پوسیدگی ریشه دندان
پوسیدگی ریشه دندان: علل، علائم و درمان
اکتبر 23, 2021
سفید کردن دندان (بلیچینگ)
سفید کردن دندان یا بلیچینگ چیست و چه روش هایی دارد؟
نوامبر 8, 2021
پوسیدگی ریشه دندان
پوسیدگی ریشه دندان: علل، علائم و درمان
اکتبر 23, 2021
سفید کردن دندان (بلیچینگ)
سفید کردن دندان یا بلیچینگ چیست و چه روش هایی دارد؟
نوامبر 8, 2021
نمایش همه

دلایل خونریزی لثه هنگام کشیدن نخ دندان

خونریزی لثه هنگام گشیدن نخ دندان

این اتفاق بسیار رایج است که هنگام استفاده از نخ دندان، لثه ها دچار خونریزی شوند. دلایل خونریزی لثه هنگام کشیدن نخ دندان می تواند یکی از موارد زیر باشد:

 • تجمع باکتری ها روی تاج دندان و یا قسمت هایی از دندان که قبلا پر شده، می تواند باعث تحریک بافت لثه و در نتیجه خونریزی لثه هنگام کشیدن نخ دندان شود.
 • استفاده از تکنیک های غیر اصولی به هنگام کشیدن نخ دندان می تواند باعث خونریزی از لثه شود.
 • ممکن است به هنگام مسواک زدن، آنطور که باید و شاید دندان های خود را مسواک نزنید، بنابراین خونریزی از لثه رخ خواهد داد.
 • ممکن است رسوبات سختی به نام جرم روی دندان های شما رسوب کرده باشند.
 • احتمال دارد که شما نسبت به بهداشت دهان و دندان خود بی اهمیت باشید.
 • ممکن است اخیرا دندان های خود را بازسازی و ترمیم کرده باشید.

اگر به هنگام نخ دندان کشیدن لثه های شما دچار خونریزی می شوند ممکن است این موضوع به دلیل التهاب لثه باشد که نوعی بیماری لثه یا عارضه مرتبط به لثه است. این مطلب را تا انتها دنبال کنید تا مشخص شود که آیا برای خونریزی از لثه های تان باید به دندانپزشک مراجعه کنید یا خیر.

در صورت خونریزی لثه هنگام کشیدن نخ دندان چه باید کرد؟

اگر هنگام نخ دندان کشیدن، لثه های شما خونریزی می کند، نخ دندان کشیدن را همچنان ادامه دهید و آن را کنار نگذارید. شاید بعد از خونریزی لثه هنگام کشیدن نخ دندان به این فکر کنید که ممکن است مضرات نخ دندان کشیدن بیش از مزایای آن باشد اما اگر نخ دندانی که انتخاب کرده اید استاندارد باشد، خونریزی خود به خود از بین خواهد رفت. مگر اینکه مشکل فیزیکی در بافت لثه های شما وجود داشته باشد. چنانچه با این مشکل روبرو نیستید نخ دندان کشیدن را ادامه دهید. خونریزی لثه باید طی 3 تا 10 روز متوقف گردد.

این مطلب را از دست ندهید!
چگونه درد دندان را به سرعت متوقف کنیم

اغلب بیماران در صورت مشاهده خونریزی از لثه، نخ دندان کشیدن در بخشی از دندان ها که دچار خونریزی شده را متوقف می کنند. اگر به هنگام نخ دندان کشیدن، لثه های شما دچار خونریزی می شوند سعی کنید محلی که دچار خونریزی شده را به دقت مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. سپس از دندانپزشک خود بخواهید لثه های شما را معاینه کند.

چنانچه خونریزی از لثه ها به مدت 7 تا 10 روز به طول انجامید شما باید به متخصص بهداشت دندان مراجعه کنید. متخصص باید تکنیک هایی که برای نخ دندان کشیدن استفاده می کنید را بررسی کند و بعد تشخیص دهد که آیا نیاز به درمان خونریزی لثه وجود دارد یا خیر. قطعا مشکل شما توسط متخصص رفع خواهد شد.

