انواع مسواک دهانی
انواع مسواک دهانی: 14 نوع که احتمالا نمیدانستید!
نوامبر 4, 2023
لمینت دندان در دوران بارداری
لمینت دندان در دوران بارداری
نوامبر 21, 2023
انواع مسواک دهانی
انواع مسواک دهانی: 14 نوع که احتمالا نمیدانستید!
نوامبر 4, 2023
لمینت دندان در دوران بارداری
لمینت دندان در دوران بارداری
نوامبر 21, 2023
نمایش همه

مثلث سیاه بین دندان چیست و چه درمانی دارد؟

مثلث سیاه بین دندان

آیا تا به حال متوجه وجود فضاهایی بین دندان های خود شده اید که موجب نگرانی شما شود؟ مطمئن باشید شما تنها کسی نیستید که این مشکل را دارد. ما در این مقاله به شما کمک می کنیم تا بفهمید “چگونه مشکل مثلث های سیاه بین دندان های (Dental Black Triangle)  خود را برطرف نمایید”.  داشتن فضاهای مثلثی بین دندانها یک مشکل کاملا رایج است هرچند که بیشتر مردم با توجه به مشغله روزمره خود ممکن است حتی متوجه آنها نشوند.

خوب حالا سوال مهم این است که شما چگونه می توانید مشکل وجود مثلث سیاه بین دندانها را حل کنید؟ خوشبختانه گزینه های درمانی مختلفی برای ترمیم دندانها وجود دارد که می توانند این مشکل را برطرف نمایند مانند: ونیر دندان، کراون دندان، بریس دندان، باندینگ دندان و …

به غیر از درمانهای پزشکی چندین نکته در مورد بهداشت دهان و دندان وجود دارد که با رعایت آنها می توانید از این مشکل پیشگیری کنید یا حتی قبل از این که مشکل جدی و قابل توجه شود آن را درمان نمایید.

چگونه مثلث سیاه بین دندان ها را از بین ببریم؟

وقتی نوبت به حذف مثلث های سیاه می رسد گزینه های مختلفی برای ترمیم دندان دارید. بسته به شدت و منشا مشکل، شما می توانید یکی از درمانهایی که در زیر آورده شده است را بکار بگیرید :

 • می توانید از ونیر دندان استفاده نمایید
 • می توانید از تاج دندان استفاده نمایید
 • می توانید از یکی از درمانهای ارتودنسی بهره بگیرید
 • باندینگ دندان می تواند از درمانهای موثر باشد
 • درمان با اسید هیالورونیک را امتحان کنید
 • پیوند لثه نیز می تواند از درمانهای مفید باشد

بیشتر اوقات این مشکل زمانی جلب توجه می کند که لثه های شما دچار عقب رفتگی شوند. عقب رفتگی لثه ها را می توان با روشهایی مانند ترمیم یا پیوند برطرف کرد.

برخی اوقات منشا مشکل از لثه های شما نیست بلکه شکل دندانها ایراد دارد. برای مثال در برخی از افراد فرم کلی دندانها مثلثی شکل است. این وضعیت موجب ایجاد فضاهای سیاه مثلثی شکل کوچک بین دندانها می گردد. این مشکل غالبا ژنتیکی است و فقط توسط دندانپزشک می توان آن را رفع و اصلاح کرد.

در ادامه درمانهای رایجی را که در بالا برای برطرف کردن مشکل فضای سیاه مثلثی شکل بین دندانها بر شمردیم شرح می دهیم.

استفاده از روکش(ونیر) دندان

یکی از گزینه های درمانی سریع برای رفع مشکل مثلثهای سیاه بین دندانها ونیر دندان می باشد. روکش‌ دندان (ونیرها) روی دندان‌های شما قرار می‌گیرند و مانند ناخن‌های مصنوعی دندان‌های اصلی شما را می‌پوشانند اما از لحاظ ظاهری جذابیت بسیار بیشتری از دندانهای طبیعی دارند. ونیرها اعم از کامپوزیت دندان یا لمینت دندان( ونیر سرامیکی) بصورت خاص برای هر فرد ساخته می شوند و میتوانند فورا مشکل مثلثهای سیاه بین دندانهای شما را حل نمایند. ونیرهای سرامیکی یا چینی از جمله رایجترین روکشها هستند که دندانپزشک شما می تواند تجویز نماید.

