پروبیوتیک های دندانی
پروبیوتیک های دندانی: هر آنچه که باید بدانید!
آگوست 30, 2023
نحوه استفاده از مسواک برقی
نحوه استفاده از مسواک برقی: راهنمای مرحله به مرحله
سپتامبر 12, 2023
پروبیوتیک های دندانی
پروبیوتیک های دندانی: هر آنچه که باید بدانید!
آگوست 30, 2023
نحوه استفاده از مسواک برقی
نحوه استفاده از مسواک برقی: راهنمای مرحله به مرحله
سپتامبر 12, 2023
نمایش همه

انواع شکل دندان ها

انواع شکل دندان ها

دندان‌های ما مانند بسیاری از اعضای بدنمان می‌توانند انواع شکل‌، اندازه‌ها و ساختارهای متفاوتی داشته باشند که بستگی به عواملی مانند سن، جنسیت و نژاد دارد. در برخی از افراد، دندان‌های یکسان ممکن است ضخیم‌ تر یا نازک‌ تر، بزرگ‌ تر یا کوچک ‌تر، تیزتر یا راست‌ تر باشند. ویژگی‌ هایی که در دندان‌های خود مشاهده می‌کنید ممکن است ناشی از جهش‌های چندین هزار ساله از نیاکان شما باشد. در دهان ما تنوعی از دندان‌ها وجود دارد،

همه دندان‌های ما یکسان نیستند هر یک از دندان‌های ما ویژگی‌های مختلفی دارد که با توجه به عملکردشان متفاوت هستند. هر کدام در زمان غذا خوردن عملکرد مهمی انجام می‌دهند به علت همکاری همه ی دندان ها با هم، هضم مکانیکی سالم انجام می‌شود. در این مقاله برخی از انواع مختلف شکل دندان‌ها و عملکردهای آن‌ها را بررسی خواهیم کرد, سپس به راهنمای شکل دندان‌ها  خواهیم پرداخت و درباره ظاهر برخی از وراثت‌های ژنتیکی در دندان‌ها صحبت خواهیم کرد.

انواع چهار شکل دندان چگونه هستند؟

دندان‌ها در چهار نوع شکل وجود دارند. همه دندان‌ها وظایف خاص خود را دارند که به طور مستقیم با شکل آن‌ها مرتبط است. در حین خوردن  با استفاده از حرکات مکانیکی، ما غذا را سوراخ می‌کنیم، پاره می‌کنیم، می بریم و می جویم، این عمل را هضم مکانیکی می‌نامیم.

ما دندان‌ها را بر اساس شکل آنها به چهار گروه تقسیم می کنیم، هر یک از آن‌ها وظایف متفاوتی را انجام می‌دهند. دندان‌های تیزعمل برش را انجام می‌دهند در حالی که دندان‌های صاف و پهن عمل جویدن را انجام می‌دهند آن‌ها بر اساس وظایفشان از جلو به عقب مرتب شده‌اند. قسمت دندان‌های جلو مسئول برش و پاره کردن غذا هستند و دندان های عقب مسئول جویدن هستند. دندان‌های میانی نیز ویژگی‌هایی خاص خود در ارتباط با وظایفشان را دارند. بر اساس شکل دندان ها، می‌توانیم انواع آن ها را به شرح زیر لیست کنیم:

 موقعیتشمارهعملکردشکلسن
دندان های ثنایاجلوی دهان8برش دادناسکنه مانندنوزاد – 6 ماه بالغ – سن 6-8 سال
دندان نیشبین دندان ثنایا و آسیاب کوچک4پاره کردنبرنده و نوک تیزکودک 16-20 ماه بزرگسال 9-12 سال
دندان آسیاب کوچکپشت دندان نیش8آسیاب کردن و جویدنمستطیلینوزادان ندارند بزرگسال 9-13 سالگی
دندان آسیاب بزرگانتهای دهان12آسیاب کردن و جویدنمستطیلیکودک 12-16 ماهگی بزرگسال تا 6 سالگی

دندان ثنایا:

دندان‌های پیش یا ثنایا دندان‌های جلویی ما هستند. در کل هشت دندان جهت بریدن وجود دارد. چهار دندان در فک پایین و چهار دندان در فک بالا.

آنها ساختاری نازک و پهن دارند که به سمت راس تیز می‌شوند. آنها شبیه چاقو هستند وقتی به چیزی برخورد می کنند، این دندان‌ها آن را سوراخ می‌کنند و داخل آن می‌روند. این دندان‌ها معمولاً اولین دندان‌هایی هستند که در نوزادان ظاهر می‌شوند. دندان‌های شیری در سن شش ماهگی ظاهر می‌شوند و دندان‌های دائمی نیز در سن 6-8 سالگی ظاهر می‌شوند.

