عفونت دندان عقل
عفونت دندان عقل: اقدامات درمانی لازم چیست؟
فوریه 14, 2023
عفونت لمینت دندان
عفونت لمینت دندان
مارس 7, 2023
عفونت دندان عقل
عفونت دندان عقل: اقدامات درمانی لازم چیست؟
فوریه 14, 2023
عفونت لمینت دندان
عفونت لمینت دندان
مارس 7, 2023
نمایش همه

مراقبت بعد از جراحی دندان عقل وکنترل درد

مراقبت های بعد از جراحی دندان عقل

دندان عقل اکثر افراد بین سنین 17 الی 24 سالگی شروع به رشد می کند. با این حال، در برخی از افراد، دندان عقل از لثه خارج نمیشود، که می تواند باعث درد، ورم یا زخم لثه شود. علاوه بر این دندان عقل نهفته  می تواند به دندان های مجاور فشار وارد کند یا به استخوان فک شما آسیب برساند. اگر دندان های عقل شما از لثه بیرون نمی آیند، انجام جراحی برای برداشتن آنها ایده خوبی است. بنابراین با کمی مراقبت و درمان مناسب پس از جراحی دندان عقل، به سرعت بهبود خواهید یافت.

آماده سازی قبل از جراحی دندان عقل

آماده سازی قبل از جراحی دندان عقل

1. قرار ملاقات خود را با دندانپزشک یا جراح خود تنظیم کنید.

اطمینان حاصل کنید که قرار ملاقات خود را در روزی تنظیم کرده اید که به شما امکان می دهد پس از جراحی دندان عقل بهبود پیدا کنید. به عنوان مثال قرار ملاقات خود را در روز پنجشنبه یا جمعه تنظیم کنید تا بتوانید آخر هفته بهبود پیدا کنید. اگر شما یک خانم هستید و از کنترل بارداری استفاده می کنید، برای جلوگیری از ایجاد خشکی حفره، جراحی را به بعد از قاعدگی موکول کنید.

  • چرخه قاعدگی شما می تواند بر احتمال تهوع و استفراغ بعد از عمل تاثیر بگذارد. زنانی که از قرص های ضد بارداری خوراکی استفاده می کنند، در روزهای 9 تا 15 سیکل بعد از عمل، بیشتر دچار تهوع و استفراغ می شوند.
مصرف غذاهای نرم بعد از جراحی دندان عقل

2. شب قبل به خواربار فروشی بروید.

غذاهای نرم مانند سس سیب، سوپ مرغ، ماست، میوه های کنسرو شده، ژلاتین، پودینگ یا پنیر را بخرید. شما باید تا مدتی پس از جراحی از مصرف غذاهایی که نیاز به جویدن دارند یا غذاهایی که بسیار گرم یا سرد سرو می شوند، خودداری کنید.

  • همچنین به یاد داشته باشید که در روزهای اول پس از جراحی، نباید الکل، نوشابه، قهوه یا نوشیدنی های گرم مصرف کنید.
سرگرمی و استراحت بعد از عمل دندان عقل

3. فیلم، بازی و کتاب تهیه کنید.

ممکن است درد زیادی داشته باشید. باید مطمئن شوید که منابع زیادی در اطراف خود دارید تا ذهنتان را از ناراحتی دور نگه دارید. بنابراین برای چند روز باید راحت باشید.

تهیه مسکن دندان از داروخانه

4. شخصی را پیدا کنید که شما را به کلینیک برساند.

بعد از عمل دچار کسالت خواهید شد و به کسی نیاز دارید که شما را به خانه برساند و به شما کمک کند مسکن هایتان را از داروخانه تهیه کنید.

این مطلب را از دست ندهید!
فرسایش مینای دندان: علل ، علائم و درمان

مراقبت خانگی از خود پس از جراحی دندان عقل

مراقبت خانگی از خود پس از جراحی دندان عقل

1. گاز استریل را حداقل 30 دقیقه روی محل جراحی دندان عقل بگذارید.

سعی نکنید گاز را عوض کنید زیرا روند لخته شدن را مختل می کند. پس از برداشتن اولین گاز، محل را تمیز نگه دارید و آن را به حال خود رها کنید. سعی نکنید مکرراً خون را بیرون بیاورید چرا که تغییر فشار در دهان از لخته شدن خون جلوگیری می کند. در عوض از گاز تازه برای جذب خون استفاده کنید.

استفاده از چای کیسه ای

2. از چای کیسه ای استفاده کنید.

اگر بعد از 12 ساعت یا بیشتر، زخم شما همچنان با سرعت ثابت خونریزی می کند، گاز زدن را متوقف کنید و شروع به گاز گرفتن چای کیسه ای مرطوب کنید. برگ های چای باعث لخته شدن خون می شوند و در برخی افراد، کافئین گردش خون را افزایش می دهد. این فرآیند باعث ایجاد پلاکت های لخته شده در ناحیه بخیه می شود که زمان بهبودی را تسریع می کند.

