پر کردن دندان با لیزر
پر کردن دندان و ترمیم با لیزر دندانپزشکی
می 28, 2024
رفع سیاهی لثه ناشی از سیگار
رفع سیاهی لثه ناشی از سیگار چگونه امکان پذیر است؟
ژوئن 11, 2024
پر کردن دندان با لیزر
پر کردن دندان و ترمیم با لیزر دندانپزشکی
می 28, 2024
رفع سیاهی لثه ناشی از سیگار
رفع سیاهی لثه ناشی از سیگار چگونه امکان پذیر است؟
ژوئن 11, 2024
نمایش همه

چه مقدار باید از خمیر دندان استفاده کنید؟

چه مقدار باید از خمیر دندان استفاده کنید؟

برخلاف تبلیغات گسترده‌ي مسواک و خمیردندان كه در آنها خمیردندان در كل برس موهاي مسواک كشيده می‌شود، فقط به اندازه يك نخود به خمیردندان نیاز دارید. در کودکان خردسال اين مقدار بايستي خيلي کمتر یا تقریباً به اندازه يك لكه باشد.

امكان استفاده بیش از حد از خمیردندان به خصوص در کودکان وجود دارد. مصرف بیش از حد فلورایدي خمیردندان، باعث فلوروزیس دندانی یا تغییر رنگ و سوراخ در دندانهای در حال رشد كودكان می‌شود. در بزرگسالان مصرف بیش از حد فلوراید، عوارضي نظير حالت تهوع و استفراغ ايجاد مي‌كند.

استفاده زياد از خمیر دندان توصیه نمی‌شود، اما استفاده به اندازه و کافی آن برای مسواک زدن دندانها نیز مهم است. اگر به طور صحيح و با دقت دندان‌هاي خودتان را مسواك نزنيد، خطر پوسیدگی دندانها افزایش می‌یابد. در اين محتوا به میزان استفاده از خمیر دندان و راه‌های حفظ سلامت دهان و دندان پرداخته شده است.

اندازه مناسب استفاده از خمیر دندان

برای مسواک زدن به چه مقدار خمیر دندان نیاز دارید؟

معمولا روی بسته بندی خمیردندان مقدار مصرفي ذكر شده است. با اين حال، مقدار مصرفي در بزرگسالان بايستي به اندازه يك نخود باشد. از سوی دیگر، کودکان به خمیر دندان خيلي کمتر از اين مقدار نیاز دارند.

انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) توصیه می‌کند دندانها را به مدت دو دقيقه مسواک بزنید و مقدار توصیه شده خمیر دندان براي بزرگسالان به اندازه یک نخود است كه میتواند روی مسواک معمولی یا برقی استفاده شود.

این مطلب را از دست ندهید!
نحوه استفاده از مسواک برقی: راهنمای مرحله به مرحله

کودکان در صورتي میتوانند از خمیر دندان‌هاي حاوی فلوراید استفاده کنند كه در مقادیر ايمن مصرف شود. کارشناسان توصیه می‌کنند که يك لكه كوچك از خمیر دندان براي كودكان كافي است. مصرف كم به اين دليل است كه آنها به طور تصادفی مقدار زیادی خمیر دندان حاوی فلوراید را قورت ندهند.

استفاده از خمیردندان بيشتر از اندازه یک نخود، بیشترین خطر را برای کودکانی دارد که دندانهای بالغ آنها در حال رشد است. در صورت بلعیده شدن فلوراید به مقدار زیاد در كودكان، اين امر باعث فلوروزیس دندانی در دندانهای در حال رشد می‌شود. نتيجه آن، از پیامدهای زیبایی از جمله تغییر رنگ جزئی تا لکه‌های زرد و قهوه‌ای و سوراخ های واضح در دندانها متغیر است.

مطلب مرتبط: چگونه صحیح مسواک بزنیم: 15 مرحله (با تصویر)

اندازه مناسب استفاده از خمیر دندان برای کودکان
اندازه مناسب استفاده از خمیر دندان برای کودکان

عوارض مصرف زياد و يا كم خمیر دندان چيست؟

در صورت استفاده مقدار زیاد از خمیر دندان، امكان بلعیدن آن وجود دارد. بلعیدن مقدار کمی خمیر دندان مشكلي بوجود نمي‌آورد اما مصرف بیش از حد فلوراید عوارضي نظير تهوع و استفراغ ايجاد مي‌كند.

