خونریزی لثه هنگام گشیدن نخ دندان
دلایل خونریزی لثه هنگام کشیدن نخ دندان
اکتبر 30, 2021
درمان خانگی ورم لثه
درمان خانگی ورم لثه
نوامبر 14, 2021
خونریزی لثه هنگام گشیدن نخ دندان
دلایل خونریزی لثه هنگام کشیدن نخ دندان
اکتبر 30, 2021
درمان خانگی ورم لثه
درمان خانگی ورم لثه
نوامبر 14, 2021
نمایش همه

سفید کردن دندان یا بلیچینگ چیست و چه روش هایی دارد؟

سفید کردن دندان (بلیچینگ)

به منظور سفید کردن دندان یا بلیچینگ، روش و محصولات متنوعی وجود دارد که عبارتند از: خمیر دندان سفید کننده، ژل ها، شستشو دهنده های دهان، قالب گذاری و محصولات سفید کننده دیگری که می توانید از داروخانه ها تهیه بفرمایید. سفید کردن دندان صرفا برای افرادی مناسب است که دندان و لثه های سالمی دارند(هیچ گونه ترمیم و پر شدگی ای نداشته باشند). بلیچینگ مخصوص افرادی است که دندان های آنها زرد رنگ و تیره شده است و دچار تغییر رنگ دندان شده اند.

روش های سفید کردن دندان

همه ما خواهان داشتن یک لبخند زیبا هستیم. محصولات بلیچینگ زیادی وجود دارند که یک لبخند زیبا را به ما هدیه می دهند. دهانشویه، ژل ها، خمیر دندان، نوار های سفید کننده، آدامس و… از جمله روش هایی هستند که یک لبخند زیبا به صورت شما هدیه خواهند کرد. اگر می خواهید سفید کردن دندان را در خانه انجام دهید، بهتر است که با دندانپزشک خود مشورت کنید؛ به خصوص اگر مشکلات زیر دارید:

 • دندان های حساس
 • دندان های پر شده(ترمیم شده)
 • مشاهده سیاهی در دندان(حتی اگر به صورت جزئی باشند)
 • برآمدگی هایی که بر اثر پر کردن دندان بوجود آمده اند.

سفید کننده های خانگی دارای پراکسید(معمولا پراکسید کاربامید) هستند. میزان پراکسید موجود در این مواد، در بازه 10 الی 20 درصدی قرار میگیرند. محصولی را انتخاب کنید که میزان پراکسید موجود در آن تقریبا 15 درصد(حد میانی و متوسط) باشد. اگر پراکساید دهان و دندان شما را اذیت نمی کند و از طرف دیگر، خواهان سفید شدن بیشتر دندان خود هستید؛ می توانید از محصولاتی استفاده کنید که درصد پراکسید آنها بیشتر است(تاکید می کنیم که قبل از این کار حتما با یک دندانپزشک متخصص صحبت کنید). همچنین محصولی را انتخاب کنید که با نیاز شما مطابقت داشته باشد.

خمیر دندان سفید کننده دندان

خمیر دندان سفید کننده دندان

خمیر دندان ها به دلیل وجود مواد ساینده(ساینده های ملایم)، دندان های شما را از لکه های سطحی عاری می کند. برخی از خمیر دندان ها، قوی تر هستند و می توانند دندان های شما را تا حداکثر یک درجه، روشن تر کنند. خمیر دندان ها دارای قیمت های متفاوتی می باشند(از 20 هزار تومان تا 500 هزار تومان متغیر است!). توجه داشته باشید که خمیر دندان ها حاوی مواد سفید کننده نیستند و تنها لکه های سطحی را از بین می برند. محصولات سفید کننده قوی، حاوی پروکسید کاربامید یا هیدروژن پراکسید هستند که رنگ دندان را در ناحیه عمقی روشن می کنند. سفید کننده ها بر خلاف خمیر دندان ها، می توانند دندان های شما را 3 الی 8 درجه سفیدتر کنند(خمیر دندان های سفید کننده تنها یک درجه می توانند دندان را روشن تر کنند).

