رفع زردی دندان در خانه
رفع زردی دندان با روش خانگی (11 راه سریع و موثر)
می 8, 2022
اینله و انله دندان
اینله و انله دندان چیست و چه نیازی به آن است؟
می 23, 2022
رفع زردی دندان در خانه
رفع زردی دندان با روش خانگی (11 راه سریع و موثر)
می 8, 2022
اینله و انله دندان
اینله و انله دندان چیست و چه نیازی به آن است؟
می 23, 2022
نمایش همه

از بین بردن پلاک دندان در خانه با روش های آسان

از بین بردن پلاک دندان در خانه

پلاک دندان باکتری های انباشته شده، سلول های مرده و باقی مانده فاسد شده غذا روی دندان های شماست.  پلاک ها قابل دیدن نیستند، اما برای دندان ها مضر هستند، زیرا با برخی مواد غذایی  واکنش نشان می دهند و اسیدهایی را که می توانند باعث پوسیدگی دندانها شوند؛ آزاد می کنند. ضمناً پلاک های تشکیل شده می توانند به جرم دندان تبدیل شوند که برداشتن آنها سخت تر از پلاک دندان است و می تواند باعث التهاب و از بین رفتن لثه گردد. به سادگی می توان پلاک دندان را در خانه حذف کرد.

از بین بردن پلاک دندان

از بین بردن پلاک دندان

مشخص کردن محل پلاک دندان با استفاده از رنگ کردن و لکه دار شدن آن امکان پذیر است.

پلاک عملاً نامرئی است، بنابراین تشخیص پلاک های روی دندان سخت است. برای حل این مشکل شما می توانید ” قرص های آشکار کننده پلاک میکروبی دندان” را  از داروخانه ها یا خواربار فروشی ها خریداری کنید. با یکبار جویدن این قرص ها پلاک های روی دندان شما به رنگ قرمز روشن در خواهد آمد. این موضوع امکان بررسی دندان های شما برای تشخیص پلاک و شناسایی نواحی از دندان هایتان که با مسواک لازم است مورد هدف قرار بگیرد؛ را در خانه فراهم می کند.

 • خوراکی های سبز رنگی که بوسیله سر یک چوب پنبه بر روی دندان خود قرار می‌دهید نیز می تواند با ایجاد لکه سبز روی دندان شما  همان اثر را داشته باشد و در تشخیص پلاک دندان موثر باشد. 
خمیردندان و مسواک مناسب برای حذف پلاک دندان

از خمیردندان و مسواک مناسب استفاده کنید.

برای مسواک زدن دندان ها به شکل مناسب و اطمینان از اینکه تا حد امکان پلاک ها از بین می روند، داشتن ابزار مناسب مهم است. اگرچه مسواک‌های زیادی در بازار وجود دارند، انجمن دندان‌پزشکان آمریکا بیان می‌کند که هر «مسواک نایلونی نرم با انتهای گرد و مسواک با برس سخت» این کار را انجام می‌دهد. مسواک های با برس های سفت می توانند خیلی ساینده باشند و مینای دندان را از بین ببرند و به لثه های شما آسیب برسانند. حتی اگر شما از روش های صحیح مسواک زدن استفاده نمی کنید، مسواک با برس های نرم، باز هم بهتر خواهد بود.

 • مورد دیگری که شما به نیاز دارید یک خمیر دندان خوب حاوی فلوراید است. فلوراید سبب تقویت دندان ها می شود و از آن ها در برابر پوسیدگی و ایجاد حفره محافظت می کند.
 • مسواک های برقی در تمیز کردن دندان ها نسبت به مسواک هایی که به صورت دستی کار می کنند موثرتر نیستند. با این حال، برخی از افراد متوجه شدند زمانی که از مسواک برقی استفاده می کنند، تمایل دارند دندان های خود را به طور منظم و طولانی تر مسواک بزنند، بنابراین ممکن است سرمایه گذاری روی آن ایده بدی نباشد.
 • دندانپزشکان توصیه می کنند که مسواک خود را هر 3 تا 4 ماه یکبار تعویض کنید، زیرا به مرور زمان اثر مسواک برای تمیز کردن دندان ها کاهش می یابد.
تکنیک های صحیح مسواک زدن برای ازبین بردن پلاک دندان

از تکنیک های صحیح مسواک زدن استفاده کنید.

هنگام مسواک زدن، مسواک را با زاویه 45 درجه مقابل خط لثه قرار دهید و از حرکات رفت و برگشتی، بالا و پایین و دایره ای استفاده کنید. مسواک را خیلی سخت روی دندان های خود نکشید زیرا سبب می شود دندان های شما آسیب ببینند و در مقابل هر نوع محرکی حساس شوند.

روی هر یک از دندان ها به طور جداگانه تمرکز کنید.

