دلایل شفاف و شیشه ای بودن دندان و نحوه درمان
دلایل شفاف و شیشه ای بودن دندان و نحوه درمان
می 6, 2023
تاثیر سیگار کشیدن بر دندان ها
تاثیر سیگار کشیدن بر دندان ها
می 20, 2023
دلایل شفاف و شیشه ای بودن دندان و نحوه درمان
دلایل شفاف و شیشه ای بودن دندان و نحوه درمان
می 6, 2023
تاثیر سیگار کشیدن بر دندان ها
تاثیر سیگار کشیدن بر دندان ها
می 20, 2023
نمایش همه

لبخند هالیوودی: راهنمای کامل هر آنچه که باید بدانید!

لبخند هالیوودی

اگر مشغول خواندن این مطلب هستید، احتمالا در مورد روش‌های داشتن یک لبخند هالیوودی کنجکاو هستید. پس در جای درستی قرار دارید. به راهنمای کامل در مورد ترکیبی از روش‌های درمانی به نام “لبخند هالیوودی” خوش آمدید.

منظور ما از فرایند درمانی و دندانپزشکی لبخند هالیوودی، ترکیبی از فرایندهای سفید کردن، گذاشتن روکش، تاج و ایمپلنت بر دندان‌ها است. هدف عمده‌ی این روش‌های درمانی دستیابی شما و دندان‌هایتان به بالاترین درجه‌ی زیبایی می‌باشد. همانطور که ممکن است حدس زده باشید، روش درمانی لبخند هالیوودی بسیار شخصی سازی شده است. حالا بیایید نگاهی بیندازیم به اینکه چگونه می‌توانید یک لبخند هالیوودی فوق‌العاده داشته باشید.

درمان دندانپزشکی لبخند هالیوودی: یک راه حل دندانپزشکی برای شخص شما

همانطور که گفتیم، لبخند هالیوودی انحصارا برای شخص شما پایه گذاری می‌شود و از آن دسته درمان‌هایی نیست که برای همه به یک شکل انجام شود. حالا لبخند هالیوودی دقیقا چیست؟

این اسم برگرفته از سلبریتی‌های هالیوودی است که از لحاظ زیبایی شناختی لبخندهای زیبایی دارند؛ همه‌ی ما می‌دانیم آن‌ها از همان ابتدا این لبخندهای زیبا را نداشته‌اند. یک لبخند هالیوودی بی‌نقص شامل تعدادی روش درمانی زیبایی نظیر سفید کردن دندان‌ها و گذاشتن روکش، تاج دندان، بریج (پل دندان) یا ایمپلنت است. هدف اصلی، داشتن دندان‌هایی سفید و مرتب است. برای داشتن یک لبخند هالیوودی بی‌نقص، روی دندان‌هایتان باید کارهایی انجام شود که شامل این پروسه‌ها می‌باشد:

 • تاج دندان‌ها
 • ایمپلنت دندان‌ها
 • سفید کردن دندان‌ها
 • درمان ارتودنسی
کاربرد روکش، تاج و ایمپلنت در لبخند هالیوودی

روکش، تاج و پل دندان

به عنوان بخشی از فرایند درمانی لبخند هالیوودی، گذاشتن روکش اولین و مهم‌ ترین گزینه محسوب می‌شود. البته که انتخاب‌های زیادی در مقابل شما وجود دارند؛ لمینت دندان از نوع سرامیکی، زیرکونیوم، ونیر کامپوزیت رزینی یا لومینیرز تنها مواردی برای اشاره هستند. هر یک از این روکش‌ها استحکام و جنبه‌های منفی خود را دارند. شما می‌توانید بر اساس بودجه و نظر تخصصی دندانپزشکتان تصمیم بگیرید.

