انتخاب خمیردندان مناسب
انتخاب خمیردندان مناسب و بهترین گزینه
جولای 11, 2022
کامپوزیت دندان
ونیر کامپوزیت دندان چیست؟ | مناسب چه افرادی است؟
جولای 25, 2022
انتخاب خمیردندان مناسب
انتخاب خمیردندان مناسب و بهترین گزینه
جولای 11, 2022
کامپوزیت دندان
ونیر کامپوزیت دندان چیست؟ | مناسب چه افرادی است؟
جولای 25, 2022
نمایش همه

طول عمر ونیر کامپوزیت دندان چقدر است؟

این سوال مهم که “طول عمر کامپوزیت دندان چقدر است؟” ذهن هر بیماری را به خود درگیر می کند و می خواهد قبل از تصمیم گیری برای اجرای ونیر دندان پاسخ آن را بداند.

کامپوزیت ونیرها در صورت برنامه ریزی و اجرای خوب می توانند تا سالیان طولانی دوام بیاورند.

تصمیم گیری در مورد سرمایه گذاری روی ونیر دندان یک تصمیم گیری مهم است و برای اغلب بیماران سرمایه گذاری مهم و قابل توجهی محسوب می شود.

شما باید پیش از اجرای کامپوزیت دندان مطمئن شوید که این سرمایه‌گذاری ظاهر خوبی به شما بدهد و همچنین در طول سال‌ها عملکرد خوبی داشته باشد.

 ماندگاری و دوام ونیر کامپوزیت چقدر است و چه چیزی معیار موفقیت کامپوزیت دندان را تعیین می کند؟ این سوالی است که در ادامه به پاسخ آن پرداخته ایم.

ونیر دندان چیست؟

ونیر دندان یک لایه نازک از سرامیک یا مواد پرکننده کامپوزیت است که بر روی مینای دندان چسبانده می شود. ونیر ها با قرار گرفتن روی سطح مینای دندان، شکل، ارتفاع، رنگ، موقعیت و بافت سطح دندان ها را به نحو مطلوبی تغییر می دهند. مینا پوشش طبیعی و قوی روی سطح دندان افراد است که دندانپزشکان می توانند سطح آن را با استفاده از ژل اسید در سطح میکروسکوپی زبر کنند.

چسب های رزین مخصوص یا (مواد باندینگ ) روی سطح مینای دندان که از قبل با ژل اسیدی زبر شده است، قرار می گیرند و به این ترتیب پیوند بسیار قوی میان ونیر و دندان ها ایجاد می کنند. این مواد به دندانپزشک این امکان را می دهد تا ونیر سرامیکی یا کامپوزیت را روی مینای دندان بچسباند و به این ترتیب تغییراتی در شکل، موقعیت، ارتفاع دندان و رنگ ایجاد کند. ماندگاری ونیر ها زمانی به حداکثر می رسد که به طور کامل روی سطح مینا چسبانده شوند. ونیر های سرامیکی قوی تا 20 سال یا بیشتر و ونیر های کامپوزیت 7 تا 10 سال ماندگاری دارند.

ونیر های زیبا با طراحی سفارشی بر روی یک مدل. این ونیر ها سرامیکی هستند که توسط دندانساز ساخته شده اند.
ونیر ها بسیار نازک هستند: بین 0.3 تا 0.7 میلی متر.

ماندگاری ونیر سرامیکی یا لمینت چقدر است؟

ونیر سرامیکی یا لمینت دندان یک ترمیم بسیار قوی، زیبا و واقعی است که تا سال ها ماندگاری خواهد داشت. لبه های یک ونیر با پیوند چسبناک بسیار محکم روی مینای دندان قرار می گیرد. مشاهده پوسیدگی در افرادی که مراقبت های دهان و بهداشت دندان را جدی می گیرند، غیرعادی است. ما بیمارانی داریم که سن ونیر های روی دندان آن ها نزدیک به 25 سال است. جنس پرسلن (سرامیک) بسیار سخت، صاف و بادوام است. ونیر سرامیکی لکه رنگ را به خود جذب نمی کند، رنگ خود را از دست نمی دهد و از ونیر رزینی کامپوزیت مقاوم تر است.

