بهداشت دهان بدون دندان
بهداشت دهان بدون دندان: چگونه دهان را تمیز نگه دارید!
ژانویه 27, 2024
زبان پاک کن(اسکرابر زبان)
زبان پاک کن(اسکرابر زبان) برای چه چیزی خوب است؟
فوریه 12, 2024
بهداشت دهان بدون دندان
بهداشت دهان بدون دندان: چگونه دهان را تمیز نگه دارید!
ژانویه 27, 2024
زبان پاک کن(اسکرابر زبان)
زبان پاک کن(اسکرابر زبان) برای چه چیزی خوب است؟
فوریه 12, 2024
نمایش همه

کانتورینگ دندان (تراشیدن مینای دندان) چیست؟

کانتورینگ دندان (تراشیدن مینای دندان) چیست؟

کانتورینگ دندان یکی از سریع ترین، مقرون به صرفه ترین و غیر تهاجمی ترین روش های دندانپزشکی است. این روش شامل تراشیدن بخشی از مینای دندان برای تغییر و بهبود شکل دندان است. اگر با نقص ها و عیوب زیبایی مانند پریدگی گوشه یا لبه دندان، شکستگی، ترک ها، لکه ها، ناهمواری های جزئی و … مواجه هستید، کانتورینگ زیبایی دندان به عنوان یک گزینه مناسب و موثر عمل می کند.

همچنین این روش به عنوان اناملوپلاستی (میناپلاستی) یا تغییر شکل شناخته می شود و قبل از اقدام به معاینه مناسب و دقیق نیاز دارد. زیرا وجود مینای کافی برای دندان اجباری است. با این حال بهتر است ابتدا با دندانپزشک خود برای بررسی دندان هایتان و اینکه آیا واجد شرایط هستید یا خیر تماس بگیرید.

مقاله زیر در ادامه فرآیند و روند کانتورینگ دندان را توضیح می دهد. همچنین به شما می گوید چه چیزی ارائه می‌دهد و در صورت انجام آن چه انتظاراتی می‌توانید داشته باشید.

روش کانتورینگ دندان و قبل و بعد از آن

کانتورینگ یا تغییر شکل دندان یا در اصطلاح دندانپزشکی اینملوپلاستی، یک روش برای تغییر شکل دندان‌های شما به منظور داشتن یک لبخند یکنواخت و جذاب است. اینملوپلاستی شامل برداشتن مینای دندان برای تغییر شکل آن ها به خصوص دندان های جلویی بالا است. در ادامه یک ویدیو قبل و بعد از نحوه عملکرد کانتورینگ دندان و تغییر لبخند افراد قرار دارد.

کانتورینگ عموما برای افرادی مناسب است که دارای ایرادات جزئی مانند ترک، همپوشانی، لکه و سایر علائم هستند. این افراد نیازی به روش های تهاجمی ندارند.

اکنون به جزئیات درمان زیبایی و مسائلی که برای درک بهتر لازم است بدانید، می‌ پردازیم.

  • ارزیابی دندانپزشکی
  • علامت گذاری دندان ها
  • کانتورینگ/ شکل دهی
  • باندینگ دندان

ارزیابی دندانپزشکی

قبل از پرداختن به جزئیات فرآیند، مهم است که با یک دندانپزشک واجد شرایط تماس بگیرید. قبل از انجام کانتورینگ دندان به روش استاندارد، بررسی وضعیت دندان ها ضروری یکی از است. برای این منظور، دندانپزشکان چند عکس رادیوگرافی از شما می گیرند و دندان ها را به طور کامل معاینه می کنند تا از سلامت دندان ها مطمئن شوند. آنها میزان مینای دندان و اینکه آیا امکان تغییر شکل دندان وجود دارد یا خیر را بررسی می کنند. اگر مینای دندان کافی نباشد، به احتمال زیاد دندانپزشک شما روکش را توصیه می کند. به همین دلیل یکی از مهمترین ملزومات کانتورینگ داشتن مینای کافی است.

