ارتباط عفونت دندان با گوش درد و گلودرد
ارتباط عفونت دندان با گوش درد و گلودرد
آوریل 27, 2022
از بین بردن پلاک دندان در خانه
از بین بردن پلاک دندان در خانه با روش های آسان
می 16, 2022
ارتباط عفونت دندان با گوش درد و گلودرد
ارتباط عفونت دندان با گوش درد و گلودرد
آوریل 27, 2022
از بین بردن پلاک دندان در خانه
از بین بردن پلاک دندان در خانه با روش های آسان
می 16, 2022
نمایش همه

رفع زردی دندان با روش خانگی (11 راه سریع و موثر)

رفع زردی دندان در خانه

رقع زردی دندان با 11 روش خانگی

رفع زردی دندان با روش خانگی از مواردی است که امروزه مورد استقبال بسیاری از افراد قرار گرفته است. طبیعی است که دندان های افراد با افزایش سن زردتر می شوند. افراد زیادی برای درمان زردی دندان خود از روش های خانگی استفاده می کنند. اما کدام درمان‌ها موثرترند؟

این مقاله به بررسی چگونگی خلاص شدن از شر دندان های زرد می پردازد و به 11 راه حل برای از بین بردن زردی دندان در خانه اشاره می کند. در واقع ما در این مقاله به روش های طبیعی برای از بین بردن زردی دندان می پردازیم.

چرا دندان ها زرد می شوند؟

به طور کلی با افزایش سن و کم شدن ذخیره کلسیم بدن، دندان ها شروع به تحلیل رفتن می کنند. زرد شدن دندان ها، تحلیل رفتن لثه ها، شل شدن  دندان ها درون فک و … از جمله اتفاقاتی است که ممکن است افراد در اثر افزایش سن یا مصرف  غذاهای نا مناسب با آن روبرو شوند.

زرد شدن دندان از جمله مواردی است که می توان تا حد زیادی آن را کنترل کرد. حتی روش های خانگی بسیاری وجود دارد که با استفاده از آنها می توان زردی دندان ها را تا حد زیادی کنترل کرد. استفاده از دخانیات، عدم استفاده از مسواک به صورت روزانه، مصرف غذاهای شیرین و قند های مصنوعی و … در زرد شدن دندان ها موثر هستند.

درمان های طبیعی از بین بردن زردی دندان در خانه

رفع زردی دندان با روش خانگی دارای دو مرحله است. مرحله اول مربوط به روش های طبیعی و استفاده از مواد طبیعی است. مرحله بعد مربوط به روش های دندانپزشکی است که میتوان آنها را در خانه انجام داد و زردی دندان ها را تا حد زیادی از بین برد.

این مطلب را از دست ندهید!
چکاپ دندان و معاینه دوره ای شامل چه مواردی است؟

جوش شیرین و پراکسید هیدروژن

 استفاده از جوش شیرین و پراکسید هیدروژن بر روی خمیر دندان یکی از موارد رفع زردی دندان با روش خانگی می باشد. مطالعاتی که اخیرا انجام شده نشان می دهد که خمیر دندان هایی که دارای پراکسید هیدروژن هستند، باعث کاهش لکه و زردی دندان ها می شوند. همچنین به مرور موجب سفید تر شدن دندان ها می گردند.

 ویتامین C و رفع زردی دندان با روش خانگی

ویتامین سی یکی از ویتامین های مهم  و ضروری برای سلامت لثه به شمار می رود. کمبود ویتامین سی موجب بروز بیماری اسکوربوت می گردد که در آن لثه ها دچار خونریزی و عفونت می شوند. عفونت لثه ها موجب ایجاد پلاک و جرم روی دندان ها می گردد و به مرور موجب زرد شدن آنها می شود. در نتیجه مصرف ویتامین سی می تواند در کاهش زردی دندان موثر باشد و جز موارد رفع زردی دندان با روش خانگی به شمار رود.

 آنزیم های میوه

مصرف آنزیم های میوه، یکی دیگر از موارد از بین بردن زردی دندان با روش خانگی محسوب می شود. آنزیم ها با خواص پاک کنندگی که دارند موجب از بین رفتن پلاک و جرم های دندانی شده و زردی آنها را تا حدی زیادی کاهش می دهند. از جمله آنزیم های مفید در این زمینه می توان به آنزیم پاپائین از میوه پاپایا و آنزیم بروملین موجود در آناناس اشاره کرد که  به از بین بردن لکه های دندان کمک می کنند.