این مطلب را از دست ندهید!
عوارض پر کردن دندان و دلایل آن

دندان نیش:

دندان‌های چنگالی، تیزترین دندان‌هایی هستند که شما دارید. آنها در فک پایین و دو تای آن در فک بالا قرار دارند و دندان‌های ثنایا را احاطه می‌کنند.

آنها برای پاره کردن غذا استفاده می‌شوند، زیرا نوک تیزی دارند وقتی غذا می خوریم، دندان‌های نیش به شدت در آن فرو می‌روند و جلوی آنها را می‌گیرند تا از دهانمان خارج نشود بنابراین، آنها همچنین به دندان‌های ثنایا جلویی ما در پاره کردن قطعات غذا کمک می‌کنند.

دندان‌های نیش در نوزادان در سن 16-20 ماهگی بزرگ می‌شوند و دندان‌های نیش بزرگ در سن 9-12 سالگی ظاهر می‌شوند.

دندان آسیاب کوچک

دندان‌های آسیاب کوچک مانند یک مرحله انتقالی بین دندان‌های نیش و دندان‌های آسیاب بزرگ هستند. آنها برخی ویژگی‌های هر دو گروه دندان را دارند. این دندان ها در فعالیت‌های جویدن، پاره کردن و بریدن فعالیت دارند. آنها مانند دندان های آسیا بزرگ، مستطیلی شکل هستند، اما دارای دو یا سه انتها نیستند.

مجموعاً هشت دندان آسیاب کوچک داریم، چهار دندان در فک پایین و چهار دندان در فک بالا. در دندان‌های شیری دندان آسیاب کوچک وجود ندارد. دندان‌های آسیاب کوچک برای بزرگسالان بین سنین ۹ تا ۱۳ سال ظاهر می شوند.

دندان آسیاب بزرگ

آنها بیشترین تعداد دندان‌ها در دهان ما هستند. این دندان‌ها به‌عنوان گسترده‌ترین دندان‌های ما شناخته می‌شوند. آنها ساختاری مستطیلی و سطحی صاف دارند. آنها دارای چهار یا پنج انتها هستند.

عمده وظایف آنها جویدن و خرد کردن است. تعداد آنها ۱۲ عدد است، ۶ عدد در فک پایین و ۶ عدد در فک بالا، دندان‌های شیری بین ۱۲ تا ۱۶ ماهگی بروز می‌کنند. دندان‌های پیچیده بزرگسالان بین سنین ۱۰ تا ۱۲ سال ظاهر می‌شوند.

شکل دندان‌ها منطبق بر فرم آنها است

شکل دندان می‌تواند بر اساس عوامل مختلف تغییر کند. همانطور که شکل دندان ها بر اساس عوامل ژنتیکی تشکیل می‌شود، با توجه به استفاده شما از آن شکل دندان نیز ممکن است در طول سال‌ها تغییر کند.

ما میتوانیم شکل دندان‌های ذاتی را به سه دسته تقسیم کنیم. این‌ها شامل دندان‌های مستطیلی، دندان‌های مثلثی و دندان‌های بیضوی هستند.

این نوع دندان‌ها اگر بی‌عیب و نقص باشند از تولد تا بزرگسالی در افراد ماندگار هستند. با این حال همانطور که گفتیم طبیعی است که شکل دندان‌هایی که سال‌ها از آن ها استفاده مکانیکی می کنیم تغییر کند.

دندان ها به تدریج با بالا رفتن سن خراب می شوند، به همین دلیل، برخی از انواع دندان‌ها با جوانی فرد مرتبط هستند. به عنوان مثال فردی که مشکل دندان قروچه (براکسیسم) دارد، به طور مداوم دندان‌های بالایی خود را به دندان‌های پایینی می ساید، این باعث فرسایش سطوح دندان‌ها در طولانی مدت می‌شود.

می‌توانید ببینید که دندان‌های بیضوی شکل پس از مدتی صاف می‌شوند، شکل دندان‌ها علاوه بر ارزش زیبایی، عملکردی خوبی هم نیز دارند. برخی افراد ممکن است شکل خاصی از دندان را زیباتر ببینند.

اگرچه درک زیبایی از فرد به فرد و فرهنگ به فرهنگ متفاوت است اما ممکن است بخواهید شکل دندان‌های خود را تغییر دهید تا با ظاهر خود احساس راحت تری داشته باشید. اگر از دندانپزشکان درباره این موضوع سوال کنید تنها می‌توانند شما را درباره گزینه‌های درمانی راهنمایی کنند.

