تغییر رنگ دندان
تغییر رنگ دندان: علل، پیشگیری و درمان
فوریه 14, 2022
عوارض خوردن غذا بدون دندان
عوارض خوردن غذا بدون دندان
مارس 2, 2022
تغییر رنگ دندان
تغییر رنگ دندان: علل، پیشگیری و درمان
فوریه 14, 2022
عوارض خوردن غذا بدون دندان
عوارض خوردن غذا بدون دندان
مارس 2, 2022
نمایش همه

تفاوت باندینگ و کامپوزیت ونیر دندان ـ‌ کدام بهتر است؟

تفاوت باندینگ و کامپوزیت ونیر دندان

بگذار لبخند چهره ات را زیباتر کند. “لبخند بزن تا جهان هم به تو لبخند بزند.” همه ما بارها این جملات معروف را شنیده ایم. چیزهای زیادی هستند که می توانند لبخند را روی لبان ما بیاورند: یک خاطره خوب، یک نوزاد تازه متولد شده، یک روز آفتابی. لبخندها معمولا به طور طبیعی بر روی لبان ما نقش می بندند. اما اگر از لبخند خود راضی نباشید، چون تصور می کنید که لبخندتان جذاب نیست چه؟
دو روش طراحی شده وجود دارند که می توانند لبخند شما را به یک لبخند بسیار زیبا تبدیل کنند: باندینگ دندان و کامپوزیت ونیر

تفاوت بین باندینگ و کامپوزیت ونیر چیست؟

باندینگ و کامپوزیت ونیر دندان هر دو می‌توانند دندان‌های شکسته یا ترک خورده را به خوبی بپوشانند که هیچ‌کس (به جز ما و شما) متوجه طبیعی نبودن آنها نشود. با این وجود، اگرچه این دو روش برای حل مشکلات مشابه طراحی شده‌اند، به خاطر تفاوت‌های بین باندینگ و کامپوزیت ونیر ممکن است، وابسته به شرایط شما، تنها یکی از این روش ها به کار برده شود.

باندینگ

تفاوت باندینگ و کامپوزیت ونیر در این است که باندینگ نسبت به کامپوزیت ونیر ساده تر است. و منجر به تغییر دندان نمی شود. در طول باندینگ رزین دندان مستقیم روی دندان آسیب دیده یا تغییر رنگ یافته گذاشته می شود. بسته به مقدار شکستگی دندان، می‌تواند شکاف های بین دندان‌های شکسته را پر کند، ریشه‌هایی را که با عقب‌رفتگی لثه‌ها پدیدار می‌شوند پنهان کند یا باعث ترمیم دندان شکسته شود. ما رزین را (مطابق رنگ طبیعی دندان های شما) مستقیماً روی سطح دندان معیوب می گذاریم و با بکار بردن نور مخصوص دندانپزشکی آن را سفت می کنیم. پس از اینکه سفت شد، آن را به آرامی شکل می دهیم و به حالتی که با دندان های دیگر شما هماهنگ باشد، در می آوریم.

این مطلب را از دست ندهید!
درمان درد دندان عفونتی

کامپوزیت ونیر یا روکش

در مقایسه باندینگ و کامپوزیت ونیر می توان گفت که ونیر ماده ای سرامیکی و نازک است که برای پوشاندن قسمت شکسته، تغییر شکل داده یا تغییر رنگ داده دندان به کار می رود. مانند رزین در باندینگ، پرسلن هم که در کامپوزیت ونیر به کار رفته رنگی مطابق با رنگ دندان های طبیعی شما دارد. بر خلاف باندینگ، کامپوزیت ونیر شامل اقداماتی در آزمایشگاه دندانپزشکی برای آماده سازی آن و معمولا دو یا چند جلسه ویزیت دندانپزشکی است.

در اولین ویزیت شکل دندان شما را تغییر می دهیم و قالبی از آن برای آزمایشگاه دندانپزشکی می سازیم. در مرحله بعد، کامپوزیت ونیر را با سیمان دندانی بی ضرر روی دندان شما قرار می دهیم. برای هماهنگ کردن کامل آن با سایر دندان ها، ممکن است کامپوزیت ونیر را چندین بار برداریم و تنظیم کنیم. اگرچه کامپوزیت ونیر نسبت به باندینگ کار زیادتری می برد، اما می تواند تا ۱۵ سال دوام داشته باشد.

