بوی بد دهان در بارداری: نشانه ها و بهترین روش های کنترل
بوی بد دهان در بارداری: نشانه ها و روش های کنترل
ژوئن 15, 2020
هالیتوفوبیا ترس از بوی بد دهان
هالیتوفوبیا: ترس شدید از بوی بد دهان
ژوئن 24, 2020
بوی بد دهان در بارداری: نشانه ها و بهترین روش های کنترل
بوی بد دهان در بارداری: نشانه ها و روش های کنترل
ژوئن 15, 2020
هالیتوفوبیا ترس از بوی بد دهان
هالیتوفوبیا: ترس شدید از بوی بد دهان
ژوئن 24, 2020
نمایش همه

رفع بوی بد دهان در صبح

رفع بوی بد دهان در صبح

بوی بد دهان در صبح معمولا دارای دلایل مختلفی می باشد. که از جمله این دلایل می توان به عدم توجه به بهداشت دهان و دندان، عادت های خواب نامناسب، خوردن برخی از غذاها، عفونت و خشکی دهان اشاره نمود. همچنین در برخی از مواقع ممکن است بوی نامطبوع صبحگاهی دهان به دلیل وجود بیماری های مزمن باشد. تمامی این عوامل در طول روز می توانند باعث شوند، که شما هنگام بیدار شدن از خواب دهانتان بوی نامناسب بدهد.این مشکل ممکن است برای کودکان هم بعد از بیدار شدن از خواب رخ دهد. در ادامه قصد داریم شما را با علل و روش هایی جهت جلوگیری و رفع بوی بد دهان هنگام صبح، آشنا کنیم.

دلایل بوی بد دهان در هنگام صبح چیست؟

شایع ترین دلایل بوی نامطبوع صبحگاهی دهان شامل موارد زیر است:

 • غذا. باقیماندن ذرات غذا در دهان باعث افزایش باکتری ها شده و ایجاد بود میکند. خوردن غذاهای خاص مثل پیاز،سیر و برخی ادویه جات نیز میتواند باعث نفس بد بو شود.پس از هضم غذا آنها همراه با جریان خون وارد ریه شما شده و بر نفس شما تاثیرگذار هستند.
 • تنباکو. کشیدن سیگار یکی از دلایل بوی بد دهان است. افراد سیگاری بیشتر مستعد بیماری های لثه هستند.
 • خشکی دهان. بزاق دهان عاملی جهت پاکسازی دهان است و ذراتی که باعث بو میشود را ازبین میبرد. شرایطی مثل خشک شدن دهان باعث بوی نامطلوب دهان میشود زیرا تولید بزاق کاهش یافته است. خشکی دهان معمولا موقع خوابیدن اتفاق میفتد و منجر به نفس بد بوی صبحگاهی میشود.این اتفاق زمانی که با دهان باز بخوابید تشدید میشود.
 • داروها. برخی از داروها باعث خشک شدن دهان میشوند.این عامل باعث افزایش باکتری ها در صبح میشود.
 • عدم رعایت بهداشت دهان. همانطور که با مسواک زدن و کشیدن نخ دندان ذرات غذایی مضر از بین میرود ، عدم توجه به مراقبت های بهداشتی دهان و دندان می تواند منجر به بیماری لثه شود.

روشهای جلوگیری از بوی بد صبحگاهی دهان عبارتند از:

رعایت بهداشت دهان و دندان و رفع بوی صبحگاهی دهان

برای اینکه از بوی بد نفس در صبح جلوگیری نمایید. اولین قدم رعایت بهداشت دهان و دندان تان است. وجود پوسیدگی دندان و یا ماندن غذا در دهان از شب تا صبح، می تواند بوی بدی را در دهان شما ایجاد نماید. برای جلوگیری از این مشکل، بهتر است به توصیه های زیر عمل نمایید.

۱. استفاده از مسواک و نخ دندان قبل از خواب. استفاده از نخ دندان و مسواک قبل از خواب، باکتری های حاصل از باقی مانده غذاها را در دهان شما از بین می برد. همچنین از باقی ماندن خوراکی ها میان دندان های شما جلوگیری می کند. به همین دلیل می تواند از ایجاد بوی بد جلوگیری نماید.

نکته: مراحل درست استفاده از نخ دندان به این صورت است که، ابتدا حدود 40 سانتی متر از نخ دندان را جدا نمایید. سپس آن را دور، دو انگشت دست راست و چپ خود بپیچید. نخ دندان را تا جایی که یک فضای خالی 5 سانتی متری و محکم ایجاد شود، بکشید. سپس نخ دندان را به آرامی میان هر دو دندان بگردانید، تا تمامی باکتری های باقی مانده میان دندان ها خارج شوند.