علامت گذاری دندان ها

پس از معاینه دندانپزشکی، دندانپزشکان دندان ‌های شما را علامت‌ گذاری و برچسب می‌ زنند که از نظر شکل نیز دقیق هستند. آنها دندان ها را به صورت دیجیتال اسکن می کنند و تغییراتی در قالب دیجیتال ایجاد می نمایند. بسیاری از دندانپزشکان نیز این مرحله را به صورت دستی انجام می دهند و سپس فرآیند کانتورینگ را آغاز می کنند. صلاحدید بیمار نیز گام مهمی در این مرحله است تا بتواند آنچه را که می خواهد بیان کند.

پس از معاینه دندانپزشکی، دندانپزشکان دندان ‌های شما را علامت‌ گذاری می کنند و برچسب می ‌زنند که این مرحله کاملا دقیق انجام می شود. آنها دندان ها را به صورت دیجیتال اسکن می کنند و تغییراتی در قالب دیجیتال ایجاد می نمایند. بسیاری از دندانپزشکان نیز این مرحله را به صورت دستی انجام می دهند و سپس فرآیند کانتورینگ را آغاز می کنند. صلاحدید و تصمیم گیری بیمار نیز گام مهمی در این مرحله است تا بتواند نظر خود را بیان کند و بگوید دقیقا چه می خواهد.

طبق تحقیقات انجام شده، این فرآیند برای تراز کردن دندان و اصلاح بایت (طرز قرارگرفتن آرواره بالا و پایین نسبت به هم) بسیار مفید است. در حین فرآیند علامت گذاری، دندانپزشکان بر روی نواحی مشکل دار با مسائل زیبایی مانند ترک، لکه یا علائم دیگر تمرکز می کنند. آنها از تجهیزاتی مانند قلم های ارتودنسی برای برچسب گذاری دندان ها جهت تغییرات دقیق استفاده می کنند.

کانتورینگ/ شکل دهی

پس از علامت گذاری نواحی مشکل دار روی دندان ها، دندانپزشکان به فرآیند شکل دهی می پردازند. یک لایه نازک از مینا با ابزار سنباده یا دریل مخصوص تراشیده می شود تا از فشار بیش از حد بر روی دندان جلوگیری شود. به عنوان مثال، اگر روی یکی از دندان های جلویی بالا لکه ای وجود داشته باشد، دندانپزشکان از یک دیسک سنباده به آرامی استفاده می‌کنند تا سطح آن را پالیش کرده و لکه را از بین ببرند.

این مطلب را از دست ندهید!
۵ کاری که شکلات با دندان های شما میکند

در بسیاری از مواقع، دندانپزشکان این فرآیند را قبل از درمان های ارتودنسی مانند بریس یا الاینر تجویز می کنند. برای دستیابی به نتایج مطلوب، قبل از این درمان ها آماده سازی لازم است. با این حال، می توان این روش را بدون انجام هیچ گونه درمان ارتودنسی انتخاب کرد. اگر فردی هستید که نقص‌های کوچکی دارید که مانع از لبخند اطمینان بخش شما می‌شود، می‌توانید کانتورینگ را انتخاب کنید. در صورتی که دندان های شما با بقیه دندان ها مطابقت نداشته و لبه های دندانه دار داشته باشد، این روش برای داشتن دندان های یکنواخت بسیار عالی است. گاهی اوقات افراد نیز خواهان دندان‌های کوچک‌تر هستند و کانتور کردن یک راه غیرتهاجمی فوق العاده می باشد.

کامپوزیت یا باندینگ دندان

آخرین و مهمترین بخش این فرآیند، بازگرداندن قسمت هایی از دندان است که مینای دندان از آنجا جدا شده است. به عنوان مثال، بیمار با لکه های تیره برجسته روی دندان های جلویی بالا نیاز به باندینگ برای ترمیم دندان دارد تا طبیعی به نظر برسد.

باندینگ دندان بخش مهمی از فرآیند کانتورینگ است. زیرا هنگامی که مقادیر زیادی از مینای دندان برداشته شود، دندان آسیب پذیر می شود. ترمیم دندان نیز برای سلامت دندان و جلوگیری از هر گونه معضل و مشکل دندانی در آینده حائز اهمیت می باشد. برای داشتن ظاهری طبیعی تر، اطمینان حاصل می شود که باندینگ در همان رنگ دندان انجام می شود.