نوار و ژل برای بلیچینگ

نوار و ژل برای بلیچینگ

ژل های سفید کننده، ژل های شفافی(ساختار آنها بر پایه پراکسید می باشد) هستند که به واسطه یک برس کوچک بر روی سطح دندان شما اعمال می شوند. نحوه مصرف آن با توجه به میزان پراکسید موجود در آن، متفاوت است. بنابراین دستورالعمل آن را با دقت مطالعه کنید. پس از استعمال این مواد نتایج را در روز های اول مشاهده می کنید. آثار این روش تا حدود 4 ماه بر روی دندان های شما باقی خواهد ماند. یک دوره کامل این روش، حدود 10 الی 14 روز به طول می انجامد. شما می توانید این محصول را از داروخانه ها تهیه بفرمایید

نوار های سفید کننده، نوار های شفاف و بسیار نازکی هستند(نامرئی و بدون رنگ هستند) که با یک مواد مبتنی بر پراکسید، آغشته شده است. نوار ها باید طبق دستورالعمل مورد استفاده قرار بگیرند. نتایج اولیه در روزهای نخست مشاهده می شود و آثار آن تا 4 ماه باقی خواهند ماند.

دهان شویه

سفید کردن دندان با دهان شویه

این روش، یکی از جدیدترین روش های سفید کردن دندان است. دهانشویه ها، نفس را تازه می کنند و بسیاری از بیماری های دندان و لثه را از بین می برند. این محصولات حاوی موادی همچون هیدروژن پراکسید هستند که به همین دلیل، دندان های شما را سفید می کنند. بر اساس نظر تولید کنندگان، پس از 12 هفته مصرف آن، نتایج را مشاهده خواهید کرد(همچنین این روش نسبت به دیگر روش ها، عملکرد ضعیف تری دارد). شما باید مایع دهانشویه را دو مرتبه در روز(قبل از مسواک زدن) استفاده کنید.

در هر بار استفاده می بایست مایع را به مدت 60 ثانیه درون دهان قرار دهید(بچرخانید). این مایع تنها 2 دقیقه در روز با دندان های شما در تماس خواهند بود و به همین دلیل، نسبت به نوار های سفید کننده(که باید 30 دقیقه بر روی دندان های شما قرار بگیرند)، اثر بخشی کمتری دارند. اگر به دنبال سفید تر شدن دندان خود هستید، میتوانید ابتدا از دهانشویه استفاده کنید و سپس دندان های خود را مسواک بزنید. قیمت این محصول به طور متوسط به 5 دلار می رسد.

این مطلب را از دست ندهید!
کیست دندان: علل، علائم و روشهای درمان

قالب های محتوی مواد سفید کننده دندان

قالب های سفید کننده حاوی مواد سفید کننده هستند(درون قالب مواد سفید کننده وجود دارد) که با اتصال قالب به دندان ها، شروع به پاکسازی دندان شما میکند. این محصول را می توانید از داروخانه ها تهیه کنید. پر کردن قالب ها توسط ماده ای سفید کننده انجام می شود که در ساختار شیمیایی آن، پراکسید وجود دارد. شما می بایست این قالب ها را چند ساعت در روز روی دندان های خود قرار دهید(هر روز به مدت 4 هفته باید تداوم داشته باشد). بسته به میزان سفید شدن دندان هایتان می توانید از این محصول بیشتر هم استفاده کنید. قیمت این قالب ها متغیر است و از 30 دلار الی 600 دلاری آن در بازار موجود است  و می توانید تهیه کنید.

نکات ایمنی برای بلیچینگ دندان

 • به دستورالعمل ها توجه کنید: نوار ها و یا ژل های سفید کننده را بیشتر از میزان توصیه شده، بر روی دندان خود قرار ندهید. اگر به این نکات توجه نکنید، درد لثه و دیگر مشکلات برای شما بوجود خواهد آمد. پس از استفاده این محصولات، از نوشیدن نوشابه، نوشیدنی های انرژی زا و اسیدی(برای چند ساعت) اجتناب کنید.
 • از دندان های حساس محافظت کنید: بعد از سفید کردن دندان، دهان و دندان های شما کمی حساس و آسیب پذیر می شوند. اگر دندان و لثه شما سالم باشند، درد و حساسیت کمتر خواهد بود. اما اگر احساس درد کردید، با دندانپزشک خود فورا مشورت کنید. قالب های پر شده از ژل نیز به دلیل قرارگیری نادرست باعث اذیت شدن دندان و لثه شما می شوند. در صورت بروز این مشکل، سفید کردن دندان را متوقف کنید.
 • زیاده روی نکنید: از دستورالعمل محصول استفاده کنید تا از نحوه و زمان مصرف آن مطلع شوید. اگر از میزان سفیدی دندان خود راضی بودید، باید بلیچینگ را طی چندین جلسه و دو بار در سال انجام دهید تا اثرات آن همچنان پابرجا بماند.