وقتی برای اولین بار از نخ دندان استفاده می نمایید، ممکن است تا چند روز لثه های شما مقدار بسیار کمی خونریزی داشته باشند. این مشکل کاملا طبیعی است و جای نگرانی ندارد. اما این خونریزی ها پس از سه تا چهار روز باید از متوقف شوند. در غیر این صورت بهتر است به دندان پزشک مراجعه نموده و در رابطه با مشکلتان با او صحبت نمایید.

۲. در صورت امکان از مسواک برقی استفاده نمایید. استفاده از مسواک های معمولی می توانند در درمان بوی بد دهان موثر باشند. اما استفاده از مسواک های برقی به دلیل پخش یکنواخت خمیر دندان روی دندان ها و تمیز کردن یک دست تمامی دندان ها، دقت بالایی در از بین بردن باکتری های دهان و دندان دارند. به همین دلیل می توانند در از بین بردن بوی صبحگاهی نفس، بسیار موثر واقع شوند.

۳. تمیز کردن زبان. شاید شما نیز این تصویر را مشاهده نموده باشید، که روی زبان شما لایه ای سفید رنگ ایجاد شود. زبان نیز مانند دندان ها نیاز به مراقبت و تمیزی دارد. عدم توجه به تمیزی روی زبان می تواند یکی از دلایل اصلی ایجاد بوی بد دهان در صبح باشد. بنابراین نیاز است تا حداقل روزانه یکبار زبان خود را با استفاده از مسواک تمیز نمایید.

این مطلب را از دست ندهید!
بوی بد دهان در بارداری: نشانه ها و روش های کنترل

برای اینکار یک مسواک نرم تهیه نمایید. و مقداری دهان شویه غیر الکلی روی آن بریزید. سپس به آرامی مسواک را حرکت دهید. این کار به از بین بردن باکتری های روی زبان شما بسیار کمک می نماید.

۴. استفاده از دهان شویه. یکی دیگر از روش های مناسب برای حفظ بهداشت دهان و دندان در صبح ها، استفاده از دهان شویه است. دهان شویه هایی که فاقد الکل می باشند. دارای خاصیت ضد عفونی و ضد باکتریایی هستند. که استفاده از آنها می تواند باکتری های بویایی را از بین ببرد. اگر دهان شویه در دسترس شما نبود. می توانید از ترکیب آب و جوش شیرین به جای دهان شویه استفاده نمایید.

فقط به این موضوع توجه داشته باشید، که دهان شویه و یا ترکیب آب و جوش شیرین را تحت هیچ شرایطی قورت ندهید. همچنین از خوردن آب و یا شستن دهان پس از غرغره نمودن دهانشویه، خودداری نماید. از طرفی اگر روکش دندان، مواد زیبایی دندان و … در دهان خود دارید. از استفاده کردن و غرغره نمودن، جوش شیرین خودداری نمایید. زیرا جوش شیرین موجب نرم شدن چسب دندان می گردد. و می تواند به درمان های دندانی شما آسیب وارد نماید.

۵. چکاپ های منظم دندانپزشکی. مراجعه به دندان پزشکی و چکاپ دندان ها می تواند شما را از دلایل بد بویی دهان و شناخت راه حل های درمانی آن، آگاه سازد. همچنین در صورتی که پلاک ها روی دندان های شما ایجاد شده باشند. دندان پزشک آنها را در یک جلسه از بین خواهد برد.

تنظیم عادت خواب و تاثیر آن بر بوی نامطبوع دهان در صبح

عادت های نامناسب هنگام خوابیدن می تواند، یکی دیگر از دلایل ایجاد تنفس بد بو در صبح باشد. برای تنظیم عادت خوابیدن بهتر است با برخی از عادت های مناسب، هنگام خوابیدن بیشتر آشنا شوید.

۱. درمان خرو پف. خروپف کردن یا تنفس های شدید در زمان خواب، ممکن است باعث بد بویی دهان بعد از بیدار شدن باشد. به همین دلیل است که، اکثر افرادی که در خواب خرو پف می کنند. صبح، دهان آنها بوی نامطبوعی می دهد. برای جلوگیری از بوی بد نفس، که ناشی از خرو پف است. بهتر است به درمان آن بپردازید.

 به طور مثال اگر دلیل خرو پف کردن شما، گرفتگی بینی می باشد.  بهتر است قبل از رفتن به رختخواب، آن را رفع نمایید. برای اینکار می توانید از اسپری و یا قطره های بینی استفاده نمایید. همچنین می توانید از بخورهای مناسب برای رفع گرفتگی بینی استفاده کنید. از طرفی، در صورتی که علت خرو پف پایین قرار گرفتن سر شما، نسبت به بدنتان می باشد. بهتر است از بالش های بلند تر استفاده نمایید.