بر اساس مطالعات، روکش‌های پرسلن رایج‌ ترین انتخاب هستند زیرا که برای رفع شدید ترین وضعیت تغییر رنگ، نابجا بودن (مالپوزیشن) و ناهنجاری‌های شکلی دندان‌ها تاثیرگذار هستند. در صورتی که مینای دندانتان از بین رفته است یا بخش‌های بزرگی از آن‌ها را از دست داده‌اید، کاندید خوبی برای این ایمپلنت نخواهید بود. بنابراین گزینه‌ی مناسب بعدی تاج دندان یا کلاهک خواهد بود. دندانپزشک باید برای گذاشتن تاج و کلاهک هر دو، تا حدی ساختار دندان را تغییر دهد تا شکلی مناسب به خود بگیرد. هر پروسه‌ای که برای این منظور انتخاب می‌کنید یا برایتان مناسب است، 2 تا 3 هفته زمان خواهد برد.
در صورتی که سوال‌های بیشتری در مورد روکش، تاج و ایمپلنت دارید، برای هر یک از این روش‌های درمانی راهنمایی‌های مفصل‌ تری برایتان داریم.

سفید کردن یا بلیچینگ و فیلینگ زیبایی

سفید کردن دندان یا بلیچینگ معمولا یک بخش مکمل برای پروسه‌ی درمان است. دندانپزشکان این فرایند را با فیلینگ زیبایی دندان جفت می‌کنند تا ترک‌ها، پوسیدگی‌ها یا ردیف نبودن دندان‌ها را بازیابی کنند. طی یک روند معمول، دندانپزشکان ابتدا دندان‌ها را سفید یا بلیچ می‌کنند و سپس در ادامه به فرایند بازسازی می‌پردازند. این پروسه به کمک تجهیزات لیزر یا مواد پراکسید نظیر کاربامید یا هیدروژن پراکسید انجام می‌شود.
برای فیلینگ (پر کردن دندان) نیز سرامیک، رزین و آمالگام (برای درست کردن نواحی آسیب دیده و بهبود ساختار دندان استفاده می‌شود) وجود دارند.
آیا می‌خواهید در مورد سفید کردن دندان‌ها بیشتر بدانید؟ مطلب “راهنمای 6 قسمتی برای سفید کردن دندان‌ها” را دنبال کنید.

ایمپلنت یا دندان مصنوعی

ایمپلنت‌ها و دندان‌های مصنوعی برای مشکلاتی پیچیده‌ تراستفاده می‌شوند و به ندرت در درمان‌های دندانپزشکی لبخند هالیوودی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در صورتی که تعدادی از دندان‌های خود را از دست داده‌اید، دندان‌های مصنوعی ارزان قیمت بدون نقص برای حل مشکل شما عمل خواهند کرد. در میان تمام این فرایندها پروسه‌ی گذاشتن ایمپلنت‌ بیشترین زمان را می‌برد و می‌تواند تا تکمیل شدن 4 تا 8 ماه به طول بینجامد. بر اساس نظرسنجی‌ها دندانپزشکان معمولا روش‌های سنتی را ترجیح می‌دهند. 93.8% دندانپزشکان برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته ایمپلنت را انتخاب می‌کنند. پس از مطالعه در مورد چگونگی داشتن یک لبخند هالیوودی، ممکن است سوال رایج بسیاری از افراد در مورد خطر این روش درمانی نیز به ذهن شما رسیده باشد.

درمان ارتودنسی

برای داشتن یک لبخند بی‌نقص هالیوودی، باید دندانهایتان کاملا ردیف باشند. بر اساس وضعیتتان، دندانپزشکتان ممکن است جهت ردیف کردن دندان‌هایتان و اصلاح جویدن (بایت) نگهدارنده‌ی ارتودنسی(ریتینر)، بریس یا بریس‌ نامرئی (اینویزیلاین) تجویز کند. درمان‌های ارتودنسی معمولا زمان بیشتری برای نتیجه گرفتن لازم دارند. به علاوه، در صورتی که نیاز به هر گونه درمان ارتودنسی دارید باید پیش از هر درمان کوتاه مدت دیگری آن را آغاز کنید.

