تشخیص آبسه دندان
تشخیص آبسه دندان چگونه است؟
سپتامبر 5, 2022
روکش دندان چیست؟
روکش دندان چیست؟
سپتامبر 20, 2022
تشخیص آبسه دندان
تشخیص آبسه دندان چگونه است؟
سپتامبر 5, 2022
روکش دندان چیست؟
روکش دندان چیست؟
سپتامبر 20, 2022
نمایش همه

چگونه نخ دندان بکشیم؟

چگونه نخ دندان بکشیم؟

استفاده از نخ دندان به صورت روزانه می تواند ذرات غذایی و پلاک دندان که با مسواک زدن از روی دندان پاک نمی شوند را برطرف کند. این کار به شما کمک می کند تا دندان و لثه های خود را تا جایی که ممکن است سالم نگهداری کنید. به علاوه کشیدن نخ دندان باعث جلوگیری از بوی بد دهان خواهد شد.

 این کار ممکن است در ابتدا برای شما دشوار باشد، اما با تمرین و تکرار می توانید به راحتی نخ دندان بکشید. در ابتدا لازم است نحوه ی گرفتن نخ دندان را بیاموزید و سپس برای تمیز کردن دندان های خود اقدام کنید. در نهایت شما می توانید از این قبیل عادات سالم شیوه ی زندگی( کشیدن نخ دندان) برای حفظ سلامت دندان های خود استفاده کنید.

چگونگی نگه داشتن نخ دندان

جدا کردن اندازه مناسب نخ دندان

1- ابتدا لازم است حدود 46 الی 61 سانتی متر( معادل با 18 الی 24 اینچ) از نخ دندان خود را جدا نمایید.

طول نخ دندان جدا شده باید به اندازه ی کافی بلند باشد تا بتوانید به راحتی آن را در دست خود نگه دارید. بنابراین در آغاز، استفاده از یک نخ نسبتا طولانی برای کشیدن نخ دندان مناسب است. البته لازم به ذکر است که اگر نخ جدا شده کوتاه باشد مشکلی نیست و شما می توانید یک تکه نخ بلندتر را جدا نمایید.

2- برای ثابت نگه داشتن نخ در دست، لازم است انتهای نخ را به دور انگشت های میانی هر دو دست خود بچرخانید.

ابتدا یک سر نخ را دور انگشت میانی یک دست بچرخانید و سپس برای دست مقابل نیز این عمل را تکرار کنید. لازم است حلقه های نسبتا شل را دور انگشت های میانی خود ایجاد کنید و این عمل را تا زمانی که نخ دندان بین دو انگشت شما کشیده شود، انجام دهید. مراقب باشید که نخ را خیلی محکم نچرخانده باشید. به صورتی که آثار نخ روی گوشت انگشت شما پیدا نباشد یا اینکه خونرسانی انگشت مختل نشده باشد. به طور کلی بستن نخ در اطراف انگشت باید به گونه ای باشد که خیلی سفت یا شل، نباشد. در صورتی که احساس کردید نخ دندان را خیلی محکم چرخانده اید لازم است آن را باز کرده و مجددا ببندید.

3- یک قسمت از نخ دندان به طول 2.5 تا 7.6 سانتی متر( معادل با 1 تا 3 اینچ) را بین آنها نگه دارید.

شما باید قسمتی از نخ به طول 2.5 تا 7.6 سانتی متر( 1 تا 3 اینچ) را بین انگشت شست و سبابه نگه دارید و بین دستان خود فاصله ای به این اندازه ایجاد کنید. این قسمت از نخ در واقع همان بخشی است که برای تمیز کردن دندان ها مورد استفاده قرار داده می شود. لازم است همزمان با کشیدن نخ دندان انگشت های خود را در امتداد نخ دندان جابجا کنید. با این کار هر بار بخش جدید از نخ برای تمیز کردن دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد. در صورتی که شما برای تمیز کردن دندان خود به قسمت های بیشتری از نخ احتیاج دارید، این کار را انجام دهید. در واقع شما می توانید برای راحتی بیشتر خود، طول بیشتری از نخ دندان را بین انگشتان خود نگه دارید.

این مطلب را از دست ندهید!
برس یا مسواک بین دندانی چیست و چطور استفاده کنیم؟

تمیز کردن دندان های خود

تمیز کردن دندان با نخ دندان

1- برای شروع، باید از بخش مرکزی فک بالا( دندان های پیش) به سمت اطراف، نخ دندان بکشید.

بنابراین باید عادت کنید این عمل را از دندان های پیش خود آغاز کنید. سپس از مرکز به سمت راست یا چپ فک فوقانی رفته و سپس برای سمت مقابل نیز این عمل را تکرار کنید. سعی کنید همیشه از یک سمت مشخص شروع کنید تا این عمل برای شما به یک عادت تبدیل شود. استفاده از الگوی مشابه در هربار کشیدن نخ دندان باعث می شود تا تمیز کردن هیچ کدام از دندان های خود را فراموش نکنید.