مطالعه مطلب تفاوت باندینگ و کامپوزیت ونیر دندان ـ‌ کدام بهتر است؟ توصیه میگردد.

مدت زمان انجام این روش چقدر است؟

فرآیند تراشیدن دندان به طور کلی کوتاه و ساده است. به طور معمول، این فرآیند حداکثر نیاز به 30 دقیقه دارد، اما به تعداد دندان هایی که نیاز به کانتورینگ دارند نیز بستگی دارد. از آنجایی که این یک روش غیر تهاجمی است، نیازی به بیهوشی یا هیچ کار مقدماتی ندارد. بنابراین، این فرآیند نسبت به روش‌های پیچیده‌تر، کوتاه‌تر و بدون درد است.

مزایا و معایب کانتورینگ دندان

مزایا و معایب کانتورینگ دندان

کانتورینگ دندان یکی از گزینه هایی است که در صورت داشتن دندان های عجیب و غریب و ناهموار می توانید انتخاب کنید. با این حال، هنوز هم مزایا و معایب خاصی در این روش وجود دارد.

مزایا

  • روش کوتاه و ساده: یکی از بزرگترین مزایای کانتورینگ علاوه بر این که روشی ساده و کوتاه است، این است که در مدت زمان حداکثر 30 دقیقه انجام می شود.
  • مقرون به صرفه: کانتورینگ یکی از سریع ‌ترین راه‌ها برای دستیابی به دندان ‌هایی است که بدون پرداخت هزینه‌های گزاف، به‌خوبی تراز شده ‌اند.
  • غیر تهاجمی: یکی دیگر از مزایای مهم کانتورینگ این است که کاملا غیرتهاجمی است. دندانپزشکان در این روش از دیسک سنباده یا لیزر برای تغییر شکل و طول دندان ها استفاده می کنند.
  • بهبود بهداشت دهان و دندان: اگر دندان های شما روی هم قرار گرفته باشد، امکان اینکه دندان هایتان دچار پوسیدگی شود بیشتر است. زیرا نمی توانید آن ها را به خوبی تمیز کنید. از طریق کانتورینگ می‌توان مینای دندان را که باعث همپوشانی بین دندان‌ها می‌ شود، از بین برد. این نه تنها دندان ها را تراز و یکدست می کند، بلکه به بهداشت کلی دهان کمک می کند و تمیز کردن دندان ها را آسان می نماید.
  • لبخند زیباتر: از آنجایی که هدف این روش تغییر شکل دندان‌های شماست، لبخند شما را زیباتر می سازد. این کانتور، به دندان ‌های شما بهبود می‌ بخشد و به آنها اجازه می ‌دهد صاف و یکدست‌تر به نظر برسند. این یک راه آسان و ساده برای درمان عیوب جزئی دندان مانند ترک، شکستگی و لکه است.

معایب

خطر حساسیت: از آنجایی که بخش عمده کانتورینگ حذف بخشی از مینای دندان است، همیشه خطر حساسیت دهانی وجود دارد. مینا چیزی است که از دندان های ما در برابر آسیب و عفونت محافظت می کند. بنابراین، انتخاب دندانپزشک متخصص در درمان های ارتودنسی بسیار مهم است. حساسیت همچنین خطر پوسیدگی دندان و بیماری لثه را افزایش می دهد.

تنها مناسب تغییرات جزئی: کانتورینگ فقط برای افرادی که نقص های دندانی جزئی مانند ترک های جزئی، لکه ها و روی هم قرار گرفتن دندان ها (همپوشانی) دارند، مناسب است. مسائل پیچیده تر مانند اوربایت و آندربایت و ازدحام بیش از حد را نمی توان با کانتورینگ درمان کرد.

ماندگاری کم: با اینکه کانتورینگ روشی غیرتهاجمی و مقرون به صرفه است اما اگر کسی به سلامت دهانی خود اهمیت ندهد، ماندگاری آن زیاد نخواهد بود.

