سن مناسب و بهترین زمان برای لمینت دندان

عوارض و معایب لمینت دندان
عوارض و مشکلات لمینت دندان چیست؟
نوامبر 28, 2022
ونیر کامپوزیت برای درمان جلو بودن فک پایین (آندربایت)
ونیر کامپوزیت برای درمان جلو بودن فک پایین (آندربایت)
دسامبر 12, 2022
عوارض و معایب لمینت دندان
عوارض و مشکلات لمینت دندان چیست؟
نوامبر 28, 2022
ونیر کامپوزیت برای درمان جلو بودن فک پایین (آندربایت)
ونیر کامپوزیت برای درمان جلو بودن فک پایین (آندربایت)
دسامبر 12, 2022
نمایش همه

سن مناسب و بهترین زمان برای لمینت دندان

بهترین سن برای لمینت دندان

لمینت دندان روشی بی نظیر، برای از بین بردن عیوب سطحی و حفظ سطح جلویی دندان ها در برابر آسیب است. با این وجود، لمینت برای کودکان و نوجوانان (افرادی که هنوز در حال رشد هستند) ممکن است گزینه ای مناسب نباشد. بنابراین، می خواهیم بدانیم که سن مناسب لمینت دندان کدام است؟ برای پی بردن به این موضوع، بیایید نگاهی دقیق تر به آن بیندازیم.

لمینت دندان چیست؟

لمینت های دندان، روکش های نازکی هستند که بخش جلویی دندان ها را می پوشانند. جنس بیشتر لمینت های دندان از رزین کامپوزیت یا چینی مخصوص دندان است که تقریباً مقرون به صرفه هستند و از نظر ظاهر و عملکرد، تعادل خوبی به وجود می آورند.

بیشتر افراد از لمینت، برای صاف کردن دندان هایی که کمی کج هستند یا حفظ دندان های خود در مقابل آسیب های بیشتر، استفاده می کنند. در اندک مواردی، بیماران خواهان لمینت های پلاتال هستند که برای ترمیم دندان های جلویی در دهان شما مانند دندان های قدامی، ثنایا و نیش استفاده می شوند. این نوع از لمینت ها می توانند به رفع صدمات ناشی از پوسیدگی یا ساییدگی در اثر دندان قروچه کمک کنند.

چه سنی مناسب استفاده از لمینت دندان برای اولین بار است؟

برای استفاده از لمینت دندان باید چند سال داشته باشید؟ به طور کلی، قبل از استفاده از لمینت دندان، مردان باید حداقل 18 سال، و زنان باید حداقل 16 سال سن داشته باشند. بسته به تشخیص دندانپزشک و رشد فردی، در این قانون، آزادی عمل وجود دارد. برای مثال، ممکن است، در برخی موارد، دختران 15 ساله، به لمینت احتیاج داشته باشند.

علت اصلی برای این مدت زمان تعیین شده این است که استفاده از لمینت، تا هنگام قرار گرفتن دندان ها در موقعیت دائمی خود، به تعویق افتد. اگر دندانپزشکان لمینت را برای افراد کم سن و سال استفاده کنند، ممکن است لمینت ها، باعث به وجود آمدن بریدگی هایی در نزدیکی لثه شوند و ظاهری عجیب به وجود آورند که می تواند بهداشت دندان ‌ها را به خطر اندازد.

این مطلب را از دست ندهید!
تفاوت باندینگ و کامپوزیت ونیر دندان ـ‌ کدام بهتر است؟

با این وجود، لمینت ها می توانند با زیبا کردن لبخند، موجب افزایش اعتماد بنفس در کودکان شوند. مخصوصاً اگر در سنین پایین استفاده شوند. ممکن است دندانپزشک شما، بسته به نیاز کودکان از لمینت موقتی استفاده کند تا دندان هایی با ظاهری زیبا برای آنها بسازد.

سایر الزامات

قبلاً راجع به “سن مناسب لمینت دندان” سوال کردید، اما سن تنها شرط استفاده از لمینت دندان نیست. عوامل دیگری نیز وجود دارد که دندانپزشک در صورت تمایل شما به استفاده از لمینت باید در نظر بگیرد. عواملی مانند:

هدف

یکی از اصلی ترین دلایل کاربرد لمینت دندان، هدف استفاده از آن است. برای مثال، اگر هدف شما تنها سفید به نظر رسیدن دندان هایتان باشد. ممکن است، دندانپزشک، به شما یک روش حرفه ای سفید کردن دندان را پیشنهاد کند. این کار باعث می شود که دندان های شما، بدون ساییدگی و استفاده از روکش، درخشان تر به نظر برسند.

اگرچه در برخی موارد، دندان ها دارای لکه های عمیق و تیره هستند، به طوری که نمی توان آنها را با روش سفید کردن حرفه ای از بین برد. در این شرایط، لمینت ها گزینه بهتری هستند.

ساختار دندان

لمینت ها به مینای دندان‌ها متصل می‌شوند. بنابراین، عامل اساسی برای تعیین اینکه استفاده از روکش، گزینه خوبی است یا خیر، به سلامت کلی و ساختار هر دندان شما وابسته است. در صورت ضعیف بودن مینای دندان شما، دندانپزشک باید به جای لمینت درمان دیگری را توصیه کند.

مطالعه مطلب چه تعداد لمینت دندان برای من نیاز است؟ توصیه میگردد.