۲. تنفس از بینی. یکی از دلایل دیگر بوی نامطبوع در صبح، تنفس از دهان در طول شب می باشد. بهتر است اگر شما نیز به تنفس از راه دهان عادت کرده اید. در طول روز تنفس از بینی را تمرین نمایید. زمانی که شما شب ها از طریق دهان نفس می کشید. هوای بیرون وارد دهان شما می شود. از همین رو باعث ایجاد بوی بد در دهان شما می گردد.

این مطلب را از دست ندهید!
چگونه به شخصی بگوییم دهانش بو میدهد؟

یک نمونه از تمرین هایی که می تواند به شما در تنفس از بینی کمک نماید، نفس عمیق کشیدن است. برای این کار نیاز است تا دهان خود را کاملا بسته نگه دارید. سپس از طریق بینی نفس عمیق بکشید و چند ثانیه صبر کنید. سپس با فشار زیاد بازدم را از طریق بینی خارج کنید. همچنین می توانید راحت و مستقیم بنشینید. و به مدت چند دقیقه دهان خود را کاملا بسته نگه دارید. یا به نوعی به زبان خود استراحت دهید. پس از بسته شدن دهانتان، ناخوداگاه از طریق بینی نفس خواهید کشید.

یکی دیگر از تمرین های مهم تنفس از طریق ریه های شماست. به این صورت که روی یک صندلی مستقیم و صاف بنشینید. سپس دست خود را روی شکم خود قرار دهید. و سعی کنید نفس های عمیق بکشید. اما به جای تنفس از طریق قفسه سینه، سعی کنید از درون شکم و ریه ها تنفس را انجام دهید. انجام تمرین های بالا می تواند به شما در تنفس از بینی کمک نماید. همچنین به میزان قابل توجهی در خوشبویی نفس، موثر است. بهتر است چندین روز به طور مداوم این تمرین ها را انجام دهید تا، به آنها عادت نمایید.

۳. نوشیدن آب قبل از خواب. کمبود آب بدن یکی از عمده ترین و مهم ترین دلایل بد بویی دهان بعد از بیدار شدن می باشد. افرادی که میزان آب کمی می نوشند و یا به نوعی بدن آنها کم آب است. معمولا از بوی نامطبوع دهان رنج می برند.زیرا کم آبی بدن موجب خشک شدن بزاق دهان می شود. خشکی بزاق دهان نیز می تواند باعث ایجاد گوگردهای بی بو شود.

 به همین دلیل بهتر است که روزانه حداقل ۸ لیوان آب بنوشید. اگر نمی توانید زیاد آب بخورید. بهتر است از مایعات دیگر مانند آب میوه، چای کم رنگ و … در طول روز استفاده نمایید. همچنین نوشیدن آب قبل از خواب، موجب از بین رفتن باکتری های بو دار و غذاهای مانده شده در دهان می شود.

۴. استفاده از محرک های بزاق دهان. اگر میزان بزاق دهان شما به طور طبیعی کم می باشد. و یا در هنگام خواب دچار خشکی دهان می شوید. می توانید از محرک های بزاق دهان، که در داروخانه ها موجود می باشند، استفاده نمایید. از آنجایی که خشکی دهان در طول شب می تواند، موجب نفس بد بو دهان در صبح شود. بهتر است قبل از خواب یکی از محرک های بزاق دهان را استفاده نمایید.

تنظیم رژیم غذایی مناسب و جلوگیری از بوی بد دهان درصبح

استفاده از رژیم غذایی مناسب می تواند در جلوگیری از این مشکل بسیار موثر باشد. بنابراین بهتر است به توصیه هایی که در رابطه با رژیم غذایی سالم وجود دارند، توجه نمایید.

۱. استفاده از میوه و سبزیجات. استفاده از میوه های خام و آبدار مانند سیب، هویج، کرفس و … می تواند در پاکسازی دهان شما از باکتری ها، بسیار موثر باشد. خوردن سیب قبل از خواب می تواند دهان و دندان های شما را تمیز کرده و از ایجاد بو، جلوگیری نماید. همچنین حفظ کردن رژیم غذایی متعادل و سالم می تواند از تجمع و خشک شدن باکتری ها در دهان شما جلوگیری کند.

