مراقبت های بعد از جراحی دندان عقل
مراقبت بعد از جراحی دندان عقل وکنترل درد
فوریه 26, 2023
مراقبت های بعد از لمینت دندان
مراقبت های بعد از لمینت دندان
مارس 11, 2023
مراقبت های بعد از جراحی دندان عقل
مراقبت بعد از جراحی دندان عقل وکنترل درد
فوریه 26, 2023
مراقبت های بعد از لمینت دندان
مراقبت های بعد از لمینت دندان
مارس 11, 2023
نمایش همه

عفونت لمینت دندان

عفونت لمینت دندان

می‌دانستید در کار دندانپزشکان زیبایی و لمینت کردن دندان هم امکان عفونت و خراب شدن وجود دارد؟ لمینت دندان یک ماده نازک چسبنده است که برای حفظ ظاهر طبیعی دندان به کار می‌رود. لمینت‌ها بر اساس نوع ماده‌ای که از آن درست شده‌اند در دسته‌بندی لمینت‌های چینی، کامپوزیت، زیرکونیا و … قرار می‌گیرند. دندانپزشکان زیبایی لمینت‌ها را برای پوشاندن لکه‌های روی دندان، درمان ترک‌های جزئی و پنهان کردن فاصله‌ی بین دندان‌ها به کار می‌برند. متخصصین دندانپزشک ما در این مقاله دلایل عفونت لمینت دندان را به همراه نکاتی برای جلوگیری از آن ذکر کرده‌اند.

عفونت لمینت دندان چگونه رخ می دهد؟

لمینت‌های دندان از مواد ترکیبی درست شده‌اند به همین دلیل می‌توانند فرسوده شده یا عفونت کنند. ممکن است عفونت در دندان طبیعی که زیر لمینت قرار دارد مخصوصا در جایی که لمینت به دندان چسبیده است رخ دهد. اگر باکتری‌های دهان در اطراف لمینتی که به دندان چسبیده است به درستی از بین نرفته باشند، وارد فضای بین لمینت و دندان می‌شوند و زیر لمینت‌ها جای می‌گیرند. این باکتری‌ها هم دندان و هم بافت لثه اطراف لمینت را خراب می‌کنند. همان طور که در زیر آمده است این عفونت باکتریایی ممکن است به دلیل بد کارگذاشتن لمینت‌ها نیز رخ دهد:

  • اگر لمینت دندان به درستی کار گذاشته نشده باشد، احتمال بیشتری برای رشد باکتری‌ها وجود دارد. باکتری از حاشیه لثه وارد شده و به داخل دندان نفوذ می‌کند. این امر باعث می‌شود باکتری‌ها پشت لمینت‌های چینی رخنه کنند. این نوع عفونت با یک لکه تیره رنگ بر روی دندان لمینت شده مشخص می‌شود. 
  • وقتی دندانپزشک زیبایی مینای دندان را (تا چند اینچ) می شکافد تا لمینت‌ها را کار بگذارد ممکن است باعث خونریزی لثه شود. اگر این خون به درستی پاک نشود، با مواد متصل کننده لمینت مخلوط می‌شود و بعد از چسباندن لمینت یک نقطه تیره بر روی دندان ایجاد می‌کند. این موضوع باعث التهاب لثه شده و خطر عفونت لمینت دندان به همراه می‌آورد.
این مطلب را از دست ندهید!
مراحل انجام لمینت دندان

از این رو پیشنهاد می‌شود که اگر متوجه یک لکه سیاه رنگ بر روی دندانتان شدید یا اگر برای چند هفته احساس کردید لمینت دندانتان دچار حساسیت شده فورا دندانپزشکتان را در جریان قرار دهید. چون حساس شدن دندان یکی از علائم عفونت است.

چگونه می‌توانیم از لمینت‌ ها در مقابل عفونت محافظت کنیم؟

قطعا وقتی دندان‌های شما لمینت می‌شوند دندانپزشکتان مواردی از قبیل درست مسواک زدن را به شما توصیه می‌کند. توصیه‌ی ما هم همین است. شما باید یک روتین بهداشت دندان مؤثر داشته باشید که شامل مواردی چون مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و استفاده از دهان شویه‌های آنتی باکتریال برای از بین بردن باکتری‌های موجود در دهان می‌باشد.  علاوه بر آن، دندانپزشکان زیبایی کلینیک ما دو توصیه‌ی دیگر هم دارند تا کسانی که لمینت دندان را انتخاب می‌کنند بتوانند به کمک این توصیه‌ها زیبایی لبخند خود را حفظ کنند :

  • از نخ دندان آبی استفاده کنید – بقایای غذا و چیزهای دیگر در زیر لمینت‌های چینی جا خوش می‌کنند و با مسواک هم از بین نمی‌روند. اگر این مواد به درستی از بین نروند باعث عفونت و خراب شدن دندان می‌شوند. بنابراین باید از لوازم دیگری مانند نخ دندان‌های آبی برای تمیز کردن دندانتان استفاده کنید. این نخ دندان به شما کمک می‌کند بدون اینکه به لمینت‌های شما آسیبی برسد خطوط بین دندان‌ها را به خوبی پاک کنید.
نخ دندان آبی برای پیشگیری از عفونت لمینت دندان
  • بهتر است برای حفظ لمینت دندان از غذاهای چسبنده مانند آدامس، شکلات‌های چسبناک و پاستیل کمتر استفاده کنید. چون جدا کردن این ذرات کوچک که به  سطح لمینت‌ها می چسبند بسیار دشوار است. اگر این مواد از بین نروند و بر روی سطح لمینت‌ها باقی بمانند به مرور زمان محکم تر شده و باعث ایجاد پلاک و رسوب بر روی دندان می‌شوند.  به یاد داشته باشید که عمل‌های زیبایی دندان اگر همراه با مراقبت‌های مناسب نباشند می‌توانند مشکلات دندانی زیادی با خود به همراه بیاورند.
این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 1 =

تماس تلفنی و دریافت نوبت