با این حال استفاده از ونیر دندانی می تواند یک تصمیم بزرگ و مهم باشد چرا که شما باید در تمام طول عمر خود از این روکشها استفاده نمایید و هر 10 تا 15 سال یکبار آنها را تعویض نمایید. البته تعویض روکشها یک عمل ساده است و به صرف زمان زیادی نیاز ندارد.

روکشها بصورت دقیق و اختصاصی برای هر فرد ساخته می شوند و میتوانند بخوبی شکاف میان دندانها را پوشش دهند. با این وجود استفاده صحیح و طولانی مدت از روکش های دندانی نیازمند رعایت نمودن نکاتی هست که ضروری هستند. رعایت بهداشت روتین دهان و دندان بعد از نصب ونیرها الزامی است و باید از مسواک مناسب و نخ دندان استفاده نمایید.

اگر روال بهداشت دهان و دندان را به درستی رعایت ننمایید ممکن است فضاهای سیاه بین دندانهای شما پدیدار شوند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ونیرهای دندانی می توانید از مقالاتی که در وبسایت ما در این زمینه منتشر شده است استفاده نمایید.

استفاده از تاج دندانی

 تاج های دندانی در واقع کلاهک هایی هستند که کل دندان را می پوشانند خلاف ونیرها که فقط در جلوی دندانها قرار می گیرند. استفاده از تاج دندان می تواند مشکل وجود فضاهای سیاه بین دندانها را حل کند اما چگونه؟

این مطلب را از دست ندهید!
کشیدن دندان لق در منزل با روش های ساده

قبل از آماده سازی و ساخت تاج های دندان، دندانپزشک ابتدا دندانهای شما را با دقت بالا اندازه گیری می نماید. بعد از این مرحله مشخصات کامل تاج های دندانی برای ساخت به لابراتوار فرستاده می شوند به طوری که فضای اضافی بین آنها وجود نداشته باشد.

در ادامه دندانهای شما مورد تراش قرار می گیرند تا تاج دندان به درستی روی آنها قرار گیرد. بعد از مرحله تراش، تاج دندان به وسیله چسب روی دندان شما محکم می شود. همین و تمام! حالا شما از شر آن فضاهای سیاه کوچک آزاردهنده بین دندان هایتان خلاص شده اید. شما می توانید برای هر کدام از دندانهایتان که مورد نیاز است از تاج دندان استفاده نمایید که محصولی بسیار بادوام است.

در واقع تاج دندان یک راه حل مطمئن تر و دائمی تر از ونیر دندانی است اما هزینه آن می تواند کمی بیشتر باشد.

شما می توانید از درمانهای ارتودنسی استفاده نمایید

منظور از درمان ارتودنسی بکارگیری بریس هایی است که می توانند دندانهای شما را تراز نمایند.

 دندانپزشکان می توانند از بریس برای رفع مشکل مثلث سیاه بین دندان شما استفاده نمایند. آنها ابتدا برنامه ای برای پیش بینی حرکات دندان های شما با بریس ها می سازند و سپس آن را مطابق با برنامه تهیه شده روی دندان های شما قرار می دهند.

ممکن است از درمان ارتودنسی ثابت یا متحرک استفاده شود. ارتودنسی ثابت بیشتر در صورتی بکار می رود که دندانهای شما به تغییرات زیادی نیاز داشته باشند. اما ارتودنسی متحرک در صورت بکار می رود که نیاز به تغییرات محدود باشد.

شما هم اگر می خواهد می توانید مشکل مثلثهای سیاه بین دندانها را با ارتودنسی ثابت یا متحرک برطرف نمایید. هر چند که هنگام استفاده از ارتودنسی ثابت ممکن است در برخی موارد فضاهایی بین دندانها ایجاد شود. اگر فکر می کنید این مسئله برای شما به وجود آمده است اصلا نگران نباشید، می توانید با مشورت دندانپزشک خود اینویزیلاین انجام دهید.