این مطلب را از دست ندهید!
دندان مصنوعی بهتر است یا روکش دندان؟

آیا درمان لبخند هالیوودی بی‌خطر است؟

بله، کاملا. این فرایند حداقل خطر را دارد و در صورتی که به طور مناسب توسط یک متخصص انجام شود، در واقع سلامت دهان شما را نیز بهبود می‌بخشد. وقتی بحث به جستجو برای درمان دندانپزشکی لبخند هالیوودی می‌رسد، هر چقدر هم که بر اهمیت تخصص و تجربه‌ی دندانپزشک تاکید کنیم کافی نیست.

لبخند هالیوودی چه مزایا و معایبی دارد؟

مزایا و معایب: بررسی هر دو جنبه پیش از گرفتن وقت ویزیت

همیشه می‌گویند که هنگام عبور کردن از خیابان، به هر دو طرف آن نگاه بیندازید. اساسا، حرف ما این است که در مورد خوبی‌ها و بدی‌های این روش درمانی گوش به زنگ باشید. بنابراین بیایید به مزایا و معایب داشتن دندان‌هایی مناسب برای لبخند هالیوودی نگاهی بیندازیم.

مزایامعایب
افزایش اعتماد بنفسدرمان گران قیمت
درمانی منحصر به خود شمادرمان دائم
سلامت دهان بهترافزایش احتمال پوسیدگی دندان
دندان‌هایی مرتبحساسیت دندان‌ها
دندان‌هایی بدون فاصلهمشکلات لثه

پیش از آشفته شدن بابت معایب یا پریدن روی صندلی دندانپزشکی و درخواست روکش برای داشتن لبخند هالیوودی، بیایید ابتدا در مورد جزئیات قضیه بدانیم.

مزایای لبخند هالیوودی

آیا سلبریتی‌هایی را دیده‌اید که روی فرش قرمز راه می‌روند و با لبخندشان دندان‌های سفید و مرواریدیشان را به رخ می‌کشند؟ ما تضمین می‌کنیم که شما نیز اگر چنین دندان‌های سفید، ردیف و بدون فاصله‌ی قابل توجه را داشتید، همین کار را می‌کردید. چه کسی خواهان احساس اعتماد بنفس نیست؟
از آغاز تا پایان، تمام این فرایند به طور خاص متناسب با نیازهای دندانپزشکی شما می‌باشد. دندانپزشکتان دندان‌ها و سلامت دهانتان را بررسی می‌کند و بر اساس انتظاراتتان یک برنامه‌ی درمانی را که متناسب با شما است و به خوبی برایتان عمل می‌کند تدوین می‌کند. هدف اصلی تمام این پروسه‌ ها زیبایی است اما این به این معنا نیست که سلامت شما اهمیت ندارد؛ در نهایت، این فرایندهای درمانی سلامت دهان شما را نیز افزایش می‌دهند.
البته که هر درمانی معایب خود را نیز دارد. بعضی از آن‌ها قابل پیشگیری هستند و بعضی شاید نباشند. بنابراین با شفافیت کامل به معایب درمان لبخند هالیوودی خواهیم پرداخت.

معایب لبخند هالیوودی

از آنجا که این روش درمانی شامل گروهی از پروسه‌های درمانی با هدف تغییر لبخندتان می‌باشد، هزینه‌ی آن می‌تواند کمی بالا باشد. البته که سرتاسر این فرایند درمانی متناسب با شخص شما است و گزینه‌های بسیاری برای انتخاب در مقابلتان قرار دارند اما با این حال ارزان‌ترین گزینه‌ها نظیر خدمات لبخند هالیوودی در ترکیه نیز از یک پروسه‌ی دندانپزشکی عادی گران‌تر تمام می‌شوند.
این درمان‌ها هیچ راه برگشتی ندارند. آماده سازی دندان برای این پروسه‌های درمانی ساختار طبیعی دندان را تغییر می‌دهد و این تغییر پس از ایجاد قابل برگشت نیست. بخشی از آماده سازی دندان، شامل برداشتن بخشی از مینای دندان می‌باشد. این فرایند می‌تواند احتمال پوسیدگی و ایجاد حفره‌های دندانی را برای شما بالا ببرد؛ همچنین حتی ممکن است حساسیت دندان‌هایتان را افزایش دهد. مهم‌تر از همه اینکه انتخاب سایز صحیح روکش، تاج یا پل دندان در فرایند درمان لبخند هالیوودی شما حائز اهمیت است. روکش‌های یا سایر پوشش‌های دندان نامناسب می توانند منجر به تحلیل و التهاب لثه شوند.