شستشوی دهان با آب نمک

3. دهان خود را با آب نمک بشویید.

1 قاشق چایخوری نمک دریا را با 8 اونس آب گرم ترکیب کنید. مایع را به آرامی داخل دهان خود ببرید و اجازه دهید برای لحظه ای خیس بخورد. سپس داخل سینک یا توالت بریزید. غرغره یا تف نکنید چرا که ممکن است لخته خون زخم را از بین ببرد. آب نمک باعث بهبودی و کاهش تحریک می شود.

  • حتماً در روز اول پس از جراحی به آرامی دهان را آبکشی کنید.
  • برای 24 ساعت اول پس از جراحی، فقط از آب نمک برای تمیز کردن دهان خود استفاده کنید. منتظر بمانید تا پزشک توصیه کند دوباره استفاده از مسواک را شروع کنید (معمولاً تا روز دوم بی خطر است).
استفاده از کیسه یخ برای کاهش محل درد دندان عقل

4. برای کاهش درد و تورم از کیسه یخ استفاده کنید.

ممکن است برای جلوگیری از تورم در 24 ساعت اول، یخ روی گونه هایتان بگذارید.

  • پس از 24 تا 72 ساعت، یخ ممکن است به کاهش درد کمک کند، اما برای پیشگیری از تورم بی فایده خواهد بود. اگر ابزاری برای کیسه یخ ندارید، از یک کیسه سبزیجات منجمد استفاده کنید.
  • وقتی زمان کافی گذشت، طبق دستورالعملی که دندانپزشک به شما داده است، یک پد گرم کننده روی گونه های خود قرار دهید. در صورت استفاده مجدد از کیسه یخ، واکنش طبیعی بدن شما باعث ورم اضافی خواهد شد.
بالاگرفتن سر

5. سرتان را بالا بگیرید.

چه روی کاناپه خود بخوابید یا روی تخت، 2 یا چند بالش زیر سر خود قرار دهید تا دهانتان بالاتر از سر و گردن قرار بگیرد. ارتفاع باعث کاهش ورم می شود.

نزدیک نگه داشتن وسایل مورد نیاز بعد از جراحی دندان عقل

6. لوازم خود را نزدیک نگه دارید.

بعد از عمل جراحی دندان عقل شما به آب، گاز، مسکن و آنتی بیوتیک نیاز دارید تا مجبور نباشید برای تهیه وسایل مورد نیاز خود از جای خود بلند شوید و به دستشویی بروید.

خودداری از استفاده از نی برای نوشیدن مایعات

7. از استفاده از نی برای نوشیدن مایعات خودداری کنید.

خلاء ایجاد شده در دهان می تواند لخته های شما را از بین ببرد و روند بهبودی را کند کند.

ممنوعیت الکل و سیگار بعد از عمل جراحی دندان عقل

8. سیگار و الکل را کنار بگذارید.

آنها می توانند روند بهبودی را کاهش دهند. برای استفاده از محصولات حاوی تنباکو باید حداقل 72 ساعت پس از عمل جراحی دندان عقل صبر کنید. (اما بیشتر بهتر است)

کنترل درد محل جراحی دندان عقل

9. درد محل جراحی دندان عقل را کنترل کنید.

می توانید از مسکن های تجویز شده استفاده کنید یا می توانید ایبوپروفن بدون نسخه را برای جلوگیری از درد، التهاب و ورم مصرف کنید. از مصرف آسپرین صرف نظر کنید زیرا ممکن است باعث خونریزی و کند شدن روند بهبودی شما شود.

  • به محض خروج از کلینیک دندانپزشکی حتماً مسکن مصرف کنید. برای جلوگیری از حالت تهوع و استفراغ آنها را با یک وعده غذایی کوچک مصرف کنید. ممکن است هنوز به خاطر داروی بی حسی، بی حس شده باشید و فکر کنید که نیازی به مسکن قوی ندارید. با این حال، هنگامی که داروی بیهوشی از بین می رود، ممکن است درجات بالایی از ناراحتی را تجربه کنید.
  • حداقل به مدت 24 ساعت از رانندگی یا کار با ماشین آلات سنگین خودداری کنید. داروی بیهوشی همراه با داروهای ضد درد شما می تواند این فعالیت ها را خطرناک کند.
  • در صورت بروز تهوع و استفراغ شدید با پزشک خود صحبت کنید. پزشک شما ممکن است بتواند یک داروی ضد درد متفاوت تجویز کند که شما را بیمار نکند.
کمک برای مراقبت  دوران نقاهت پس از جراحی دندان عقل

10. کمک بخواهید.

روی همسر، دوستان یا خانواده خود حساب باز کنید که در دوران نقاهت پس از جراحی دندان عقل از شما مراقبت کنند. از آنها بخواهید تماس های تلفنی شما را بگیرند، در انجام کارهای خانه به شما کمک کنند، برای شما غذا بیاورند و در حین بهبودی شما را آسوده نگه دارند.

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 8 =

تماس تلفنی و دریافت نوبت