به عنوان مثال، شما ممکن است از دو دندان پیش در فک فوقانی شروع کنید و به سمت راست فک پیش بروید. سپس باید به محل دندان پیش برگشته و به سمت چپ فک بروید.

2- نخ دندان را تا جایی که ممکن است بین دندان ها بلغزانید.

البته این عمل را باید با ملایمت انجام دهید تا آسیبی به لثه ها وارد نکنید. لازم است با یک حرکت کوچک نخ دندان را بین دندان ها تکان دهید و به آرامی زیر لثه بلغزانید. هنگام کشیدن نخ دندان باید دقت کنید که تمام فاصله ی لثه تا نوک دندان را تمیز کرده باشید. برای تمیز شدن کامل دندان و لثه ها لازم است خط لثه ها در اطراف هر دندان را نیز با نخ دندان ماساژ دهید.

3- نخ دندان را باید به صورت حرف c در اطراف دندان خود خم کنید.

این امر باعث می شود تا بتوانید کناره های دندان خود را نیز به صورت کامل تمیز کنید. با انجام حرکات بالا و پایین بردن نخ دندان، آن را به انتهای دندان برسانید. سپس نخ دندان را به آرامی زیر خط لثه خود قرار دهید و تا جایی که احساس درد ندارید، نخ دندان را در لثه فرو ببرید.

تمیز کردن فضایی که زیر لثه ها قرار دارد یک امر مهم در حفظ سلامت دندان و لثه های شما می باشد. البته مراقب باشید که نخ دندان را تا حدی زیر لثه ببرید که احساس درد نداشته باشید.

4- در هر طرف دندان 8 تا 10 حرکت انجام دهید.

چندین بار نخ را از بالا به پایین حرکت دهید و برای تمیز کردن آن، نخ را به کناره های دندان بمالید. این امر باعث می شود پلاک ها یا باقی مانده های غذا که بین دندان های شما گیر کرده است، کاملا از بین برود.

در صورتی که احساس می کنید بخشی از غذا بین دندان های شما باقی مانده است، می توانید از یک قسمت جدید نخ دندان برای تمیز کردن مجدد آن استفاده کنید. از این تکنیک برای تمیز کردن هر نقطه ای که مدنظر شما است استفاده کنید.

5- لازم است برای هر دندان از بخش جدیدی از نخ دندان استفاده کنید.

هر بار انگشتان خود را به سمت پایین نخ دندان حرکت دهید تا قسمت تازه ای از فاصله ی 2.5 تا 7.6 سانتی متری نخ دندان در دسترس باشد. پس از آنکه تمام این فاصله مورد استفاده قرار گرفت، به آرامی نخ دندان را بین انگشت های میانی خود جابجا کنید تا قسمت تازه ای از آن در دسترس قرار بگیرد. این امر باعث می شود تا با اطمینان خاطر بتوانید هر بار از قسمت تمیز نخ برای پاکیزه کردن دندان های خود استفاده کنید.

این مطلب را از دست ندهید!
حفره خشک (درای سوکت) چیست و چگونه درمان میشود؟

در اغلب موارد همان طول اولیه ی جدا شده برای کشیدن نخ دندان کافی است. ولی در صورت نیاز می توانید تکه ی دیگری از نخ را جدا کنید و از آن استفاده نمایید. نکته: گاهی ممکن است مقداری خونریزی در لثه های خود مشاهده کنید. این اتفاق طی چند روز نخست از شروع کشیدن نخ دندان طبیعی است و جای نگرانی ندارد. در صورتی که بیش از 3 تا 5 روز پس از استفاده ی مداوم از نخ دندان شاهد خونریزی لثه ها هستید، بهتر است برای بررسی بیشتر به یک دندانپزشک مراجعه نمایید. احتمال دارد که لثه های شما کاملا سالم باشند ولی در هرصورت بهتر است از این امر مطمئن شوید.

6- و اما جایی که ممکن است از چشم شما پنهان بماند، دندان های آسیای عقب هستند.

برای تمیز کردن آنها باید دست خود را داخل دهان برده و نخ دندان را دور دندان های عقب خود حلقه کنید. سپس نخ دندان را در قسمت پشت دندان های آسیا بکشید تا کاملا تمیز شوند. حتما به خاطر داشته باشید که پشت دندان های آخر خود را از بالا و پایین کاملا تمیز کنید.

جالب است بدانید اغلب بیماری ها و پوسیدگی دندان در دندان های عقب اتفاق می افتد، چون دسترسی به آنها سخت تر است. بنابراین لازم است برای تمیز نگه داشتن آنها تلاش بیشتری انجام دهید.

