درمان درد عفونتی دندان
درمان درد دندان عفونتی
مارس 10, 2021
چگونه بفهمیم عفونت دندان داریم؟
چگونه بفهمیم عفونت دندان داریم؟
آوریل 3, 2021
درمان درد عفونتی دندان
درمان درد دندان عفونتی
مارس 10, 2021
چگونه بفهمیم عفونت دندان داریم؟
چگونه بفهمیم عفونت دندان داریم؟
آوریل 3, 2021
نمایش همه

دندان درد در بارداری: دلایل و درمان

دندان درد در بارداری: دلایل و درمان

بارداری یکی از حساس ترین و عجیب ترین دوران زندگی هر بانویی است، که خود را برای پذیرش مادر بودن آماده می کند. این دوران با تمام لذتی که دارد، ممکن است دوران سخت و مشکلی نیز باشد. زیرا در این دوران مادران چالش های مختلفی را تجربه می کنند. یکی از مشکلاتی که اکثر بانوان باردار با آن درگیر هستند، دندان درد در دوران بارداری است. در برخی مواقع ممکن است این درد کاملا خفیف و قابل تحمل باشد. اما در برخی مواقع نیز این درد بسیار شدید و غیرقابل تحمل می باشد. اگر شما نیز با درد دندان در زمان حاملگی دسته و پنجه نرم می کنید، بهتر است با روش های مراقبت از دندان و تسکین دردهای آن آشنا شوید. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با روش های مراقبت از دندان در این دوران، درد دندان در دوران بارداری، دلایل روشهای درمانی آن، بیشتر آشنا کنیم.

آیا حاملگی باعث دندان درد میشود؟

در دوران بارداری به دلیل نیاز کودک به کلسیم و همچنین تغییرات هورمونی شدید در بدن شما، ممکن است دردهای دندانی و لثه را تجربه نمایید. به همین دلیل اگر بپرسید که ممکن است با وجود دندان های سالم دندان درد در دوران بارداری را تجربه نمایید؟ جواب به این سوال مثبت خواهد بود. البته فراموش نکنید در صورتی که دریافت کلسیم کافی در این دوران، مراقبت نمودن از دندان ها و همچنین مراجعه نمودن به دندان پزشک برای پیشگیری از آسیب دیدگی دندان، می تواند تا حدود بسیار زیادی از بروز دندان درد در دوران بارداری جلوگیری نماید.

آیا درد دندان روی نوزاد تازه متولد شده تاثیر دارد؟

با توجه به مطالعاتی که روی زنان بارداری که به بیماری های شدید لثه ای و پریودنتال مبتلا هستند، معمولا از هر 100 نفر 18 نفر از بانوانی که با این مشکل روبرو هستند، نوزادان نارس به دنیا می آورند. البته مراقبت اصولی و درست از دندان ها، لثه و همچنین مراجعه مرتب به دندان پزشکی می تواند از بروز این مشکل در زایمان تا حد بسیار زیادی جلوگیری نماید.

این مطلب را از دست ندهید!
12 مشکل رایج دندان را بشناسید

دلایل دندان درد در دوران بارداری

علت دندان درد در زمان حاملگی

معمولا علت دندان درد در بارداری بر اثر شرایط مختلفی ایجاد میشود. که از شایع ترین دلایل آن می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 1. یکی از معمول ترین دلایل آسیب دیدگی و درد دندان ها در دوران بارداری، تهوع صبحگاهی است. از آنجایی که در این فرآیند اسید معده به دهان شما باز می گردد، می تواند روی دندان های شما حفره ایجاد نموده و موجب درد آن ها در دوران بارداری شود.
 2. در این دوران بدن فرد به شدت تحت تاثیر تغییرات هورمونی قرار می گیرد. این اختلالات هورمونی    می تواند موجب آسیب دیدگی لثه شود. که در نهایت بیماری لثه و یا دندان ها را به همراه خواهد داشت.
 3. از دیگر مواردی که می تواند دلیل دندان درد در دوران بارداری باشد، تغییر رژیم غذایی فرد در این دوران است. بسیاری از بانوان باردار در این دوران از مواد قندی زیادی استفاده می نمایند، که همین موضوع ممکن است موجب آسیب دیدگی و دردهای دندانی شود.
 4. کلسیم یکی از مواد بسیار ضروری در بدن بانوان باردار است. از آنجایی که جنین کلسیم مورد نیاز خود را از بدن مادر تامین می نماید، در صورتی که مادر کلسیم کافی دریافت نکند. ممکن مینای دندان به مرور دچار پوسیدگی شود و در نهایت خرابی دندان را به همراه داشته باشد. که این موضوع می تواند موجب دندان دردهای شدید و غیرقابل تحمل شود.
 5. از دیگر مواردی که ممکن است موجب درد دندان در این دوران شود. مسواک زدن نامناسب دندان ها است. از آنجایی که در دوران بارداری لثه و دندان ها به شدت حساس می شوند. در صورتی که از مسواک به درستی استفاده نشود، ممکن است موجب مشکلات دندان و ایجاد دندان درد شود.
این مطلب را از دست ندهید!
چگونه بفهمیم عفونت دندان داریم؟

روش های درمانی دندان درد در دوران بارداری

در بسیاری از مواقع به منظور پیشگیری از آسیب های احتمالی به جنین، مادران باردار ترجیح می دهند که درمان دندان های خود را به بعد از زایمان موکول کنند. اما در برخی مواقع نیاز است تا درمان های بی خطر انجام شود تا از آسیب های جدی پیشگیری شود. برخی از توصیه های پزشکی به منظور کاهش و یا کنترل آسیب دیدگی دندان ها، به شرح زیر می باشند.