کانتورینگ دندان مناسب چه کسانی است؟

اگرچه کانتورینگ یک روش سریع و غیر تهاجمی است، اما برای همه  افراد مناسب نیست. در این روش بررسی یا معاینه دندانپزشکی برای دانستن وضعیت بیمار ضروری می باشد. کانتورینگ برای مسائل خفیف و عمدتا زیبایی مانند لکه های سطحی، حداقل همپوشانی، ترک ها و کمی ناهمواری دندان ها مناسب تر است. برای مشکلات سخت تری مانند روی هم قرار گرفتن شدید دندان‌ها، عقب نشینی لثه، عقب نشینی استخوان، لق شدن دندان و سایر موارد کانتورینگ روش موثری محسوب نمی شود. حتما دندانپزشک کارهای زیبایی که انتخاب می کنید باید مهارت و تخصص لازم را داشته باشد. زیرا تخصص آنها در تشخیص مناسب برای تغییر شکل دندان بسیار مهم است.

هزینه تراشیدن مینای دندان یا کانتورینگ دندان

هزینه کانتورینگ دندان چقدر است؟

کانتورینگ روش خیلی پیچیده ای نیست، اما از آنجایی که در این روش بخشی از مینای دندان از بین می رود، وجود تخصص کافی مهم است. اگر تصمیم خود را برای انجام کانتورینگ گرفته اید، باید یک متخصص ارتودنسی یا دندانپزشک زیبایی واجد شرایط را انتخاب کنید. هزینه کانتورینگ دندان متناسب با وضعیت هر بیمار، متفاوت است. اما طبق دندانپزشکی زیبایی آمریکا به طور متوسط ​​بین 50 تا 500 دلار برای هر دندان محاسبه می شود. هنگام مقایسه قیمت کانتورینگ با سایر درمان های دندانپزشکی متوجه می شوید که هزینه این روش بسیار کمتر و یکی از مقرون به صرفه ترین روش های موجود است.

این مطلب را از دست ندهید!
12 مشکل رایج دندان را بشناسید

عوارض احتمالی کانتورینگ دندان

کانتورینگ یک روش غیرتهاجمی و بدون درد است. از این رو عوارض جانبی کمی دارد. همانطور که می دانید کانتورینگ شامل برداشتن بخشی از مینای دندان برای رفع عیوب زیبایی است. در اینصورت اگر دندانپزشک مینای زیادی از دندان را بردارد، ممکن است حساسیت دهانی به وجود آید. برداشتن بیش از حد مینای دندان نیز در دراز مدت مشکلاتی را مانند آسیب پذیری بیشتر دندان ها در برابر پوسیدگی و تشکیل جرم به وجود می آورد. علاوه بر این امکان تحریک لثه نیز به دلیل برداشتن بیش از حد مینای دندان وجود دارد. در موارد شدید، احتمال لق شدن دندان ها و ضعیف شدن دندان ها به دلیل کانتورینگ نیز رخ می دهد.

در ادامه سوالاتی را آورده ایم که از بیماران در مورد کانتورینگ پرسیده ایم. اگر در حال حاضر قصد دارید دندان‌ های خود را کانتورینگ کنید، بهتر است اطلاعات کافی را در اختیار داشته باشید.

آیا کانتورینگ دندان ضرر دارد؟

کانتورینگ دندان یک روش فوری برای داشتن دندان های یکدست و هم تراز است. اما در عین حال نظرات متناقضی در مورد آن وجود دارد. این روش به خودی خود آنقدر شدید نیست، اما شامل برداشتن یک لایه نازک از مینای دندان جهت شکل دهی بهتر است.

مینای دندان یک لایه محافظ بر روی دندان‌ های شما است که آن‌ها را از آسیب احتمالی نجات می ‌دهد. بنابراین هنگامی که آنها را سوهان می‌ زنند، دندان‌ها آسیب ‌پذیر می ‌شوند. اگر مینای دندان در طول عمل بیش از حد نازک شود، دندان دچار مشکلاتی چون حساسیت می شود. خطر پوسیدگی دندان نیز افزایش می یابد؛ زیرا اگر مینای کافی برای محافظت از آن وجود نداشته باشد، دندان ضعیف می شود. دندانپزشکان معمولا دستورالعمل هایی را در مورد نحوه مراقبت از دندان های کانتور شده پس از عمل ارائه می دهند.

