لبخند هالیوودی
لبخند هالیوودی: راهنمای کامل هر آنچه که باید بدانید!
می 13, 2023
سیاه شدن روکش دندان چه دلایلی دارد؟
سیاه شدن روکش دندان چه دلایلی دارد؟
می 27, 2023
لبخند هالیوودی
لبخند هالیوودی: راهنمای کامل هر آنچه که باید بدانید!
می 13, 2023
سیاه شدن روکش دندان چه دلایلی دارد؟
سیاه شدن روکش دندان چه دلایلی دارد؟
می 27, 2023
نمایش همه

تاثیر سیگار کشیدن بر دندان ها

تاثیر سیگار کشیدن بر دندان ها

 طی چندین دهه، جراحان عمومی بارها در رابطه با مضرات سیگار به مردم هشدار داده است. اما سوال مهمی که در اینجا پیش می آید چگونگی مکانیسم آسیب رسانی سیگار به بدن و سلامتی فرد است. در واقع می توانید از خودتان سوال کنید که تاثیرات منفی سیگار بر دندان ها چیست؟ اغلب شما از نحوه ی تاثیرگذاری و عملکرد سیگار در بروز بیماری های ریوی اطلاع دارید و به طور کلی با تاثیرات سوء آن آشنا هستید؛ اما اگر از شما در رابطه با تاثیرات منفی سیگار بر سلامت دهان و دندان ها سوال شود، به احتمال زیاد قادر به پاسخگویی به این سوال نمی باشید. بنابراین به شما توصیه می کنیم تا در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی چگونگی مکانیسم آسیب دندان و حفره ی دهان توسط سیگار بپردازیم.

سیگار چه بلایی بر سر دندان های شما خواهد آورد؟

اصلی ترین راه ورود مواد غذایی به بدن، دهان است. دود سیگار نیز از این راه وارد بدن شما می شود. حین روشن کردن سیگار و استنشاق دود آن، مسلما به تاثیرات منفی سیگار بر سلامت دندان های خود فکر نمی کنید. متاسفانه سیگار و دود حاصل از آن علاوه بر ظاهر دندان، روی سلامت آنها نیز موثر است.

تغییر رنگ دندان ها

مصرف روزانه یک پاکت سیگار، باعث از بین رفتن زیبایی و تغییر رنگ دندان ها می شود. مراقبت شما از دندان های خود باید مانند مراقبت از یک گلدان چینی ظریف و زیبا باشد. این گلدان چینی، همان مینای دندان است. این روکش نازک، در گذر زمان دچار ترک های ظریفی خواهد شد. با افزایش سن، ترک های موجود در مینای دندان بزرگ تر شده و مواد وارد شده به دهان به راحتی در بین آنها محبوس می شوند.

وقتی شما سیگار می کشید، دو ماده ی مهم موجود در سیگار وارد دهان شده و در ترک های مینای دندان به دام می افتند. این مواد شامل تار و نیکوتین هستند. وقتی این دو ماده در مینای دندان تثبیت شوند، دیگر امکان پاکسازی آنها وجود ندارد. به طور معمول، ایجاد لکه روی دندان ها بیشتر ناشی از ضعف عادات بهداشتی همچون مسواک زدن، می باشد. در نهایت شما شاهد موارد دیگری همچون: ایجاد پلاک های دندانی و تجمع تارتار روی دندان های خود خواهید بود، که باز هم در نتیجه ی وجود نیکوتین و تار در سیگار است. این مواد منجر به تغییر رنگ دائمی دندان می شوند و برای سفید کردن آنها باید از اقدامات تهاجمی استفاده کنید.

این مطلب را از دست ندهید!
چرا لثه من در اطراف یک دندان متورم شده است؟

چگونه سیگار کشیدن باعث تخریب و از بین رفتن دندان های شما می شود؟

مصرف مزمن سیگار یکی از علل اصلی تغییر رنگ دندان و از بین رفتن ظاهر زیبای آنها است.

ایجاد اختلال به صورت تاخیر در پروسه های ترمیمی

میزان اشباع اکسیژن در سیستم عروقی تحت تاثیر سیگار کاهش پیدا می کند. اکسیژن، یکی از اصلی ترین ارکان موثر در پروسه های ترمیمی بدن است. با مصرف مزمن سیگار، حین بروز بیماری های دهانی یا انجام پروسیجر های مرتبط( کشیدن دندان، کار گذاری ایمپلنت های دندانی، دستکاری ریشه ی دندان و غیره)، فرایند ترمیم با سرعت کمتر و در بازه ی زمانی طولانی تر انجام می گیرد. افراد سیگاری ریسک بالایی جهت ابتلا به انواع عفونت ها دارند؛ علت این امر عدم توانایی لثه ها برای ترمیم خود و مقابله با عوامل آسیب رسان است.

افزایش ریسک ابتلا به بیماری های لثه

بیماری لثه، یکی از علل اصلی از دست دادن دندان در افراد بالغ است. در مقابل، شیوع بیماری لثه با مصرف سیگار ارتباط مستقیمی دارد، به صورتی که بروز این بیماری ها در افراد سیگاری زودتر از سایرین است. این افراد نه تنها دندان های خود را از دست می دهند، بلکه دارای احتمال موفقیت پایین تری برای استفاده از ایمپلنت های دندانی هستند.

پیشرفت بیماری های لثه

افزایش رشد باکتری ها در دهان بدون مصرف سیگار نیز باعث بروز بیماری های لثه می شود. نکته ی مهم در این میان این است که استعداد ابتلا به بیماری لثه در برخی افراد بیش از سایرین است و سیگار، آن را تشدید می کند؛ علت این امر ورود مداوم باکتری ها به حفره دهان با مصرف سیگار است. سیگار با تشکیل پلاک های دندانی باعث ایجاد مکان مناسب جهت رشد باکتری ها می شود. به تدریج لثه های شما دچار التهاب شده و ممکن است حین استفاده از مسواک، متوجه وجود خون روی براش یا در بزاق دهان شوید.