استفاده خمیردندان با مقدار كم در بزرگسالان به همان اندازه‌ي مصرف زیاد آن، مضر است. در اين حالت، با خمیر دندان کم، حباب‌های کافی برای تمیز کردن دندانها ایجاد نمی‌شود. همچنين دندانها از خواص محافظتی فلوراید به طور كامل بهره نمی‌برند. تحقیقات نشان داده است که غلظت مناسب خمیردندان حاوی فلوراید، نه زیاد و نه کم، از ایجاد پوسیدگی جلوگیری می‌نمايد. خمیردندانهایی که حاوی سطوح ناچیز فلوراید هستند، چنین خواصي را ندارند.

بعد از مسواک زدن دهان خودتان را با آب نشویید و خمیر دندان اضافی را تف کنید. این امر كمك مي‌‌نمايد تا فلوراید موجود در خمیردندان روی دندانها اثر کند.

این مطلب را از دست ندهید!
از بین بردن پلاک دندان در خانه با روش های آسان

نحوه انتخاب خمیر دندان مناسب

انواع مختلفی از خمیردندان وجود دارند که عموماً حاوی مواد یکسانی هستند اما انواع مواد افزودنی برای اهداف مصارف مختلف به آنها اضافه شده است. انتخاب خمیر دندان مناسب به اهداف بهداشت دهان و دندان هر فرد بستگی دارد كه شامل:

 • خلاص شدن از شر پلاک دندان: برخی از خمیردندانها، پلاک‌ها را (لایه حاوی باکتری که دندانها را می‌پوشانند) از بين می‌برند. پلاک‌ها منجر به التهاب لثه (بیماری لثه) می‌شوند.
 • جلوگیری از پوسیدگی دندان: برای جلوگیری از پوسیدگی دندان و تقویت مینای دندان؛ خمیردندان حاوی فلوراید را انتخاب كنيد.
 • خمير دندان براي دندانهاي حساس: اين خمير دندانها، حساسیت دندانها را کاهش می‌دهند و باعث كاهش درد می‌شوند.
 • سفید کننده دندان: برخی از مواد شیمیایی موجود در خمیر دندان، لکه‌هاي دندانها را پاک می‌کنند، در نتيجه دندانها سفيد و درخشان می‌شوند.

صرف نظر از نوع خمیردندانی که خریداری می‌کنید، به دنبال خميردندان استاندارد باشيد تا براي دندانها ایمن و موثر باشند.

مطلب مرتبط: انتخاب خمیردندان مناسب و بهترین گزینه

نكاتي براي بهداشت دهان و دندان

نكاتي براي بهداشت دهان و دندان وجود دارد که برای بهبود و حفظ سلامت دهان و دندان علاوه بر مسواک زدن میتوانید آنها را انجام دهید. در زير چند نکته برای سلامت دندانها و لثه‌ها اشاره شده است:

 • سيگار نكشيد.
 • رژیم غذایی غنی از مواد مغذی مصرف كنيد و مصرف غذاها و نوشیدنیهای شیرین را محدود نماييد.
 • پس از مسواک زدن، حدود یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنید.
 • وسایل دندانپزشکی مانند دندان مصنوعی و نگهدارنده را به طور مرتب تمیز کنید.
 • خمیر دندان حاوی فلوراید برای محافظت در برابر پوسیدگی دندان انتخاب نماييد.
 • مسواک خودتان را هر سه تا چهار ماه یکبار تعویض کنید.
 • دندانهايتان روزی دو بار با مسواکی با موهای نرم حداقل دو دقیقه مسواک بزنيد·   
 • هر شش ماه یکبار برای معاینه و چکاپ به دندانپزشک‌تان مراجعه کنید.
این مطلب را از دست ندهید!
آیا میتوانید با دندان روکش شده نخ دندان بکشید؟

براي مناطقی از دهان که دسترسی به آنها با مسواک سخت و دشوار است، از دهانشویه استفاده کنید. دهانشویه حاوی فلوراید را همزمان با مسواک زدن مصرف نكنيد. مصرف آن در زمان متفاوت باعث افزایش میزان قرار گرفتن دندانها در معرض فلوراید می‌شود و به بازسازی مجدد دندانها کمک مي‌كند. مصرف دهانشویه در کودکان زیر 6 سال به دليل قورت دادن آن اكيدا توصيه نمی شود.

جمع بندي

هنگام مسواک زدن بیش از اندازه از خمیر دندان استفاده نکنید. به جای پر كردن کامل برس مسواك، فقط به اندازه نخود، خمير دندان به كار ببريد. خمير دندان در کودکان شش ماهه (زمانی که اولین دندان خودشان را در می‌آورند) و سه ساله خيلي کمتر از این مقدار بايستي مصرف شود. از خمیر دندانهای حاوی فلوراید برای جلوگیری از پوسیدگی دندانها استفاده کنید.

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 19 =

تماس تلفنی و دریافت نوبت