مطمئن شوید که هیچ کدام از دندان های شما هنگام مسواک زدن از قلم نیفتاده اند. لایه خارجی، داخلی و قسمت مربوط به جویدن را مسواک کنید و توجه ویژه ای به دندان های پشتی که دسترسی به آن ها سخت است داشته باشید. یک مسواک زدن خوب باید حدود 2 دقیقه طول بکشد. می توانید با استفاده از یک کرنومتر زمان مسواک زدن را اندازه بزنید. زمزمه کردن یک آهنگ می تواند در گذراندن این زمان به شما کمک کند.

مسواک زدن زبان و رفع پلاک دندان

یادتان باشد زبان خود را مسواک بزنید.

به علت وجود باقی‌مانده‌های غذا پلاک ها به آسانی روی زبان تشکیل می شوند بنابراین مطمئن شوید که یک اسکراب کوچک ملایم به زبان می دهید. این کار سبب خوشبو شدن نفس شما نیز می شود.

 • برای مسواک زدن زبان ۴ تا ۵ بار مسواک را از عقب به سمت جلوی زبان به صورت ملایم بکشید.
این مطلب را از دست ندهید!
انتخاب خمیردندان مناسب و بهترین گزینه

رعایت کردن بهداشت دهان برای پیشگیری از پلاک دندان

مسواک و پیشگیری از پلاک دندان

دو بار در روز دندان های خود را مسواک کنید.

مسواک زدن دندان ها موثر ترین روش برای حذف پلاک دندان است و مسواک زدن منظم و خوب هزینه می‌کند که پلاک های کمتری در طول زمان روی دندانها ساخته می شوند. ساخته شدن پلاک دندان موضوع مهمی است زیرا می تواند به جرم دندان تبدیل شود که پاک کردن آن سخت تر است. شما باید حداقل یک بار دندان های خود را در شبانه روز مسواک کنید. اما دندان پزشکان توصیه می کنند که دو‌بار؛ یک بار هنگام صبح و یک بار قبل از رفتن به رختخواب مسواک زدن را انجام دهید.

 • مسواک زدن قبل از رفتن به رختخواب بسیار مهم است؛ زیرا در طول شب، فلور باکتریایی فعال‌تر می شود و به دلیل کاهش جریان بزاق دهان، خنثی کردن آن سخت است.
نخ دندان و پیشگیری از پلاک دندان

با نخ دندان بین دندان هایتان را تمیز کنید.

کشیدن نخ دندان یکی از موارد مهم در حفظ بهداشت دهان است که متاسفانه اغلب فراموش می شود. کشیدن نخ دندان باکتری ها و باقیمانده غذای بین دندانها را حذف می کند و مانع شکل گیری پلاک می شود. بهتر است یک بار در روز، قبل از رفتن به رختخواب، مسواک زدن دندانها انجام شود. با استفاده از یک حرکت اره‌ای ملایم نخ دندان بکشید. نخ دندان را بین دندانها فرو نبرید؛ زیرا می‌تواند به بافت ظریف لثه آسیب برساند.

 • مطمئن شوید که از بخش تمیز نخ دندان بین هر یک از دندانها استفاده می کنید. در غیر این صورت شما فقط باکتری ها را در قسمت های مختلف دهان خود جابجا می کنید.
 • اگر شما استفاده از نخ دندان را دوست ندارید؛ می توانید از انواع خلال دندان استفاده کنید. خلال دندان ها وسایل چوبی یا پلاستیکی هستند که می توانند بین دندان ها بروند و عملکرد مشابه نخ دندان دارند.
دهانشویه از پلاک دندان جلوگیری میکند

از دهانشویه ای که پلاک دندان را هدف قرار می دهد، استفاده کنید.

اگرچه دهانشویه های ضد پلاک برای از بین بردن پلاک به خودی خود به اندازه کافی موثر نیستند، اما زمانی که به عنوان بخشی از یک روال شستشوی دندان شامل مسواک زدن و نخ دندان کشیدن استفاده می شوند، می توانند به نرم شدن پلاک کمک کنند.

 • دهان شویه کلرهگزیدین دی گلوکونات، موثرترین دهانشویه در برابر انواع باکتری های دهان است، اما نباید بیش از دو هفته متوالی از آن استفاده شود.
خودداری از مصرف غذاهای شیرین

از مصرف غذاهای شیرین و حاوی نشاسته خودداری کنید.

باکتری های موجود در پلاک در غذاهای شیرین و نشاسته ای رشد می کنند. در واقع، هر بار که شما این نوع غذاها را می خورید، باکتری ها اسیدی آزاد می کنند که منجر به ایجاد پوسیدگی و حفره دندان می شود. برای جلوگیری از این موضوع، سعی کنید مصرف این نوع غذاها را به حداقل برسانید و در صورت تمایل به مصرف آن، به مسواک زدن و نخ دندان کشیدن خود توجه ویژه ای داشته باشید.

