انواع شکل دندان ها
انواع شکل دندان ها
سپتامبر 7, 2023
ایمپلنت دندان بهتر است یا روکش دندان
روکش دندان در مقایسه با ایمپلنت: چه تفاوتی وجود دارد؟
سپتامبر 20, 2023
انواع شکل دندان ها
انواع شکل دندان ها
سپتامبر 7, 2023
ایمپلنت دندان بهتر است یا روکش دندان
روکش دندان در مقایسه با ایمپلنت: چه تفاوتی وجود دارد؟
سپتامبر 20, 2023
نمایش همه

نحوه استفاده از مسواک برقی: راهنمای مرحله به مرحله

نحوه استفاده از مسواک برقی

آیا واقعاً به هر گونه دستورالعمل برای استفاده از مسواک برقی نیاز دارید؟ پاسخ این قطعا بله است! اگرچه این مسواک‌ها برای مدتی در دسترس بوده‌اند، اما در حال حاضر انواع مختلفی از آنها در بازار وجود دارد. از مسواک‌های برقی با باتری گرفته تا مسواک‌های برقی قابل شارژ. آشنایی با روش صحیح استفاده از این مسواک‌ ها احتمالا به شما کمک خواهد کرد تا روال مراقبت دهانی خود را بهبود بخشید. در این مقاله، ما شما را در فرآیند و نحوه استفاده از مسواک برقی راهنمایی خواهیم کرد. از جمله زمان لازم برای مسواک‌ زدن و تکنیک مناسب استفاده از آن. قبل از تصمیم گیری برای تغییر مسواک معمولی خود، با مواردی که باید در هنگام استفاده از مسواک برقی بدانید، آشنا شوید تا تصمیمی آگاهانه بگیرید.

چگونه از مسواک برقی استفاده کنیم؟

استفاده از مسواک برقی بسیار آسان است، برخی می‌گویند حتی آسان‌تر از مسواک دستی است. با این حال، ما قصد داریم یک راهنمای ساده در مورد استفاده از مسواک برقی به شما بدهیم.

 1. اطمینان حاصل کنید که مسواک برقی شما کاملاً شارژ شده است. اگر شما یه مسواک دارید که با باتری عمل میکند ، باتری‌ها را بررسی کنید که جدید و تازه باشند.
 2. وقتی مسواک برقی شما آماده استفاده است، به اندازه یک قاشق خیلی کوچک از خمیر دندان روی مسواک بمالید و شروع به مسواک زدن کنید.
 3. به آرامی رفتار کنید و مسواک برقی را با فشار زیادی روی دندان‌های خود نکشید. برخی از مسواک‌های الکترونیکی دارای حسگر فشار داخلی هستند که در صورت استفاده از فشار زیاد به شما هشدار می‌دهد.
 4. سر مسواک خود را در یک زاویه 45 درجه در برابر خط لثه خود نگه دارید.
 5. در ذهن خود قسمت بندی دهانی انجام دهید! دهان خود را به چهار بخش تقسیم کنید و هر بخش را حداقل 30 ثانیه مسواک بزنید.
 6. پس از تمیز کردن سطح دندان‌های خود، زبان خود را نیز مسواک بزنید.
 7. وقتی کارتان تمام شد سر مسواک خود را با آب تمیز کنید.
این مطلب را از دست ندهید!
دندان مصنوعی بهتر است یا روکش دندان؟

در صورتی که از مسواک معمولی استفاده میکنید مطالعه مطلب چگونه صحیح مسواک بزنیم: 15 مرحله (با تصویر) توصیه میگردد.

چگونه از مسواک برقی استفاده کنیم؟

مدت زمان مسواک‌زدن با مسواک برقی چقدر است؟

برای استفاده از هر دو نوع مسواک هوشمند یا دستی، فرآیند کامل مسواک‌زدن شما باید حداقل حدود ۲ دقیقه طول بکشد. و البته، فرآیند مسواک‌زدن شما باید با تکنیک مناسب انجام شود. بیشتر مسواک‌های هوشمند معمولاً دارای یک تایمر دو دقیقه‌ای هستند که می‌تواند شما را هنگام پایان زمان مسواک‌زدن مطلع کند. مسواک‌های هوشمند به روشی متفاوت لرزش می‌دهند تا پایان دو دقیقه را نشان دهند. اگر مسواک هوشمند شما دارای یک برنامه کاربردی است، می‌توانید از برنامه برای بررسی مدت زمان مسواک‌زدن خود استفاده کنید. پس حالا که مدت زمان مسواک‌زدن را مشخص کرده‌ایم، بیایید درباره نحوه تمیز کردن و مراقبت از مسواک خود صحبت کنیم.