این دستورالعمل ها شامل مسواک زدن با خمیر دندانی که قدرت پاک کنندگی کمتری دارد و همچنین استفاده از مسواکی نرم و مطابق با استانداردها جهت جلوگیری از خش و اصطکاک. در آخر نیز بدانید که دندان ها و لثه هایتان بعد از کانتورینگ کمی تحریک شده اند. بنابراین، اگر کسی در حال حاضر به کانتورینگ دندان فکر می کند، بهتر است که این عوامل را در نظر داشته باشد.

ماندگاری کانتورینگ به چه صورت است؟

هیچ قانون جدی و صحیحی در مورد اینکه ماندگاری کانتورینگ برای هرکسی چقدر طول می کشد وجود ندارد. این ماندگاری به عوامل متعددی بستگی دارد. اما یکی از مهم ترین عوامل بهداشت دهان و دندان شما است. اگر بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی و درستی انجام دهید، اثربخشی درمان را طولانی تر می کنید. شما باید عادات بهداشتی اولیه دندان مانند مسواک زدن منظم، استفاده صحیح از نخ دندان و شستشو با دهانشویه را رعایت کنید. جدا از این عادات، حتما هر چند هفته یک بار برای معاینه ماهانه دندان های خود به دندانپزشک خود مراجعه کنید. شاید برایتان کمی عجیب باشد اما رعایت همین کارهای ساده نقش مهمی در ماندگاری کانتورینگ شما دارند.

آیا کانتورینگ دندان درد دارد؟

کانتورینگ یا تراشیدن دندان یکی از کم تهاجمی ترین روش ها درمانی زیبایی در دندانپزشکی است. دندانپزشکان آن را بدون بیهوشی انجام می دهند. از این رو می توان گفت دردی ندارد. ممکن است کمی احساس ناراحتی کنید اما در بیشتر موارد بدون درد است. علاوه بر این، انجام آن ساعت های زیادی طول نمی کشد، بنابراین در عرض چند لبخندی زیباتر خواهید داشت.

این مطلب را از دست ندهید!
چگونه نخ دندان بکشیم؟

چگونه بعد از انجام کانتورینگ دندان های سالمی داشته باشیم؟

کانتورینگ دندان یک روش دندانپزشکی غیرتهاجمی برای رفع مشکلات جزئی نظیر ترک ها، نیش های نوک تیز، لکه ها و همچنین کمی همپوشانی دندان است. اگر در طولانی مدت از دندان های خود مراقبت نکنید، این درمان نتایج موقتی برای شما دارد.

جهت به حداکثر رساندن اثربخشی کانتورینگ حفظ سلامت دهان و دندان بسیار مهم است. بهداشت اولیه دهان از جمله مسواک زدن منظم بعد از غذا، شستشو و نخ دندان کشیدن در حفظ بهداشت دهان و دندان شما پس از درمان اهمیت زیادی دارد و به ماندگاری کانتورینگ کمک زیادی می کند. علاوه بر این ها مراجعه منظم به دندانپزشک نیز نقش بسیار زیادی در حفظ سلامت دندان شما دارد. تمیز کردن عمیق و همچنین پولیش باعث بهبود ظاهر و همچنین افزایش سلامت دندان های شما می شود. علاوه بر این، دندانپزشکان ما برای جلوگیری از آسیب رساندن به دندان ها استفاده از مسواک خشن، خمیردندان و دهان شویه‌های قوی را ممنوع کرده اند. اما استفاده از مسواک نرم و خمیر دندانی ملایم را به شما توصیه می کنند.

میزان اثر بخشی کانتورینگ دندان

بر اساس تحقیقات تراشیدن یا کانتورینگ دندان ها و ساخت آنها با کامپوزیت به عنوان یک جایگزین عالی برای روکش ها و تاج های ساخته شده، عمل می کند. همچنین نشان می دهد که پس از 5 سال به میزان 84.6% اثربخشی مطلوبی دارد. هیچ گزارشی مبنی بر از دست دادن کامل وجود نداشت و ارزیابی کیفیت بالینی عالی یا خوب سنجیده شده است. این مطالعه پذیرش کانتورینگ یا تغییر شکل را به عنوان یک درمان تصحیح زیبایی موفق توجیه می‌کند.