دندانپزشکان از اینویزیلاین برای جابجایی دندان های شما در حد کم استفاده می کنند. اینویزیلاین در واقع روکش های پلاستیکی متحرکی هستند که روی دندان ها قرار داده می شوند و فرد بصورت روزانه از آنها استفاده می کند.

این روکشها موقعیت دندان های شما را به طور کامل تغییر نمی دهند، بلکه وضعیت دندان های نامرتب شما را بهتر می کنند و مشکل مثلث های سیاه بین آنها را برطرف می نمایند.

استفاده از روش باندینگ دندان

استفاده از باندینگ دندان نیز یکی از سریعترین روشها برای حل مشکل وجود مثلثهای سیاه بین دندانها است. اساس این روش استفاده از ماده ای به نام رزین کامپوزیت است که به دندانهای شما می چسبد. به همین دلیل است که باندینگ دندانی را باندینگ رزین کامپوزیت نیز می‌گویند.

موادی که در این روش استفاده می شوند بسیار بادوام هستند. در مطالعات مختلف ثابت شده است که رزین های کامپوزیت ممکن است تا 7 سال یا بیشتر دوام بیاورند.

قبل از استفاده از این ماده، ابتدا دندان های شما باید طی پروسه ای آماده شوند تا رزین محکم به آنها بچسبد. برای این کار لازم است لبه های دندانها کمی ناهموار شوند و یک سری مواد مایع روی آنها قرار بگیرد. انجام این مراحل برای اطمینان از چسبیدن مواد کامپوزیتی به دندان ضروری هستند.

پس از طی این مراحل مواد کامپوزیتی روی دندان‌های شما قرار داده می شود و دندانپزشکان به آن فرم لازم را می‌دهند تا مطمئن شوند که کاملا مثلث‌های سیاه بین دندانها را می پوشاند. در ادامه با نور مخصوصی مواد کامپوزیتی سفت می شوند. در نهایت در صورت لزوم دندانپزشک دندان های شما را جلا می دهد تا ظاهری طبیعی به آن ها ببخشد.

استفاده از ماتریس بایوکلیر

سیستم بایوکلیر در واقع یکی از روش‌های باندینگ دندان است. این فرآیند نسبت به باندینگ دندانی کلاسیک ظاهر بهتری به دندانهای شما می دهد و همزمان مشکل وجود مثلث تیره بین دندانها را نیز حل می کند.

این مطلب را از دست ندهید!
مزایای مسواک برقی در مقایسه با مسواک معمولی

برای دستیابی به این هدف، دندانپزشکان از یک پوشش پلاستیکی در اطراف دندان شما استفاده می کنند و با مواد باندینگ داخل آن را پر می نمایند. این روش به آنها اجازه می دهد تا سطح دندان مورد نظر را با دقت بالایی ترمیم کنند.

ترمیم با هیالورونیک اسید

اگر منشا ایجاد مثلث سیاه بین دندانها عقب رفتگی یا تحلیل لثه ها باشد، درمان با اسید هیالورونیک یکی از گزینه های درمانی موثر است. این روش درمانی نسبتاً جدید است و هنوز در مرحله رشد و تکامل قرار دارد، با این وجود اثرات مفیدی از خود نشان داده است.

اگر بافت لثه شما عفونی شود و از خط لثه طبیعی خارج گردد، ممکن است بین دندان های خود مثلث های سیاه مشاهده نمایید. در اینجا منظور از درمان با اسید هیالورونیک استفاده از نوعی ژل بر روی لثه هایی است که در حال عقب نشینی هستند. این روش تاکنون فقط در مواردی که بیماری زیاد شدید نبوده موثر واقع شده است.

پس از درمان، لثه ها با افزایش حجم به ناحیه اولیه خط لثه باز می گردند و از شر فضای سیاه بین دندان های خود خلاص می شوید.

اما اگر لثه های شما به شدت آسیب دیده باشند ممکن است یکی از گزینه های درمانی که در زیر به آنها اشاره خواهیم کرد برای شما موثرتر باشد.