عوارض جانبی احتمالی لبخند هالیوودی چه هستند؟

 هر پروسه‌ای یک دوره‌ی سازگاری دارد و در طول آن زمان تجربه کردن ناراحتی و تغییر عادی است؛ لبخند هالیوودی استثنا نیست. برخی از رایج‌ترین عوارض جانبی تورم، التهاب، حساسیت دندان و خونریزی ملایم از لثه‌ها هستند. این عوارض جانبی در نهایت پس از یک هفته یا بیشتر از بین خواهند رفت. گذاشتن روکش ممکن است تا زمانی که دهان و زبانتان به آن عادت کند، مشکلاتی در تکلم ایجاد کند. ممکن است پس از این فرایندهای درمانی خصوصا گذاشتن ایمپلنت دندانپزشکی به دلیل نزدیکی ایمپلنت به سر، سردرد را تجربه کنید. در موارد نادر ممکن است بدن شما ایمپلنت را رد کند.

عوارض جانبی نادرعوارض جانبی موقتروش درمانی لبخند هالیوودی
حساسیت شدید، درداختلال در تکلم، ترشح بزاق اضافه، حساسیت ملایمروکش
حساسیت شدید، خونریزی زیادتورم، خونریزی خفیفتاج دندان
حساسیت دائمالتهاب، حساسیتسفید کردن دندان
رد شدن توسط بدنخونریزی خفیف، سردرد، تورمایمپلنت

همانطور که گفتیم، بیشتر این عوارض جانبی موقت هستند و نیازی به نگرانی بابت آن‌ها نیست. اگر راهنمایی‌هایی را که دندانپزشکتان در مورد مراقبت‌های پس از درمان ارائه می‌دهد دنبال کنید، ریکاوری راحت و سریعی خواهید داشت. اما با این وجود ممکن است سوال بعدی را بپرسید.

آیا لبخند هالیوودی برای شما بد است؟

در صورتی که به درستی انجام شود، خیر. لبخند هالیوودی ترکیبی از روش‌های درمانی دندانپزشکی است که یک لبخند زیبا را بازسازی می‌کنند. جهت داشتن یک لبخند زیبا، حفره‌ی دهان شما نیز باید سالم باشد. با بهبود یافتن سلامت دهان، چگونه لبخند هالیوودی می‌تواند برای شما بد باشد؟

این مطلب را از دست ندهید!
تزریق آمپول بی حسی دندان بدون درد با دستگاه کامپیوتری

چه کسی کاندید مناسبی برای لبخند هالیوودی است؟

اگر تا اینجای مقاله با ما همراهی کرده‌اید، احتمالا به فکر دریافت روش‌های درمانی لبخند هالیوودی افتاده‌اید. اما آیا کاندید مناسبی برای این فرایند محسوب می‌شوید؟ تعدادی از فاکتورهای لازم  برای تبدیل شدن به یک کاندید واجد شرایط لبخند هالیوودی:

 • سن بالای 18 سال.
 • داشتن سلامت عمومی.
 • دندان‌های کج و معوج.
 • مال اکلوژن یا موقعیت نامناسب فک‌ها و دندان‌ها.
 • از بین رفتن رنگ دندان‌ها.
 • از دست دادن دندان‌ها.
 • دندان‌های شکسته.