سرکه سیب

تحقیقات در این مورد نشان میدهد که سرکه سیب دارای  اثرات سفید کنندگی می باشد. استفاده از سرکه در مقادیر کم، یکی از مورد های رفع زردی دندان با روش خانگی محسوب می شود. اما نکته مهمی که در این مورد باید به آن توجه کرد این است که استفاده زیاد از سرکه ممکن است باعث آسیب به مینای دندان ها شود.

این مطلب را از دست ندهید!
12 مشکل رایج دندان را بشناسید

روغن نارگیل

مطالعات نشان داده است که استفاده از روغن نارگیل به صورت چرخاندن در دهان یا کشیدن آن روی دندان ها، موجب سفید تر شدن دندان ها می گردد. ترکیبات موجود در روغن نارگیل موجب کاهش پلاک دندان ها شده و زردی آنها را کاهش می دهد.

درمان های دندانپزشکی

همانطور که در ابتدای متن اشاره شد، روش های خانگی شامل روش های طبیعی و روش های دندانپزشکی بودند. در این قسمت به روش های دندانپزشکی که میتوان آنها را در خانه انجام داد اشاره می کنیم.

مسواک زدن مکرر

مسواک زدن مداوم از مهم ترین و موثر ترین گزینه در رفع زردی دندان با روش خانگی می باشد. بسیاری از غذاها وجود دارند که مصرف آنها باعث تغییر رنگ دندان ها می گردد مانند قهوه، مشروبات الکلی، لبو و … . بعد از این غذا استفاده از مسواک در کاهش تغییر رنگ دندان بسیار موثر است.

در ادامه به نکات مهمی در مورد مسواک زدن اشاره شده که رعایت آنها به کاهش زردی دندان کمک می کند :

• دو تا سه بار در روز مسواک بزنید.

• تمام سطح هر دندان را حتما مسواک بزنید.

• هنگام مسواک زدن حرکات دورانی روی دندان ها انجام دهید.

• از مسواک زدن لثه ها خودداری کنید.

• حتما دندان های عقب را نیز مسواک بزنید.

خمیر دندان سفید کننده

استفاده از خمیر دندان سفید کننده، یکی دیگر از موارداز بین بردن زردی دندان با روش خانگی می باشد. مواد موجود در این خمیر دندان دارای ترکیباتی است که در از بین بردن پلاک دندان و جرم گیری موثر می باشند. از جمله این مواد می توان به پراکسید هیدروژن و پراکسید کاربامید اشاره کرد که به روشن شدن رنگ دندان ها کمک می کند.

استفاده از کیت یا سینی های سفید کننده دندان

این مورد از رفع زردی دندان با روش خانگی، شامل استفاده از سینی یا  کیت های سفید کننده است.. در این روش سینی هایی روی دندان قرار می گیرند که حاوی مواد و ژل های سفید کننده هستند . این کیت ها باید 2 الی 4 ساعت روی دندان ها قرار گیرند. این روش می تواند دندان ها یک تا دو درجه سفید کند. این نوع از سفید کننده ها نیز حاوی ده درصد پراکسید کاربامید هستند.

این مطلب را از دست ندهید!
دندان عقل: هر آنچه که باید بدانید!

نوارهای سفید کننده

این روش نیز مانند روش قبلی است با این تفاوت که به جای استفاده از سینی از نوار های حاوی ژل سفید کننده استفاده می شود. زمان استفاده این نوار ها نیز معمولا نیم ساعت بوده اما اثر آنها در روشن شدن دندان کمتر از کیت های سفید کننده است.

شستشو با محلول سفید کننده

استفاده از ژل های شستشو که حاوی مواد سفید کننده هستند، از دیگر موارد رفع زردی دندان با روش خانگی است. این ژل های شستشو نیز با درصد های مختلف حاوی موادی مانند پراکسید هیدروژن و پراکسید کاربامید می باشند. استفاده از این ژل ها به صورت دوبار در روز و هر بار به مدت یک دقیقه موجب می شود که دندان ها در طول سه ماه یک تا دو درجه روشن تر شوند.

زغال چوب فعال

 زغال فعال یکی از بهترین مواد برای پاکسازی و جرم گیری دندان محسوب می شود. زغال فعال را می توان به صورت های مختلفی استفاده کرد. استفاده از خمیر دندان حاوی زغال فعال نیز در سفید شدن دندان ها موثر است. یکی از موارد رفع زردی دندان با روش خانگی، استفاده از پودر زغال فعال بر روی خمیر دندان ها و یا مسواک می باشد.

این روش ممکن است کمی دردسر برایتان ایجاد کند. چرا که پاک کردن پودر زغال از بین دندان ها ممکن است کمی مشکل به نظر برسد. 

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × چهار =

تماس تلفنی و دریافت نوبت