شکستن دندان در بارداری
شکستن دندان در بارداری
آگوست 23, 2023
انواع شکل دندان ها
انواع شکل دندان ها
سپتامبر 7, 2023
شکستن دندان در بارداری
شکستن دندان در بارداری
آگوست 23, 2023
انواع شکل دندان ها
انواع شکل دندان ها
سپتامبر 7, 2023
نمایش همه

پروبیوتیک های دندانی: هر آنچه که باید بدانید!

پروبیوتیک های دندانی

پروبیوتیک های دندانی یا پروبیوتیک دهانی برای استفاده افرادی طراحی شده‌اند که به بهداشت دهان خود اهمیت می‌دهند یا به بهداشت دهان بیشتری نیاز دارند. آیا پروبیوتیک دندان نتیجه‌بخش است؟ جواب آن بله است.

همچنین تحقیقات انجام شده در چندین دهه نشان داده است که پروبیوتیک های دندانی هیچ ضرری ندارند. میکروبیوم محیطی از باکتری‌هاست که، میکروارگانیسم‌ها را برای مقابله و مقاومت در برابر تخریب دندان و بیماری‌های لثه آماده می کند.

به عبارت دیگر، باکتری‌های خوب در مقابل باکتری‌های بد در دهان ما همیشه در حال جنگ هستند تا فلور دهانی را به دست آورده و ببینند چه کسی بر تخت و تاج غلبه دارد.

با این حال به نظر پزشکان پروبیوتیک دندان بجز استثناهایی نشان داده‌اند که تأثیر مثبتی دارند، برای درک بهتر این دیدگاه ،تخصصی تر این مقاله را بخوانید.

پروبیوتیک های دندانی چه هستند؟

پروبیوتیک‌ها در روده شما به طور طبیعی یافت می‌شوند و کمک می‌کنند تا همه چیز متعادل باشد، در برخی موارد، به دلیل مبارزه بدن با عفونت یا بیماری پروبیوتیک ها در معده هم یافت می‌شوند.

ممکن است بپرسید پروبیوتیک دندان چرا متفاوت است؟ و از کجا می‌توانیم آنها را بگیریم؟ به طور کلی، آنها در مواد غذایی مانند ماست های پروبیوتیک موجود در خواربار فروشی ها، موز، گوجه فرنگی و غذاهای تخمیر شده مانند ترشی ها وجود دارند و کار اصلی آنها حفظ بهداشت دهان شما از بیشتر شدن شکستگی، پوسیدگی و یا عفونت لثه است.

متأسفانه، پروبیوتیک ها در حالت طبیعی به مقدار زیاد وجود ندارند و به همین دلیل پروبیوتیک دندان به صورت قرص، آب میوه‌، کپسول، قرص‌های جامد یا پودر در داروخانه‌ها عرضه می شود.

پروبیوتیک دندان برای بوی بد دهان

بوی دائمی بد دهان به دلیل، بهداشت نامناسب دهان، دیابت یا عفونت در لثه، کبد یا ریه ها، که هالیتوزیس (halitosis) نامیده می شود.

همچنین بوی بد دهان می تواند ناشی از یک بیماری قارچی به نام برفک دهان باشد. بارزترین علامت برفک دهان رشد باکتری های بد است که به شدت تکثیر شده که می توان آن را به صورت یک لایه مایع سفید رنگ روی زبان مشاهده کرد.

اگر دندان‌ های خودتان را مسواک می زنید، نخ دندان می کشید، دهان شویه استفاده می‌کنید و با این حال از بوی بد مزمن رنج می‌برید توصیه پزشکان این است که از داروهایی مانند L. Reuteri (Limosilactobacillus Reuteri) برای درمان بوی بد دهان استفاده کنید.

این مطلب را از دست ندهید!
فرق لمینت دندان با ونیر کامپوزیت

در نظر داشته باشید پروبیوتیک دندان راه حل این مسئله نیست، بلکه یک مکمل اضافی است. از قرص های مخصوص استفاده کنید و مسواک زدن و نخ دندان را فراموش نکنید. داروها به عنوان مکمل استفاده می‌شوند و جایگزین بهداشت دهان نیستند.

آیا پروبیوتیک های دندان ایمن هستند؟ عوارض جانبی پروبیوتیک دندان چیست؟

مطالعات نشان می دهند که استفاده از پروبیوتیک های دندان تقریباً 100٪ ایمن است. هیچ عوارض جانبی برای افرادی که از این مکمل ها استفاده می کنند نشان داده نشده است.