اول از همه و در درجه‌ی نخست، سن یک فاکتور کلیدی است که باید در نظر بگیرید. حداقل سن برای داشتن یک لبخند هالیوودی 18 است؛ زیرا که دندان‌ها و فک باید کاملا رشد کرده باشند. پیش از اقدام برای این درمان باید محدودیت‌ها را بشناسید و انتظاراتتان از این درمان را به تعادل برسانید. به این معنا که سلامت عمومی و داشتن وضعیت ذهنی خوب بسیار ضروری هستند.

استثناهایی برای این فرایند

این فرایند استثناهایی نیز دارد. در صورتی که بیماری یا  تحلیل شدید لثه دارید لبخند هالیوودی به درد شما نمی‌خورد. داشتن دهانی پر از پر شدگی و تاج دندان به نوبه‌ی خود طبیعی نیست.

پروسه‌ی لبخند هالیوودی: چگونه می‌توان یک لبخند هالیوودی داشت ؟

فرایند درمانی لبخند هالیوودی بسته به نیازهای دندانپزشکی برای هر بیمار متفاوت است. جدول زمانی درمان نیز وابسته به شرایط دندان‌ها و نیازهای درمانی متفاوت است. اما پروسه‌ی عمومی برای همه مشابه است و متشکل از سه مرحله می‌باشد. در اینجا به آنچه که باید در صورت در نظر داشتن درمان لبخند هالیوودی برای زیبا کردن لبخندتان انتظار داشته باشید، اشاره خواهد شد.

 • مشاوره.
 • برنامه ریزی .
 • آماده سازی دندان‌ها.

هر یک از این مراحل شما را به داشتن لبخندی سالم و زیبا نزدیک‌ تر می‌کند.

مراقبت از لبخند هالیوودی

مراقبت پس از روش درمانی لبخند هالیوودی

هنگامی که لبخند هالیوودیتان را کسب می‌کنید، مراقبت از آن‌ ضروری است. بنابراین در اینجا به برخی از نکات مراقبت پس از درمان می‌پردازیم:

 1. در 24 ساعت اول سیگار نکشید یا الکل مصرف نکنید. در دهانتان درد احساس خواهید کرد؛ بنابراین در طول این مدت از خوردن غذاهای داغ یا سرد خودداری کنید.
 2. تا حداقل 3 ساعت پس از کامل شدن پروسه‌ی درمانی، دندان‌هایتان را مسواک نزنید (مگر اینکه پزشکتان دستور داده باشد).
 3. رای تمیز کردن ملایم بدون آسیب زدن به لبخند جدیدتان از خمیر دندان مخصوصی که برای مراقبت پس از عمل ساخته شده است استفاده کنید. همچنین دندانپزشکتان  یک دهانشویه حاوی پراکسید و فلوراید جهت کمک به ترمیم هر بریدگی کوچک در لثه‌ها (ناشی از بافت ملتهب اطراف تاج‌ها یا روکش‌های جدید) تجویز خواهد کرد. در صورت امکان در زمان بیداری دهانشویه را هر 2 ساعت یک بار تا 4 روز پس از دریافت لبخند هالیوودی جهت کاهش تورم و التهاب بافت‌های اطراف ایمپلنت استفاده کنید.(پیش از انجام دادن این نکته حتما با دندانپزشکتان مشورت کنید.)
 4. از غذاها و نوشیدنی‌هایی که به دندان‌هایتان رنگ می‌دهند نظیر قهوه، چایی، شراب قرمز و آب انگور خودداری کنید. در صورت امکان، تا زمانی که لبخند جدیدتان زمان کافی را برای جا افتادن سپری نکرده است، از این موارد دوری کنید.

اگر پس از عمل درد یا ناراحتی تجربه کردید، بهترین کار مصرف مسکن بدون نسخه است. با این حال، اگر مسکن جواب نداد بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید! پس از یک هفته می‌توانید دوباره مسواک زدن دندان‌هایتان را آغاز کنید اما به مدت سه هفته پس از جراحی روی مواد کامپوزیت را به آرامی مسواک بزنید. اگر دندانتان را پر کرده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم پیش از آغاز مسواک زدن آن تا 4 هفته پس از جراحی و تا زمانی که در جای خود تثبیت شود صبر کنید.