سفید کردن دندان در مطب

سفید کردن دندان در مطب بسیار سریع انجام می شود. بلیچینگ در مطب باعث می شود تا ماده سفید کننده تحت اثر حرارت، لیزر و نور مخصوص قرار بگیرد(این عوامل سرعت انجام فرایند سفید کردن دندان را افزایش می دهند). در این روش شما می توانید نتایج را در عرض 30 الی 60 دقیقه مشاهده کنید. اما اگر به دنبال نتایج بهتری هستید، باید چندین نوبت و به صورت مرتب، به دکتر مراجعه کنید.

این روش به دلیل اثر بخشی بالا، بسیار گران می باشد. اگر تصمیم دارید سفید کردن دندان خود را در خانه انجام دهید، بد نیست که برای اولین بار نزد دکتر بروید و او برای شما این کار را انجام دهد؛ سپس می توانید مراحل بعدی را خود در خانه انجام دهید. مراجعه به پزشک باعث می شود تا دهان شما به صورت کامل معاینه شود. قبل از سفید کردن، باید دهان مورد معاینه قرار بگیرد تا دکتر مطمئن شود که دندان خراب وجود ندارد. میزان سفید شدن دندان خود را به پزشک اطلاع دهید. این کار باعث می شود تا پزشک بهترین روش را به شما پیشنهاد دهد. همچنین بالا رفتن سن باعث تیره شدن دندان می شود(نحوه و میزان سفید شدن دندان برای هر فرد با هر سن، متفاوت است).

سفید کردن دندان یا بلیچینگ

بلیچینگ دندان توسط لیزر

با ظهور لیزر دندانپزشکی، سفید کردن دندان با لیزر بسیار مورد توجه قرار گرفته است. بلیچینگ با لیزر روشی ایمن، با ماندگاری بالاتر نسبت به سایر روش هاست. طول جلسه درمانی کوتاه تر شده و میزان سفیدی و درخشندگی بیشتر از روش های سنتی است. لیزر بدون آسیب به بافت لثه ها در بدرنگی های شدید دندان بهترین عملکرد را داراست.

در کلینیک دندانپزشکی با لیز دکتر حاکم زاده، بلیچینگ دندان توسط لیزر با بهترین مواد و تجهیزات انجام میشود.

سفید کننده های دندان چه مدت دوام خواهند داشت؟

توجه داشته باشید که سفید کننده ها به طور دائمی نیستند و بعد از مدتی اثرات آنها از بین می روند. افرادی که از نوشیدنی و غذایی هایی استفاده می کنند که باعث ایجاد لکه بر روی دندان می شوند؛ شاهد محو شدن سریعتر سفیدی دندان هایشان خواهند بود. میزان سفیدی و همچنین مدت دوام آن متناسب با نوع دندان و محصول مورد استفاده(همانطور که گفتیم، محصولات سفید کننده متنوع و متفاوت هستند)، متفاوت است. در زیر چندین نکته جهت افزایش دوام مواد سفید کننده بیان می کنیم.

