دندان قروچه یا بروکسیسم
دندان قروچه را با این ۸ راهکار متوقف کنید
سپتامبر 5, 2021
مینای دندان
فرسایش مینای دندان: علل ، علائم و درمان
سپتامبر 21, 2021
دندان قروچه یا بروکسیسم
دندان قروچه را با این ۸ راهکار متوقف کنید
سپتامبر 5, 2021
مینای دندان
فرسایش مینای دندان: علل ، علائم و درمان
سپتامبر 21, 2021
نمایش همه

مزایای مسواک برقی در مقایسه با مسواک معمولی

مزایای مسواک برقی در مقایسه با مسواک معمولی

در این مقاله مزایای مسواک برقی در مقایسه با مسواک معمولی را از نظر دندانپزشکان برای شما توضیح میدهیم.

مسواک زدن اساس سلامت دندان است. موثرترین راه برای برداشتن پلاکی که باکتری ها روی دندان شما ایجاد میکند مسواک زدن است اما چه نوع مسواکی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان بهتر است؟

به طور کلی مسواک های برقی در برداشتن پلاک دندان بهتر از مسواک های دستی هستند. ولی بیماران باید برای انتخاب مسواکی منطبق بر نیاز های هر فرد، با دندان پزشک خود صحبت کنند.

در این مطلب مزایا و معایب مسواک های دستی و برقی را یاد میگیرید، علاوه بر این هنگام خرید مسواک برای تمیز کردن روزانه ی دندان های تان میدانید که به دنبال چه ویژگی هایی هستید.

در مسواک دستی به دنبال چه چیزی باشید

مسواک دستی اصولا نسبت به مسواک برقی هزینه کمتری دارد، اما مطالعات نشان داده که مسواک معمولی الزاما در کاهش پلاک و التهاب لثه موثر نیست.

اگر به دنبال مسواک دستی هستید، مسواکی با سر کوچک و جمع و جور پیدا کنید تا بتواند به دندان های عقب برسد.

همیشه آدم ها به دنبال مسواکی نرم هستند کسی به دنبال مسواک های سفت نیست. موهای سفت روی مسواک به لثه های شما آسیب میزند.

قرار نیست هر چقدر موها سخت و سفت تر باشند قدرت پاک کنندگی بیشتری داشته باشند. ولی امکان آسیب به لثه ها را بیشتر میکنند که در نهایت می تواند حساسیت دندان و افتادگی لثه را موجب شود.

مطالعه مطلب نحوه استفاده از مسواک برقی: راهنمای مرحله به مرحله توصیه میگردد.

مزایا و معایب مسواک دستی

مهمترین نکاتی که هنگام خرید مسواک دستی باید در نظر داشته باشید را از زبان دندانپزشک بشنوید:

مزایا

 • قابل حمل: می توانید به راحتی تمام یک مسواک دستی را به دفتر محل کار ببرید، یا آن را در کیف خود بگذارید یا هنگام مسافرت آن را به همراه خود همه جا ببرید.
 • ارزان قیمت: قیمت مسواک دستی در داروخانه یا سوپر مارکت کمتر از 10 دلار است؛ که مقرون به صرفه اند.
 • دسترسی آسان: به راحتی می توانید مسواک دستی از اکثر داروخانه ها یا فروشگاه های مواد غذایی خریداری کنید.
 • عدم نیاز به باتری: نیازی به باتری و شارژر نیست و همچنین از مصرف باتری جلوگیری میشود.

معایب

 • عدم دسترسی به تمامی نقاط: با کمی دقت به این نتیجه رسیدم افراد تمایل دارند از مسواک هایی با سر بزرگ استفاده کنند. بهتر از از مسواک های کوچک استفاده کنید تا مطمئن شوید مسواک بر روی تمام دندان های شما کشیده میشود. با این وجود یک مسواک دستی که به درستی استفاده شود به اندازه ی یک مسواک برقی کارایی دارد. البته به یاد داشته باشید نخ دندان بسیار مهم است و هیچ کدام از دو روش مسواک زدن بدون نخ دندان کامل نیست.
 • کارایی کمتر: در یک بررسی در سال 2014 محققان به این نتیجه رسیدند که مسواک معمولی در راز مدت و کوتاه مدت تاثیر کمتری برای از بین بردن پلاک دندان و التهاب لثه نسبت به مسواک برقی داشته است. البته محققان اشاره کردند که جامعه ی آماری کمی داشته اند و به بررسی های استاندارد بیشتری نیاز است.
 • تولید زباله پلاستیکی: دندان پزشک ها معتقد اند هر سه ماه یکبار موهای مسواک ساییده می شوند و باید تعویض شوند که این کار باعث تولید زباله های پلاستیکی بیشتری می شود.
 • سایش لثه: اگر از مسواک هایی با موهای سفت استفاده می کنید متوجه آسیب به لثه هایتان نخواهید شد در حالی که در مسواک برقی هشدار دهنده ایی برای شما وجود دارد که فشار زیادی را اعمال نکنید.
این مطلب را از دست ندهید!
تشخیص آبسه دندان چگونه است؟

ایجاد مشکل برای بیماران: کارشناسان می گویند افراد معلول یا سالمند که قدرت کافی ندارند نباید از این مسواک های دستی استفاده کنند.