مطالعات دیگری نشان می دهد که کانتورینگ در از بین بردن لبه های پریده دندان موثر است. این آزمایش نشان می‌دهد که کانتورینگ زیبایی منجر به لبخندی زیباتر می‌شود. همچنین نتیجه گیری می شود که کانتورینگ دندان جهت زیبایی جایگزین موثری برای روکش ها است. بنابراین، اگر می خواهید روشی غیرتهاجمی و در عین حال مقرون به صرفه برای تغییر شکل دندان های خود داشته باشید، به این روش رجوع کنید.

کانتورینگ دندان قبل و بعد از ایمپلنت

تغییر شکل یا تراشیدن دندان برخی از اصطلاحات دیگری است که برای کانتورینگ دندان استفاده می شود. در دندانپزشکی ارتودنسی، کانتورینگ یا تراشیدن یک عمل رایج است که برای ایجاد تغییرات کوچک قبل و بعد از استفاده از ایمپلنت‌ها انجام می ‌شود. دندانپزشکان قبل و بعد از ایمپلنت ها تغییرات جزئی در دندان ها ایجاد می کنند. آنها دندان ها را سوهان می کشند تا بهترین نتیجه را از درمان ارتودنسی بگیرند.

در طی این روش بی حسی استفاده نمی ‌شود و دندانپزشکان از روش استاندارد پیروی می کنند. گاهی اوقات دندانپزشکان دندان ها را قبل از قرار دادن ایملنت یا اینویزیلاین، دندان ها را می تراشند تا فضایی برای حرکت دندان ها ایجاد کنند. این احساس برای بیمار کمی ناراحت کننده است، اما پس از مدتی این احساس کاهش می یابد و ایمپلنت ها در جای خود قرار می گیرند.

آیا کانتورینگ شامل سفید کردن هم می شود؟

سفید کردن دندان یک فرآیند کاملا متفاوت است و گاهی اوقات اگر رنگ دندان‌ها زیاد تغییر کرده باشد، دندانپزشکان این روند را به همراه کانتورینگ دندان انجام می‌ دهند. ایده اصلی این است که دندان ها صاف و تمیز به نظر برسند. اگر لکه‌هایی روی دندان‌های شما وجود دارد، سفید کردن یا جرم گیری یک راه عالی برای خلاص شدن از شر آنها می باشد. اگر کانتور انجام دهید و دندانپزشک پس از عمل سفید کردن دندان را نیز به شما توصیه کند، باعث می شود ظاهر دندان هایتان بهبود یابد. درمان‌ های زیادی وجود دارند که ظاهر زیبایی دندان‌ها را هدف قرار می ‌دهند. این روش ها شامل تراشیدن، باندینگ و جرمگیری یا سفید کردن دندان‌ها می‌ باشد. در بسیاری از اوقات، دندانپزشکان نیز برای بیماران کیت‌های سفید کردن خانگی ارسال می ‌نمایند. اما این تنها به عنوان یک راهکار موقت عمل می‌کند.

نتیجه گیری کانتورینگ دندان یکی از سریع ‌ترین روش ها برای داشتن دندان‌ های صاف و یکدست است. همچنین امروزه یکی از روش های مقرون به صرفه در دندانپزشکی به حساب می آید. با این حال، انتخاب یک دندانپزشک متخصص و حرفه ای حائز اهمیت است. چراکه کانتورینگ فرآیند پیچیده ای است که نیاز به توجه به جزئیات دارد. علاوه بر این دندانپزشکان معتقدند که این روش برای همه افراد مناسب نمی باشد. برای افرادی که به دنبال کارهای جزئی هستند مناسب تر است. به عنوان مثال، اگر ترک های جزئی، همپوشانی کم یا دندان های نیش نوک تیز دارید، با کانتور کردن آن ها، دندان هایتان صاف و منظم به نظر می رسد و لبخندتان زیباتر می شود.

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − چهارده =

تماس تلفنی و دریافت نوبت