 • اشعه ایکس: یکی از روش های درمانی دندان درد در دوران بارداری استفاده از اشعه ایکس است. اما از آنجایی که این روش می تواند روی جنین تاثیر بگذارد، بسیاری از بانوان نمی خواهند از این روش استفاده نمایند. همچنین پزشک نیز تا زمانی که استفاده از این روش را ضروری نداند، آن را تجویز نمی کند. اما در صورتی که استفاده از این روش الزامی باشد، معمولا از بانوان خواسته می شود تا لباس های سربی مخصوص را بپوشند. این لباس ها تا حد زیادی از تاثیر اشعه روی جنین پیشگیری می نماید.
 • استفاده از دارو: استفاده از داروهای دندان درد میتواند به تسکین شما کمک نمایند. اما قبل از هر چیزی نیاز است تا به پزشک بارداری خود را اطلاع دهید. زیرا برخی از داروهای تسکین دهنده دندان درد می توانند موجب نقص های مادرزادی در جنین و تاثیرات منفی روی او شوند. معمولا پزشک در صورت تشخیص عفونت دندان یک دوره مصرف آنتی بیوتیک را تجویز می نماید.
درمان های خانگی دندان درد در دوران حاملگی

درمان های خانگی دندان درد در دوران حاملگی

 • یکی از بهترین گزینه برای درمان دندان درد، استفاده از میخک است. کافی است مقداری از آن را بجوید و یا اینکه روی دندان آسیب دیده بمالید.
 • جویدن برگ اسفناج نیز می تواند تا حدودی دندان درد شما را تسکین دهد.
 • یک حوله را با آب گرم خیس نموده و روی صورت خود بمالید.
 • جویدن سیر نیز می تواند تاثیر بسیار زیادی در تسکین دندان درد داشته باشد.

آیا استفراغ می تواند موجب دندان درد در دوران بارداری شود؟

ریفلاکس معده در دوران بارداری موجب برگشتن اسید معده به دهان می شود. به همین دلیل می تواند موجب آسیب جدی به مینای دندان ها شود. که در نهایت موجب آسیب دیدگی دندان ها می شود. بنابراین در صورتی که دچار حالت تهوع صبحگاهی هستید، احتمال دندان درد در دوران بارداری شما نیز وجود دارد.

این مطلب را از دست ندهید!
پوسیدگی دندان و حفره دندانی

تاثیر کلسیم در پیشگیری از دندان درد در دوران بارداری

کلسیم یکی از مهم ترین نیازهای بدن است، که در دوران بارداری از مشکلات استخوانی و تقویت استخوان بندی جنین و خرابی دندان های مادر جلوگیری می نماید. به همین دلیل بهتر است علاوه بر مکمل ها از مواد غذایی حاوی کلسیم در رژیم غذایی خود استفاده نمایید. از منابع غنی کلسیم می توان به کشک، پنیر و شیر سویا غنی شده با کلسیم اشاره نمود. همچنین کمبود ویتامین D نیز می تواند موجب آسیب دیدگی دندان ها شود. برای تامین این ویتامین نیز می توانید از تخم مرغ، پنیر، ماهی قزل آلا یا دیگر ماهی های چرب و مارگارین غنی شده استفاده نمایید.

ارتباط میان مسواک زدن و دندان درد در حاملگی

ارتباط میان مسواک زدن و دندان درد در حاملگی

مسواک زدن نامناسب می تواند دلیلی برای خرابی دندان ها و درد آن ها در دوران بارداری شود. به همین دلیل بهتر است هنگام مسواک زدن به نکات زیر توجه داشته باشید.

 • بهتر است بدون عجله و به آهستگی مسواک بزنید، تا از آسیب دیدگی دندان ها جلوگیری نمایید.
 • از خمیردندان هایی که طعم آن ها را دوست دارید، استفاده نمایید.
 • با دقت و به آرامی مسواک بزنید، تا از باقی ماندن مواد خوراکی میان دندان ها جلوگیری کنید.
 • از مسواک هایی استفاده کنید که دارای برس با سر کوچک هستند.
 • در صورتی که هنگام مسواک زدن دچار حالت تهوع می شوید، بهتر است هنگام مسواک زدن چشمان خود را ببندید، به موسیقی گوش دهید و حواس خود را پرت نمایید.

نکات بهداشتی قبل از بارداری در پیشگیری از درد دندان

 • به صورت مرتب تحت نظر دندان پزشک قرار بگیرید. تا در صورت وجود مشکلات دندان آن ها را برطرف نماید.
 • روزانه دو بار دندان های خود را مسواک بزنید.

به هیچ عنوان استفاده روزانه از نخ دندان را فراموش نکنید.

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − سه =

تماس تلفنی و دریافت نوبت