شکل دندان‌ها منطبق بر فرم

شکل دندان های مثلثی

دندان‌های مثلثی در نوک گسترده و به سمت ریشه تنگ می‌شوند. وقتی به شکل دندان‌های مثلثی اشاره می‌شود، می‌توان فضاهای مثلثی بین دندان‌ها و لثه‌ها را مشاهده کرد. این فضاها همچنین به عنوان مثلث‌های سیاه شناخته می‌شوند، تا زمانی که این فضاها به شکل دندان شما مربوط باشند، کاملاً طبیعی هستند، حتی می‌توان گفت که این فضاها به شما کمک می‌کنند تا بین دندان‌های خود راحت‌تر تمیز کنید. با این حال باید به شکل دندان‌های شما مرتبط باشند. ظاهر شدن مثلث‌های سیاه بین دندان که قبلاً وجود نداشتند، ممکن است نشانه تحلیل رفتن لثه باشد.

این مطلب را از دست ندهید!
برس یا مسواک بین دندانی چیست و چطور استفاده کنیم؟

شکل دندان های مربعی:

رشته هایی که به شکل مربع هستند بسیار راحت قابل شناسایی اند. آنها انقباض بالا یا پایین را نشان نمی‌دهند. مرزهای انتها شبیه یک خط راست هستند. دندان‌های مختلف که در طول زمان ساییده می‌شوند نیز می‌توانند به این شکل نزدیک شوند.

شکل دندان های بیضی:

شکل دندان‌های بیضوی در قسمت مرکزی دندان برجسته‌تراست که  به سمت ریشه و نوک  باریک می شوند. نوک آن مستقیم نیست، بلکه یک ساختار منحنی دارد.

راهنمای شکل دندان‌های دندان‌سازی

وقتی به موضوع پروتزهای دندانی می پردازیم، عاملی که جز سلامتی نقش مهمی دارد، جنبه زیبایی کار است. در واقع عملکرد اصلی برخی از پروتزها مانند وینیرها، نشان دادن زیبایی است. وقتی درباره دندان‌های مصنوعی صحبت کنیم، جنبه زیبایی مهمترین بخش نیست. البته مردم به دنبال گزینه‌های متنوعی هستند که در آن بتوانند آنچه را که زیبا و مناسب است برای خود پیدا کنند. بنابراین برای دندان‌های مصنوعی گزینه‌های مختلفی وجود دارد، می‌توانیم اصلی‌ترین آنها را به شرح زیر بیان کنیم.

بعضی از آنها ممکن است در برخی جوامع از نظر زیبا شناسی معنای متفاوتی باشند. به عنوان مثال، نوع دندان‌های مهاجم مناسب افرادی که می‌خواهند شخصیتی قوی و مصممی داشته باشند. نوع دندان‌های پیشرفته  توسط مدل‌ها ترجیح داده می‌شود، حتی می‌توانید در اینترنت وبسایت‌هایی را پیدا کنید که تحلیل شخصیتی را بر روی شکل دندان‌های شما انجام می‌دهند. تا زمانی که آن را خیلی جدی نگیرید، این موضوع می‌تواند سرگرم‌کننده باشد.

امکاناتمتمایزفرم
دندان های صافی که در یک خط ترازشدندمربعسبک تهاجمی
نیش های تیزتر و بالاترمربعسبک غالب
تفاوت قد بین ثنایای مرکزی و جانبیلبه های کمی گردسبک پیشرفته
دندان های ثنایای مرکزی مربعی شکل هستند و لبه های گردی ندارندشبیه به استایل تقویت شده به جز ثنایای مرکزیسبک متمرکز
دندان های نیش نوک تیزتر هستندمشابه تقویت شدهسبک عملکردی
دندان های ثنایای جانبی کمی کوتاهتر از دندان های ثنایای مرکزی هستندمربع, شبیه به تهاجمیسبک هالیوود
نیش ها منحنی تر و کمی نوک تیزتر هستندمربع, شبیه به سبک تهاجمیسبک بالغ
داندان های نیش بسیار تیزتر هستندشبیه به سبک پیشرفتهسبک طبیعی
هم ترازی شبیه به سبک تهاجمیدندان بیضی شکل، لبه های انحنادار و پهن ترسبک بیضی
لبه ها انحنای کمتری دارندشبیه بیضیسبک نرم شده
دندان های نیش بلندتر هستند، آنها از داخل حفره دهان بیرون زده اندمربعی، شبیه به تهاجمیسبک قوی
نیش ها برآمده تر و بازتر هستندشبیه به سبک بیضیسبک جوانی

شکل دندان‌ها بر اساس نژاد

گروه ژنتیکی یک عامل تعیین‌کننده در نوع شکل دندان‌های شما است. همانند جنسیت و سایرعوامل میراث ژنتیکی افرادی که در مناطق مختلف جهان در شرایط متفاوت زندگی می‌کنند و از نسل‌های مختلف می‌آیند، از نظر شکل دندان‌ها بسیار متنوع است. شاید حتی بتوانید اصل و نسب خود را از آن حدس بزنید. تاریخچه پزشکی در طبقه‌بندی بر اساس نژاد نیز با مشکلات پنهان بسیاری همراه است. با این حال، امروزه می‌توانیم درباره این طبقه‌ بندی‌ها در یک زمینه پزشکی غیرنژادی صحبت کنیم. برخی از گروه‌های ژنتیکی ممکن است دندان‌های تیزتر، بزرگتر یا کوچکتری داشته باشند و مینای دندان ممکن است ضخیم‌ تر یا نازک‌ تر باشد، در واقع افرادی که در برخی مناطق جهان زندگی می‌کنند ممکن است دندان‌های عقل بیشتر یا کمتری داشته باشند. در ادامه به بررسی برخی از شکل‌های دندان مرتبط با این نژاد می‌پردازیم.

