نحوه انتخاب لمینت دندان متناسب با فرم صورت
نحوه انتخاب لمینت دندان متناسب با فرم صورت
نوامبر 23, 2022
بهترین سن برای لمینت دندان
سن مناسب و بهترین زمان برای لمینت دندان
دسامبر 6, 2022
نحوه انتخاب لمینت دندان متناسب با فرم صورت
نحوه انتخاب لمینت دندان متناسب با فرم صورت
نوامبر 23, 2022
بهترین سن برای لمینت دندان
سن مناسب و بهترین زمان برای لمینت دندان
دسامبر 6, 2022
نمایش همه

عوارض و مشکلات لمینت دندان چیست؟

عوارض و معایب لمینت دندان

آیا قصد دارید برای لمینت دندان به دندانپزشک مراجعه کنید؟ آیا می دانید عوارض و معایب لمینت دندان چیست؟ مانند هر درمان دندانپزشکی، لمینت های دندان عوارض خاص خود را دارند. برخی اوقات ممکن است که فرایند درمان اشتباه پیش برود. همیشه مهم است که از محدودیت ها، عوارض جانبی و مشکلات بالقوه ای که ممکن است رخ دهد، آگاه باشید و هزینه هایی که ممکن است برای اصلاح آن متحمل شوید را بدانید. بدین صورت می توانید از مشکلات احتمالی پیشگیری کنید.

بررسی عوارض و معایب لمینت دندان

خطرات و عوارض روکش های چینی یا لمینت عبارتند از:

غیر قابل برگشت

لمینت ها قابل جابجایی نیستند، آن ها را با این هدف قرار می دهند که هرگز از دندان جدا نشوند. مسلما اکثر افرادی که ونیرها را انتخاب می کنند به دنبال راه حلی دائمی برای مشکلات زیبایی خود هستند. پس مهم است بدانید که نمی توانید آن ها را بردارید و به حالت اول برگردید. هنگامی که لمینت دندان می گذارید، همیشه آن ها روی دندان های شما قرار دارند و دیگر قابل بازگشت نیستند.

تراشیدن دندان

تراشیدن دندان یکی دیگر از عوارض و معایب لمینت دندان است. تقریبا در همه موارد به میزان کمتر یا بیشتر، سطح جلوی دندان شما باید سوهان زده شده و مقداری از مینای دندان شما جدا شود تا راه برای روکش باز شود. حتی روکش‌ های «مینیمال آماده‌ سازی» یا «بدون آماده ‌سازی» معمولا نیاز به سوراخ ‌کاری دندان دارند.

ترک خوردن لمینت

هنگامی که شما نوشیدنی یا غذاهای سرد و گرم مصرف می کنید، دندان ها کمی منبسط و منقبض می شوند. این تغییرات حرارتی به طور بالقوه باعث ترک خوردن روکش در طی سالیان متمادی می شود. اگر ضخامت سیمان از خود روکش بیشتر باشد، انقباض پلیمریزاسیون (کوچک شدن مواد در حین گیرش) گاهی اوقات باعث ترک خوردن لمینت نازک می شود.

عوارض لمینت دندان

پوسیدگی

پوسیدگی یکی دیگر از عوارض و معایب لمینت دندان است. در حالی که پرسلن یا مواد پرکننده پوسیدگی ندارند، همچنان ممکن است پوسیدگی دندان در اطراف لبه های روکش ایجاد شود که در صورت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان منجر به افتادن روکش می شود.

کوچک شدن لثه

با افزایش سن، لثه افراد کوچک می ‌شود. این امر با بیماری لثه یا سایش مسواک تسریع می گردد، اما به طور طبیعی هر 10 سال یک تا 2 میلی ‌متر لثه ها کوچک می شوند. این بدان معناست که حاشیه ‌های لمینت دندان که زمانی پنهان یا در خط لثه بوده ‌اند در آینده نمایان می ‌شوند. پس اگر تصمیم دارید که لمینت خود را اصلاح کنید، ممکن است نیاز به تعویض داشته باشد.

