزارهای مناسب مسواک زدن

1. مسواک مناسب انتخاب کنید.

  مسواکی را انتخاب کنید که موهای نایلونی نرمی داشته باشد. فرچه مسواک باید بتواند پلاک‌ها و باقی مانده مواد غذایی را به خوبی از روی دندانهای شما پاک کند. البته ضمن انجام این وظیفه، باید برخلاف مسواک‌های با موهای سخت و سفت به لثه‌های شما آسیب نزند و مینای دندان را تحریک نکند. در ضمن باید زمانی که مسواک را در دست می‌گیرید؛ احساس راحتی کنید. همچنین سر مسواک باید به حدی کوچک باشد که به آسانی به همه دندانهای شما خصوصاً به دندانهای پشتی دسترسی داشته باشد. اگر مسواک را به سختی در دهان خود قرار می‌دهید؛ نشان دهنده این است که اندازه آن نامناسب و بزرگ است.

 • اگر در مسواک زدن تنبل هستید و فکر می‌کنید مسواک برقی می‌تواند شما را تشویق کند که مدت طولانی‌تری مسواک بزنید؛ یک مسواک برقی تهیه کنید. البته یک مسواک دستی نیز دقیقاً همان کار را می‌تواند برای شما انجام دهد و استفاده از مسواک برقی فقط یکی از روشهای مسواک زدن است.
 • یک روش خوب این است که صبح‌ها از مسواک دستی و شب‌ها از مسواک برقی استفاده کنید.

بهتر است از مسواک‌هایی که در ساخت برس آنها از موی طبیعی حیوانات استفاده شده است؛ استفاده نکنید. این مسواک‌ها ممکن است حاوی باکتری‌هایی باشند و باید پس از مدتی استفاده تعویض شوند.

2. مسواک خود را به طور منظم عوض کنید.

فرچه مسواک پس از مدتی فرسوده شده و انعطاف و کارایی آن کاهش می‌یابد. باید هر سه یا چهار ماه یک بار، مسواک جدیدی تهیه کنید. البته اگر قبل از این زمان نیز موهای مسواک تغییر شکل داده و پخش شدند؛ باید تعویض مسواک را انجام دهید. مشاهده  وضعیت ظاهری مسواک نسبت به زمان بندی  استفاده از مسواک، شاخص بهتری برای نشان دادن زمان تعویض مسواک است. مسواک‌هایی نیز وجود دارند که با فرا رسیدن زمان تعویض آنها، دسته آنها تغییر رنگ می‌دهد.

 • تحقیقات نشان داده است که هزاران میکروب می‌توانند در قسمت برس و دسته مسواک زندگی کنند و سبب ایجاد عفونت شوند.
 • پس از سه ماه استفاده موهای مسواک به علت اصطکاک ممکن است تیز شوند و سبب خونریزی لثه شوند.
 • همیشه پس از مسواک زدن، مسواک خود را بشویید و آن را در حالت ایستاده و بدون پوشش قرار دهید تا برای استفاده بعدی خشک شود. در غیر اینصورت شرایط برای رشد باکتریها در آن فراهم می شود. 

3. از خمیر دندان‌های دارای فلوراید استفاده کنید.

فلوراید علاوه بر این که به حذف پلاک‌ها کمک می‌کند؛ مینای دندان را نیز تقویت می‌کند. البته باید دقت کنید که خمیر دندان حاوی فلوراید خورده نشود؛ زیرا می‌تواند عوارض جدی برای سلامت شما داشته باشد. استفاده از خمیر دندانهای حاوی فلوراید برای کودکان زیر 3 سال ممنوع است.

با استفاده از خمیر دندان مناسب می‌توانید با بسیاری از مشکلات دندان و لثه مبارزه کنید. برخی از این مشکلات عبارتند از: وجود حفره دندان و جرم، دندان و لثه حساس، لثه‌های متورم و دندانهای لکه دار. از دندانپزشک خود یا یک متخصص بهداشت بخواهید که با توجه به وضعیت دندان و لثه شما، بهترین خمیر دندان ممکن را برای شما تجویز کند.

4. از نخ دندان استفاده کنید.

کشیدن نخ دندان به اندازه مسواک زدن اهمیت دارد. نخ دندان پلاکها، باکتریها و باقیمانده غذای بین دندانها را که با استفاده از حرکات مسواک و موهای آن تمیز نمی‌شوند؛ خارج می‌کند. باید پس از استفاده از نخ دندان، مسواک بزنید تا خرده‌های غذا و باکتری‌هایی که با نخ دندان کشیدن جا به جا شده اند؛ از دهان شما خارج شوند.