استفاده از غذاهایی که دارای کربوهیدرات کمی می باشند. می توانند در ایجاد تنفس بد بو بسیار تاثیر گذار باشند. همچنین عدم خوردن و آشامیدن در طولانی مدت، نیز در ایجاد این مشکل بی تاثیر نخواهد بود. زیرا در این صورت به دلیل تجزیه چربی های بدن، ماده شیمیایی به نام کتون در بدن ساخته می شود.

۲. خودداری از مصرف سیر و پیاز. استفاده زیاد از سیر، پیاز و ادویه های تند می تواند موجب بوهای شدیدی در دهان شما شوند. اسیدهای موجود در سیر و پیاز موجب می شود تا، پس از استفاده از آنها دهان دچار بوی بد شود. در صورت استفاده از آنها به صورت خام، این بوهای نامطبوع شدیدتر خواهند بود. که معمولا تاثیر آنها به گونه ای است که، پس از خوردن نفس بد بو در فردا نیز استشمام  می گردد.

۳. کاهش مصرف قند. مصرف زیاد غذاها و مواد قندی موجب می شود تا، میزان قابل توجهی قند پس از استفاده از آنها، در دهان باقی بماند. این قندها به رشد باکتری ها در دهان کمک می کنند. از همین رو می توانند موجب بوی بد صبحگاهی دهان شوند.

این مطلب را از دست ندهید!
چگونه زبانی تمیز داشته باشیم؟(آموزش تصویری تمیز کردن زبان)

از طرفی وجود این قندها در دهان، در طولانی مدت می تواند موجب پوسیدگی دندان ها شود. به همین منظور در صورتی که صبح ها دچار نفس بد بو رنج میشوید. بهتر است از خوردن نوشابه های قندی گازدار، تنقلات قندی و غذاهایی که دارای قند فراوانی می باشند، خودداری نمایید. اسید موجود در این خوراکی ها در ایجاد باکتری های بو دار دهان، بسیار موثر می باشند.

۴. عدم استفاده از الکل و قهوه. قهوه دارای بوی بسیار قوی می باشد. که استفاده بیش از یکبار در روز می تواند بوی آن را در دهان شما، ماندگار کند. استفاده کردن از قهوه در شب، می تواند موجب بد بویی دهان در صبح شود. الکل نیز می تواند موجب خشک شدن بزاق دهان شود. که همین موضوع دلیلی برای ایجاد این مشکل می باشد.

همچنین الکل دارای بوی بسیار زننده و قوی می باشد. که به راحتی و با استفاده از مسواک از دهان شما خارج نمی شود. بوی الکل معمولا بیش از 12 ساعت در دهان شما باقی می ماند. که همین موضوع باعث ایجاد بد بویی تنفس می شود. استفاده از سیگار و قلیان نیز، تاثیراتی مانند الکل دارند. که با از بین بردن بزاق دهان، می توانند در علت بوی بد دهان، بسیار تاثیر گذار باشند.

۵. استفاده از آدامس بدون قند. استفاده از آدامس های بدون قند، به شما در افزایش میزان بزاق دهانتان کمک می کند. همچنین این آدامس ها در از بین بردن بوهای درون دهان بسیار موثر می باشند. در ساخت این آدامس ها از شیرین کننده های مصنوعی استفاده نشده است. به همین دلیل علاوه بر از بین بردن بوی نا مطبوع دهان در طول روز، می تواند در کاهش حفره های روی زبان شما نیز موثر باشند.

اگر به هر دلیلی نمی توانید از این آدامس ها استفاده نمایید. می توانید دو برگ از نعنای تازه را جایگزین آنها کنید. استفاده از نعنا قبل از خواب می تواند در از بین بردن بوی بد صبحگاهی دهان موثر باشد. اما نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید. این است که نعنا فقط قادر به از بین بردن بوها در دهان شما هستند. و تاثیری در از بین بردن باکتری های دهانی ندارند.

۶. مراجعه به دندانپزشک. تمامی راه حل هایی که آنها را با یکدیگر بررسی نمودیم. در جلوگیری از بوی بد دهان در صبح، بسیار مهم و تاثیر گذار هستند. اما در برخی از مواقع با رعایت تمام موارد بالا، ممکن است بوی نامطلوب دهان رفع نشود. در این صورت نیاز است تا به دندانپزشک مراجعه نمایید. آنها با بررسی وضعیت دهان و دندان شما، راه حل های پزشکی را برای رفع قطعی بوی بد دهان به شما، پیشنهاد خواهند داد.

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:

2 دیدگاه

 1. امین گفت:

  خیلی خیلی خوب و مفید بود
  خسته نباشید

 2. zizoo گفت:

  جالب بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − دو =

تماس تلفنی و دریافت نوبت