این مطلب را از دست ندهید!
سدیشن یا دندانپزشکی در خواب چیست؟

ونیر ها به دلایل مختلفی نیاز به تعویض پیدا می کنند:

  • لثه ها با گذر زمان عقب نشینی می کنند و در این حالت حاشیه بین ونیر و ریشه دندان نمایان می شود. این قسمتی که از فاصله بین ونیر و لثه نمایان شده، می تواند در طول سالیان کمی لکه رنگ به خود جذب کند. در بیمارانی که بعد از اجرای ونیر و با گذر زمان خط لثه نمایان شده است، این خطوط می توانند به شکل یک خط قهوه ای ظریف دیده شوند.
  • ونیر ها پس از گذر سال ها خرد شده و شکننده می شوند زیرا سرامیک در اثر سایش و استفاده روزانه ضعیف می شود.
  • ونیر ها در صورت بروز تغییرات قابل توجه مانند از دست دادن دندان، فرسایش اسیدی یا پوسیده شدن دندان ها شکننده می شوند.

در اینجا چند نمونه از ونیر های سرامیکی قدیمی آورده شده است:

ایجاد لکه‌ و فرورفتگی در اطراف ونیر‌های حجیم بد شکل که 14 سال عمر داشته اند.

در این حالت ترک خوردگی ایجاد می شود. این ونیر ها نیاز به طراحی مجدد و تعویض داشتند.

شکستگی ونیر به هنگام گاز زدن و جویدن غذا.

 دندان‌های پایین برای بهبود نیروهای وارده به ونیر در حین جویدن مجدداً تراز شدند.

ونیری که بر اثر تصادف شکست.

مانند دندان های طبیعی، ونیر ها نیز در صورت قرار گرفتن در معرض ضربه می توانند بشکنند.

طول عمر ونیر کامپوزیت دندان چقدر است؟

ونیر کامپوزیت یک ماده پرکننده همرنگ دندان است که به ساختار دندان می چسبد. آن ها را می توان تقریباً بدون آماده سازی دندان (یعنی با سایش کمتر مینای دندان) استفاده کرد. کامپوزیت ها یک گزینه محافظه کارانه و مقرون به صرفه هستند. ونیر کامپوزیت بر اساس یک طرح دیجیتال یا طرح موم شده آماده شده و در طول یک جلسه روی دندان نصب می شوند.

نتیجه این درمان به طور آنی قابل مشاهده است.

 ونیر های کامپوزیت بیشتر در معرض ساییدگی و شکنندگی هستند. (لکه شدن، ترک برداشتن، سوراخ شدن و تغییر رنگ) ونیر کامپوزیت به اندازه یک ونیر سرامیکی بادوام نخواهد بود.

ونیر های کامپوزیت 7 تا 10 سال دوام خواهند داشت و در طول این مدت ممکن است نیاز به روتوش داشته باشند. شما باید بپذیرید که برای نگهداری از ونیر های کامپوزیت در طول زمان نیاز به صرف هزینه خواهید داشت.

این مطلب را از دست ندهید!
مراقبت های بعد از لمینت دندان

در اینجا نمونه ای از ونیر های کامپوزیت قدیمی را آورده ایم:

ونیر های کامپوزیتی 10 ساله که شروع به سوراخ شدن و لکه شدن می کنند.

آیا نیاز به تعویض ونیرهای خود دارم؟

بله، به احتمال زیاد ونیر های شما در طول زندگیتان نیاز به تعویض دارند، به خصوص اگر استفاده از ونیر ها را در سنین پایین شروع کرده باشید.

هنگامی که زمان تعویض ونیر ها فرا می رسد، ونیر ها توسط دندانپزشک شما تراش داده می شوند، دوباره ونیر های جدید ساخته و آماده می شوند تا روی مینای دندان قرار بگیرند.

با هر بار تعویض مینای دندان، مقدار کمی از مینای دندان تراش می خورد و گاهی اوقات اگر مینای کمتری باقی مانده باشد، ممکن است لازم باشد ونیر‌های قدیمی با ونیر‌های جدید جایگزین شوند.

آیا ونیرهای دندان بهترین گزینه هستند؟

ونیر ها می توانند زندگی بیماران را تغییر دهند و در صورتی که توسط پزشک مجرب انجام شود، دوام بیشتری خواهند داشت.

برنامه ریزی دقیق و طراحی خوب برای اجرای ونیر های موفق بسیار مهم است. دندانپزشک بیشتر از همه به مینای دندان نیاز دارد تا بتواند ونیر ها را روی دندان ها بچسباند.

اگر مینای دندان در اثر سایش دندان یا فرسایش اسیدی کم شده باشد و به اندازه کافی وجود نداشته باشد، ونیر آنقدر مقاوم نخواهد بود و ممکن است در معرض کنده شدن یا شکستن قرار گیرد.

