کانتورینگ دندان (تراشیدن مینای دندان) چیست؟
کانتورینگ دندان (تراشیدن مینای دندان) چیست؟
فوریه 4, 2024
نحوه تشخیص عفونت روکش دندان و اقدامات درمانی
نحوه تشخیص عفونت روکش دندان و اقدامات درمانی
فوریه 19, 2024
کانتورینگ دندان (تراشیدن مینای دندان) چیست؟
کانتورینگ دندان (تراشیدن مینای دندان) چیست؟
فوریه 4, 2024
نحوه تشخیص عفونت روکش دندان و اقدامات درمانی
نحوه تشخیص عفونت روکش دندان و اقدامات درمانی
فوریه 19, 2024
نمایش همه

زبان پاک کن(اسکرابر زبان) برای چه چیزی خوب است؟

زبان پاک کن(اسکرابر زبان)

رعایت بهداشت دهان کاری مستمر است و یکی از جدیدترین روش‌ها برای رعایت بهداشت دهان استفاده از زبان پاک کن است. شما به احتمال زیاد می‌دانید که زبان پاک کن چیست اما ممکن است ندانید که زبان پاک کن برای چه چیزی خوب است. آیا استفاده از اسکرابر زبان برای رفع بوی بد دهان مؤثر است؟ آیا زبان پاک کن برای زبان سیاه خوب است؟

اگر این موارد سؤالاتی هستند که جواب آنها را می‌خواهید منتظر بمانید تا جواب آن سؤالات را به شما بدهیم.

تمام سطح زبان شما پر از باکتری‌های مختلف است. به همین دلیل است که تمیز کردن زبان نه تنها برای سلامت دهان مفید است بلکه برای سلامت کلی نیز مفید است.

اگر هرگونه تغییری در بدن شما یا حتی روال عادی بهداشت دهان شما ایجاد شود نشانه هایی از این تغییر روی زبانتان وجود خواهد داشت. بعضی از این نشانه ها بی خطر هستند و دردسر زیادی ایجاد نمی‌کنند. اما بعضی از این نشانه ها درصورتی که درمان نشوند می‌توانند مشکل ساز باشند.

ما رایج ترین مشکلات مربوط به زبان و بهداشت دهان و دندان را دقیقا مرور می‌کنیم و این مورد را بررسی می‌کنیم که آیا اسکرابر زبان برای رفع این مشکل مفید است یا نه.

مشکل مربوط به زبانآیا زبان پاک کن برای رفع این مشکل مفید است؟
برفک دهانخیر
بوی بد بلی
زبان سیاه شده بلی
اختلال در حس چشایی بلی
زبان جغرافیایی  بلی
زبان شیاردار  بلی
اسکرابر زبان

برفک دهان

از دانستن اینکه باکتری‌ها و قارچ‌هایی وجود دارند که در دهان شما زندگی می‌کنند متعجب می‌شوید. در اکثر موارد برفک‌های دهان بی خطر هستند. حتی برفک‌های دهان در برخی موارد مفید هم هستند. کاندیدا نوعی قارچ است که به طور معمول در دهان شما زندگی می‌کند. اما اگر این قارچ بیش از حد رشد کند مشکل ساز می‌شود.

این مشکل می‌تواند برای هر کسی پیش بیاید اما احتمال پیش آمدن این مشکل برای افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند بیشتر است.

این مطلب را از دست ندهید!
بیماری های زبان و انواع رایج آن

برفک دهان با زخم‌های سفید و کرمی رنگ روی دهان و لب‌های شما نشان داده می‌شود. نشانه های دیگر برفک دهان، قرمزی و احساس سوزش در هنگام غذا خوردن یا نوشیدن است. همچنین ممکن است آن نقاط سفید رنگ، خونریزی خفیف داشته باشند.

حالا که ما این مشکل دهانی را شناختیم اجازه دهید به این سؤال جواب دهیم.