 • از مصرف نوشیدنی و غذاهایی که بر روی دندان شما لکه ایجاد می کنند، خودداری کنید. مواد غذایی و نوشیدنی هایی که اسید و تانن دارند، معمولا باعث کدر شدن رنگ دندان های شما میشوند. برای روشن نگه داشتن رنگ دندان های خود از شراب سفید و قرمز، نوشابه های گازدار، نوشیدنی های ورزشی، چای سیاه و قهوه، انواع توت ها، غذا های پررنگ، سس سویا، سس کاری و کچاپ استفاده نکنید.
 • پس از مصرف نوشیدنی و غذاهایی که لکه ایجاد می کنند؛ حتما دندان های خود را مسواک بزنید.
 • اصول بهداشتی دهان و دندان را رعایت کنید. در روز دو مرتبه دندان های خود را مسواک بزنید. حداقل یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنید و یک بار دهان خود را با دهانشویه ضدعفونی کنید. اما در هفته تنها دو بار از خمیر دندان های سفید کننده استفاده کنید.
 • لکه های سطحی را از بین ببرید(با استفاده از خمیر دندان سفید کننده) تا از زرد شدن دندان های شما جلوگیری شود. پس از محو شدن لکه ها دیگر با خمیر دندان معمولی دندان های خود را مسواک بزنید.
 • از مواد غذایی کلسیم دار استفاده کنید. هنگامی که از سبزیجات و میوه استفاده میکنید، دندان های شما تمیز تر می شوند. برای مثال بعد از خوردن یک عدد سیب، دهان شما بسیار تمیز خواهد شد. غذا های پر کلسیم مانند پنیر و شیر به سفید شدن دندان های شما کمک می کنند.
 • از استعمال دخانیات جلوگیری کنید. سیگار، پیپ، قلیان، سیگار برگ و تنباکو های جویدنی به زرد شدن دندان های شما کمک می کنند. عدم استعمال دخانیات نه تنها به سفید ماندن دندان های شما کمک می کند، بلکه سلامت قلب شما را هم تضمین می کند.
 • مرتبا دندان خود را به پزشک نشان دهید. سفید کردن دندان که در مطب دندان پزشک انجام می شود؛ بسیار مطلوب و اصولی تر است. همچنین تحت نظر دکتر متخصص هستید(اگر مشکلی پیش بیاید او میتواند سریعا از گسترش آن جلوگیری کند).
 • نوشیدنی های خود را با نی مصرف کنید(تا دندان شما در تماس با مواد لکه زا نباشد).
 • به مرور زمان، اثرات سفید کننده از بین می رود و شما به ترمیم آنها نیاز پیدا می کنید. اگر سیگار می کشید یا نوشیدنی لکه زا(نوشیدنی هایی که باعث تیره شدن دندان شما می شوند) مصرف می کنید؛ باید تعداد دفعات مصرف مواد سفید کننده را افزایش دهید.
این مطلب را از دست ندهید!
ونیر کامپوزیت دندان چیست؟ | مناسب چه افرادی است؟

چه تفاوت هایی بین بلیچینگ دندان در خانه و مطب پزشک وجود دارد؟

بین سفید کردن دندان توسط خود و توسط پزشک تفاوت های زیادی وجود دارد. در ادامه به بیان این تفاوت ها می پردازیم.

 1. قدرت ماده سفید کننده: محصولات سفید کننده ای که شما از داروخانه تهیه می کنید، معمولا دارای 10 الی 22 درصد پراکسید کاربامید می باشند که معادل 3 درصد پراکسید هیدروژن است. اما مواد سفید کننده ای که در مطب پزشک از آن استفاده می شود، 15 الی 43 درصد هیدروژن پراکسید دارد(5 الی 14 برابر بیشتر!).
 2. قالب های دندان: قالب هایی که در مطب برای شما ساخته می شوند؛ نتیجه قالب گیری از دندان های شما است که با دقت فراوان تولید و تهیه می شوند تا مطابق دهان شما باشد. همچنین ساخت این قالب ها توسط دندان پزشک، باعث می شود تا تماس مواد سفید کننده با لثه غیر ممکن شود. اما قالب هایی که از داروخانه تهیه می کنید(بدون نسخه پزشک) به گونه ای طراحی شده اند که برای اکثر مردم قابل استفاده باشد. همین موضوع باعث می شود تا قالب و دندان های شما تناسب خوبی با هم نداشته باشند و باعث آسیب رساندن به لثه و بافت های نرم دهان شما می شود(مواد سفید کننده موجود تنها باید بر روی دندان اعمال شود و اگر به لثه و بافت های نرم موجود در دهان برخورد کند، به آن ها آسیب می زند).
 3. اقدامات ایمنی و حفاظتی در مطب پزشک: در مطب معمولا نکات حفاظتی و ایمنی به خوبی در نظر گرفته می شود. برای مثال از یک محافظ پلاستیکی که بر روی دندان ها می لغزد، استفاده می شود تا از لثه و حفره های دهان شما در برابر اصابت مواد بلیچینگ با لثه و بافت های نرم، جلوگیری شود.
 4. هزینه: استفاده از محصولات بدون نسخه(محصولاتی که از داروخانه و بدون نسخه پزشک تهیه می کنید) ارزان ترین روش سفید کردن دندان محسوب می شود و سفید کردن دندان در مطب گرانترین روش است.
 5. تحت نظر پزشک بودن یا تحت نظر پزشک نبودن: اگر تحت نظر پزشک به سفید کردن دندان های خود اقدام کنید، پزشک می تواند سوابق و تاریخچه پزشکی شما را بررسی کند و با توجه به ترمیم شدگی ها و موارد دیگر، طول دوره و میزان ماده سفید کننده مورد نیاز شما را مشخص کند. همچنین دندانپزشک با دیدن لکه های دندان شما و مقدار سفید شدن دندان هایتان(که به دلخواه شما است و باید به پزشک اعلام کنید)، تناسب خوبی بین روش و میزان مصرف ماده سفید کننده اتخاذ می کند. همچنین اگر تحت نظارت یک دندانپزشک باشید، دندانپزشک مرتبا شما را معاینه می کند(معایناتی که پس از سفید کردن دندان ها صورت می گیرد) تا مطمئن شود که ماده سفید کننده برای لثه و دهان شما حساسیتی ایجاد نمیکند. همچنین بررسی می کند که قالب ها به خوبی در جای خود قرار گرفته اند یا خیر. اما اگر مواد سفید کننده را از داروخانه خریداری کنید و تحت نظارت هیچ پزشکی قرار نگیرید، ممکن است سلامت دهان و دندان شما به خطر بیفتد.