مطالعه مطلب انواع مسواک دهانی: 14 نوع که احتمالا نمیدانستید! توصیه میگردد.

در مسواک برقی به دنبال چه چیزی باشیم؟

انواع مختلفی از مسواک برقی وجود دارد. سه نوع مسواک برقی معروف عبارتند از:

1. مسواک چرخان نوسان دار: این مسواک ها سرهای دایره ای دارند که هم می چرخند و هم به جلو و عقب حرکت می کنند.

2. مسواک سونیک: این مسواک به سرعت به جلو و عقب می رود و ارتعاشاتی ایجاد میکند.

3. مسواک های التراسونیک: در این مدل از مسواک ها از ارتعاشات فراصوت که انسان قادر به شنیدن آن نیست استفاده می شود.

مقالات کمی در مورد انواع مسواک های برقی وجود دارد با اینکه مقالاتی با حمایت خود شرکت سازنده ارائه شده است ولی به مقالات مستقل تری نیاز است.

دندانپزشکان مسواک سونیک را توصیه می کنند. موهای بیشتری به دندان های شما کشیده می شود و به پستی و بلندی های دندان شما کشیده می شود. از طریق این موهای ریز و زیاد به مرز بین دندان و لثه نفوذ میکنند و آن را به خوبی تمیز می کنند.

در یک بررسی در حال 2016 که بر روی مسواک های شارژی و مسواک هایی که با باتری کار میکنند انجام شد، محققان متوجه شدند که نوع شارژی ان بهتر پلاک ها را بر میدارد.

مزایا و معایب مسواک های برقی

مطالعات مشخص کرده اند که احتمالا مزایای مسواک برقی در مقایسه با مسواک معمولی برای حفظ سلامت دهان شما بیشتر است. با این حال، قبل از خرید در مورد مزایا و معایب آن با دندانپزشک خود مشورت کنید.

این مطلب را از دست ندهید!
فرق لمینت دندان با ونیر کامپوزیت

مزایا

 • مسواک برقی نسبت به مسواک دستی در کاهش پلاک و التهاب لثه موثرتر است. در یک مطالعه ی بزرگ و طولانی مدت که در سال 2019 در آلمان منتشر شد، داوطلبان طی 11 سال بررسی شدند. این مقاله نشان داد که به طور کلی افرادی که از مسواک های برقی استفاده می کردند در مقایسه با کسانی که از مسواک دستی استفاده می کردند از سلامت کلی دهان و دندان بیشتری برخوردار بودند و بیماری هایی مانند بیماری لثه و از دست دادن دندان کمتر در آن ها مشاهده شد.
 • در یک مقاله ی مروری دیگر در سال 2014 که تجزیه و تحلیل 56 مقاله را پوشش میدهد نشان داد که مزایای مسواک برقی در مقایسه با مسواک معمولی برای از بین بردن پلاک و جلوگیری از التهاب لثه در طولانی مدت و کوتاه مدت بیشتر است. به طور کلی استفاده از مسواک برقی در کوتاه مدت 11 درصد کاهش بیشتری در پلاک های دندان نسبت به مسواک دستی دارد و در دراز مدت 21 درصد کاهش در پلاک ها دیده شده است.
 • مسواک برقی برای افرادی که التهاب لثه دارند بهتر است. نتایج یک بررسی در سال 2017 داد نشان داد که در بیمارانی که ارتودنسی انجام میدهند ممکن است سلامت لثه ها به خطر بیفتد، تحقیقات نشان داد افرادی که از مسواک برقی استفاده کردند التهاب و خونریزی کمتری داشته و به درمان خونریزی لثه نزدیک تر شده اند. و در کل لثه های سالم تری داشتند به هر حال به تحقیقات بیشتری در این حوزه نیاز است.
 • مزایای مسواک برقی در مقایسه با مسواک معمولی برای کودکان بیشتر است. در مقاله ایی در سال 2013 گفته شده که مسواک برقی برای کودکان 7 تا 18 سال مناسب تر است و پلاک ها را بهتی تمیز میکند.
 • مزایای مسواک برقی در مقایسه با مسواک معمولی برای افراد مسن بیشتر است. مسواک های برقی برای افراد مسن مفید اند. از آنجا که گرفتم دسته ی آن راحت تر است و ارتعاشات مسواک برای پاک کردن کافی است و نیاز به حرکات شدید ندارند. مخصوصا برای بیماران آرتریت، تنها کافی است سر مسواک روی دندان قرار بگیرد و نیازی به دخالت زیاد دست نیست.
 • در بیماری اسکلرودرمی پوست اطراف دهان سفت میشود و دکتر میگوید که استفاده از مسواک برقی برای این افراد راحت تر و مناسب تر است.
 • انواع مختلفی از مسواک های برقی وجود دارد که می توانید برنامه های ان را روی گوشی نصب کنید و سلامت دندان های خود را پیگیری کنید. به عنوان مثال آنها سنسور هایی دارند که بیشتر از دو دقیقه روی یک مکان بمانید به شما اخطار میدهد یا اگر فشار زیادی اعمال کنید اخطار آسیب به لثه فعال می شود و می توانید ساعت و زمان مسواک زدن تان را چک کنید.
 • کاهش ضایعات. با اینکه مسواک برقی را هم باید هر چند وقت یکبار تعویض کنید ولی دکتر می گوید که طول سر برس کوچک تر است و ضایعات کمتری ایجاد میکند.
این مطلب را از دست ندهید!
آیا دندان درد می‌تواند باعث سردرد شود؟