با این حال، در کدام موارد نباید از این مکمل ها استفاده کرد؟ اگر مشکلاتی با سیستم ایمنی بدن دارید، نباید هیچ نوع پروبیوتیک دندان را مصرف کنید. مشکلاتی مانند:

  • سرطان
  • شیمی درمانی
  • ایدز / HIV
  • بیماری التهابی روده (IBD)

همچنین درباره این موضوع با پزشک خود مشورت کنید تا برای ایمنی بدنتان بهترین تصمیم گرفته شود.

دهان شما میلیون ها باکتری دارد، برخی از آنها با مصرف غذا به وجود می آیند و آنها به عنوان یک نیروی خارجی در تلاش برای تخریب دندان ها و لثه ها هستند. مصرف پروبیوتیک دندان پیش یا بعد از غذا، در واقع به عنوان یک ارتش برای دفاع از سلامت دهان عمل می کند. آن ها با باکتری های بد مقابله می کنند و تعادل در باکتری های دهانی را به وجود می آورند.

دهان ما حاوی میکروب هاست، همه باکتری ها بطور دائمی زنده نمی مانند، فارغ از اینکه باکتری ها مفید یا مضر باشند. بنابراین با تمرکز بر بهداشت دهان در ابتدا باکتری های بد را از بین ببرید و سپس به استفاده از پروبیوتیک های دندان برای افزایش باکتری های مفید فکر کنید.

مزایای پروبیوتیک های دندانی

دیگر مزایا

علاوه بر فواید بهداشت دهانی، مراقبت از سلامت دندان و لثه به مزایای دیگری نیز دارد:

  • سیستم ایمنی: سلامت دهان و دندان به جوانان کمک می کند تا با سیستم ایمنی قوی تر رشد کنند.
  • سلامت دستگاه گوارش: بهداشت بد دهان، معده را برای هضم غذا ضعیف می‌کند و مشکلاتی را ایجاد می‌کند که پاسخ ایمنی بدن را تحریک کرده و منجر به ایجاد IBD می‌شود.
  • رشد مغز: دهان ما دارای هفت نوع باکتری است،. اگر باکتری های بد، جریان خون را اشغال کنند، می توانند بر روی مغز تأثیر گذاشته و به حافظه آسیب بزنند و سلول های مغز را ضعیف کنند.
  • بیماری قلبی: وقتی صحبت از جریان خون می شود، تمام خون در بدن درحال گردش است و عفونت ها از طریق خون منتقل می شوند. به این معنی که عفونت می تواند به دریچه های قلب آسیب برساند.
  • ریه ها: امکان استنشاق ذرات کوچک از دهانی که مملو از باکتری های بد است. می تواند منجر به مشکلات تنفسی مانند آسم شود.
  • کلیه ها: اگر قبلاً مشکلی در کلیه های خود داشته اید ، عفونت های دهان منجر به مشکلات زیادتری خواهد شد. فعالیت بیش از حد سیستم ایمنی در برابر التهابات، نتیجه مفیدی نخواهد داشت.
این مطلب را از دست ندهید!
رفع زردی دندان با روش خانگی (11 راه سریع و موثر)

بدن ما بسیار پیچیده و تمام اعضا با هم در ارتباط هستند، با تمیز کردن دهان به صورت روزانه از مشکلات دیگر جلوگیری کنید. مکمل های پروبیوتیک به عنوان یک لایه محافظ اضافی عمل خواهند کرد.

نحوه مصرف پروبیوتیک های دندانی

قرص های پروبیوتیک دو بار در روز مصرف می شوند. مانند مسکن، آن را بلافاصله با آب قورت ندهید. در عوض، آن را در دهان خود نگه دارید.

به طور عمده، بزرگسال 1 قرص در روز بعد از ناهار مصرف می کند. و برای نتیجه بهتر، 2-3 بار در روز مصرف کنید. بعد از غذا، دندان های خود را مسواک کرده و پس از آن تنها یک قرص بخورید.

بچه ها هم گاهی به پروبیوتیک ها نیاز دارند. کودکان از چگونگی و چرایی نیاز به تمیز کردن دندان آگاه نیستند. اگرچه کودکان در سنین پایین‌تر دهان سالم‌تری نسبت به بزرگسالان دارند، اما قند و شیرینی‌ها همیشه برای آنها الویت دارد و در سنین پایین باعث ایجاد پوسیدگی دندان می‌شوند.

بدلیل اینکه وادار کردن کودکان به بهداشت دهانی روزانه دشوار است، به کودکان آسیبی نمی‌رسد که پروبیوتیک دندانی بخورند. در واقع، محصولات ویژه‌ای برای کودکان با طعم‌های مختلف و گزینه‌های قابل جویدن نیز وجود دارد.