آیا باید دندان خود را سفید کنید؟

در مورد بلیچینگ دندان رعایت توصیه های زیر ضروری است.

 1. نکاتی درباره سن و دوران بارداری: بلیچینگ دندان برای نوجوانان زیر 16 سال توصیه نمی شود. این مسئله به این دلیل است که تا این سن(زیر 16 سال) عصب های دندان یا پالپ آن در حال رشد هستند. سفید کردن دندان باعث می شود تا عصب ها حساس شوند. همچنین سفید کردن دندان در دوران بارداری توصیه نمی شود.
 2. دندان های حساس و آلرژی به پراکسید: افرادی که لثه و دندان های حساس دارند و یا مشکلات لثه و دندان دارند(لثه های عقب رفته، یا ترمیم های معیوب)؛ باید قبل از هرکاری با دکتر دندانپزشک خود مشورت کنند. همچنین افرادی که به پراکسید(عامل سفید کننده) حساسیت دارند، نباید از مواد سفید کننده استفاده کنند.
 3. فرسایش مینای دندان ه، لثه های معیوب، ریشه های آشکار، حفره: این مشکلات از جمله مواردی هستند که بلیچینگ دندان را منع می کنند. مواد سفید کننده به راحتی درون حفره ها نفوذ می کند و باعث ایجاد حساسیت می شود. حفره های موجود در دندان باید قبل از سفید کردن دندان ها رفع شوند. ریشه هایی که در معرض دید قرار دارند، تاثیری از مواد سفید کننده نمی پذیرند(چون لایه ای از مینای دندان ندارند).
 4. پر کردن، برآمدگی حاصل از پر کردن و ترمیم: آمالگام های همرنگ دندان و مواد کامپوزیت رزینی(روکش ها، باندینگ و بریج ها) تحت اثر مواد سفید کننده، سفید نمی شوند. استفاده از مواد سفید کننده برای دندان هایی که پر شده اند، باعث ایجاد ناهماهنگی(از نظر رنگ) می شوند. توجه داشته باشید که سفید کردن دندان باید قبل از ترمیم شدگی انجام شود. افرادی که ترمیم های متعدد دارند(که این امر منجر به ناهماهنگی رنگ در دهان فرد می شود) می توانند از روش جایگزین سفید کردن، یعنی استفاده از روکش بهره ببرند. اما قبل از هر کاری، با پزشک خود مشورت کنید.
این مطلب را از دست ندهید!
دلایل شفاف و شیشه ای بودن دندان و نحوه درمان