آیا زبان اسکرابر زبان برای برفک دهان خوب است؟

 خیر، اسکرابر زبان اصلا برای برفک دهان خوب نیست. اجازه دهید به شما بگوییم چرا.

زمانی که هنوز زخم‌های سفید در دهان و به خصوص روی زبان خود دارید احتمال اینکه هنگام تمیز کردن دهان  زبان شما آسیب ببیند بیشتر است. هنگامی که هنوز برفک دهان دارید تمیز کردن زبان می‌تواند باعث خونریزی نیز بشود. بنابراین بهتر است تا زمانی که سلامت دهان شما به وضعیت اولیه خود برگردد از تمیز کردن زبان خودداری کنید.

بوی بد دهان

هرچه می‌خواهید اسمش را بگذارید اما بوی بد دهان چیز خوبی‌ نیست. بسیاری از چیزها باعث می‌شوند تا بوی خوب دهان شما به بوی بدی تبدیل شود. بعضی از این موارد عبارتند از:

  • خوردن غذاهای بودار
  • دهان خشک
  • استعمال دخانیات
  • بهداشت ضعیف دندان
  • بیماری‌های دندان و عفونت ناشی از آن
  • تحت درمان بودن

علت بوی بد دهان هر چه باشد اما راه‌هایی برای جلوگیری‌ کردن از آن وجود دارد. در اینجا ما بیشتر روی جنبه موقت بوی بد دهان تأکید خواهیم کرد. اما اگر دهان شما دائما بدبو است بهتر است نزد دندانپزشک خود بروید.

آیا زبان پاک کن برای بوی بد دهان خوب است؟

هیچ کس از بوی بد دهان خوشش نمی‌آید اما آیا زبان پاک کن به رفع بوی بد دهان کمک می‌کند؟ خب، جواب بله است. گاهی اوقات اسکرابر زبان می‌تواند درمان بوی بد دهان باشد.

تقریبا 90 درصد باکتری‌هایی که روی زبان شما زندگی می‌کنند باعث بوی بد دهان می‌شوند. با تمیز کردن زبان از شر تکه های غذا و باکتری‌هایی که باعث بوی بد دهان می‌شوند خلاص می‌شوید.

این مطلب را از دست ندهید!
آناتومی دندان: انواع، تعداد و اجزای تشکیل دهنده

زبان سیاه

زبان سیاه دقیقا به معنای همان چیزی است که مشاهده می‌کنید! گاهی اوقات حتی به زبان سیاه، زبان مودار سیاه نیز می‌گویند. ترسناک به نظر می‌رسد اما بیماری بی‌خطری است که هر کسی می‌تواند به آن مبتلا شود. در این بیماری، پوست مرده زبان شما دقیقا مانند بقیه قسمت‌های بدنتان می‌ریزد، زائده بافتی روی دهانتان باقی می‌ماند و باعث می‌شود دهان شما پر مو به نظر برسد.

برخی از عوامل که باعث می‌شوند زبان شما پرمو به نظر برسد عبارتند از:

  • مصرف بیش از حد الکل
  • استعمال دخانیات
  • نوشیدن بیش از حد چای یا قهوه
  • ایجاد تغییراتی در قارچ کاندیدا یا باکتری غشاهای زبانی

اگر این شرایط ادامه پیدا کرد، بهتر است نزد دندانپزشک خود بروید.

آیا اسکرابر زبان برای زبان سیاه خوب است؟

به نظر می‌رسد حالا که شما می‌دانید زبان سیاه چیست می‌توانید به این سؤال جواب دهید. قطعا همینطور است. از آن جایی که زبان شما قادر نیست از شر پوست‌های مرده اضافی روی سطح زبانتان خلاص شود بهترین راه استفاده از زبان پاک کن U شکل است. برای تمیز کردن سطح زبان به آرامی روی اسکرابر زبان U شکل فشار آورده تا از بروز این مشکل جلوگیری نمایید.