ارزیابی توسط دندانپزشک

1. چه مقدار از مینای دندان برای چسباندن ونیر باقی مانده است. اگر مینا به اندازه کافی وجود نداشته باشد، ممکن است یک تاج (پوشش 360 درجه) گزینه بهتری باشد.

2. میزان تغییر موقعیت مورد نیاز دندان. اگر تغییرات زیادی در موقعیت مورد نیاز باشد، ممکن است ابتدا به تغییر موقعیت از طریق ارتودنسی جزئی نیاز باشد.

گاهی اوقات اگر بتوان با ارتودنسی مانند اینویزیلاین (ارتودنسی نامرئی) به لبخندی زیبا دست یافت، اصلاً نیازی به ونیر باقی نمی ماند.

3. رنگ زیرین دندان. دندان های بسیار تیره، سیاه یا خاکستری بد رنگ به سختی با ونیر پوشانده می شوند.

ظاهر این دندان ها با تاج ها بیشتر قابل بهبود است.

4. جویدن غذا و اینکه آیا قبل از قرار دادن ونیر نیاز به اصلاح دارد یا خیر. نحوه استفاده شما از دندان هایتان معیار مهمی برای موفقیت آمیز بودن ونیر ها است.

این مطلب را از دست ندهید!
درمان سیاهی لثه با لیزر(قهوه ای، بنفش، تیرگی)

دندانپزشکی را انتخاب کنید که واقعاً می داند چگونه گاز زدن و جویدن شما را به درستی ارزیابی کند تا مطمئن شود که ونیر های شما به خطر نخواهند افتاد یا دندان ها نیازی به اصلاح جویدن قبل از انجام ونیر ندارند.

5. سن شما و تاثیر سن در از بین بردن مینای دندان. اگر دندان ها قبلاً به واسطه سایش، پرکردگی های قدیمی و فرسایش اسیدی آسیب دیده باشند، دندانپزشک به طور کلی ونیر های سرامیکی یا ونیر 360 درجه را توصیه می کند.

 اگر جوان هستید و دندان های شما دارای مینای کامل و زیبا هستند، دندانپزشک ممکن است اینویزیلاین (ارتودنسی نامرئی) یا ونیر های کامپوزیت حداقلی را توصیه کند. این کار اجازه می دهد تا مینای دندان همچنان حفظ شود.

چگونه می توانم از ونیرهای خود مراقبت کنم؟

در اینجا چند نکته برای مراقبت از ونیر ها آورده ایم:

  • دندان های خود را به عنوان ابزار به کار نگیرید.

حتی عاداتی مانند جویدن ناخن می تواند فشار زیادی را بر روی ونیر ها وارد کند و باعث شکستگی آن ها شود.

عادات مخرب دیگری مانند گاز گرفتن نخ ماهیگیری، نخ دوخت، باز کردن بطری ها یا گره های کیسه پلاستیکی می تواند به ونیر ها آسیب برساند.

  • اگر جزو افرادی هستید که دندان قروچه می کنید، از دندانپزشک خود بخواهید یک اسپلینت محافظ دندان برای شما بسازد.

این محافظ ها بیشتر در طول شب استفاده می شوند.

  • مقدار مصرف نوشیدنی های حاوی رنگدانه مانند چای و قهوه را کاهش دهید.
  • به طور منظم به یک متخصص بهداشت مراجعه کنید و به طور جدی از لثه های خود به خوبی مراقبت کنید. روزانه نخ دندان استفاده کنید و از مسواک نرم یا سر مسواک برقی استفاده کنید.

سعی کنید از فرورفتگی لثه و در نتیجه حاشیه های ونیر در معرض ونیر جلوگیری کنید.

  • از خمیر دندان با فرمولاسیون کم سایش استفاده کنید. برندهای تجاری خمیردندان اغلب دارای ذرات بزرگتری هستند که می توانند سطح ونیر ها را خراش دهند.

از دندانپزشک یا متخصص بهداشت خود بخواهید که توصیه هایی را برای دوام بیشتر ونیر ارائه دهد.

  • میزان مصرف مواد غذایی اسیدی را کاهش دهید – مصرف آب به همراه لیمو، مصرف نوشابه یا رژیم های غذایی حاوی سرکه –  می توانند دندان های حاوی ونیر را در خود حل کنند و به مرور زمان به کامپوزیت ها آسیب وارد کنند.
این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + شش =

تماس تلفنی و دریافت نوبت