درمان با روش پیوند لثه

در اثر بیماری های لثه و تحلیل رفتن استخوان، دندان های شما ممکن است دچار عقب نشینی شوند. این مشکل در نتیجه عفونی شدن یا آسیب دیدن بافتی به نام پاپیلا که بین لثه و دندان شما قرار دارد رخ می دهد. درمان پیوند لثه یک درمان گسترده برای حل مشکل عقب نشینی یا نازک شدن لثه است. مثلث های سیاه بین دندان های شما ممکن است در نتیجه این مشکلات ظاهر شوند. اساساً دندانپزشک با استفاده از پیوند لثه، لثه های عقب رفته یا نازک شده شما را با بافت ظریفی که از کام خودتان گرفته یا از بانک بافت جمع آوری شده است، پر می کند.

ابتدا شدت آسیب و میزان تحلیل لثه های شما بررسی می شود، سپس تصمیم گرفته می شود که چه مقدار بافت در کدام مکان پیوند زده شود. در ادامه شما را برای انجام عمل آماده می کنند.

برای این عمل جراحی از بی حسی موضعی استفاده میگردد به طوری که در طول پروسه عمل چیزی را احساس نمی کنید.

ابتدا لثه های شما با برداشتن نواحی کوچکی از آنها برای پیوند آماده می شوند. سپس در ادامه مقدار مشخصی بافت از سقف دهان شما گرفته می شود. نهایتا بافت جمع آوری شده روی لثه شما بخیه می شود و درمان کامل میگردد.

پس از جراحی، یک دوره بهبودی باید سپری نمایید که در طی آن ممکن است لثه‌های شما برای مدتی متورم شوند، اما پس از اتمام همه مراحل، مطمئن باشید طرح لبخند کامل خود را بدون وجود شکاف‌های کوچک بین دندان‌ها به دست خواهید آورد.

جراحی کوچک کردن پاکت دندان

روش دیگر برای رفع مشکلات فرورفتگی لثه، جراحی کوچک کردن پاکت دندان است.

به جای پیوند و اضافه کردن روی لثه‌ها، پزشک به راحتی پلاکها و جرم را از روی لثه‌های شما پاک می‌کند و سپس آن را محکم بخیه می‌زند و پاکتهای کوچک بین دندان‌ها و لثه‌های شما را محصور ‌می نماید.

این فضاهای کوچک ممکن است شما را دچار این تصور نماید که مثلث های سیاه بین دندان هایتان وجود دارد. اما در واقع پس از جراحی کوچک کردن پاکت، دندانپزشکان هم مثلث های سیاه بین دندان ها را از بین می برند و هم از شما در برابر تجمع باکتری ها در آن فضاها محافظت می کنند.

پیوند استخوان

اگر به بیماری پریودنتال شدید مبتلا هستید، ممکن است بخشی از بافت استخوانی زیر لثه‌های شما که دندان‌هایتان روی آن قرار میگیرد از دست رفته باشد.

یکی دیگر از دلایلی که می تواند باعث ایجاد فضاهای سیاه در بین دندان های طبیعی شما گردد تحلیل رفتن استخوان است. در این حالت پیوند استخوان مشکل شما را حل خواهد کرد.

این مطلب را از دست ندهید!
نحوه استفاده از مسواک برقی: راهنمای مرحله به مرحله

پیوند استخوان در زیر لثه انجام می شود تا از ساختار و چینش صحیح دندانهای شما حمایت کند. پس از انجام جراحی پیوند استخوان، فضای نامرتب بین دندانها تا حد زیادی از بین می رود.

چگونه خودمان مشکل مثلث های سیاه بین دندان ها را برطرف کنیم؟

برای برطرف کردن فضاهای مثلثی شکل سیاه بین دندانها لازم نیست همیشه به دندانپزشک مراجعه نمایید. اگر این فضاها به حدی کوچک هستند که به سختی دیده می شوند، خودتان به تنهایی می‌توانید آن‌ها را با رعایت چند نکته برطرف نمایید.

اگر این مشکل در اثر عقب‌رفتگی لثه ها ایجاد میگردد می‌توانید روتین دندان (اصول مراقبت از دندانها) خود را تغییر دهید، مراقبتهای خود را بیشتر کنید و از یک رژیم غذایی سالم تر بهره بگیرید.