7- پس از اینکه کشیدن نخ در دندان های بالا تمام شد، نوبت تمیز کردن دندان های فک پایین است.

همانند فک بالا، برای شروع کشیدن نخ دندان باید از دندان های وسط به سمت اطراف حرکت کنید. روند تمیز کردن تکه های غذا از روی نخ را همانند فک بالا انجام دهید. اگر دندان های فک پایین را با همان ترتیب فک بالا نخ بکشید، بهترین نتایج ممکن را بدست خواهید آورد. بهتر است سعی کنید هر بار با همین روش جلو بروید.

دهانشویه بعد از نخ دندان کشیدن

8- پس از اتمام کشیدن نخ دندان باید دهان خود را با استفاده از محلول های دهانشویه یا آب، تمیز کنید.

اینکار ذرات معلق در دهان را پاک می کند و باعث ایجاد احساس شادابی و تمیزی در دهان شما می شود.

محلول کلرهگزیدین یکی از بهترین دهانشویه های موجود است که تقریبا تمام باکتری های دهان را از بین برده و همچون یک سد محافظ در اطراف دندان های شما عمل می کند. اثر مشابه و حتی قوی تر در زمینه ی حفاظت از حفره ی دهان را می توان در استفاده از دهانشویه های حاوی فلوراید مشاهده کرد.

این مطلب را از دست ندهید!
فرق لمینت دندان با ونیر کامپوزیت

حفظ سلامت دهان و دندان

کشیدن روزانه نخ دندان

1- استفاده از نخ دندان با روتین یکبار در روز کافی است.

اگر بیش از یکبار از نخ استفاده کنید احتمال ایجاد آسیب در لثه ها بالا می رود. بهترین زمان برای کشیدن نخ دندان، هنگام مسواک زدن در شب و قبل از رفتن به رختخواب می باشد. اینکار باعث می شود تمام ذرات غذایی از دندان شما جدا شده و هیچگونه پلاکی روی دندان ایجاد نشود.

تنها در صورتی که پس از کشیدن نخ دندان متوجه شدید ذرات غذایی در بین دندان شما گیر کرده است، می توانید یکبار دیگر نخ دندان بکشید.

2- کشیدن نخ دندان باید قبل از مسواک زدن انجام شود.

وقتی قبل از مسواک زدن از نخ دندان استفاده می کنید در واقع ذرات غذایی گیر کرده بین دندان های خود را بیرون می کشید. سپس این ذرات را با مسواک زدن از دهان پاک می کنید. شما به ضوح متوجه می شوید با این کار دندان های شما تمیزتر شده اند.

برای تعیین زمان مناسب برای کشیدن نخ دندان بهتر است با دندانپزشک خود صحبت کنید. زیرا دندانپزشکان مختلف، تایم های متنوعی را برای کشیدن نخ دندان توصیه می کنند. به عنوان مثال ممکن است شما ترجیح بدهید بعد از مسواک زدن از نخ استفاده کنید تا ذرات باقی مانده را پاک کنید. این کار اصلا ایراد ندارد و در هر صورت با کشیدن نخ دندان شما می توانید از لذت تمیزی بیشتر دندان های خود بهره مند شوید.

واترپیک و نخ دندان کمانی

3- در صورتی که کشیدن نخ دندان برای شما دشوار است، از سایر گزینه های موجود استفاده کنید.

از آنجایی که کشیدن نخ دندان برای سلامت دندان های شما ضروری است، لازم است هر روز آن را انجام دهید. البته ممکن است انجام روش صحیح نخ کشیدن برای شما دشوار باشد. بنابراین به شما پیشنهاد می کنیم موارد زیر را امتحان کنید:

  • شما میتوانید از نگهدارنده های نخ دندان استفاده کنید. این وسایل Y شکل می توانند عمل نگه داشتن نخ دندان را برای شما انجام دهند و مشکل گرفتن نخ را برای شما حل کنند.
  • Super floss ها نخ هایی هستند که دارای قابلیت انبساط برای فضاهای بزرگتر و انقباض برای فضاهای کوچکتر می باشند. لذا در صورتی که فاصله ی زیادی بین دندان های شما باشد، می توانید از این نخ ها استفاده کنید.
  • کشیدن نخ دندان می تواند به تمیز کردن دندان های شما پس از اتمام کارهای دندانپزشکی کمک کند.
  • برخی از مواد همچون water flosser spray نیز می تواند به عنوان نخ دندان استفاده شده و  تا حدودی ذرات بین دندان ها را پاک کند. ولی هرگز نمی تواند جایگزین کشیدن نخ دندان باشد.
این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:

1 دیدگاه

  1. آتنا امینی گفت:

    سلام مرسی جالب بود
    من دنبال همین می گشتم که آیا باید هر دفعه قسمت جدیدی از نخ را برای هر دندان استفاده کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + دو =

تماس تلفنی و دریافت نوبت