بهترین سن برای لمینت دندان
سن مناسب و بهترین زمان برای لمینت دندان
دسامبر 6, 2022
چگونه صحیح مسواک بزنیم؟
چگونه صحیح مسواک بزنیم: 15 مرحله (با تصویر)
دسامبر 22, 2022
بهترین سن برای لمینت دندان
سن مناسب و بهترین زمان برای لمینت دندان
دسامبر 6, 2022
چگونه صحیح مسواک بزنیم؟
چگونه صحیح مسواک بزنیم: 15 مرحله (با تصویر)
دسامبر 22, 2022
نمایش همه

ونیر کامپوزیت برای درمان جلو بودن فک پایین (آندربایت)

ونیر کامپوزیت برای درمان جلو بودن فک پایین (آندربایت)

درمان جلو بودن فک پایین (آندربایت) تاثیر بسیار زیادی در زیبایی لبخند دارد. اما آیا می توان از ونیر کامپوزیت دندان برای درمان جلو بودن فک پایین استفاده کرد؟ بله، اما باید چیزهای بیشتری راجع به این نوع درمان بدانید. در این مقاله، اطلاعاتی آورده شده است که باید در مورد استفاده از ونیر کامپوزیت دندان برای درمان آندربایت بدانید.

آندربایت چیست؟

آندربایت(Underbite) نوعی ناهماهنگی در فک است که در آن، در حالی که دهان بسته است فک پایین از فک بالا جلوتر است. آندربایت مشکل تقریباً رایجی است و تصور می شود که 10٪ از مردم در سراسر دنیا درگیر این ناهماهنگی باشند.

اگرچه آندربایت در میان افراد رایج است، اما می‌تواند مشکلات مختلفی در پی داشته باشد. برای مثال، از تاثیرات سوء بر کیفیت خواب گرفته تا کاهش اعتماد به نفس در افراد را در بر دارد. بعضی از متخصصان جلو بودن فک پایین یا آندربایت را یک مشکل جدی می دانند، بنابراین درمان آن ضروری است.

عوارضی که آندربایت به طور معمول در پی دارد عبارتند از: اختلال در تکلم، احساس درد در فک و دهان، ناراحتی گوش، سردرد، و افزایش فشار خون.

آندربایت علت های متفاوتی دارد. عواملی مانند ژنتیک، مکیدن بیش از اندازه انگشت شست، یا ترمیم نادرست استخوان فک، همگی می توانند در به وجود آمدن آندربایت تاثیر داشته باشند.

عملکرد ونیر کامپوزیت دندان در درمان آندربایت چگونه است؟

اگر آندربایت بسیار خفیف باشد، استفاده از ونیر کامپوزیت دندان می تواند یک گزینه مناسب باشد. در صورتی که این روش انتخاب شود، ونیر‌ها به گونه ای قرار می گیرند که در ظاهر گویی اصلاً فرد دچار آندربایت نبوده است.

این مطلب را از دست ندهید!
تقویت لثه های ضعیف و استحکام آن

در این حالت، ونیر کامپوزیت دندان به جای قرار گرفتن روی دندان‌های پایین که دچار مشکل هستند، روی دندان‌های بالایی قرار داده می شوند. اگر از ونیر کامپوزیت به عنوان بخشی از یک روند درمانی گسترده تر برای اصلاح آندربایت استفاده شود، می تواند نتیجه بسیار مطلوبی داشته باشد.

مشکلات احتمالی

ونیر کامپوزیت ها بهترین درمان برای همه شرایط آندربایت نیستند. در صورتی که فک پایین خیلی جلوتر باشد، ونیر کامپوزیت ها نمی توانند به اندازه کافی کمک کننده باشند. متأسفانه، این امر باعث می شود که ونیر کامپوزیت دندان از میان گزینه های مناسب درمان برای افراد دارای آندربایت حذف شود.

مشکل دیگر ونیر کامپوزیت جایی است که قرار داده می شوند. بسته به نحوه عملکرد آندربایت، دندان‌های پایینی می‌توانند به قسمت پایین یا حتی بخش‌های جلویی دندان‌های بالا ضربه وارد کنند. این برای ونیر کامپوزیت ها ها خطرناک است زیرا در برابر ضربه ای که از این جهت وارد شود آسیب پذیر هستند. ضربات پی در پی می توانند به طور مستقیم موجب از بین رفتن آنها شود.