رفتار و عادت ها

اگر عادت به دندان قروچه دارید، روکش ها انتخاب مناسبی نیستند. دندان قروچه موجب تضعیف هر دو مینای دندان می شود و فشار دادن دندان ها روی هم می تواند باعث آسیب به خود آنها شود. اگر این کار را انجام می دهید، ممکن است لازم باشد تا قبل از استفاده از روکش راهی برای ترک  این عادت بد خود، پیدا کنید.

این مطلب را از دست ندهید!
بریج دندان : انواع، مزایا و هزینه

4 نکته که قبل از لمینت دندان کودکتان باید بدانید

بیشتر افراد، لمینت دندان را به عنوان راه حلی، برای رفع انواع مشخصی از مشکلات مربوط به دندان در سنین بزرگسالی در نظر می گیرند. در حقیقت، لمینت دندان نیز می تواند گزینه ای درمانی برای سنین کودکی و نوجوانی باشد. اگرچه روش استفاده از لمینت دندان کودک کمی متفاوت است. بنابراین، اگر دندانپزشک این گزینه را برای کودک شما پیشنهاد کند، جای تعجبی ندارد. اما بهتر است، قبل از هر اقدامی، در مورد لمینت مخصوص دندان کودکان و نوع نتایج حاصل از استفاده آن، اطلاعات کافی جمع آوری کنید.

سن کودک و نوجوان شما برای لمینت دندان

سن کودک و نوجوان شما برای لمینت دندان

از نظر فنی، چیزی به عنوان کم سن و سال بودن کودک، برای استفاده از لمینت دندان وجود ندارد. اما باز هم پیدا کردن دندانپزشکی که این روش را برای کودکان در نظر می گیرد، دشوار است. زیرا کودکان هنوز به طور کامل دندان های دائمی ندارند. بنابراین، تنها در غیرمعمول ترین شرایط ممکن، یک متخصص دندانپزشکی می تواند با وجود دندان های شیری، استفاده از لمینت دندان را توصیه کند.

بیشتر دندانپزشکان، تنها در صورتی لمینت دندان را توصیه می کنند که کودک به سن 14 سالگی رسیده باشد. حتی در این شرایط، دندانپزشک به والدین هشدار می دهد که باید لمینت ها را تا زمان رسیدن کودک به اوایل بزرگسالی، یک یا شاید دو بار تعویض کنند. مطمئن باشید که بیشتر متخصصان دندانپزشکی در دنیا برای یک مراجعه کننده جوان با حداقل سن 16 سال، لمینت دندان را توصیه نمی کنند.

ماهیت مشکل دندان

اگر چه استفاده لمینت دندان در بسیاری از موارد مفید است، اما روشی برای درمان نیست. برای مثال، در صورت وجود حفره در دندان، اولین اقدام، رسیدگی به بخش پوسیده و استفاده از پرکننده خواهد بود. تنها در این موارد، گزینه استفاده از لمینت دندان برای بهبود ظاهر و استحکام دندان در نظر گرفته می شود.

این مطلب را از دست ندهید!
تفاوت لومینیرز دندان با روکش های لمینت و کامپوزیت

بهتر است قبل از اینکه دندانپزشک این روش را به کودک شما توصیه کند، همه راه حل های قابل استفاده مورد بررسی قرار گیرند. هدف اصلی، تبدیل دندان آسیب دیده به یک دندان سالم است. بنابراین، پس از دستیابی به این هدف، روش استفاده از لمینت دندان، برای بهبود ظاهر و استحکام بیشتر دندان توصیه می شود.

دوام لمینت دندان چقدر است؟

دندانپزشکان، برای لمینت دندان کودک، از روش های کمی متفاوت تر استفاده می کنند. برای مثال، هنگام استفاده از لمینت، قسمت بیشتری از مینای دندان را دست نخورده باقی می گذارند. این کار از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا قرار است در چند سال آینده تغییرات زیادی در دندان ها رخ دهد. لمینت هایی که اکنون کاملاً مناسب دندان ها هستند، احتمال دارد بعد از گذشت چهار سال یا بیشتر، به تعویض نیاز داشته باشند.

برای مثال، اگر برای دندان های کودک شما در سن 14 سالگی از لمینت استفاده شود. این لمینت ها حتما در سن 18 سالگی تعویض می شوند. علاوه بر این، تعویض لمینت در نوبت بعد، باید تقریباً در 22 سالگی انجام شود. احتمال می رود که لمینت های دندان در نوبت سوم، با فرض نگهداری صحیح، بین 15 تا 20 سال دوام داشته باشند.

تطبیق رنگ لمینت

اگر نگران ترکیب رنگ لمینت با رنگ سایر دندان هایتان هستید، بهتر است که نگران نباشید. زیرا می توان چینی لمینت را برای هماهنگ کردن رنگ آن با دندان های اطراف، رنگ آمیزی کرد. پس از اتمام کار، هیچ کس بجز شما، کودکتان و تیم دندانپزشکی تفاوت لمینت و دندان های اطراف آن را متوجه نخواهند شد. آیا لمینت دندان برای کودک شما گزینه مناسبی است؟ اگر پاسخ مطمئنی برای این سوال می خواهید، باید به یک متخصص دندانپزشکی مراجعه کنید. تیم دندانپزشکی ما می‌تواند مشکلات دندانی کودک شما را بررسی کند، و راه حل درمانی مناسبی برای او  ارائه دهد و به تمامی سوالات شما پاسخ دهد.

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × دو =

تماس تلفنی و دریافت نوبت