تمیز کردن مسواک های برقی بسیار ساده است و زمان زیادی نمی‌برد. ابتدا اجازه بدهید درباره تمیز کردن سرهای مسواک برقی صحبت خواهیم کرد. سپس به تمیز کردن پایه مسواک برقی می‌پردازیم.

چگونه مسواک برقی را تمیز کنیم؟

1. پس از مسواک‌زدن، سر مسواک را از برس جدا کنید.

2. سر مسواک را با آب بشویید تا تمیز شود.

3. سر مسواک را تکان دهید تا آب اضافی از آن خارج شود.

حالا سر مسواک شما تمیز است، بعد نوبت به دسته مسواک برقی می‌رسد.

1. از یک دستمال مرطوب کاغذی برای پاک کردن دسته استفاده کنید.

2. مطمئن شوید سر مسواک و دسته تمیز تقریباً خشک هستند.

3. مسواک برقی خود را مجدداً با هم ترکیب کنید.

 اگر پایه شارژ مسواک شما کثیف است، می‌توانید این کار را انجام دهید، مطمئن شوید پایه از برق جدا شده است، سپس از یک دستمال مرطوب کاغذی یا پارچه برای پاک کردن هر گونه لکه یا کثیفی از پایه استفاده کنید. آن را با آب شستشو ندهید! هیچ مدل پایه شارژی نباید با آب شسته شود یا مرطوب شود.

اگر این مراحل را انجام دهید، برای دفعات بعدی مسواک‌زدن، مسواک تمیز و آماده ای خواهید داشت .

چگونه از مسواک برقی نگهداری کنیم؟

روش نگهداری مسواک شما بسیار مهم است. این روش اطمینان خواهد داد که، مسواک شما بدون از دست دادن کیفیت خود به مدت طولانی کارخواهد کرد. حالا برخی از نکات را به شما می گوییم که چگونه مسواک برقی را نگهداری کنید :

 • اجازه دهید مسواک خشک شود: قبل از قرار دادن مسواک خود در کابینت، در جعبه سفر یا قرار دادن درپوش روی سر مسواک، مطمئن شوید که آن خشک شده است. این کار باعث می‌شود سرهای مسواک شما محل تولید باکتری و قارچ نشوند.
 • در جای خنک نگه دارید: حتی کمترین مقدار رطوبت می‌تواند باعث رشد قارچ شود. بنابراین، مسواک برقی خود را در یک مکان خنک نگهداری کنید. این همچنین به معنای قرار نگرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب است.
 • فاصله‌ گذاری: اگر مسواک خود را در حمام یا دستشویی نگهداری می کنید به جز نکات فوق، مطمئن شوید که سرهای مسواک حداقل یک متر فاصله از توالت داشته باشند. شستشوی مسواک باعث از بین رفتن باکتری ها بر روی مسواک شما خواهد شد.
 • مقاومت در برابر آب: بیشتر مسواک‌های قابل شارژ ممکن است ضدآب نباشند. بنابراین، مسواک برقی شارژی و شارژر خود را از آب دور نگه دارید تا به درستی کار کنند.
تعویض سر مسواک برقی

چند وقت یکبار باید سر مسواک برقی خود را تعویض کنید؟

برای حفظ دهان و دندان سالم، باید سر مسواک خود را هر 3 تا 4 ماه یکبار تعویض کنید. گزینه‌های مختلفی برای انتخاب سر مسواک وجود دارد، اما مطمئن شوید که سایز مناسبی را برای مسواک خود انتخاب کنید، در غیر این صورت ممکن است با یک مسواک ناکارآمد روبرو شوید.