این مطلب را از دست ندهید!
عوارض خوردن غذا بدون دندان

شکل دندان‌های آسیایی

ویژگی اصلی دندان آسیایی برجسته  شکل بودن آن است. این دندان برجسته را می‌توان به عنوان وسط دندان‌ها که خالی است و انتهاها نسبتاً ضخیم هستند تعریف کرد. این ویژگی به خصوص در افرادی که از نژاد آسیایی، نژاد سرخ پوست و نژاد بومی آمریکایی هستند دیده می‌شود.

در اروپا این ویژگی نیز در مجموعه‌های متعلق به مجارستانی‌ها یا سایر جوامعی با منشأ آسیایی یافت می‌شود. با این حال، اغلب در افرادی با نژاد اروپایی و آفریقایی این ویژگی دیده نمی‌شود.

شکل دندان‌های آمریکایی های بومی

همانطور که در بالا گفتیم، دندان های ثنایای بیل مانند در کشورهای بومی آمریکا رایج است. علاوه بر این، برخی ویژگی‌های دیگر نیز وجود دارد که در جوامع بومی آمریکا بسیار رایج است، اگرچه در بقیه جهان بسیار نادر است.

یکی از آنها کاسپ های طناب است. همچنین به عنوان “کاسپ چنگال عقاب” شناخته می شود. در این حالت، نمای قدامی دندان ها طبیعی است، اما در پشت دندان های ثنایا، برجستگی هایی وجود دارد که ممکن است مخروطی باشند.

این نیز یک جهش نادر در سراسر جهان است، اما می توان آن را بیشتر در برخی از کشورهای بومی خاص آمریکای شمالی یافت. علاوه بر این، ثنایای بالدار نیز در میان مردم بومی آمریکا رایج است. این وضعیتی است که در آن دو دندان ثنایای قدامی در زاویه ای متفاوت از تراز دندان های دیگر قرار دارند.

شکل دندان‌های ایده‌آل چگونه است؟

وقتی صحبت از یک لبخند چشمگیر به میان می آید، اولین چیزی که به ذهن می رسد دندان است. شما نمی توانید بدون داشتن دندان های بی نقص لبخندی بی نقص داشته باشید. با این حال، شکل دندان های ایده آل، لبخند کامل و لبخند هالیوودی بحث های قابل تاملی هستند.

در حقیقت، زیبا بودن موضوعی است که از فرهنگی به فرهنگ دیگر و حتی از فردی به فرد دیگر می تواند بسیار متفاوت باشد. به علاوه، زیبایی دندان های شما را نمی توان از صورت شما جدا کرد. هر کس دارای چهره های منحصر به فرد با بخش ها و نسبت های منحصر به فرد است که همدیگر را کامل می کنند. بنابراین در واقع “کدام یک برای من زیباتر است؟” منطقی تر است که بپرسیم منظور ما از این موضوع این است که برخی از انواع دندان ها برای برخی افراد سازگارتر هستند و برای برخی دیگر سازگاری ندارند.

شکل صورت شما، ابعاد آن، ساختار و اندازه دهان و بینی شما، همه اینها با نوع شکل و تراز دندان شما یک کل را تشکیل می دهند. اگر می خواهید ظاهر خوبی داشته باشید، مفید است که دندان های خود را بخشی از این قضیه در نظر بگیرید. برای مثال، شکل‌ دندان‌های مربع یا مستطیل برای بسیاری از افراد جذاب‌تراست واین شکل ها ترجیح داده می‌شوند. با این حال، این ممکن است برای همه مناسب نباشد. یک شکل مستطیلی اغراق آمیز می تواند شبیه دندان اسب باشد. لبه های منحنی بیشتر ممکن است مناسب تر باشند. پس بهتر است پس از مشورت با دندانپزشکان زیبایی و تفکر عمیق از این منظر در این مورد تصمیم گیری کنید. برای مشاوره رایگان می توانید با ما تماس بگیرید! ما به شما کمک می کنیم تا شکل دندان های ایده آل خود را پیدا کنید و لبخندی بی نقص داشته باشید!

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × یک =

تماس تلفنی و دریافت نوبت