اگر دندان پر شده و یا ترمیم شده دارید، قبل از هر کاری با دکتر مشورت کنید

 • انتظارات بیش از حد: افرادی که انتظارات زیادی از مواد سفید کننده دارند، ناامید خواهند شد. همچنین افراد سیگاری بدانند که سفید شدن دندان های آنها بسیار محدود خواهد بود(اگر در طول دوره بلیچینگ دندان از سیگار استفاده نکنند، نتایج بهتری مشاهده خواهند کرد). بهترین درجه رنگ برای دندان، کمی روشن تر از سفیدی چشمان شما خواهد بود.
 • دندان های تیره رنگ:  دندان های زرد رنگ به سفید کردن دندان ها خوب واکنش نشان می دهند. میزان پاسخگویی دندان های قهوه ای به مواد سفید کننده، کمتر از دندان های زرد رنگ خواهد بود. دندان های ارغوانی یا خاکستری ممکن است اصلا به بلیچینگ واکنش نشان ندهند. استفاده از آنتی بیوتیک تتراسایکلین برای دندان های خاکستری(و آبی) بسیار دشوار خواهد بود. ممکن است برای روشن شدن این دندان ها به یک دوره 6 ماهه خانگی و چندین جلسه حضوری(رفتن به مطب پزشک) نیاز پیدا کنید. دندان هایی که لکه های تیره دارند، برای سفید کردن مناسب تر هستند(نسبت به روکش و باندینگ). با دندانپزشک خود مشورت کنید تا روش موثر را به شما معرفی کند.

خطرات پیرامون سفید کردن دندان

تحریک خفیف بافت های نرم دهان(بیشتر بر روی لثه تاثیر می گذارد) و ایجاد حساسیت موقتی برای دندان ها، از عوارض سفید کردن دندان محسوب می شوند. حساسیت دندان ها در اوایل دوره رخ می دهد. تحریک بافت های نرم هم اکثرا به دلیل استفاده از قالب های نامناسب رخ می دهد. این عوارض طبیعی هستند و بعد از 1 الی 3 روز استفاده نکردن از مواد سفید کننده، ناپدید می شوند.

چگونه عوارض جانبی را کاهش دهیم؟

 • قالب های دندان را مدت کمتری روی دندان های خود قرار دهید(مثلا دو جلسه 30 دقیقه ای و یا دو جلسه 60 دقیقه ای از آن ها استفاده کنید).
 • سفید کردن دندان های خود را به مدت 2 تا 3 روز متوقف کنید تا دندان ها با این روند سازگار شوند.
 • از دندانپزشک خود یک ماده حاوی فلوراید(درصد فلوراید بالا باشد) درخواست کنید. محصول فلوراید دار را 4 دقیقه قبل و بعد از فرآیند سفید کردن بر روی دندان های خود قرار دهید.
 • از خمیر دندان های مناسب برای درمان دندان های حساس استفاده کنید. این خمیر دندان ها حاوی نیترات پتاسیم هستند که درد های عصبی دندان را کاهش می دهند. شایان ذکر است بهترین روش درمان دندان های حساس با لیزر میباشد.

محصولاتی که از داروخانه تهیه می کنید، دارای تنها 10 درصد(الی 22 درصد) پراکسید کاربامید هستند؛ اما محصولاتی که در دندانپزشکی ها استفاده می شود، حاوی 35 درصد پراکسید هستند. محصولاتی که از داروخانه تهیه می کنید، توسط ADA تایید نمی شود؛ به دلیل اینکه  برای استفاده از محصولات سفید کننده باید دانش کافی را داشته باشید(این دانش، تنها توسط دندانپزشکان فراهم می شود).

انتخاب محفظه(قالب) سفید کننده مناسب

سعی کنید از محصولاتی استفاده کنید که دهانه آن ها قابل تنظیم باشند(تا با دندان شما  مطابقت پیدا کنند). استفاده از محصولاتی که قابل تنظیم هستند، معقول تر و مناسب تر از محصولاتی است که دهانه(کیت) آنها ثابت و غیر قابل تنظیم(شخصی سازی) می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر، به سراغ نظرات کاربران و اطرافیان بروید. اگر در حین استفاده از کیت های سفید کننده، تغییر رنگ لثه خود را مشاهده کردید؛ سریعا استفاده از آن را متوقف کنید و به پزشک مراجعه کنید.

سوالات متداول در ارتباط با سفید کردن دندان

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 10 =

تماس تلفنی و دریافت نوبت