رعایت این نکات می تواند مشکل شما را حل کند، اما چگونه؟ در اینجا نحوه رفع مثلث سیاه بین دندان ها توسط خودتان آمده است.

مراقب بهداشت دهان و دندان خود باشید

امروزه انجام منظم بهداشت دهان و دندان به بخشی جدا ناپذیر از زندگی ما تبدیل شده است. شما می توانید مثلث های سیاه را فقط با رعایت همین اصول بهداشت دهان و دندان درست کرده یا از آن جلوگیری کنید.

در واقع این راز در نحوه برخورد و مراقبت از لثه ها نهفته است. اگر دندان های خود را محکم مسواک بزنید و با کشیدن نخ دندان با حرکات شدید، لثه های شما دچار عقب نشینی می گردند.

وقتی لثه‌های شما دچار عقب رفتگی میشوند، همان فضاهای کوچکی بین دندانها ظاهر میگردند که ما سعی می‌کنیم از بروز آنها جلوگیری نماییم.

در ادامه یک لیست از نکات مهم درباره چگونگی انجام صحیح بهداشت دهان و دندان برای شما آورده ایم :

 • دندان های خود را بصورت روزانه و حداقل دو بار در روز بطور صحیح مسواک بزنید تا آنها را سالم و دست نخورده نگه دارید. اشتباه انجام دادن بهداشت دهان و دندان می تواند منجر به پوسیدگی دندانها، تجمع پلاک و در نهایت عقب نشینی لثه ها و ظاهر شدن مثلث های سیاه بین دندان ها گردد.
 • نحوه حرکت مسواک نیز مهم است. مسواک زدن باید به نحوی باشد که باکتریها از روی دندانها پاک شوند. در ضمن باید مواظب باشید جرم را به سمت لثه ها هل نمیدهید چون باعث عفونت آنها می گردد.
 • دندان ها را با فشار زیاد مسواک نزنید زیرا این کار می تواند باعث عقب نشینی لثه ها شود. این نکته در مورد نخ دندان هم صدق می کند.
 • استفاده از مسواک نرم علاوه بر اینکه بهداشت دهان و دندان شما را بهبود می بخشد احتمال عقب نشینی لثه ها را کاهش می دهد.
 • داشتن معاینات روتین دندانپزشکی نیز در روند حفظ سلامت دندانهای شما بسیار مهم است.

به رژیم غذایی خود اهمیت دهید

غذاهایی که می خورید یا نوشیدنی هایی که می نوشید می توانند شرایط را برای ایجاد فضای سیاه بین دندان ها تغییر دهند. داشتن یک رژیم غذایی مناسب قطعا باعث ارتقا سلامت لثه ها و حفظ سلامت عمومی دهان و دندان شما می شود.

مطالعات مختلف نشان داده اند که سلامت لثه و رژیم غذایی با هم رابطه مستقیمی دارند. افرادی که رژیم غذایی خود را جدی می گیرند و از یک رژیم غذایی سالم پیروی می کنند نسبت به افرادی که این کار را رعایت نمی کنند تحلیل لثه کمتری دارند.

غذاهای سالمی که ما می توانیم در این زمینه از آنها بهره مند شویم کدامند؟ غذاهای غنی از کلسیم، ویتامین ها و مواد معدنی سلامت عمومی دهان و دندان ما را بهبود می بخشند. در نتیجه یکی از راه‌هایی که می‌توانید به وسیله آن از احتمال بروز مثلث‌های سیاه ریز بین دندان‌هایتان جلوگیری کنید توجه و مراقبت صحیح از دندان‌هایتان است. همیشه از نوشیدنی های اسیدی دوری کنید و در صورت نوشیدن آنها حتما دهان خود را بشویید.

مطمئن باشید ما به عنوان دندانپزشک و کلینیک دندانپزشکی به سلامت دندان‌های شما اهمیت می‌دهیم و تمام تلاش خود را می کنیم تا شما طرح لبخند کامل و زیبایی داشته باشید.

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 4 =

تماس تلفنی و دریافت نوبت