با دقت نوع پروبیوتیک دندانی که خریداری می‌کنید را بررسی کنید. دستورالعمل‌ها مصرف آن را مطالعه کنید.

نحوه حل کردن قرص

بگذارید در دهان شما حل شود و بصورتیکه انگار در حال قورت دادن یک قرص معمولی هستید و پشت آن آب ننوشید.

اینگونه قرص کار خود را انجام داده و دهان شما را با ارتشی از باکتری های خوب می پوشاند که از دندان ها و لثه های شما محافظت می کنند. و تا 30 دقیقه پس از بلع کامل قرص از خوردن خودداری کنید.

چه زمانی می‌توان از پروبیوتیک دندانی استفاده کرد؟

اکنون که می دانید چه زمانی آنها را مصرف نکنید، به این معنی نیست که می توانید آنها را هر زمان که خواستید مانند آدامس های خرسی مصرف کنید. زمان خاصی برای مصرف این قرص ها وجود ندارد و این به شما بستگی دارد که می خواهید یک قدم اضافی در زمینه بهداشت دهان و دندان بردارید یا خیر. شما می توانید بدون این قرص ها زندگی کنید، اما مطمئناً وجود آن سبک زندگی شما را بهبود می بخشد و اینگونه کمتر نگران تخریب دندان خود می باشید.

این مطلب را از دست ندهید!
آناتومی دندان: انواع، تعداد و اجزای تشکیل دهنده

اگر سرطان دارید نباید این قرص ها را مصرف کنید، اما اگر سرطان دهان بود، داستان دیگری است. باکتری های مفید می توانند یک عامل بازدارنده بالقوه در برابر سرطان دهان باشند.

چه مدت طول می‌کشد تا اثر کند؟

اثر پروبیوتیک دندانی به سرعت مشخص نمی شود، صبر کلید موفقیت است. شما نتایج مناسب آن را پس از استفاده مداوم به مدت یک ماه، یکی در صبح و یک در شب قبل از خواب خواهید دید.

فقط اطمینان حاصل کنید که بهداشت دهان را رعایت کنید و بعد از مسواک زدن دندان‌، این قرص ها را بخورید؛ اینگونه به باکتری‌های مفید کمک می‌کنید که سطح دندان را پوشش داده و باکتری ها را کنترل کند.

با خوردن یا حتی مسواک زدن بلافاصله پس از مصرف قرص، کار باکتری های مفید را مختل نکنید. اینگونه عملا حواسشان را پرت می کنید و آنها را می کشید و در درازمدت به اندازه کافی موثر نخواهد بود. بگذارید اثر آن خوب جا بیفتند و حداقل نیم ساعت در دهان باقی بمانند.

اگر بعد از گذشت 30 روز بوی بد دهان کاهش یافت، ضمن ادامه دادن به همان روال رعایت بهداشت دهان و دندان ،دوز آن را به یک قرص برای قبل از خواب کاهش دهید.

تاثیر آن بسرعت مشخص خواهد شد. نتایج را در دراز مدت خواهید دید. فقط یک روال منظم و سالم را حفظ کنید.

رعایت بهداشت دهان و دندان

از کجا می‌توانم پروبیوتیک دندانی بخرم؟

پروبیوتیک دندانی به شکل و شمایل‌های مختلفی مانند مایع، پودر و قرص موجود است. این نوع محصولات نیازی به نسخه دکتر ندارند. آن‌ها در داروخانه‌ها و همچنین در فروشگاه‌ها پیدا می کنید. می‌توانید آنلاین خرید کنید یا از فروشگاه‌های محلی نزدیک خانه‌تان خرید کنید.

اما آنچه نیاز دارید معاینه دکتر شما است تا وجود هرگونه حساسیت را چک کند. اگر چنین باشد، دکتر شما مانع مصرف این قرص ها خواهد شد.

آیا پروبیوتیک های جویدنی دندان وجود دارد؟

قرص های جویدنی برای سلامت دهان و دندان موثر و مفید هستند. قرص های پروبیوتیک جویدنی حاوی باکتری های مفیدی می باشند که به از بین بردن چسبندگی (پلاک) دندان های شما بعد از صرف غذا کمک می کند.

قبل از هزینه کردن و خریدن این محصولات، به پزشک خود مراجعه کنید تا ببینید آیا به موادی که ممکن است حاوی پروبیوتیک باشد حساسیت دارید یا خیر.

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + 3 =

تماس تلفنی و دریافت نوبت