لبخند هالیوودی چه مدت دوام می‌آورد؟

لبخند هالیوودی یک راه حل دائمی است و می‌تواند برای سال‌ها دوام بیاورد. با این حال، عمر لبخندتان به روش زندگی شما نیز وابسته است.

 • سیگار کشیدن: سیگار کشیدن به بافت‌ها آسیب می‌زند و اینگونه تاثیر درمان شما را کاهش می‌دهد، باعث بیماری لثه و از دست دادن دندان می‌شود. ترک سیگار به حفظ ظاهر پرطراوت و سفید لبخندتان کمک می‌کند.
 • رژیم غذایی: خوردن غذاهای سالم نظیر میوه و سبزیجات به حفظ دندان‌هایی قوی و جلوگیری از پوسیدگی دندان یا ایجاد حفره میان فیلینگ‌ها کمک می‌کند. دوری از تنقلات شیرین مانند آبنبات با پایین نگه داشتن سطح قند بزاق (مایعی که دندان‌هایمان را شستشو می‌دهد)  به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک می‌کند.

تفاوت بین لبخند هالیوودی و روکش دندان چیست؟

در فرایند لبخند هالیوودی جهت ایجاد لبخندی یکنواخت و متقارن از پیوند زیبایی دندان (باندینگ) و روکش‌های کامپوزیت به صورت ترکیبی استفاده می‌شود. روکش‌ها یک ناحیه‌ی آسیب دیده نظیر دندانی که خرد شده است یا رنگش از بین رفته است را پوشش می‌دهند. تفاوت میان لبخند هالیوودی و روکش‌ این است که در مورد اولی دندانپزشک روی دندان‌های طبیعی از کامپوزیت رزین جهت افزایش اندازه‌ی دندان‌ها، تغییر شکل و رنگ آن‌ها تا زمانی که به تاج‌ها یا روکش‌های پرسلن شباهت پیدا کنند استفاده می‌کند.

این همان چیزی است که “باندینگ زیبایی” می‌نامند زیرا که اساسا به جای جایگزین کردن کامل دندان‌ها با مواد جدید (نظیر آنچه در گذاشتن ایمپلنت رخ می‌دهد و در آن تمام دندان‌های سالم شما برداشته می‌شوند تا بتوانید دندان‌های مصنوعی را دریافت کنید)، تنها ساختارهای دندانی از قبل موجود را از طریق ابزارهای زیبایی تثبیت می‌کند.

این مطلب را از دست ندهید!
شکستن دندان در بارداری

هزینه‌ی پروسه‌ی لبخند هالیوودی در تهران چقدر است؟

هزینه‌ی لبخند هالیوودی به دندانپزشک، تعداد دندان‌هایی که باید تحت درمان قرار گیرند و موادی که استفاده می‌شوند بستگی دارد. خبر خوب اینکه طی دهه‌ی اخیر به خاطر پیشرفت در تکنولوژی و مواد، هزینه‌های مرتبط با این فرایندها به صورت قابل توجهی کاهش یافته اند. به علاوه راه‌های بسیاری برای بیماران جهت یافتن مراقبت دندانپزشکی با قیمتی معقول در تهران وجود دارند.

مشاوره برای فرایند لبخند هالیوودی

هدف اصلی مشاوره، ارزیابی کامل شرایط دندان‌هایتان است؛ برای مثال بررسی اینکه آیا دندان‌هایتان مینای کافی دارند یا خیر.
دندانپزشک ابتدا یک اسکن از فک بالا و پایین شما می‌گیرد. پس از آن دندانپزشکتان سلامت دندان شما را بررسی خواهد کرد و در مورد هر مشکل دندانی که ممکن است داشته باشید بحث خواهد کرد. پیش از اقدام برای این فرایند زیبایی، دندانپزشکتان ممکن است انجام دادن برخی پروسه‌های درمانی نوسازی نظیر گذاشتن کانال‌های ریشه، تمیز کردن عمیق بین دندان‌هایتان و پیوند لثه را لازم بداند. ‌ آن‌ها همچنین سوابق پزشکی شما را برای آگاهی از هر وضعیت پزشکی از پیش موجود نظیر دیابت یا بیماری قلبی عروقی که می‌تواند با پروسه‌ی درمانیتان تداخل پیدا کند بررسی می‌کنند.

