عوارض پر کردن دندان
عوارض پر کردن دندان و دلایل آن
ژانویه 12, 2022
عصب کشی دندان در بارداری
عصب کشی دندان در بارداری: دندانپزشکی بدون خطر با لیزر
ژانویه 25, 2022
نمایش همه

نحوه انتخاب مناسب ترین و بهترین خمیردندان

نحوه انتخاب مناسب ترین و بهترین خمیردندان

در مطلب پیش رو به مساله انتخاب خمیردندان مناسب خواهیم پرداخت. ساختار یک خمیردندان را شرح خواهیم داد و انواع شاخصی از خمیردندان ها را نیز معرفی خواهیم کرد. امید که اطلاعات مفیدی در انتخاب خمیردندان مناسب در اختیارتان گذاشته باشیم.

فراوانی گزینه‌هایی که در انتخاب خمیردندان وجود دارد از حد شمار خارج است. آیا خمیردندان ضد پلاک و جرم دندان می‌خواهید یا خمیردندان حاوی فلوراید؟ یا هردو؟ همچنین نباید سفیدکنندگی و ترکیب سازنده‌ی خمیردندان را هم از یاد ببرید. در انتخاب خمیردندان بسیار حائز اهمیت است که خمیردندان مورد نظر از مواد طبیعی ساخته شده باشد.

در زمان انتخاب خمیردندان برای خود، باید نیازهای خاص بهداشت دهانی خود را مدنظر قرار دهید. اما برای اینکه از این نیازها آگاه باشید ابتدا لازم است اطلاعاتی درباره دندان ها و اجزای سازنده خمیردندان ها داشته باشید.

اجزای اصلی خمیردندان

از میان انبوه انواع خمیردندان‌هایی که وجود دارد اجزای زیر معمولا در تمام آنها حاضر هستند:

  • عامل ساینده: مواد دارای خراش. از جمله کلسیم کربنات ها و سیلیکات ها. این مواد کمک می‌کنند تا تکه‌های غذا، باکتری‌ها و لکه‌ها از روی دندان‌های شما زدوده شوند.
  • طعم دهنده‌ها: شیرین کننده‌های مصنوعی. از جمله ساخارین. این مواد به خمیردندان افزوده می‌شوند تا مزه‌ی بهتری به آن بدهند. رایج‌ترین نوع طعم دهنده‌ها نعنایی هستند اما طعم‌های مختلف دیگری نیز وجود دارند. از جمله دارچینی و لیمویی.
  • رطوبت گیرها: این مواد برای حفظ رطوبت خمیردندان در سطح استاندارد به کار گرفته می‌شوند. ترکیب خمیر و ژل دندان اغلب حاوی موادی نظیر گلیسرول است تا مانع خشک شدن خمیردندان شود.
  • غلیظ کننده‌ها: موادی که برای افزایش غلظت خمیردندان به کار می‌روند. از جمله صمغ‌های گیاهی یا مولکول‌های چسبناکی که در خزه‌های دریایی یافت می‌شوند. این مواد کمک می‌کنند تا خمیردندان شالوده‌ی منسجم‌تری داشته باشد.
  • پاک کننده‌ها: کفی که حین شستشوی دندان تولید می‌شود محصول همین پاک کننده‌هاست. به عنوان مثال سدیم لوریل سولفات ها.
این مطلب را از دست ندهید!
آناتومی دندان: انواع، تعداد و اجزای تشکیل دهنده

خمیردندان حاوی فلوراید

مهمترین جزء در انتخاب خمیردندان یقینا فلوراید آن است.

فلوراید به طور طبیعی در مواد معدنی یافت می‌شود. این ماده نقشی کلیدی در جلوگیری از کرم خوردگی و پوسیدگی دندان ایفا می‌کند. باکتری‌ها اساسا از قند و نشاسته‌ی باقی مانده در دهان و روی دندان‌های شما تغذیه می‌کنند. فلوراید از دندان‌ها در برابر اسیدی که طی پروسه‌ی تغذیه توسط باکتری‌ها تولید می‌شود محافظت می‌کند. از طریق قوی‌تر ساختن و مینای دندان‌ها و مقاوم ساختن آنها در برابر اسید.

استفاده از خمیردندان حاوی فلوراید روش مهمی است تا به وسیله‌ی آن مطمئن شوید که دندان‌هایتان از مزایای این ماده‌ی معدنی فوق العاده بهره‌مند خواهند شد. هرگز گمان نبرید که اگر در منطقه‌ای با آب آشامیدنی حاوی فلوراید زندگی می‌کنید می‌توانید از خمیردندان حاوی فلوراید چشم بپوشید. مطالعات نشان می‌دهد که استفاده از خمیردندان حاوی فلوراید باعث متمرکز شدن فلوراید در دندان‌های شما می‌شود. حتی در مناطقی که آب آشامیدنی‌شان حاوی درصد بالایی از املاح معدنی است.