 • به آرامی نخ دندان بزنید. نخ دندان را محکم بین دندانها فرو نکنید؛ زیرا با این کار ممکن است لثه‌های حساس تحریک شوند. نخ دندان را به آرامی پایین ببرید و در راستای انحنای دندانها این کار را انجام دهید.
 • اگر در استفاده از نخ دندان مهارت ندارید؛ یا لثه‌های شما تحریک پذیر هستند؛ به جای نخ دندان از خلال دندان استفاده کنید. خلال دندان میله چوبی یا پلاستیکی است که شما می‌توانید به جای نخ دندان بین دندانها فرو کنید؛ البته باید بین دندانهای شما فضای کافی وجود داشته باشد.
 • برخی از انواع نخ دندان درای قطعه کوچکی نخ دندان هستند که بین دو میله کوچک قرار گرفته است. شما می توانید از این نخ دندان های دارای دسته استفاده کنید.

تکنیک‌های مسواک زدن ماهرانه

1. از مقدار کمی خمیر دندان استفاده کنید.

به اندازه یک نخود خمیر دندان روی مسواک خود بمالید. استفاده از مقدار زیادی خمیر دندان سبب تولید کف زیادی می‌شود که شما ‌می خواهید آن را بیرون بریزید و مسواک زدن شما خیلی سریع پایان می‌یابد. به علاوه در این حالت احتمال بلعیدن خمیر دندان حاوی فلوراید که برای سلامتی به شدت مضر است؛ افزایش می‌یابد.

 • اگر هنگام مسواک زدن احساس درد می‌کنید؛ سعی کنید به آرامی و با حرکات دایره‌ای مسواک بزنید. همچنین از خمیر دندان‌های مناسب دندانهای حساس استفاده کنید.

2. مسواک را طوری بگیرید که موهای آن با خط لثه زاویه 45 درجه ایجاد کنند.

به آرامی و با حرکات دایره‌ای مسواک بزنید. در راستای دندانها مسواک نزنید. از دندانپزشک یا متخصص بهداشت بخواهید روش صحیح مسواک زدن را به شما نشان دهد. 

3. دو تایم سه دقیقه ای را برای مسواک زدن در نظر بگیرید.

چند تا از دندانها را در یک زمان مسواک بزنید. مسواک را به صورت دایره‌ای در دهان خود بچرخانید تا همه دندانها را مسواک کنید(برای هر نقطه 12 تا 15 ثانیه وقت بگذارید).

شما می‌توانید دهان خود را به چهار قسمت تقسیم کنید: بالا سمت چپ، بالا سمت راست، پایین سمت چپ و پایین سمت راست. اگر شما برای هر یک از این قسمت‌ها 30 ثانیه وقت بگذارید؛ شما دو دقیقه کامل را مسواک می‌زنید.

 • سعی کنید از قسمت بیرونی دندانهای سمت چپ پایین شروع کنید. سپس به سمت بیرونی دندانهای راست پایین بروید. به سمت قسمت‌های داخلی بالا بروید. قسمت داخلی سمت راست پایین و سرانجام به قسمت داخلی سمت چپ پایین بروید.
 • اگر حوصله داشته باشید؛ می‌توانید همزمان با تماشای تلویزیون یا پخش یک آهنگ مسواک بزنید. مسواک زدن تا پایان آهنگ تضمین می‌کند که شما به طور کامل مسواک زده‌اید.

4. دندان‌های آسیاب خود را مسواک بزنید.

مسواک را طوری بگیرید که با لب‌هایتان عمود باشد یا طوری که برس مسواک روی دندان‌های آسیاب پایین شما قرار بگیرد. مسواک را در جهت‌های داخل و خارج و از انتهای دهان به سمت جلو حرکت دهید. سپس این حرکات را با یک حرکت چرخشی برای از بین بردن باکتری‌هایی که از سطح جدا شده‌اند؛ کامل کنید. همین روش را در سمت دیگر دهانتان اجرا کنید. وقتی که دندان‌های پایین تمیز شدند؛ مسواک را بچرخانید و دندانهای آسیاب بالا را نیز مسواک بزنید.

 • برای دسترسی به قسمت بیرونی دندانهای آسیاب بالایی، همیشه فک پایین را به سمتی که روی آن کار می‌کنید بچرخانید. این کار فضای مورد نیاز برای حرکات بالا و پایین مسواک را در اختیار شما قرار می‌دهد تا حرکت به طرفین اتفاق نیفتد.

5. سطوح داخلی دندانهایتان را مسواک بزنید.

مسواک را طوری بگیرید که سر مسواک در جهت خط لثه شما قرار بگیرد و سپس هر یک از دندانهایتان را مسواک کنید. دندانپزشکان گزارش می‌دهند که قسمت داخلی دندان‌های جلویی پایین اغلب هنگام مسواک زدن نادیده گرفته می‌شوند.