برنامه ریزی برای فرایند لبخند هالیوودی

بخش دوم فرایند لبخند هالیوودی برنامه ریزی یا طراحی مجدد یک لبخند جدید می‌باشد. در این مرحله شما در مورد انتظاراتتان صحبت می‌کنید و با دندانپزشکتان در مورد آن‌ها بحث می‌کنید تا امکان پذیر بودن آن‌ها را بسنجید.
با توجه به اهمیت ارتقای زیبایی، دندانپزشکان ابتدا بر دندان‌های جلو (ابتدا 10 تای بالا و 10 تای پایین) تمرکز می‌کنند و شما معمولا بیشترین میزان تغییرات را در این دندان‌ها خواهید دید. بر اساس بودجه و انتظاراتتان، یک لبخند دیجیتال برای شما ساخته می‌شود. سپس می‌توانیم سراغ مرحله‌ی اجرا که در آن می‌توانید بهترین لبخند هالیوودی را کسب کنید برویم.

آماده سازی دندان‌ها برای فرایند لبخند هالیوودی

سومین و ضروری‌ترین بخش این فرایند آماده سازی دندان و اجرا می‌باشد. آماده سازی دندان برای هر بازسازی دندانی متفاوت است. بعضی از آن‌ها با یک روش محافظه کارانه انجام می‌شوند در حالی که سایر آن‌ها افراطی‌تر هستند. سه روش آماده سازی متفاوت وجود دارند که بسته به پروسه‌ی درمانیتان دندانپزشک انتخاب خواهد کرد.

 • روکش
 • تاج
 • ایمپلنت

هر یک از این پروسه‌های دندانپزشکی، یک مرحله‌ی آماده سازی متفاوت دارند که برای شما توضیح خواهیم داد.

برای روکش گذاری، یک لایه‌ی نازک از مینای دندان برداشته می‌شود تا روکش به کمک چسب دندانپزشکی در بالای دندان‌ها قرار بگیرد. پس از آماده سازی دندان، جهت پوشش دائم دندان روکش‌های موقت نیز قرار داده می‌شوند. برای این منظور روکش‌های گیره‌ای (کلیپ آن) که از جنس رزین یا پلیمر هستند نیز قرار داده می‌شوند. آن‌ها تنها برای بازه‌ی زمانی محدودی قرار داده می‌شوند و بلافاصله پس از رسیدن روکش‌های دائم، توسط آن‌ها جایگزین می‌شوند.

در صورتی که نمی‌توانید روکش دریافت کنید، دندانپزشکان معمولا تاج را ترجیح می‌دهند. برخلاف روکش، تاج جهت درست جا افتادن در جایگاه خود به آماده سازی بیشتری نیاز دارد. همچنین آماده سازی دندان برای گذاشتن تاج شامل تمیز کردن مناسب دندان جهت جلوگیری از ایجاد عوارض می‌باشد؛ برای مثال پوسیدگی دندان، بیماری لثه و غیره.

 در صورتی که هر یک از دندان‌هایتان را از دست داده‌اید یا به کشیدن دندان نیاز دارید آن را نیز بخشی از فرایند آماده سازی در نظر بگیرید. گاهی در صورتی که قرار است از ایمپلنت استفاده کنید، پیوند استخوان نیز بخشی از فرایند آماده سازی دندان محسوب خواهد شد. به همین دلیل گذاشتن ایمپلنت زمان بیشتری جهت ترمیم می‌برد. 

سئوالات متداول

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + 15 =

تماس تلفنی و دریافت نوبت