خمیردندان ضد پلاک و جرم دندان

انواع مختلفی از خمیردندان ضد پلاک در بازار موجود است که اکثر آنها از انواع خمیردندان حاوی فلوراید نیز می‌باشند.

هرکسی یک لایه‌ی باکتری روی دندان‌های خود دارد که اصطلاحا به آن پلاک می‌گویند. اگر پلاک در اسرع وقت و با بکارگیری یک بهداشت دهانی مناسب از بین نرود تبدیل به رسوب خواهد شد. این رسوب که به سختی قابل از بین بردن است روی دندان‌ها یا زیر لثه جمع می‌شود که سرانجام باعث بروز بیماری‌های لثه‌ای خواهد شد.

مواد گوناگونی در خمیردندان‌ها موجود است که باعث جلوگیری از انباشته شدن رسوب روی دندان می‌شود. ترکیبات شیمیایی از قبیل پیروفسفات‌ها و زینک‌ سیترات‌ها اغلب به خمیردندان افزوده می‌شود و کارایی‌شان نیز ثابت شده است. به علاوه شماری از انواع خمیردندان ضد پلاک حاوی یک نوع آنتی بیوتیک با نام تریکلوسان نیز هستند. که به تنهایی بعضی از باکتری‌های موجود در دهان را از بین می‌برد.

این مطلب را از دست ندهید!
چهار نکته دندانپزشکی برای تعطیلات عید

بعضی از انواع خمیردندان ضد پلاک حاوی چند نوع ماده‌ی ضدپلاک هستند که ثابت شده که اثرگذارتر و قوی‌تر از خمیردندان‌هایی هستند که فقط از یک نوع ضد پلاک استفاده می‌کنند.

خمیردندان‌هایی برای دندان‌های حساس

برای دندان‌هایی با قابلیت برانگیختگی بالا، به عنوان مثال توسط دمای خیلی زیاد یا خیلی کم، خمیردندان‌هایی وجود دارند که دارای ترکیبی مناسب برای چنین دندان‌های حساسی هستند. این خمیردندان‌ها معمولا حاوی پتاسیم نیترات یا استرونتیوم کلراید هستند. این ترکیبات شیمیایی از طریق مسدود کردن راه ارتباطی با عصب‌ها به درمان حساسیت دندان کمک می‌کنند.

خمیردندان سفیدکننده

برای کمک به کسانی که خواهان دندان‌های سفید و درخشنده‌اند بسیاری خمیردندان هم‌اینک در بازار موجود است. این خمیردندان‌ها معمولا از سفیدکننده‌های شیمیایی استفاده نمی‌کنند. در عوض از ذرات ساینده‌ای بهره می‌برند که به شکلی موثر دندان‌ها را جلا می‌دهند و لکه‌ها و اجرام را روی هم جمع می‌کنند تا به سادگی از سطح دندان برداشته شوند.

اگرچه ممکن است نگران این باشید که مواد ساینده شاید به دندان‌هایتان آسیب وارد کنند، مطالعات نشان می‌دهد که خمیردندان سفیدکننده در مقایسه با سایر انواع خمیردندان‌ها آسیب اضافه‌ای به مینای دندان وارد نمی‌آورد.

انتخاب خمیردندان برای خود و خانواده‌تان

مادامی که از خمیردندان حاوی فلوراید استفاده می‌کنید انتخاب خمیردندان بستگی به انتخاب شخصی و ترجیحات خودتان دارد. اگر به سبک زندگی همسو با طبیعت عادت دارید می‌توانید از خمیردندان‌هایی استفاده کنید که از مواد طبیعی ساخته شده‌اند. اگر به دنبال عادت دادن کودکانتان به پیگیری بهداشت دندان‌هایشان هستید چرا از خمیردندان‌هایی با طعم میوه یا خمیردندان‌های جرقه‌زن استفاده نکنید تا کودکانتان مشتاق شوند که مسواک بزنند؟

این مطلب را از دست ندهید!
مراقبت های بعد از پر کردن دندان و ترمیم

بعضی‌ها خواهان آنند که با استفاده از خمیردندان سفیدکننده دندان‌هایشان را به روز اولشان برگردانند. عده‌ای دیگر دوست دارند خمیردندانی حاوی هیدروژن پروکسید یا جوش شیرین استفاده کنند. با وجود گزینه‌های بسیار و ترکیبات متنوع، شما می‌توانید از بین انواع برندها، گونه‌ها و طعم‌ها خمیردندانی که مناسب خودتان است را انتخاب کنید. انتخاب خمیردندان دارای یک الگوی ثابت برای تمام افراد نیست. هر فردی با توجه به ویژگی های خاص دندان های خود و خواسته ها و نیازهای خود در انتخاب خمیردندان باید به سراغ بهترین گزینه برای خود برود.

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 3 =

تماس تلفنی و دریافت نوبت