این مطلب را از دست ندهید!
درمان درد پوسیدگی وسوراخ شدن دندان

مطالعه مطلب عفونت لمینت دندان توصیه میشود.

شکستگی لمینت دندان

شکستن لمینت دندان یکی دیگر از عوارض و معایب لمینت دندان است. در صورتی که نیش نامطلوب (لبه به لبه) داشته باشید یا دندان های خود را بسایید احتمال شکستگی بیشتر است. اگر شما یک بروکسیست هستید، استفاده از آتل برای محافظت از روکش ‌های شما بسیار مهم است. سایر شکستن های لمینت ممکن است هنگام جویدن مواد غذایی سفت مانند هسته های زیتون، دانه ها یا آجیل اتفاق بیفتند، بنابراین باید بیشتر مراقب باشید.

شکستگی لمینت دندان

در صورت بروز این نوع آسیب تصادفی، باید آماده باشید که هزینه تعویض لمینت دندان را بپردازید. براده برداری و شکستگی بسیار جزیی ممکن است بدون نیاز به تعویض کل روکش صاف یا ترمیم شود. با این حال اگر بیشتر از یک شکستگی جزیی باشد نیاز به تعویض کل روکش است. گاهی اوقات می توانید شکستگی را با کمی مواد پرکننده سفید ترمیم کنید، اما اگر لبه انسیزال باشد، برطرف کردن این شکستگی مشکل ساز است.

لکه گیری لمینت

در حالی که لمینت ها نسبت به باندینگ‌ های دندان یا مواد پرکننده سفید در برابر لکه مقاوم ‌تر هستند، لکه ‌گیری همچنان می ‌تواند یک مشکل باشد. طبق یک مطالعه بیش از 10 سال، اکثر مردم 80 تا 100٪ مواقع از زیبایی شناسی راضی هستند. 92 درصد ونیرها در 5 سالگی و 64 درصد در 10 سالگی قابل قبول تلقی شدند.

با مشاهده این نوع داده ‌ها و صحبت با افرادی که این روش را انجام داده‌ اند، می ‌توانیم ایده ‌ای از این که چند سال آینده لمینت ها ممکن است چگونه باشد به دست ‌آوریم. اهمیت مراقبت، رژیم غذایی و تمیز کردن دقیق لمینت را نمی توان برای کمک به حفظ ظاهر زیبای روکش ها مورد تاکید قرار داد.

28٪ از این مشکلات در واقع قابل تعمیر بودند، به این معنی که تنها 4٪ واقعا نیاز به تعویض در یک دوره 10 ساله داشتند.

حساسیت

حساسیت یکی دیگر از عوارض و معایب لمینت دندان است. در صورت لزوم، دندانپزشک باید تمام تلاش خود را برای حفظ حاشیه ها در مینای دندان انجام دهد، اما گاهی اوقات رنگ یا موقعیت دندان ممکن است باعث شود که هنگام سوهان دندان کمی عمیق تر و نزدیک عاج برود.

این مطلب را از دست ندهید!
تفاوت لومینیرز دندان با روکش های لمینت و کامپوزیت

حساسیت به گرما و سرما ممکن است یک عارضه جانبی لمینت باشد. اگر روکش ‌های موقتی قرار نگیرند، این احتمال بسیار بیشتر است. اگر چه ممکن است با روکش‌ های نهایی نیز حساسیت اتفاق بیفتد، اما به طور کلی به میزان کمتر این احتمال وجود دارد. پس از نصب لمینت های نهایی، انتظار می رود این حساسیت پس از حدود یک هفته از بین برود.

ممکن است لمینت دندان بیفتد

به دلایل مختلف ممکن است لمینت دندان جدا شود؛ از جمله: فرایند باندینگ، تناسب روکش، پوسیدگی، فشار ناشی از نیش شما، خرابی سیمان یا پرسلن و مراقبت نادرست. اگر این اتفاق افتاد، روکش را نگه دارید و نزد دندانپزشک ببرید تا ببیند چه کاری می تواند انجام دهد. دندانپزشکان می توانند روکش و دندان شما را تمیز کرده و دوباره آن را بچسبانند. اگر آن را گم کنید یا آن را قورت دهید، مطمئنا باید یک روکش جدید ساخته شود.