بنابراین مطمئن شوید که این قسمت‌ها را فراموش نکرده‌اید. اگر بتوانید دو یا سه انگشت دست دیگرتان را در دهانتان قرار دهید؛ یعنی دهان شما به اندازه کافی باز است. این میزان فاصله اجازه می‌دهد که زاویه عمودی صحیحی برای دسترسی به لبه لثه داشته باشید.

6. زبانتان را به آرامی مسواک کنید.

بعد از این که دندانهایتان را تمیز کردید؛ با استفاده از برس مسواک روی زبان خود را نیز با ملایمت تمیز کنید (اگر خیلی زیاد فشار دهید؛ بافت زبان شما آسیب خواهد دید). این کار باعث می‌شود باکتریهای روی زبان از بین بروند و دهان شما بوی بدی ندهد.

مطالعه مطلب چگونه زبانی تمیز داشته باشیم؟(آموزش تصویری تمیز کردن زبان) توصیه میشود.

 

 

مراحل پایانی مسواک زدن

1. دهان خود را با آب بشویید.

اگر می‌خواهید پس از مسواک زدن دهان خود را بشویید؛ با استفاده از یک فنجان یک بار مصرف یا دستان خود مقداری آب در دهان خود بریزید. آب را در دهانتان بچرخانید و آن را بیرون بریزید.

 • توجه کنید که در مورد انجام دادن یا عدم انجام این مرحله بحث‌هایی وجود دارد. در حالیکه گروهی از افراد معتقدند که انجام این کار می‌تواند اثر موضعی درمان با فلوراید را از بین ببرد؛ گروه دیگری امیدوارند که این کار تضمین کند که هیچ فلورایدی را قورت نمی‌دهند. گروهی از افراد نیز دوست ندارند خمیر دندان در دهان آنها باقی بماند. اگر احتمال پوسیدگی دندانهای شما وجود دارد؛ ممکن است نشستن دهان یا شستن آن با مقدار کمی آب، یک دهانشویه فلوراید موثر را برای شما ایجاد کند.
 • برخی مطالعات نشان داده‌اند که شستشوی دهان پس از مسواک زدن، تاثیر قابل توجهی روی اثرات استفاده از خمیر دندانهای حاوی فلوراید ندارد.

مسواک خود را با آب بشویید.

برای از بین بردن باکتریها، به مدت چند ثانیه مسواک خود را زیر شیر آب باز نگه دارید. اگر مسواک را خوب نشویید ممکن است در استفاده بعدی همراه با مسواک، باکتریهای قدیمی نیز وارد دهان شما شوند. در ضمن شستشو، بقایای خمیر دندان را نیز پاک می‌کند. برای جلوگیری از رشد باکتریها مسواک خود را جایی قرار دهید که کاملاً خشک شود.

3. با یک دهانشویه حاوی فلوراید، کار را تمام کنید(اختیاری).

مقدار کمی دهانشویه را به مدت 30 ثانیه در دهان خود بچرخانید و سپس آن را دور بریزید. دقت کنید که آن را قورت ندهید.

4. دهان خود را با آب نمک بشویید(اختیاری).

آب نمک باکتریهای مضر روی دندانها را از بین می‌برد. البته شایعاتی وجود دارد که می‌گویند آب نمک اسیدی بوده و استفاده زیاد از آن سبب ساییدگی دندانها می‌شود. بنابراین بهتر است خیلی از آن استفاده نکنید.

 • برای این که باکتریها را کاملاً از بین ببرید؛ قبل از رفتن به رختخواب از دهانشویه کلرهگزیدین استفاده کنید. اما بیشتر از 2 هفته متوالی این کار را انجام ندهید.

5. حداقل 2 بار در روز مسواک بزنید.

اغلب دندانپزشکان توصیه می‌کنند که حداقل 2 بار در روز، یک بار صبح و یک بار قبل از رفتن به رختخواب مسواک بزنید. حتی بهتر است مسواک زدن برای بار سوم در میانه روز را نیز اضافه کنید. بهتر است با زاویه 45 درجه مسواک بزنید زیرا در این حالت پلاکها، باقیمانده خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها بهتر پاک می‌شوند. تا آنجا که می‌توانید از خوردن میان وعده‌ها پرهیز کنید؛ زیرا این کار سبب ماندن مواد غذایی و ایجاد باکتریها در دهان شما می‌شود.

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:
این مطلب را از دست ندهید!
تغییر رنگ دندان‌ها و کمبود ویتامین: چه ارتباطی دارند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − یک =

تماس تلفنی و دریافت نوبت