این مطلب را از دست ندهید!
شکستن دندان در بارداری

این فرایند آغاز پروسه ی التهاب لثه ( یکی از شایع ترین بیماری های لثه) است. در صورت عدم دریافت درمان مناسب، پریودنتیت ایجاد می شود. در این اختلال لایه ی داخلی لثه ها و استخوان ها از دندان جدا می شود. این امر باعث ایجاد فضاهای خالی بین دندان و لثه خواهد شد. این فضاها به مکان هایی بسیار مناسب جهت تجمع و رشد باکتری ها تبدیل می شوند. همراه با رشد باکتری ها، بافت های تخریب شده و عفونت نیز در محل اضافه خواهد شد. در یک فرد غیر سیگاری، سیستم ایمنی برای مقابله با عفونت به محل مورد نظر مهاجرت می کند. اما در افراد سیگاری، عملکرد سیستم ایمنی مختل شده و عفونت به راحتی در مسیر لثه ای گسترش می یابد.

ساختارهای نگهدارنده ی دندان مانند استخوان یا بافت همبند اطراف آن، به علت توکسین های باکتریایی تخریب می شوند. این امر می تواند باعث از دست دادن دندان ها شود، زیرا این ساختار ها مانند قلاب دندان را در محل خود نگه داشته اند و با تخریب آنها، دندان از محل خود جدا می شود.

سیگار در واقع مانند یک تفنگ است که با شلیک خود باعث از بین رفتن دندان ها می شود. البته این عارضه به دنبال تخریب ساختارهای نگهدارنده ی دندان توسط سیگار، ایجاد می شود. متاسفانه سیستم ایمنی در افراد سیگاری دچار اختلال عملکرد خواهد شد، بنابراین بدن شما قادر به مقابله با عفونت های تخریب کننده ی بافتی نخواهد بود.

علائم بیماری لثه

آشنایی با علائم بیماری لثه برای افرادی که به صورت مزمن سیگار مصرف می کنند ضروری است. این علائم شامل موارد زیر می باشند:

1.جدا شدن لثه از دندان ها

2.خونریزی شدید حین استفاده از مسواک

3.متورم و قرمز شدن لثه ها

4.افتادن دندان ها

5.افزایش حساسیت دندان ها

6.احساس درد حین جویدن غذا

بنابراین لازم است به صورت منظم دندان و لثه های خود را معاینه کرده و با بروز هر یک از علائم ذکر شده، سریعا به دندانپزشک مراجعه کنید.

اگر دندان های خود را از دست بدهید چه اتفاقی می افتد؟

برخی از افراد فکر می کنند با وجود ایمپلنت ها، از دست دادن دندان هایی که دوستشان ندارند مشکل بزرگی نیست!

این مطلب را از دست ندهید!
سرطان دهان: علائم، انواع، پیشگیری و درمان

این امر در صورتی صادق است که شما یک فرد غیر سیگاری باشید. لازم است بدانید که استفاده از ایمپلنت های دندانی مشروط به داشتن استخوان های سالم در فک است. در صورتی که شما دندان های خود را به علت تخریب استخوان ها و بافت های اطراف آنها از دست داده باشید، در واقع محل اصلی مورد نیاز برای کاشت انواع ایمپلنت را در اختیار ندارید.

به علاوه، تغییرات فک در شما به عنوان یک فرد سیگاری به صورت مداوم اتفاق می افتد. این امر بدین معناست که شما برای استفاده از دندان های مصنوعی باید از اتصالات محکم و منظم برای فیکس کردن دندان ها استفاده کنید؛ زیرا اندازه ی فک شما به تدریج کاهش پیدا می کند.

اگر سیگار را ترک نکنید چه اتفاقی می افتد؟

سیگار، دهان و دندان های شما را تحت تاثیر قرار می دهد. بنابراین چرا نباید آن را ترک کنید؟در صورتی که چندین بار جهت ترک سیگار اقدام کرده ولی موفق نشده اید، باید به راه حل بهتری فکر کنید. برای این کار باید محدودیت هایی جهت مصرف تعداد سیگار در روز برای خود تعیین کنید. این اقدام به صورت چشمگیری باعث بهبود وضعیت سلامت دهان و دندان شما می شود و نقش بسیار موثری در حفظ دندان ها ایفا می کند.

همچنین لازم است یک برنامه ی منظم جهت ویزیت دهان و دندان توسط دندان پزشک برای خود تنظیم کنید. دندان پزشک ها می توانند راه های موثری را  جهت مقابله و درمان بیماری های لثه و از دست دادن دندان ها، به شما معرفی کنند.

سیگار را دور بیندازید، از دندان های خود محافظت کنید

بنابراین، سیگار با دندان های شما چه می کند؟ در حالی که مصرف سیگار دارای تاثیر بسیار نامطلوب و مستقیم روی دندان های شما است، اما بیشترین تاثیر این ماده بر روی ساختارهای نگهدارنده ی دندان همچون استخوان ها، لثه و بافت های اطراف آن است.

در صورتی که می خواهید در طول زندگی خود از دندان های سالم استفاده کنید، مصرف سیگار را ترک کنید. همچنین، در صورتی که از بیماری لثه و اختلالات مرتبط با سلامت حفره ی دهان رنج می برید، با کلینیک دندانپزشکی دکتر حاکم زاده تماس بگیرید.

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − دو =

تماس تلفنی و دریافت نوبت