این مطلب را از دست ندهید!
چکاپ دندان و معاینه دوره ای شامل چه مواردی است؟

عمر یک مسواک برقی چقدر عمر میکند؟

مسواک‌های برقی بیشتر شبیه به یک سرمایه‌گذاری بلندمدت هستند. شرکت‌هایی که این مسواک‌های گران قیمت را تولید می‌کنند، می‌گویند که آنها بین 3 تا 5 سال دوام می‌آورند، به گونه‌ای که مسواک‌هایی که با باتری هستند و مسواک‌های الکتریکی هر دو این مدت زمان را دارند. به همین دلیل مهم است قبل از تغییر مسواک دستی به مسواک برقی، تحقیقات خود را انجام دهید.

مزایا و معایب استفاده از مسواک برقی چیست؟

 قبل از بحث درباره مزایا و معایب مسواک برقی، بیایید ابتدا به دلیل استفاده از مسواک زدن به دندان‌هایمان را بدانیم. پاسخ این است که برای از بین بردن لایه پلاک و ذرات غذایی استفاده می‌کنیم. خب، می‌توانیم چند مورد را نام ببریم که شما ترجیح می‌دهید از مسواک برقی استفاده کنید. ما مزایا و معایب مسواک برقی را بررسی خواهیم کرد. ابتدا، اینجا مزایا و نقاط قوت هستند.

مزایا:

به چه دلایلی ترجیح می دهید از مسواک برقی استفاده کنید، موثر بودن، میزان حرکت و تکنولوژی پیشرفته آن

 • نحوه کارکرد: دانشمندان روی اثربخشی مسواک برقی در برداشتن پلاک دندان، تحقیقاتی انجام داده‌اند. نتایج نشان می‌دهد که حرکت و سرعت سر مسواک برقی ، در از بین بردن پلاک و رسوب جرم به خصوص از جاهای سخت در دهان شما واقعا موثر است. نتیجه اثربخشی برداشت پلاک دندان توسط مسواک برقی قابل مشاهده است.
 • حرکات: محدوده حرکت یا تعداد برس‌زنی در دقیقه که می‌توانید از سرهای مسواک برقی بدست آورید، بسیار بیشتر از یک مسواک عادی است. سر مسواک، نوسانی به صورت دایره‌ای حرکت می‌کند و سر صوتی میلرزد تا دندان‌های شما را تمیز کند. این امر باعث می‌شود مراقبت از سلامت دهان شما آسان‌تر شود.
 •  کاربرد: از آنجایی که با مسواک برقی کمتر نیاز به فشار و مسواک زدن دندان‌ها وجود دارد، برای افرادی با مشکلات حرکتی و ناتوانی مناسب‌تر است. این مسواک‌های قابل شارژ باعث می‌شوند بهداشت دهانی بیشتری را شامل همه افراد کنند.
این مطلب را از دست ندهید!
مثلث سیاه بین دندان چیست و چه درمانی دارد؟

مطالعه مطلب مزایای مسواک برقی در مقایسه با مسواک معمولی توصیه میگردد.

معایب:

البته، همه چیز به این شفافیت و راحتی نیست، وقتی به استفاده از مسواک برقی می‌رسیم، چند نقطه منفی هم وجود دارد.

 • قیمت: قیمت مسواک‌های برقی متنوع است و گران‌تر از مسواک‌های عادی هستند. همچنین، باید سرهای مسواک را نیز تعویض کنید که ممکن است گران‌تر از مسواک‌های دستی باشند.
 • فشار: بیشتر افراد ممکن است به مسواک‌های برقی عادت نداشته باشند و در نهایت به شدت دندان‌های خود را بشویند. این می‌تواند در طولانی مدت منجر به کشیدگی لثه شود.

هنگام استفاده از مسواک برقی چه نکاتی را باید بدانید؟

هنگام استفاده از مسواک برقی باید چند نکته را بدانید.

تعویض سر مسواک: باید سرهای جایگزین بگیرید. قانون جایگزینی مسواک را برای مسواک برقی نیز اعمال کنید. می‌توانید انواع سرهای مسواک را برای انتخاب داشته باشید، برای دندان‌های حساس یا بهداشت لثه.

به آرامی مسواک بزنید: هنگام استفاده از مسواک برقی شما تنها نیاز به فشار آرام دارید. مسواک زدن با فشار زیاد با هر نوع مسواک می‌تواند به دندان‌ها و لثه‌ها آسیب برساند. برخی از مسواک‌های هوشمند دارای نشانگر فشار هستند تا بهترین تکنیک مسواک زدن را تنظیم کنید.

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − 1 =

تماس تلفنی و دریافت نوبت