اختلال در حس چشایی

اختلال در حس چشایی نوعی بیماری است که بر حس چشایی شما تأثیر می‌گذارد. در هنگام ابتلا به این بیماری هر غذایی می‌خورید مزه شیرین، ترش، تلخ یا فلز مانند می‌دهد. در صورت ابتلا به این بیماری ممکن است شما حتی بدون اینکه چیزی خورده باشید مزه بدی را در دهان خود احساس کنید. به طور کل، این تجربه در اکثر موارد خوشایند نیست.

آیا زبان پاک کن برای بهبود حس چشایی خوب است؟

بله، به طور کلی اسکرابر زبان برای بهبود حس چشایی خوب است، اما در صورت رعایت نکردن این موارد استفاده از زبان پاک کن برای بهبود حس چشایی خوب نیست. اجازه دهید توضیح دهم.

این مطلب را از دست ندهید!
چگونه نخ دندان بکشیم؟

زبان تمیزتر به معنای بهبود حس چشایی است که با غذا در ارتباط است و به همین دلیل شما می‌توانید مزه خوشایند غذایی را که می‌خورید بهتر احساس کنید. با تمیز کردن دائم دهان خود می‌توانید حس چشایی بهتری داشته باشید. اهمیتی ندارد که به‌ طور دائم از اسکرابر زبان استفاده کنید. اگر در هنگام تمیز کردن زبان خود فشار زیادی اعمال کنید ممکن است به بافت نرم دهان آسیب بزنید. بنابراین در هنگام تمیز کردن زبان خود فشار ملایمی بر دهان وارد کنید.

زبان جغرافیایی  

زبان جغرافیایی یکی دیگر از بیماری‌های بی خطر زائده بافتی دهان است. افراد مبتلا به بیماری زبان جغرافیایی روی زبانشان نقاط قرمز رنگ و نرمی دارند که این نقاط شبیه جزیره به نظر می‌رسند. از این رو، نام این بیماری زبان جغرافیایی است. به دلیل عدم وجود برآمدگی‌‌های کوچک در دهان قسمت‌های مذکور روی زبان صاف به نظر می‌رسند. پس از مدت کوتاهی این نقاط قرمز رنگ بهبود می‌یابند و به سایر قسمت‌های زبان انتقال می‌یابند. کسی که به بیماری زبان جغرافیایی مبتلا است ممکن است در زمان خوردن ادویه و نمک زبانش حساس‌تر باشد.

آیا زبان پاک کن برای زبان جغرافیایی خوب است؟

بله، اگر شما به بیماری زبان جغرافیایی مبتلا باشید تمیز کردن زبان فوایدی دارد. با اینکه دانشمندان هنوز در حال پژوهش در خصوص فواید تمیز کردن زبان هستند اما نتایج امیدوارکننده ای در این خصوص وجود داشته است.

زبان شیاردار

اگر تاکنون در آینه به زبان خود نگاه کرده باشید دیده اید که تمام زبان شما پر از برآمدگی‌های کوچک است.  بعضی افراد ممکن است شیارهای عمیق‌تری روی زبانشان خصوصا در میان زبان خود داشته باشند. این بیماری، زبان شیاردار نامیده می‌شود که بیماری زبان بی خطری است. زبان شیاردار علائم خاص دیگری به جز ظاهر زبان ندارد.

آیا اسکرابر زبان برای زبان شیاردار خوب است؟

بله، در واقع زبان پاک کن بسیار مفید است. ایجاد یک حفره دهانی تمیز مهم است. به دلیل وجود شیارهای عمیق‌تر روی زبان شما احتمال این‌که باکتری و تکه‌های غذا در این شیارها بماند بیشتر است. در این شرایط،  تمیز کردن دهان به رفع بوی بد آن و داشتن زبان سالم کمک می‌کند.

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 5 =

تماس تلفنی و دریافت نوبت