رفع بوی بد دهان در صبح
رفع بوی بد دهان در صبح
ژوئن 20, 2020
رفع بوی بد دهان ناشی از معده
درمان بوی بد دهان ناشی از معده و معرفی قرص
ژوئن 28, 2020
رفع بوی بد دهان در صبح
رفع بوی بد دهان در صبح
ژوئن 20, 2020
رفع بوی بد دهان ناشی از معده
درمان بوی بد دهان ناشی از معده و معرفی قرص
ژوئن 28, 2020
نمایش همه

هالیتوفوبیا: ترس شدید از بوی بد دهان

هالیتوفوبیا ترس از بوی بد دهان

عنکبوت ها، فضاهای بسته، عدد 13، تاریکی، همه ی اینها در صدر لیست عواملی هستند که اغلب مردم از آنها میترسند. گاهی استرس از میزان عادی فراتر رفته و تبدیل به فوبیا میشود؛ فوبیا را میتوان یک ترس جدی و ناراحت کننده که فعالیت های عادی ما را مختل میکند، تعریف کرد. گاهی به این فوبیا میخندیم اما فوبیا کاملا جدی است و چیزی نیست که به راحتی بتوان از شر آن رها شد. آراشنوفوبیا (ترس از عنکبوت ها)، کلاستروفوبیا (ترس از فضاهای بسته)، تریسکایدکافوبیا (ترس از عدد 13)، و نیکتوفوبیا (ترس افراطی از تاریکی و شب) ترس های معمول انسان ها هستند و گاهی رها شدن از آنها بسیار سخت و دردآور است. اما چه مشکلی پیش می آید اگر ترس شما چیزی شبیه کلاستروفوبیا نبوده و جزو آن دسته از ترس هایی نباشد که مردم با آن آشنا هستند و درکش میکنند؟ اگر شما فوبیای بوی بد دهان یا هالیتوفوبیا داشته باشید چه؟

هالیتوفوبیا چیست؟

به سادگی میتوان گفت هالیتوفوبیا ترس از بوی نا مطبوع دهانی است که وجود ندارد. افرادی که به هالیتوفوبیا دچار هستند، تصور میکنند که دهانشان بوی بدی میدهد و این بوی بد روی زندگی شان تاثیر منفی دارد. تمرکز صرف روی غذاهایی و محصولاتی که بوی بد دهان را از بین میبرند میتواند باعث تشدید این مشکل شود.

اصلا عجیب نیست که پیش از اتفاقات مهم مانند اولین قرار ملاقات با کسی و یا مصاحبه ی شغلی نگران بد بویی دهان باشید. اما افراد مبتلا به هالیتوفوبیا پیوسته به فکر بوی بد دهان هستند و این نگرانی زندگی روزمره ی ایشان را مختل میکند. ترس عادی از تنفس بد بو ممکن است افراد را به آدامس جویدن تشویق کند. اما افراد مبتلا به ترس از تنفس بد بو پیوسته آدامس میجوند، موقع صحبت کردن جلوی دهان خود را میگیرند و روزانه چندین بار مسواک میزنند.

این مطلب را از دست ندهید!
17 نوع بوی بد دهان و بررسی علت هر کدام

گاهی، هالیتوفوبیا بر اثر مشکل هالیتوز (بوی بد دهان) پیش می آید. افراد مبتلا به هالیتوفوبیا معمولا ریشه ی مشکل خود را زمانی میدانند که در گذشته کسی مشکل بوی نامطلوب دهان ایشان را به رویشان آورده است و این موضوع باعث شده تا ایشان همه ی تمرکز و انرژی خود را روی رفع مشکل بد بویی دهان بگذارند. متاسفانه، حتی پس از مدت طولانی از درمان بوی بد دهان، ترس از بوی بد دهان و هالیتوفوبیا با ایشان مانده است.

هالیتوفوبیا چگونه تشخیص داده میشود؟

افرادی که از هالیتوفوبیا رنج میبرند، در اولین قدم به دنبال دندانپزشکان و مشاوره با ایشان میروند. و در نتیجه، تیم دندانپزشکی مسئول تشخیص بیماری بوی بد دهان خواهد بود.

اگر شما فکر میکنید که دچار این مشکل هستید و به کمک نیازمندید، بهتر است با دندانپزشک صحبت کنید. ایشان عفونت دهانی شما را بررسی کرده و به دنبال علل دیگر میگردند. اگر علت بوی بد دهان را پیدا کنند، به شما روش هایی برای حل این مشکل ارائه خواهند داد. اگر نشانه ای از بد بویی دهان پیدا نکنند، به شما پیشنهاد انجام تستی را میدهند که نشان میدهد آیا شما واقعا به مشکل بوی بد دهان دچار هستید و یا نه. اگر تست شما نشان از سلامت تنفس شما نداده و دهان شما بو بدهد، دندانپزشک به شما پیشنهاداتی برای درمان بیشتر ارائه خواهد داد.

هالیتوفوبیا چگونه درمان میشود؟

چون هالیتوفوبیا به شرایط دهان و دندان شما مرتبط نیست، دندانپزشک نمیتواند آن را درمان کند. افراد مبتلا به هالیتوفوبیا هم به درمان نیاز دارند، اما همان درمانی که سایر بیماران مبتلا به انواع فوبیا به آن نیازمند هستند. روان درمانگران بهترین گزینه برای مشکل هالیتوفوبیا هستند. از آنجایی که ممکن است متخصصین در زمینه ی هالیتوفوبیا در اطراف شما نباشند، میتوانید برای درمان مشکل هالیتوفوبیا خود به درمانگران در زمینه ی فوبیا مراجعه کنید. ذکر این نکته مهم است که با اینکه درمان هالیتوفوبیا با متدهای دندانپزشکی ممکن نیست، اما این مشکل یک مشکل جسمی است و باید درمان شود و مبتلایان به این بیماری نیازمند مراقبت هستند.

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:

2 دیدگاه

 1. محمدطیب گفت:

  در قدم نخست تشکری میکنم از معلومات خوب و ارزشمند که ارائه کردید. ثانیا خودم هم به این مشکل دچار هستم و بدنبال راه حل میباشم لطف نموده راهنمایی ام کنید و آدرس تانرا برایم بفرستید تا از نزدیک با شما خوبان صحبت کنم.

  • h.saraei گفت:

   سلام و درود دوست گرامی
   میتونید با شماره 02122229666 جهت مشاوره و دریافت نوبت تماس بگیربد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × چهار =

تماس تلفنی و دریافت نوبت