معایب

 • هزینه های زیاد: مسواک برقی بین 30 تا 200 دلار قیمت دارد که ارزان ترین ان ها از گرانترین مسواک دستی معمولی 10 دلاری، گران تر است. در طول یک سال نیاز است که چهار باز سر مسواک را عوض کنید و هر بسته ی سر مسواک بین یک تا ده دلار هزینه دارد.
 • قد بلند: مسواک های برقی به طور قابل توجهی بلندتر از مسواک دستی اند. این ویژگی برای برخی افراد آزار دهنده و حتی در برخی موارد مخرب است.
 • استفاده از نیروی بیش از حد: گاهی افراد بر حسب عادت فشار بیشتری به دسته وارد می کنند که در دراز مدت ممکن است باعث آسیب به لثه ها شود.

مزایای مسواک برقی در مقایسه با مسواک معمولی

مسواک برقی هزینه ی بیشتر نسبت به دستی دارد ولی مزایای مسواک برقی در مقایسه با مسواک معمولی بیشتر است.

ویژگی هامسواک دستیمسواک برقی
هزینه  به طور معمول $ 1- 10 $  به طور معمول 25- $ 200 $  
فواید  سبک، قابل حمل و کم هزینه  نگهداری آسان دسته، موهایی نرم و ظریف با کارایی بیشتر  
اثربخشی  طبق مقاله سال 2012 استفادهی طولانی مدت باعث کاهش 40 درصدی پلاک ها شده و به رفع التهاب لثه کمک میکند.  در کاهش التهاب لثه کارایی بیشتری دارد. در کوتاه مدت 11 درصد بیشتر از مسواک دستی پلاک ها را از بین می برد و در دراز مدت 21 درصد موثر تر از مسواک دستی است.  
ایمنی  فشار زیاد به دندان ها آسیب میزند. مسواک هایی با موی سفت باعث آسیب به لثه می شوند  مو های نرم و مناسب همراه با سنسور هشدار دهنده آسیب به لثه  
نیاز به تعویض  جایگزین مسواک هر 2-3 ماه  جایگزینی سر مسواک هر 2-3 ماه  
چه کسی بیشترین سود را می برد  افرادی که به مسواک ارزان و قابل حمل نیاز دارند.  برای کسانی که معلولیت دارند یا دارای بیماری و ناتوانی هستند.  
محیط زیست  کاملا به زباله تبدیل می شود  سر پلاستیکی نیاز به تعویض دارد. به باتری و انرژی نیاز دارد.  

تاریخچه ی مسواک

در طی هزاران سال انسان ها به روش های مختلفی مسواک می زدند. اولین مسواک که با نایلون ساخته شده بود اولین بار در سال 1938 فروخته شد در حالی که اولین مسواک برقی در سال 1937 به ثبت رسید است با اینکه تا ده ها سال بعد به آن توجه نشد.

مسواک های دستی کوچک و قابل حمل هستند ولی مسواک های برقی دسته های بلندی دارند، حجم بیشتری اشغال میکنند. با این حال و نگهداری آنها برای کودکان و افراد دارای معلولیت راحت تر است. کارشناسان معتقدند که برای انتخاب بهترین مسواک باید با دندان پزشک خود مشورت کنید.

برای افرادی که می توانند از هر دو مسواک استفاده کنند، مسواکی بهتر است که از آن بیشتر استفاده کنند فارغ از نوع آن.

مسواک زدن تنها یک بخش از یک فرایند کامل مراقبت از دهان و دندان است؛ بنابراین مراقبت از عادات غذایی، استفاده مرتب از نخ دندان و شستشوی با محلول های آنتی باکتریال از اجزای ضروری یک برنامه بهداشت دهان و دندان سالم هستند.

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:

1 دیدگاه

 1. رضا گفت:

  مطلب فوق العاده ای بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + 2 =

تماس تلفنی و دریافت نوبت