هر چند وقت یک بار باید نخ دندان بکشید؟

نخ دندان به نقاطی از دندان های شما دسترسی دارد که مسواک نمی تواند دسترسی داشته باشد بنابراین اگر از نخ دندان استفاده نمی کنید شما فقط 50 درصد از دندان های خود را نظافت می کنید. اگر دیر به دیر از نخ دندان استفاده می کنید بنابراین ممکن است لثه های شما به هنگام نخ دندان کشیدن دچار خونریزی شوند. چرا که در این صورت بافت لثه بین دندان های شما به نخ دندان عادت ندارد و سریعا تحریک می شود. وقتی به طور منظم و دائم از نخ دندان استفاده کنید، بافت لثه بین دندان های شما انعطاف پذیرتر می شود و در هنگام استفاده از نخ دندان دچار خونریزی نخواهد شد. اغلب پزشکان توصیه می کنند روزی یکبار از نخ دندان استفاده کنید.

این مطلب را از دست ندهید!
دندان درد در بارداری: دلایل و درمان

بهترین زمان برای استفاده از نخ دندان قبل از مسواک زدن پیش از خواب است. این کار باعث می شود فلوراید موجود در خمیر دندان با بیشترین سطح از دندان های شما تماس داشته باشد. در صورت خونریزی لثه هنگام کشیدن نخ دندان، توصیه می کنیم بعد از هر وعده غذایی نخ دندان بکشید تا خونریزی لثه ها ظرف 3 تا 10 روز کاهش پیدا کند و متوقف شود.
اگر دوست ندارید نخ دندان بکشید، سعی کنید از WaterPik استفاده کنید. WaterPik جایگزینی برای نخ دندان نیست اما بهتر از نخ دندان نکشیدن است. استفاده از WaterPik برای کسانی که نخ دندان کشیدن با دست برایشان سخت است و نمی توانند نخ دندان را در دستان خود نگه دارند بسیار مناسب است.

روش صحیح نخ دندان کشیدن چگونه است؟

عملکرد نخ دندان مانند خلال دندان نیست. نخ دندان قادر است ذرات باقیمانده غذا که در لابه لای لثه های مثلی شکل بین دو دندان گیر کرده اند را خارج کند. اما هدف از استفاده از نخ دندان، از بین بردن پلاک های سخت و لزجی است که بین دندان و لثه رشد می کنند. برای رسیدن به این هدف باید:

 1. نخ دندان را بین دندان ها تا جایی که قاعده مثلثی شکل لثه بین دو دندان پیداست ببرید.
 2. تا جایی که امکان بریدن لثه وجود ندارد، نخ دندان را بین دو دندان بکشید.
 3. هنگام نخ دندان کشیدن بین دندان های خود که جفت هم قرار گرفته اند، نخ را در جهت گونه به زبان به جلو و عقب حرکت دهید. اجازه ندهید که نخ به لثه شما بخورد. این همان چیزی است که بافت لثه را پاره می کند.
 4. نخ را بین دندان و بافت لثه قرار دهید.
 5. با استفاده از نخ دندان، نخ را به آرامی به دندان خود فشار داده و مستقیما به سمت بالا بکشید. این کار را برای هر دندان به طور جداگانه و دو بار برای هر طرف از دندان انجام دهید.
این مطلب را از دست ندهید!
خونریزی لثه در خواب

برای اطلاعات بیشتر خواندن مقاله چگونه نخ دندان بکشیم؟ توصیه میشود.

آیا مسواک زدن دندان ها مانع خونریزی لثه هنگام کشیدن نخ دندان می شود؟

مسواک زدن هم مانند نخ دندان کشیدن بسیار ساده است اما می تواند به طور نامناسب انجام شود. هنگام مسواک زدن با مسواک دستی باید:

 1. از مسواک هایی با موهای نرم و لطیف استفاده کنید.
 2. هنگام مسواک زدن، لثه های خود را به آرامی مسواک کنید. شکاف بین دندانها و لثه ها را با نیمی از موهای مخصوص لثه و نیمی از موهای مخصوص دندان ها هدف قرار دهید. مسواک زدن پشت آخرین دندان در هر ردیف را فراموش نکنید.

زمانی که مسواک زدن را به درستی آغاز کنید، ممکن است لثه های شما کمی احساس درد کنند و دچار خونریزی خفیف شوند. هرگونه خونریزی باید در طی یک یا دو هفته کاهش پیدا کند.

درمان خونریزی لثه با لیزر

دلیل اصلی خونریزی لثه جرم و پلاک دندانی است. در موارد حاد خونریزی لثه، درمان های اولیه کاربرد چندانی ندارد. در این مواقع دندانپزشکی با لیزر بهترین انتخاب است. لیزر در درمان خونریزی لثه علاوه بر ضدعفونی لثه ها، شما درمانی بدون درد و خونریزی خواهید داشت.

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × دو =

تماس تلفنی و دریافت نوبت