چگونه لمینت ممکن است شکسته شود؟ چرا باید لمینت را تعویض کرد؟

لمینت دندان به سه روش ممکن است به طور کامل بشکند و نیاز به تعویض داشته باشد:

  • لمینت جدا می شود و به هر دلیلی نمی توان آن را دوباره قرار داد.
  • لمینت تراشه یا شکستگی دارد و قابل تعمیر نیست.
  • لمینت از لحاظ زیباشناسی مشکل ایجاد کرده است.

در این شرایط باید روکش جدیدی توسط آزمایشگاه ساخته شود. متخصص آن را تا حد امکان با روکش های باقی مانده مطابقت می دهد. به عنوان یک اقدام موقت می توان مقداری ماده پرکننده سفید را روی دندان قرار داد تا زیبایی لبخند حفظ شود و از دندان زیر محافظت کند و هر گونه حساسیت را کاهش دهد.

چگونه از عوارض لمینت دندان پیشگیری کنیم؟

پیشگیری از عوارض لمینت دندان

با وجود تمام تلاش های دندانپزشک، اگر از دندان های خود مراقبت نکنید، لمینت های دندان شما فرسوده می شوند. با رعایت نکات زیر میتوانید طول عمر لمینت دندان را افزایش دهید:

  • از دندان های خود به عنوان ابزار استفاده نکنید.  اگر بخواهید چیزهایی را با دندان باز کنید یا چیزهای غیر خوراکی را گاز بگیرید، ممکن است باعث ترک خوردن لمینت دندان شوید یا آنرا بشکنید.
  • از دخانیات خودداری کنید.  تنباکو به مرور زمان باعث لکه دار شدن لمینت دندان میشود و لمینت های سفید درخشان جدید شما را زرد میکند.
  • از خوردن غذاها (و نوشیدنی هایی) که دندان های شما را لکه دار می کنند خودداری کنید.  سس پاستا، انواع توت ها، کاری های مختلف، نوشابه ها، شراب، قهوه و چای همگی می توانند دندان های شما را لکه دار کنند. اعتدال کلید روشن نگه داشتن لبخند شماست.
  • برای تمیز کردن و معاینه منظم به دندانپزشک مراجعه کنید.  نه تنها مراجعه به دندانپزشک برای تمیز کردن منظم دندان‌های شما را سالم نگه می‌دارد، دندانپزشک می‌تواند لمینت های شما را بررسی کرده و مطمئن شود که هنوز در وضعیت خوبی هستند.
  • روزانه نخ دندان بکشید. نخ دندان کشیدن لثه های شما را در فرم عالی نگه می دارد و می تواند از بیماری لثه محافظت کند، بیماری لثه باعث ایجاد شکاف بین لثه ولمینت می شود.
  • هنگام ورزش از محافظ دهان و اگر دندان قروچه می کنید در شب از محافظ دندان استفاده کنید.  محافظ می تواند به جلوگیری از فرسایش لمینت کمک کند و آنها را برای مدت طولانی تری در حالت عالی نگه دارد.
  • از مسواک با موهای نرم و خمیر دندان غیر ساینده استفاده کنید.  مسواک سخت و خمیردندان های سفید کننده، می تواند لمینت های دندانی شما را به مرور زمان از بین ببرد. با آنها آرامی رفتار کنید و ماندگاری آنها را افزایش دهید.
این مطلب را از دست ندهید!
تاج دندان(کراون) چیست؟

برای جایگزینی لمینت دندان خود دندانپزشکی را پیدا کنید که به آن اعتماد دارید 

استفاده از یک دندانپزشک خوب که می توانید به آن اعتماد کنید، یکی از بهترین راه ها برای اطمینان از ماندگاری ونیرهای دندانی شما تا حد امکان است. خرج کردن پول برای لمینت های دندانی و سپس نصب نکردن آنها به درستی می تواند پرهزینه و فوق العاده ملال آور باشد.

سئوالات متداول

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × یک =

تماس تلفنی و دریافت نوبت