دندان درد در بارداری: دلایل و درمان
دندان درد در بارداری: دلایل و درمان
مارس 23, 2021
جراحی لثه با لیزر
جراحی لثه با لیزر در تهران و هزینه
آوریل 24, 2021
دندان درد در بارداری: دلایل و درمان
دندان درد در بارداری: دلایل و درمان
مارس 23, 2021
جراحی لثه با لیزر
جراحی لثه با لیزر در تهران و هزینه
آوریل 24, 2021
نمایش همه

چگونه بفهمیم عفونت دندان داریم؟

چگونه بفهمیم عفونت دندان داریم؟

دندان درد و عفونت دندان یکی از آزاردهنده ترین دردهایی است که می تواند تمام تمرکز و عملکرد فرد را مختل نماید. به همین دلیل آن را یکی از غیرقابل تحمل ترین دردها می نامند. درد دندان ممکن است به دلایل مختلفی مانند پوسیدگی، آسیب به ریشه دندان، آبسه لثه و … ایجاد شود. یکی از دلایل شایع دندان درد، عفونت دندان است. که معمولا از روی ظاهر دندان نمی توان آن را تشخیص داد. اما به محض برخورد غذا و یا حتی زبان با دندان، درد آن را شاهد خواهید بود. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با نحوه تشخیص عفونت دندان، به طور کامل آشنا کنیم.

چگونگی تشخیص عفونت دندان

چگونگی تشخیص عفونت دندان

روش های مختلفی برای تشخیص عفونت دندان وجود دارد. که می توانید با توجه به آن ها احتمال وجود عفونت در دندان ها را تشخیص دهید. به طور کلی هر دندانی که احساس کردید درد خفیفی ایجاد می نماید، بهتر است توسط دندان پزشک معاینه نمایید. زیرا دندان هایی که عفونت دارند، با توجه به میزان عفونت می توانند دردهای خفیف تا شدیدی را ایجاد نمایند.

  • این درد معمولا به صورت مداوم ایجاد می شود و با گذشت زمان شدت آن افزایش می یابد. با توجه به بررسی انواع دندان های عفونت کرده توسط دندان پزشکان، معمولا حس درد در این نوع دندان ها، به صورت نبض دار، ضربه ای و تیر کشیدن ایجاد می شود.
  • همچنین درد ناشی از عفونت دندان، معمولا به ناحیه های اطراف دندان مانند گوش ها و یا فک نیز کشیده می شود. به همین دلیل است که هنگام عفونت دندان فرد گوش درد، سردرد و یا فک درد را نیز تجربه می نماید. اما نکته قابل توجه در این مورد این است که، در بیشتر مواقع دندان های عفونت کرده هیچ علائمی از خود بروز نمی دهند. به همین دلیل ممکن است شما متوجه عفونت دندان نشوید. اما اگر عفونت شدید شود، معمولا تورم، چرک و دردهای شدید را مشاهده خواهید نمود.
  • معمولا در صورت وجود عفونت در دندان، هنگام گاز زدن دچار درد شدید خواهید شد. به همین دلیل دندان پزشک برای تشخیص عفونت با پروب روی دندان شما ضربه آرامی وارد می کند. در صورت وجود عفونت با این ضربه احساس درد خواهید داشت. از دیگر نکاتی که هنگام عفونت دندان باید مدنظر داشته باشید.
  • تشخیص دندانی است که دچار عفونت شده است. اگر میزان عفونت بسیار شدید باشد. معمولا فرد قادر به تشخیص دندان عفونت کرده نیست. زیرا درد در اطراف دندان پخش خواهد شد. به همین دلیل دندان های اطراف آن نیز دچار درد می شوند. به همین  دلیل دندان پزشک معالج برای تشخیص دندان آلوده، از اشعه ایکس استفاده می نماید. نکته قابل توجه هنگام عفونت دندان ها این است که، زمانی که عفونت شدید شود، موجب از بین رفتن پالپ موجود در ریشه دندان می گردد.
این مطلب را از دست ندهید!
کیست دندان: علل، علائم و روشهای درمان

به همین دلیل فرد ممکن است دیگر دردی را احساس نکند. در این صورت شاید درد از بین رفته باشد. اما عفونت همچنان در حال افزایش است. تا جایی که ممکن است دیگر دندان ها، فک و در برخی موارد استخوان ها را نیز درگیر نماید.

دیگر علائم تشخیص عفونت دندان

دیگر علائم تشخیص عفونت دندان
  • در برخی مواقع ممکن است لثه اطراف دندان آلوده دچار تورم و قرمزی شود. همچنین ممکن است عفونت دندان موجب بروز جوش چرکی در نزدیکی دندان آلوده و روی لثه ها شود. معمولا جوش های ایجاد شده حاوی چرک سفید رنگی هستند که درد شدیدی را به همراه دارند. اما در صورت تخلیه شدن این چرک ها، درد دندان نیز کاهش می یابد. اگر با همچنین مشکلی مواجه شدید، حتما به دندانپزشک مراجعه نموده و درمان درد عفونت دندان را انجام دهید.
  • از دیگر نشانه های عفونت دندان می توان به بوی عفونت و طعم بد در دهان اشاره نمود. معمولا وجود چرک و عفونت در دندان و لثه موجب بوی بد و طعم فلز در دهان می شود. به همین دلیل است که معمولا فرد پس از مسواک زدن نیز این بو و طعم را احساس خواهد نمود.
  • زمانی که عفونت پالپ دندان را نیز درگیر نماید. فرد تغییر رنگ در دندان را نیز مشاهده خواهد نمود. معمولا در صورت وجود عفونت شدید دندان ها به رنگ زرد، کبود و یا خاکستری تغییر رنگ خواهند داد. این عفونت موجب تخریب پالپ و ریشه دندان می شود. سپس به سمت بالا آمده و سطح دندان را نیز از بین می برد. به همین دلیل قبل از پوسیدگی و از بین رفتن سطح دندان، شاهد تغییر رنگ دندان خواهید بود.
  • زمانی که عفونت دندان ها بتوانند پس از نابود کردن پالپ ها نیز بدون درمان باقی بمانند. می توانند فک، گردن، سینوس ها و دیگر بخش های بدن را نیز درگیر کنند. در این صورت فرد متوجه کبودی و تورم در ناحیه گونه ها و گردن خواهد شد. این نقاط در صورت لمس درد غیرقابل تحمل و شدیدی را ایجاد خواهند نمود. که ناشی از عفونت آن نقاط می باشد.
این مطلب را از دست ندهید!
درمان دندان درد عصبی و علت آن

هر چه عفونت دندان گسترش پیدا کند. روند درمان آن به زمان و هزینه بیشتری نیاز دارد. از طرفی عفونت     می تواند نقاط حساس بدن مانند قلب را نیز درگیر نماید. به همین دلیل برای پیشگیری از گسترش عفونت در بدن، بهتر است در صورت بروز هر کدام از علائم بالا، به دندانپزشکی مراجعه نمایید.

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + یک =

تماس تلفنی و دریافت نوبت