نظافت منظم و حرفه ای را انجام دهید.

حتی اگر سخت‌ ترین برنامه‌های بهداشت دهان و دندان را در خانه اجرا می کنید، باز هم هر شش ماه یکبار به دندانپزشکی بروید. فقط یک دندانپزشک می تواند تمیز کردن کامل و حرفه ای را به شما ارائه دهد که سخت ترین پلاک ها و جرم های دندان را از بین ببرد. در کلینیک دندانپزشکی دکتر حاکم زاده جرم گیری دندان با ایرفلو قابل انجام است. این روش، یک روش جرم گیری مدرن است که جرم گیری توسط فشار هوا انجام میشود و جایگزین روش های جرم گیری سنتی شده است.

این مطلب را از دست ندهید!
تغییر رنگ دندان‌ها و کمبود ویتامین: چه ارتباطی دارند؟

تلاش برای درمان های خانگی پلاک دندان

درمان های خانگی پلاک دندان

از جوش شیرین استفاده کنید.

این یکی از قدیمی ترین درمان های طبیعی برای از بین بردن پلاک دندان به صورت خانگی است. به سادگی مقدار کمی جوش شیرین را در یک کاسه بریزید و تکان دهید، مسواک خود را خیس کنید، سپس برس مسواک را در جوش شیرین فرو کنید تا به آن آغشته شود. دندان های خود را با آن مسواک بزنید. در صورت تمایل می توانید مقدار کمی نمک را نیز با بکینگ پودر مخلوط کنید.

 • هنگامی که از جوش شیرین به عنوان خمیر دندان استفاده می کنید، از مسواک زدن با فشار خودداری کنید. همچنین بیش از پنج روز متوالی از جوش شیرین استفاده نکنید زیرا جوش شیرین، ساینده است و ممکن است به مینای دندان شما آسیب برساند.
سیب و خربزه و رفع پلاک دندان

سیب و خربزه بخورید.

خوردن یک سیب یا مقداری خربزه بلافاصله بعد از غذا به تمیز کردن طبیعی دندان‌ها کمک می‌کند و از تجمع پلاک روی سطح دندان‌ها جلوگیری می‌کند. این کار همچنین به حفظ سلامت لثه ها و جلوگیری از خونریزی آنها کمک می کند.

استفاده از پوست پرتقال و رفع پلاک دندان در خانه

پوست پرتقال را روی دندان های خود بمالید.

ویتامین C موجود در مرکبات مانند پرتقال ممکن است به جلوگیری از رشد میکروارگانیسم ها بر روی سطح دندان ها کمک کند. سعی کنید شب ها قبل از خواب، پوست پرتقال را روی سطح دندان هایتان بمالید.

دانه های کنجد را بجوید.

یک قاشق کنجد را بجوید، اما آن را قورت ندهید. سپس از یک مسواک خشک برای مسواک زدن دندان های خود استفاده کنید و از دانه های کنجد به عنوان خمیردندان استفاده کنید. این کار به از بین بردن پلاک و جلا دادن همزمان دندان ها کمک می کند.

استفاده از گوجه فرنگی و توت فرنگی برای درمان پلاک دندان در خانه

از گوجه فرنگی و توت فرنگی روی دندان های خود استفاده کنید.

گوجه فرنگی و توت فرنگی مانند پرتقال سرشار از ویتامین C هستند. آن ها را برش دهید و آب آن ها را روی سطح دندان بمالید و حدود پنج دقیقه نگه دارید. در صورت حساسیت داشتن به توت فرنگی، گوجه فرنگی، سیب، پرتقال یا سایر مواد غذایی که پلاک را پاک می کنند، استفاده نمایید. دهان خود را با محلول جوش شیرین حل شده در آب بشویید.

خمیردندان خانگی و از بین بردن پلاک دندان

خمیر دندان خانگی درست کنید.

اگر شما ترجیح می‌دهید از مواد شیمیایی موجود در اکثر خمیردندان‌های فروشگاهی اجتناب کنید، می‌توانید نسخه طبیعی پاک‌کننده پلاک را تنها با استفاده از چند ماده ساده بسازید. 2/1 فنجان روغن نارگیل را با 2 تا 3 قاشق غذاخوری جوش شیرین، 2 بسته کوچک پودر گیاه استویا و 20 قطره اسانس انتخابی خود مانند نعناع یا دارچین ترکیب کنید. خمیر دندان خانگی خود را در یک ظرف شیشه ای کوچک نگهداری کنید و مانند خمیر دندان معمولی استفاده کنید.

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:

1 دیدگاه

 1. سمیر گفت:

  بسیار عالی و مفید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + چهار =

تماس تلفنی و دریافت نوبت