همانطور که مشاهده می کنید، موارد مختلفی می توانند بر استفاده یا عدم استفاده از ونیر کامپوزیت دندان برای درمان آندربایت توسط دندانپزشک شما، تاثیرگذار باشند.

درمان های جایگزین ونیر کامپوزیت برای آندربایت

خوشبختانه استفاده از ونیر کامپوزیت دندان تنها گزینه برای درمان جلو بودن فک پایین یا آندربایت نیست. در این مقاله چند گزینه درمانی دیگر به شما معرفی می کنیم که می توانید در مورد آنها با دندانپزشک خود مشورت کنید. بعضی از این گزینه های درمانی تنها برای کودکان اثر بخش هستند، بنابراین، بسیار مهم است که در سنین پایین انجام غربالگری ارتودنسی انجام شود.

این مطلب را از دست ندهید!
بایدها و نبایدها دردرمان زیبایی دندانپزشکی

گزینه شماره 1: کلاهک چانه

کلاهک‌های چانه، کلاهک هایی هستند که با چرخیدن به دور چانه و فک پایین، مانع از رشد بیشتر فک به طرف جلو می شوند. کارایی این روش، برای کودکان و نوجوانان بسیار بیشتر است. زیرا می توانند در سنین کم از به وجود آمدن آندربایت جلوگیری کند.

گزینه شماره 2: گسترش دهنده فک بالا

گسترش دهنده فک، در برخی مواقع به عنوان ابزار باز کننده کام نیز شناخته می شود. اگر هر شب از گسترش دهنده های فک بالا استفاده شود، فک بالا به آرامی گشاد تر می شود. استفاده از این روش می تواند به تنظیم اندازه قوس دندانی و قرار گرفتن فک بالا بر روی فک پایین کمک کند. اگرچه این روش محدودیت‌هایی دارد، اما برای آندربایت خفیف تا متوسط ​​بهترین عملکرد را دارد.

گزینه شماره 3: براکت ها

در بعضی موارد، براکت ها می توانند به حرکت دادن دندان ها در جهت صاف شدن کمک کنند. این روش تنها زمانی مؤثر است که دندان‌ها کج باشند، نه اینکه فک بیش از حد جلو باشد.

گزینه شماره 4: برداشتن دندان

اگر فردی در فک پایین خود دندان های زیادی داشته باشد، حذف یک دندان می تواند با باز کردن فضا برای حرکت دندان های دیگر، موجب بهبود شرایط دندان ها شود. بیشتر افراد برای جا دادن همه ی دندان ها در جای درست خودشان، روش برداشتن دندان و استفاده از براکت را انتخاب می کنند.

گزینه شماره 5: جراحی

گرانترین گزینه برای درمان جلو بودن فک پایین (آندربایت)، جراحی است. البته، در مواردی که دیگر روش ها به اندازه کافی خوب نباشند، جراحی اثر بخش ترین گزینه است.

این مطلب را از دست ندهید!
چگونه فورا خونریزی لثه را متوقف کنیم؟

نوع روش درمان، بسته به وضعیت بیمار متفاوت است. با این حال، تکنیک های استاندارد شامل گشاد کردن فک بالا و به عقب راندن فک پایین، برای تنظیم اندازه ی مناسب دو فک است. جراحان برای تنظیم شکل درست استخوان فک، ممکن است از ابزارهایی مانند پیچ، صفحه یا سیم استفاده کنند.

بیشتر بیمه های درمانی، جراحی آندربایت را در صورت ضروری بودن از نظر پزشک، پوشش می دهند. اگر می خواهید این جراحی را فقط برای زیبایی انجام دهید، احتمالاً شامل بیمه نشوید و باید از خودتان هزینه کنید. با این وجود، با توجه به تاثیرات زیاد آندربایت بر سلامتی، ارزیابی راه های درمان آن از نظر پزشکی بسیار ساده است.

اگر به عمل جراحی نیاز داشته باشید، دوره نقاهت آن یک تا سه هفته است و سپس برای ثابت نگه داشتن دندان ها باید تحت نظر پزشک خود، از براکت ها یا تجهیزات دیگر استفاده کنید.

منبع

Veneers For Underbite Correction

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 12 =

راهنمای کامل کامپوزیت دندان و نمونه کاراطلاعات بیشتر
تماس تلفنی و دریافت نوبت