۵ فاکتور مهمی که قبل از انتخاب روش های باندینگ و کامپوزیت ونیر باید در نظر بگیرید

هیچ یک از روش های باندینگ کامپوزیت ونیر برای هر دندان آسیب دیده ای مناسب نیستند. و حتی برای کسانی که داوطلب باشند، روش های باندینگ و کامپوزیت ونیر به یک میزان مناسب نیستند. بیایید ۵ فاکتوری را بررسی کنیم که باید در انتخاب خود در نظر بگیرید:

ظاهری که روش های باندینگ و کامپوزیت ونیر برای دندان ها به وجود می آورند

از آنجایی که هدف باندینگ و کامپوزیت ونیر به وجود آوردن یک لبخند زیبا تر است، پس نتیجه ظاهری، بسیار مهم است. هر دو روش دندان‌های «جدید» را به وجود می آورند که شبیه بقیه دندان ها هستند، و مانند بقیه عمل می کنند. در طول زمان، باندینگ مستعد لکه شدن است و ممکن است نیاز به بازسازی داشته باشد. پرسلن تقریباً ضد لک است، بنابراین اگر دندان های شما به طور قابل توجهی دارای لکه هستند یا تغییر رنگ داده اند، کامپوزیت ونیر از باندینگ برای آنها مناسب تر است. در مورد ترک‌ها یا شکستگی‌ها، اگر نیاز باشد می‌توان باندینگ را دوباره انجام داد. اگر کامپوزیت ونیر ترک خورده باشد، تنها راه حل پروتز دندان است.

این مطلب را از دست ندهید!
جراحی کیست لثه و دندان / ضایعه دهانی با لیزر

دوام روش های باندینگ و کامپوزیت ونیر

هر روشی که انتخاب کنید، می خواهید که دوام زیادی داشته باشد و مواد استفاده شده در دوام دو روش باندینگ و کامپوزیت ونیر بسیار تاثیر دارند. ماده ای که در باندینگ استفاده می شود رزین دندان است که بر روی دندان قرار داده می شود. به همین علت، شما تنها به یک بار ویزیت نیاز دارید و اگر باندینگ دچار بریدگی یا تغییر رنگ شود، به راحتی قابل تعمیر است. کامپوزیت ونیرها از پرسلن ساخته شده اند این ماده مخصوص دندان ها است. کامپوزیت ونیر ها قابل تعمیر نیستند.

باندینگ و ونیر کردن دندان ها چقدر طول می کشد؟

اگر مدت زمان استفاده از روش های باندینگ و کامپوزیت ونیر را در نظر بگیریم، باندینگ مدت زمان کمتری طول می کشد، زیرا معمولاً می توان آن را در یک جلسه ویزیت دندانپزشکی انجام داد. کامپوزیت ونیرها بیشتر اوقات به دو ویزیت و حتی گاهی سه بار نیاز دارند. برای درمان دندانی که درد زیادی دارد یا برای داشتن یک لبخند زیبا در یک موقعیت خاص، روش یک مرحله ای می تواند بهترین راه حل باشد.

هزینه استفاده از روش های باندینگ و کامپوزیت ونیر

تعجبی ندارد که قیمت دو روش باندینگ و کامپوزیت ونیر متفاوت باشد. باندینگ نسبت به کامپوزیت ونیر ارزان تر است. کامپوزیت ونیر علاوه بر دندانپزشک به مهارت ها و تجهیزات آزمایشگاه دندانپزشکی نیز نیاز دارد. با این وجود، در روش کامپوزیت ونیر مقدار کاری که روی دندان انجام می شود بیشتر است، پس اختلاف قیمت معقول است. برای ترمیم یک یا دو دندان، استفاده از روش باندینگ ممکن است همان روش مورد نظر شما باشد. اما هر چه تعداد دندان هایی که نیاز به ترمیم دارند بیشتر باشد، اختلاف قیمت کمتر می شود. اطمینان حاصل کنید که قیمت ها را بر اساس شرایط خاص خود در نظر می گیرید، زیرا در برخی موارد ممکن است استفاده از روش کامپوزیت ونیر کمی گرانتر باشد.

این مطلب را از دست ندهید!
دندان مصنوعی بهتر است یا روکش دندان؟

مراقبت از دندان ها بعد از استفاده از روش های باندینگ و کامپوزیت ونیر

هنگامی که حرف از مراقبت روزانه می شود، هر دو روش باندینگ و کامپوزیت ونیر با هم برابر هستند. یک روتین بهداشتی مناسب دندان ها، همچنین، معاینات و تمیز کردن منظم، اهمیت بسیاری دارد. هم دندان های کامپوزیت ونیر شده و هم آنهایی که باند شده اند، مانند دندان های طبیعی شما به صورت روزانه به نخ دندان کشید و مسواک زدن نیاز دارند.

و مانند دندان‌های طبیعی، برای جلوگیری از شکستن، ترک خوردن یا لک شدن آن‌ها، بهتر است از خوردن غذاهای سفت مانند تنقلات ترد، آبنبات، آجیل و همچنین، نوشیدنی های تیره مانند آب میوه های تیره، کولاها و شراب قرمز، جویدن یخ و استعمال تنباکو خودداری کنید.
برای انتخاب روش های باندینگ و کامپوزیت ونیر به اندازه کافی فکر کنید. بنابراین، برای تصمیم گیری، با یک دندانپزشک مشورت کنید تا مشخص شود که کدام روش برای شما بهترین است. می توانید با ما تماس بگیرید. دندانپزشکان ما همیشه در دسترس هستند تا به شما کمک کنند که انتخابی رضایت بخش داشته باشید.

سئوالات متداول

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 5 =

تماس تلفنی و دریافت نوبت